Η εγκυμοσυνη και αυτος.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 74
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΑ ΚΑΛΑ ναι εννοειται οτι δεν σημαινει οτι αγαπουν ολα τα παιδια...
    δεν συμφωνω κ γω με το οτι η ολοκληρωση εινια να κανεις παιδια..για μενα ολοκληρωση ειναι ο.τιδηποτε μας κανει ευτυχισμενους κ μας κανει να αισθανομαστε πληροτητα..ειτε εινια καποιο χομπυ, ειτε παιδια, ειτε σχεση..ο.τιδηποτε που σε κανει να νιωθεις απλα ηρεμος κ χαρουμενος.καποτε το θεμα παιδι το ειχα σαν κατι ρομαντικο μεσα στο μυαλο μου..μεγαλωνοντας αντιληφθηκα πως το μεγαλωμα ενος παιδιου δεν ειναι καθολου ρομαντικη αποφαση..αλλα ειναι μια δουλεια η οποια απαιτει ισορροπια, ηρεμια κ μεγαλη ευθυνη.
    κ οσες ονειραυτηκαν ενα παιδι με τον συντροφο τους...πολλες απο αυτες μη πω ολες γυρισαν κ ειπαν οτι δεν εχει καμια σχεση με το ρομαντικο της υποθεσης.
    πιθανον ειμαι πολυ ρομαντικη για να μου χαλασω την πραγματικοτητα μου με ενα παιδι..
    καλα εινια τα παιδια..αλλα των αλλων που λενε.
    εγω θελω απλα να ειμαι ελευθερη!
    επιπλεον εχω αναπτυξει μια αισθηση..οτι δεν θελω να μεγαλωνω ανθρωπους..
    προτιμω να μεγαλωνω ζωακια..να βοηθαω ανυπερασπιστα πλασματα κ ηδη εχω 2 μικρα σκυλακια τα οποια ειναι η ζωη μου! περναω υπεροχα μαζι τους, εχουν πολυ πλακα! ειναι σαν μωρακια κ αυτα..θελυον προσοχη κ υπευθυνοτητα..κ το παν για μενα ειναι οτι ειναι τοσο αθωα οποια ηλικια κ να φτασουν..
    οι μικροι ανθρωποι γινονται μεγαλοι ανθρωποι ρε γμτ...αυτο ειναι που με χαλαει...
    υ.γ. νομιζω πως μαμησαμε το θεμα της θεματοθετριας...χοχοχο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μερικες φορες επισης σκεφτομαι το εξης...ποιο ειναι το νοημα να μεγαλωνεις ενα παιδι?? γιατι να συνεχισω εγω τον κοσμο?
    κ σε τι κοσμο θα το φερω επισης..κ ειμαι ετοιμη εγω να θυσιασω τα παντα για ενα παιδι?
    η απαντηση μου ειναι ...οχι...
    τεσπα..αποψεις ειναι αυτες..δεν ξερω αν καποια στιγμη αλλαξω γνωμη..μπορει κ ναι.. μπορει κ οχι..
    παντως αν με ρωτησει καποιος πως φανταζομαι τον εαυτο μου σε 15 χρονια..θα ελεγα..οπως ειμαι τωρα...χαχαχα!

  3. #18
    Τα σκέφτομαι κι εγώ αυτά. Προσωπικά, π.χ. θα προτιμούσα να μην έχω υπάρξει κι ας μην με έχουν βρει και τα χειρότερα στην ζωή μου. Απλά, δεν μπορώ να διαχειριστώ πολλά πράγματα λόγω άγχους. Ίσως γι αυτό δεν μπόρεσα να διαχειριστώ και την υπόθεση της εγκυμοσύνης, γιατί στην πραγματικότητα ήθελα να το κρατήσω το παιδάκι αλλά αγχωνόμουν και δεν τολμούσα να το πω στους γονείς μου. Ο πατέρας μου, ενώ ήταν πολύ θρησκευόμενος ήταν πολύ ανεκτικός σε αυτά. Η μητέρα μου, αντίθετα ήταν πολύ μικροαστή και δεν ανεχόταν τέτοιες "ντροπές" στην οικογένεια.
    Ο άνθρωπος είναι τραγική ύπαρξη, όπως λέει και μια φίλη μου.

  4. #19
    Τα παιδια ειναι υπερεκτιμημενα,στην αρχη σου δινουν πολυ χαρα οσο ειναι μικρα,μετα οσο μεγαλωνουν,μεγαλωνουν και τα προβληματα μαζι τους.

    Εχει γινει θεμα κοινωνικης καταξιωσης το παιδι,οπως ο γαμος και η δουλεια.Τον ατεκνο τον βλεπουν και λιγο σαν ατυχο ή αποτυχημενο.Αυτο νομιζω σπρωχνει πολλους στο να κανουν παιδι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Τα παιδια ειναι υπερεκτιμημενα,στην αρχη σου δινουν πολυ χαρα οσο ειναι μικρα,μετα οσο μεγαλωνουν,μεγαλωνουν και τα προβληματα μαζι τους.

    Εχει γινει θεμα κοινωνικης καταξιωσης το παιδι,οπως ο γαμος και η δουλεια.Τον ατεκνο τον βλεπουν και λιγο σαν ατυχο ή αποτυχημενο.Αυτο νομιζω σπρωχνει πολλους στο να κανουν παιδι.
    Ν αγιάσει το στόμα σου!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Τα παιδια ειναι υπερεκτιμημενα,στην αρχη σου δινουν πολυ χαρα οσο ειναι μικρα,μετα οσο μεγαλωνουν,μεγαλωνουν και τα προβληματα μαζι τους.

    Εχει γινει θεμα κοινωνικης καταξιωσης το παιδι,οπως ο γαμος και η δουλεια.Τον ατεκνο τον βλεπουν και λιγο σαν ατυχο ή αποτυχημενο.Αυτο νομιζω σπρωχνει πολλους στο να κανουν παιδι.
    ]
    συμφωνω απολυτα + πολλοι το κανουν κ πιεζονται..κ μετα παθαινουν κ ψυχολογικα κ δεν γουσταρουν την ζωη τους..εχω αρκετες φιλες που εκαναν παιδια κ μου ειπαν "κατσε στ αυγα σου..ειναι απαισια η ζωη μου ....μη κανεις παιδια! απλα ζησε!"

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Το θέμα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποκειμενικό. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί κάνουν παιδιά γιατί "πρέπει", χωρίς να έχουν συνειδητοποιήσει τις αλλαγές που θα φέρουν στη ζωή τους.

    Μην πάμε όμως στο άλλο άκρο. Δεν κάνουν απαίσια τη ζωή. Σου δίνουν χαρά, αγάπη άνευ όρων, ζεστασιά, περηφάνια όταν πετυχαίνουν κάτι. Σε κάνουν να βλέπεις τα πάντα με άλλη ματιά, πιο αγνή και ενθουσιώδη όταν είναι μικρά και είναι η καλύτερη παρέα όταν μεγαλώσουν. Οκ, σου τρώνε μέρος του "ελεύθερου χρόνου" σου όταν είναι μωρά και πολλά-πολλά-πολλά λεφτά (ειδικά στην εφηβεία). Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας να κάνει σε αυτόν τον "ελεύθερο χρόνο" του.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    105
    Το μωρακι θα το κρατησουμε...αυριο θα μιλησουμε στη μητερα μου,ξερω οτι δεν ειναι ευκολο και εχει παρα πολλες ευθυνες αλλα ειναι μια μικρη ψυχουλα και ειναι πολυ κριμα να χαθει,και αν το μετανιωσω και αν δεν μου ξανα δωθει η ευκαιρια,θα εχω τυψεις μια ολοκληρη 2ωη γιατι θα νιωθω υπευθυνη που χαθηκε μια 2ωουλα απο ενα δικο μου λαθος..οσες δυσκολιες και να ερθουν ελπι2ω μονο να μαι δυνατη..αποφασισα και να σπουδασω και ολα αρκει να χω βοηθεια..απο το αγορι μου και τους γονεις μου...στους δικους του μιλησαμε σημερα,τους φανηκε πολυ καπως ολο αυτο αλλα ειπαν πως δεν θα ηταν σωστο να μεινω μονη μου και φανηκαν προθυμοι να με γνωρισουν και να με βοηθησουν..δεν ξερω πως θα παει...θα μιλησουμε και αυριο στους δικους μου..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ο φιλος σου λοιπον θα σε βοηθησει, με τη σχεση τι θα γινει? Δεν τον βλεπω ζεστο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ο φιλος σου λοιπον θα σε βοηθησει, με τη σχεση τι θα γινει? Δεν τον βλεπω ζεστο.
    κανεις απο τους δυο μας δεν ειναι τοσο 2εστος ακομη..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by kapakapa View Post
    Το μωρακι θα το κρατησουμε...αυριο θα μιλησουμε στη μητερα μου,ξερω οτι δεν ειναι ευκολο και εχει παρα πολλες ευθυνες αλλα ειναι μια μικρη ψυχουλα και ειναι πολυ κριμα να χαθει,και αν το μετανιωσω και αν δεν μου ξανα δωθει η ευκαιρια,θα εχω τυψεις μια ολοκληρη 2ωη γιατι θα νιωθω υπευθυνη που χαθηκε μια 2ωουλα απο ενα δικο μου λαθος..οσες δυσκολιες και να ερθουν ελπι2ω μονο να μαι δυνατη..αποφασισα και να σπουδασω και ολα αρκει να χω βοηθεια..απο το αγορι μου και τους γονεις μου...στους δικους του μιλησαμε σημερα,τους φανηκε πολυ καπως ολο αυτο αλλα ειπαν πως δεν θα ηταν σωστο να μεινω μονη μου και φανηκαν προθυμοι να με γνωρισουν και να με βοηθησουν..δεν ξερω πως θα παει...θα μιλησουμε και αυριο στους δικους μου..
    Εαν εισαι οντως 18 οπως λες εγω με την σειρα μου οντως κι εγω 18 θα σου πω την γνωμη μου
    Σιγουρα το εχεις σκεφτει καλα το θεμα? θα κλειστεις μεσα αρκετο καιρο μεχρι να μεγαλωσει το μωρο εισαι σιγουρη οτι δεν θα υπαρχουν εντασεις μεταξυ εσενα και του συντροφου σου που θα εμποδισουν την καλη ψυχικη ανπτυξη του μωρου? ολα τα λεω γτ πριν λιγες μερες ο πατερας του παιδιου σου δεν ηθελε να σου μιλησει και σε αφηνε για αργοτερα..... Το μωρο εκτος απο μεγαλη χαρα εχει και ευθηνες που συνεπαγονται με ξενυχτια εξοδα κλπ κλπ εχεις σκεφτει πως θα διαβαζεις για την σχολη σου ενω το βραδυ στην αρχη ια σηκωνεσε καθε 2-3 ωρες να ταιζεις το μωρο? μετα το αλλαζεις η να δεις πως παει αμα ειναι αρρωστο κλπ κλπ και θα ηθελα να ρ τησω τι ενοης δεν θα σπυ ξανα συμβει κατι τετοιο? ενα μωρο μπορει να γινει οποτε το θες εσυ και η σχεση σου ειτε αυτη η σχεση ειναι η τωρινη ειτε μια αλλη αργοτερα
    Εαν θυμαμαι καλα καπνιζεις κιολας φανταζομαι οτι ξερεις ηδη οτι αυτο πρεπει να το κοψεις λογω της εγκυμοσυνης ....
    Εγω δεν ειμαι ουτε κατα των εκτρωσεων ουτε υπερ ειμαι υπερ της προφυλαξης και της υπευθυνοτητας
    Απλα ξανασκεψου το
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Εαν εισαι οντως 18 οπως λες εγω με την σειρα μου οντως κι εγω 18 θα σου πω την γνωμη μου
    Σιγουρα το εχεις σκεφτει καλα το θεμα? θα κλειστεις μεσα αρκετο καιρο μεχρι να μεγαλωσει το μωρο εισαι σιγουρη οτι δεν θα υπαρχουν εντασεις μεταξυ εσενα και του συντροφου σου που θα εμποδισουν την καλη ψυχικη ανπτυξη του μωρου? ολα τα λεω γτ πριν λιγες μερες ο πατερας του παιδιου σου δεν ηθελε να σου μιλησει και σε αφηνε για αργοτερα..... Το μωρο εκτος απο μεγαλη χαρα εχει και ευθηνες που συνεπαγονται με ξενυχτια εξοδα κλπ κλπ εχεις σκεφτει πως θα διαβαζεις για την σχολη σου ενω το βραδυ στην αρχη ια σηκωνεσε καθε 2-3 ωρες να ταιζεις το μωρο? μετα το αλλαζεις η να δεις πως παει αμα ειναι αρρωστο κλπ κλπ και θα ηθελα να ρ τησω τι ενοης δεν θα σπυ ξανα συμβει κατι τετοιο? ενα μωρο μπορει να γινει οποτε το θες εσυ και η σχεση σου ειτε αυτη η σχεση ειναι η τωρινη ειτε μια αλλη αργοτερα
    Εαν θυμαμαι καλα καπνιζεις κιολας φανταζομαι οτι ξερεις ηδη οτι αυτο πρεπει να το κοψεις λογω της εγκυμοσυνης ....
    Εγω δεν ειμαι ουτε κατα των εκτρωσεων ουτε υπερ ειμαι υπερ της προφυλαξης και της υπευθυνοτητας
    Απλα ξανασκεψου το
    Εντασεις σιγουρα υπαρχουν και στις καλυτερες σχεσεις και στα πιο ευτυχισμενα 2ευγαρια ακομη και σε αυτους που ειναι χρονια μα2ι..ετυχε αυτο στη 2ωη μου τωρα και να για να ηρθε κατι τετοιο τωρα παει να πει πως καποιος λογος θα υπαρχει..ενα μωρακι σιγουρα εχει ευθυνες αλλα ειναι οτι πιο ομορφο να ξερεις πως θα φερεις στο κοσμο μια νεα 2ωουλα..σε οποια ηλικια και αν εισαι..ειναι ενα δωρο απο το Θεο.πολλες γυναικες λενε πως μετα απο μια εκτρωση ειναι δυσκολο να ξαναφερουν ενα μωρακι στον κοσμο ειτε απο προβληματα που εμφανιστηκαν αργοτερα ειτε για ψυχολογικους λογους..και φυσικα ειναι πως θα επηρεασει εμενα ψυχολογικα μια εκτρωση..οπως εχω ξανα πει εχω περασει παρα ποολλα.μετα απο μια εκτρωση δεν ξερω πως θα ειμαι..πιστευω οτι η καταθλιψη θα ναι το επομενο βημα απο ενοχες και μονο.και οσον αφορα τη σχολη..αν υπαρχει καλη θεληση και βοηθεια..ολα γινονται..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Α) Ο λόγος που ήρθε κάτι τέτοιο στη ζωή σου είναι η απροσεξία. Μην φορτώνουμε στη μοίρα την ελλειπή προφύλαξη.

    Β) Κι εγώ είμαι της άποψης να το σκεφτείς πολύ-πολύ καλά πριν αποφασίσεις. Είσαι τρομερά μικρούλα. Έχεις διάβασμα, σχολή, δουλειά μετέπειτα... Σχέσεις, γνωριμίες, φιλίες, έρωτες, κτλ
    Ζύγισέ τα καλά. Το θέμα δεν είναι να είσαι μαμά, αλλά να είσαι μια ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ μαμά με ένα -όσο είναι δυνατόν- ευτυχισμένο παιδί.

    Γ) Εγώ ξέρω πολλές γυναίκες που έκαναν έκτρωση κ μετά έκαναν παιδιά. Είτε το κρατήσεις είτε όχι, να βρείς καλό γιατρό.

    Δ) Καλό κουράγιο σε ό,τι κι αν τελικά κάνεις :)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αγαπητη καπα απο τη στιγμη που έκανες το ποστ σκέφτομαι αν πρέπει να γράψω ή όχι...ευχομαι ή ρεμεντι να έχει δίκιο ότι πρόκειται περί αρλεκιν...τελοσπαντων δεν θα επεκταθω σε πολλά τι πως και γιατί θα σου πω μόνο ότι συμφωνω με την αρν, πρέπει να το σκεφτείς ξανά πολύ πιο σοβαρά...οι λόγοι που παρουσιαζεις για να το κρατήσεις είναι τελείως λάθος...απο εκεί και πέρα κάνε όπως νομιζεις, μιλα στη μητέρα σου και βλέπεις.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    kapakapa με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου και όλα να πάνε όπως τα ονειρεύεσαι.Θέλω να σε ρωτήσω κάτι όμως.Υπάρχει κάποιος λόγος που σε όλα σου τα κείμενα αντί για το γράμμα ζ χρησιμοποιείς το 2? μου χτυπάει κάπως περίεργα στο μάτι και είπα να ρωτήσω..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι αυτος?
    By kaity in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 50
    Last Post: 23-03-2015, 16:22
  2. πως λέγεται αυτός που...
    By Godric in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2013, 00:11
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  4. Αυτός που αγαπώ
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 24-12-2007, 14:05
  5. ΕΓΩ,ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ
    By LOGOPSYXOS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-12-2005, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •