Προσαρμογή σε νέο τόπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8

    Προσαρμογή σε νέο τόπο

    Γεία σας,
    Είμαι εδω και ενα χρονο φοιτητρια στην Αθηνα ,ειναι πολυ μακρια απο το πατρικο μου που ειναι Κρητη,εκει εχω ολους μου τους φιλους,το αγορι μου και την οικογενια μου.Αθηνα πηγα μην εχοντας κανεναν,ο πρωτος χρονος ηταν τρομερα δυσκολος,δεν καταφερα να βρω φοιτητες σε παρομοια κατασταση με μενα και οι λιγοι φιλοι που εκανα μενουν μακρια με αποτελεσμανα μη δεθουμε πολυ και να μην βγαινουμε συχνα.Δραστηριοτητες δεν ξεκηνισα γιατι τα οικονομικα μου δεν ειναι και πολυ καλα,σκεφτηκα φετος να αρχησω γυμναστηριο αλλα δεν εχω ξαναπαει και δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω γνωρημιες απο εκει η αν θα βοηθησει ψυχολογικα.Στη σχολη μιλαω με ατομα και ξεχνιεμαι,τα σαββατοκυριακα ειναι μερικες φορες ατελειωτα.Το εχω μετανιωσει απιστευτα που πηγα Αθηνα αλλα ξερω οτι δε μπορω να γυρισω πισω το χρονο,οσο και να το μετανιωνω τωρα τελειωσε.Σκεφτομαι οτι εχω αλλα 2 χρονια και τρελενομαι,απογοιτευομαι.Μ ε τη αρχη της χρονιας σκεφτηκα να συγκατοικησω μηπως δεθω με ενα ατομο και νιωθω λιγοτερο κενο στο σπιτι,κατελειξα με μια κοπελα που σπανια τη βλεπω κ ερχεται σπιτι μονο για μπανιο,κατι που με στεναχωρει ακομα πιο πολυ.Αγαπαω πολυ τους ανθρωπους μου και κοντα τους νιωθω ομορφα και ασφαλεια,ξερω οτι μεγαλωσα και πρεπει να γινω ανεξαρτητη,αλλα ισως τελικα να μη μου ταιριαζει αυτο,ισως ν πρεπει παντα να ειμαι μαζι με καποιον.Η μοναξια και η ιδεα οτι ειμαι τοσο μακρισ απο τους δικους μου μου προκαλει κρισεις μερικες φορες.Τωρα στις διακοπες που ειμαι κοντα τους σκεφτομαι συνεχως την Αθηνα και κλαιω. Θα τρελαθω αν συνεχιστει αυτο δεν ξερω τι να κανω.Δε μπορω να αφησω τη σχολη παντως

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Καλό είναι να ξεκινήσεις γυμναστήριο, όχι για να κάνεις γνωριμίες, αλλά για να βελτιώσεις τη φυσική σου κατάσταση. Αν βέβαια προκύψουν εκεί και γνωριμίες, ακόμα καλύτερα.

    Υπάρχουν διάφοροι χώροι της σχολής οι οποίοι ευνοούν τις γνωριμίες. Εφόσον στη σχολή μιλάς με άτομα, τι σε εμποδίζει από το να ξεκινήσετε φιλικές συναναστροφές;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Θα βοηθησει καθολου ψυχολογικα το γυμναστηριο;Περυσι ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση και σκεφτομουν μονο τους παλιους μου φιλους,τωρα εχουν δημιουργηθει παρεες στη και ειναι δυσκολο να ενταχθω καπου,αλλα μεσα στη σχολη μιλαμε.Ο μονος χωρος στη σχολη που λες ειναι η θεατρικη ομαδα,δε εχει κατι αλλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Γενικά σαν προσαρμογή στην πόλη πώς σου φαίνεται;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Loumi View Post
    Θα βοηθησει καθολου ψυχολογικα το γυμναστηριο;Περυσι ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση και σκεφτομουν μονο τους παλιους μου φιλους,τωρα εχουν δημιουργηθει παρεες στη και ειναι δυσκολο να ενταχθω καπου,αλλα μεσα στη σχολη μιλαμε.Ο μονος χωρος στη σχολη που λες ειναι η θεατρικη ομαδα,δε εχει κατι αλλο
    Στην ψυχολογία βοηθάει το γυμναστήριο. Θα μπορούσες ίσος να κάνεις και γνωριμίες εκεί. Χαλαρά όμως, δε χρειάζεται να έχεις εκεί το νου σου. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει. Μπορείς επίσης να προσπαθήσεις με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Για τους χώρους της σχολής που είπα, υπέθεσα ότι θα υπήρχε κάποια βιβλιοθήκη κλπ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Τι εννοεις μεσα κοινωνικης δυκτιωσης;;Για βιβλιοθηκη εχω παει καποιες φορες για μελετη,δε ξερω πως απο εκει θα μπορουσα να κανω γνωριμιες οι περισσοτεροι μελετανε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Προτεινε εσυ σε ατομα να βγητε για καφε /βολτα /ποτο μια δυο φορες πχ μεσα στο σκ λογικα μετα θα ακολουθησουν και απο τηνολςυρα τους προτασσεις οσο για τα ατελειωτα σκ πηγαινε βολτες και μονη σου μη σκας ;) το να αρχισεις κατι ειτε λεγετε γυμναστηριο ειτε χομπυ θανσε βοηθησει ωστε να ξεχνιεσε και να περνανε πιο γρηγορα τα 24 ωρα ασχετα απο το εαν θα γινουν γνωριμιες απο κει η οχι
    Υ1 εαν θες μππρουμε να βγουμε και μαζι καποια στιγμη δεν λεω οχι στις νεες γνωριμιες ειμαι πρωτοετης
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Loumi View Post
    Τι εννοεις μεσα κοινωνικης δυκτιωσης;;Για βιβλιοθηκη εχω παει καποιες φορες για μελετη,δε ξερω πως απο εκει θα μπορουσα να κανω γνωριμιες οι περισσοτεροι μελετανε
    Facebook κλπ. Στη βιβλιοθήκη θα μπορούσες να έρθεις σε επαφή με την αφορμή να ρωτήσεις κάτι ας πούμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Θα πρότεινα όπως σου είπαν κι άλλοι να γραφτείς σε κάποια ομάδα της σχολής σου. Σίγουρα το πανεπιστήμιο σου θα έχει αρκετές. Η δικιά μου είχε φωτογραφία, θέατρο, δημιουργική γραφή κ.α. Κόλλησα με την τελευταία και έκανα φιλίες που κρατάνε μέχρι σήμερα. Επίσης αφού μιλάς με παιδιά στη σχολή γιατί δεν προτείνεις να πάτε μετά για ένα καφέ; Το ένα θα φέρει το άλλο και θα αρχίσετε να βγαίνετε και τα σαββατοκύριακα. Μη νιώθεις ότι μόνο εσύ είσαι σε αυτή τη φάση. Πάρα πολλοί φοιτητές νιώθουν μόνοι και ψάχνουν για παρέα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!
    Κοιταξα στο σαιτ της σχολης μου για δραστηριοτηρες μονο γυμναστηριο και θεατρο εχει δυτηχως...Θα δοκιμασω,αλλα εδω με τα παιδια που ξερω απο περυσι βγαινουμε με δυσκολια λογο των αποστασεων,αλλα δεν χανω κατι να τους προτεινω.Εγω θα ηθελα να δω για κατι οικονομικο ή δωρεαν (όπως οι δραστηριότητες που θα μπορουσε να προσφέρει η σχολη μου),που μεσω εκει θα γνωρίσω κόσμο της ηλικίας μου (και οχι μονο),μέχρι στιγμής το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι γυμναστήριο,έχετε εσεις να προτείνετε κάτι άλλο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,835
    Σχολή χορού
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Οκ θα δω τι υπαρχει στη περιοχη μου.Ευχαριστω :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    λουκουμακι απλα δεν εχεις κανει παρεες στην αθηνα γι αυτό νιώθεις ετσι.....
    προσπαθησε να εισαι ανοιχτη στους νεους ανθρώπους....
    η αθηνα προσφερεται για να περασεις τελεια....
    μην αναπολεις αυτους π εχεις αφησει πισω σ....
    τα φοιτηττικα χρονια είναι τα καλυτερα....ασε την κρητη ...η κρητη είναι καλη για τα καλκκαιρια σ..
    προτεινε σε οσους εχεις γνωρισει να βγειτε εξω...μεσω αυτων θα γνωρίσεις και αλλους....μια αλυσιδα είναι όλα....
    κανενας δεν αντεχει μονος λογικο είναι να νιώθεις ετσι.....

    προτεινε σε οσους ξερεις και προσπαθησε να εισαι ανοιχτη και κοινωνικη στην σχολη σ....ολοι να γνωρισουν κοσμο θελουν....και ας τους βλέπεις και σε κλικες

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Θα αλλαξει οντως κατι αν κανω φιλους;Εχω πολυ κακη ψυχολογια παντως εκει περα.Πιστευω πρωτα πρεπει να δω θετικα μερικα πραγματα και μετα να προσπαθησω να βρω φιλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,835
    Κούκλα έτσι δεμένος ήμουν κι εγώ με τους φίλους μου μέχρι που αναγκάστηκα μεγαλώσαμε κι αλλάξανε προτεραιοτητεσ αλλά την παρέα που κάναμε μικροί δηλαδή μέχρι τα εικοσιπέντε δεν την βρήκα ποτέ ξανά καλό κουράγιο δατσ λάιφ και υπομονή θα περάσει ο καιρός κ θα ξαναβρεθειτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τελικά ο δολοφόνος γυρίζει πάντα στο τόπο του εγκλήματος......?????!!!!!
    By haniel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-07-2020, 03:31
  2. Η επιδραση του διαζυγιου στην κοινωνικη και συναισθηματικη προσαρμογη των παιδιων.
    By Byronc22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 05-12-2012, 15:34
  3. προσαρμογή στη νέα δουλειά
    By tzeni1985 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2010, 20:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •