Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Georgia78 View Post
    John Αυτο που λες μου το ειπε και ο γιατρος μου για την ακριβεια μου ειπε απο την στιγμη που δεν εκφραζομουν για να βαλω ορια στους αλλους για να αναλαβουν τις ευθυνες τους και οχι να τρεχω εγω για αυτους ηρθε η αγοραφοβια και μου ελυσε το προβλημα μου .Να μαθω να μην πιεζω τον εαυτο μου ειδικα για αλλους αλλα να με κακομαθω γιατι με εχω παραμελησει .
    Είναι η μισή αλήθεια. Και η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το τίποτα. Με το παραπάνω σκεπτικό είναι που οι περισσότεροι έχουν καταλλήξει να είναι ο καθένας: μόνος του, εγωϊστής, εγωκεντρικός, αυτάρκης, χωρίς ευαισθησία, σκληρός (να μη συνεχίσω αυτό τον κατάλογο...). Γι' αυτό είναι μπάχαλο η κοινωνία που ζούμε (δεν ξέρω αν το έχεις δει αυτό?).


    > Και οντως με την αγοραφοβια ηρεμησα απο τους τριτους και δινω βαση σε μενα .

    Πραγματικά, γι' αυτό έρχεται. Αλλά η σωστή λύση δεν είναι να κάνεις τα παραπάνω. Φαίνεται σαν η προφανής λύση, αλλά είναι πολύ "προφανής" και επιφανειακή.
    Μου θυμίζει κάποιον που ο γιός του ήταν πρώην χρήστης ηρωίνης. Μου είπε: "Αν θέλεις να αισθανθείς καλά, να πάρεις ηρωίνη. Ξέρεις πόσο ευχάριστα θα νιώσεις, θα βρεθείς στην απόλυτη ευτυχία". Μου το είπε φυσικά για να μου δείξει πόσο λάθος είναι.


    > Εχεις κανει ψυχαναλυση ;

    Η απάντηση είναι όχι. Αυτή είναι η μισή αλήθεια, γιατί είχα επισκευθεί ψυχολόγο/ους που προσπαθησαν να κάνουν ψυχανάλυση σε μένα...
    Και άκουσα και αυτά που άκουσες και που θα ακούσεις από τον περισσότερο κόσμο. Και μου είπαν και να πάω διακοπές μόνος μου (ήταν η αρχή) και ο ηλίθιος πήγα. Και μου είπαν να πιάσω μια δουλειά σαν "φάρμακο" και ο ηλίθιος το έκανα. Κλπ. Έχω ακούσει, και συνεχίζω να ακούω άπειρες τέτοιες ηλιθιότητες. Ευτυχώς τώρα, αν και κάπως πιο αργά, καταλαβαίνω ότι είναι ηλιθιότητες. Όσο πιο γρήγορα τα καταλάβει κανείς αυτά, τόσο το καλύτερο.


    > ειχες αγοραφοβια σε βλεπω οτι το προβλημα το αντιμετωπιζεις διαφοραετικα απο οτι οι περισσοτεροι ...

    Και συνεχίζω να έχω αγοραφοβία. Και στην αρχή το αντιμετώπισα όπως οι περισσότεροι που λες. Η αγοραφοβία δεν είναι "αρρώστεια". Είναι μια θαυμάσια, υγιής κατάσταση, που σου λέει απλά: "ώπα που πας?". Βέβαια η απόσταση του "ώπα που πας" μέχρι... μπορεί να είναι 5 λπτά μπορεί και 500 χρόνια.
    Και είναι πάρα πάρα πολύ επίπονο, και είναι εξαιρετικά εξαιρετικά δύσκολο για τους περισσότερους, να ανακαλύψει κανείς πώς πραγματικά χρειάζεται να αντιδράσει.
    Και μη σε επηρεάσει τι έχω εγώ, γιατί πολλοί σκέφτονται, "α! αφού δεν το έχει λύσει δεν ξέρει κι όλας". Αυτό πάλι είναι η "προφανής", ανόητη σκέψη.


    > ... ουτε ο ψυχολογος δεν μου τα ειπε ετσι η συμβουλη του ηταν να παω σε μια καφετερια ,
    > να γραφτω στο γυμναστηριο ενω αυτα δεν με βοηθουν σαν λυσεις στην αιτια

    Ούτε αυτός ξέρει. Ούτε για τον εαυτό του ξέρει. Πηγαίνεις εσύ, εγώ, άλλοι, στο τέλος ίσως να αισθάνεται σαν μικρός θεός, μπροστά στην τεράστια ανάγκη των ανθρώπων που συναντά. Και τότε θα μπορεί να λέει ότι μαλ..κία θέλει.
    Ερώτηση, αν καταλαβαίνω καλά, δεν είναι ο ψυχίατρος που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα, σωστά? Αυτός ακούγεται αλλαζόνας, σίγουρος γι' αυτά που λέει, τόσο σίγουρος που στο τέλος θα σε στείλει και στην πυρά σαν αιρετική. Ξέρεις, όπως τον Γαλιλαίο, "κι όμως κινείται".

  2. #32
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Ξαναγραφω ολο αυτο το διαστημα ημουν καλα ελα ομως που με επιασε ενας φοβος σημερα οτι τρελλαινομαι και οτι θα μπω σε κλινικη ,να παω να κοιμηθω ηθελα για να ηρεμησω την σκεψη μου αλλα ειμαι στην δουλεια .

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής0.
    Last edited by Aeon; 13-09-2016 at 15:59.

  4. #34
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Αννα εχεις δικιο καποτε και εγω ετσι ελεγα σε οποιον ειχε θεμα ψυχολογικης φυσεως να μην παρει χαπια οταν ηρθε η στιγμη η δικη μου την πρωτη φορα το παλεψα μονη μου τωρα ομως παιρνω αντικαταθλιπτικο .Δεν ξερω αν ειναι η σωστη κινηση αλλα αυτα καπως ηρεμησαν τα συμπτωματα και μπορω να σκεφτω ποιο ηρεμα και να δουλεψω με τον εαυτο μου .Απλα η καθημερινοτητα μου ειναι μεσα στο αγχος οχι βεβαια μονο η δικη μου και ολου του κοσμου αλλα κατι λαθος κανω .Εχθες ηταν κριση πανικου μικρης διαρκειας που αντι να το αφησω να περασει ηρθε και να σκεφτω ταραχτηκα γιατι συνηθως ελεγα πεθαινω οταν με επιανα ενω τωρα ελεγα τρελαινομαι .Ευτυχως δεν παιρνω ηρεμιστικα και αυτο γιατι και αυτα τα φοβαμαι .

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποιήση .. ξεπερνιέται;;
    By joy123 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2017, 02:16
  2. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 16:18
  3. Τελικά ξεπερνιέται?
    By Desimal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2014, 01:59
  4. Κι όμως ξεπερνιέται!
    By giasemi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-08-2012, 11:16
  5. τρεμουλο!πως ξεπερνιεται?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2012, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •