Η χειρότερη μέρα της ζωής μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3

    Η χειρότερη μέρα της ζωής μου

    Γειά σας

    Σας γράφω γιατί σήμερα γκρεμιστηκε ολη μου η ζωη και ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ την απαίσια κατάσταση στην οποία εχω περιελθει μαζί σας, με την ελπίδα οτι ίσως νιώσω καλύτερα μόλις μοιραστώ το δράμα μου.

    Είμαι 35 ετών παντρεμένος και εχω μια υπέροχη κορούλα 2 ετών.
    Πριν αρκετά χρόνια σπουδαζα οδοντιατρικη σε χωρα του εξωτερικού. Είχα κάποια πρόβλημα αλλά με υπομονή και επιμονή κατάφερα να φτάσω μέχρι το 5ο έτος (6 είναι συνολικά τα χρόνια φοιτησης).

    Χρειάστηκε να διακοψω τις σπουδές μου κάποιες φορές λόγω διαφόρων προβλημάτων ώσπου πριν λίγα χρόνια εφθασα στο τέλος (μου εμεναν δηλαδή 4-5 μαθήματα).

    Πριν 4 χρόνια και ενω είχα μόνο αυτά τα 4 χρόνια για το πτυχίο συνέβησαν πάλι διαφορά (οικονομικά θέματα αλλά και υγείας και φρεναρα)
    Τα τελευταία χρόνια δούλεψα ως βοηθός σε οδοντιατρικη κλινική για να μη χάσω την επαφή και σημερα ταξίδεψα ξανά με καλή υγεία πλέον αλλά και καλή οικονομική κατάσταση για να δώσω επιτέλους αυτά τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο μου.

    Δυστυχώς με λύπη με πληροφορησαν στο πανεπιστήμιο οτι καθυστερησα πολλά χρόνια οπότε με διεγραψαν απο τα μητρωα τους οπότε πτυχίο τέλος!

    Εχασα την γη κάτω απ τα πόδια μου, σε τέτοια ηλικία το πτυχίο μου θα ήταν η μόνη λύση για δουλειά, άλλωστε δεν ξέρω να κάνω και κάτι άλλο.

    Και τώρα είμαι στο απόλυτο μηδέν στο τίποτα...

    Ντρέπομαι αφάνταστα και κλαίω ασταμάτητα απο την στιγμή που το έμαθα. Νιώθω ότι είμαι ο ορισμος του αποτυχημενου και δεν μπορώ να αντικρυσω κανέναν.

    Τέτοια απόγνωση δεν εχω νιώσει ποτέ... Αν δεν υπήρχε η μικρή μου θα σκεφτόμουν αλλά πράγματα αλλά δεν αντέχω να την χάσω

    Ειλικρινά η οποία γνώμη σας, συμβουλή ευπρόσδεκτη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Kαλησπέρα. Οντως πολύ στενάχωρη η ιστορία σου. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ άμεσα είναι μια συνάντηση με τους υπεύθυνους του πανεπιστημίου σου μήπως δεχτούν να επιστρέψεις έστω σε κάποιο χαμηλότερο έτος σπουδών , να μην τα χάσεις ολα...Το συζήτησες καθόλου μαζί τους αυτό το ενδεχόμενο?? Η έστω και να δώσεις κάποιες εξετάσεις για να τους πείσεις οτι αξίζει να συνεχίσεις και να πάρεις το πτυχίο σου....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Καταλαβαίνω την απόγνωση σου γιατι κι εγω λόγω άγχους καθυστέρησα ολες τις φάσεις των σπουδών μου. Επειδη εχω σπουδάσει σε πανειπιστημιο του εξωτερικού να σου πω οτι το παν ειναι να πιέσεις καταστάσεις. Εγω θα τους έλεγα, ωραια με διαγράψατε. Οι ειδοποιήσεις για αυτη τη διαγραφή που ειναι; Δεν γίνεται να με διαγράψατε χωρίς ενημέρωση. Θα πηγαινα σε κάποιο γραφείο συνηγόρου του πολίτη σε αυτη τη χωρα και θα έπαιρνα κάποιες νομικές συμβουλές. Δεν θα το άφηνα έτσι ομως. Επίσης πολυ σημαντικό: ολα αυτα τα χρονια πληρωνες κατι στη σχολή; Ειμαι σιγουρη οτι μπορείς να βγάλεις καποια άκρη με ολα αυτα. Απλα πλέον μην το αφήνεις στην τύχη του. Στελνε καθημερινά ημεηλ και πίεζε καταστάσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Kαλησπέρα. Οντως πολύ στενάχωρη η ιστορία σου. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ άμεσα είναι μια συνάντηση με τους υπεύθυνους του πανεπιστημίου σου μήπως δεχτούν να επιστρέψεις έστω σε κάποιο χαμηλότερο έτος σπουδών , να μην τα χάσεις ολα...Το συζήτησες καθόλου μαζί τους αυτό το ενδεχόμενο?? Η έστω και να δώσεις κάποιες εξετάσεις για να τους πείσεις οτι αξίζει να συνεχίσεις και να πάρεις το πτυχίο σου....
    Σήμερα δεν κατάφερα να βρω τον πρυτανη αλλά θα προσπαθήσω ξανά αύριο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Καταλαβαίνω την απόγνωση σου γιατι κι εγω λόγω άγχους καθυστέρησα ολες τις φάσεις των σπουδών μου. Επειδη εχω σπουδάσει σε πανειπιστημιο του εξωτερικού να σου πω οτι το παν ειναι να πιέσεις καταστάσεις. Εγω θα τους έλεγα, ωραια με διαγράψατε. Οι ειδοποιήσεις για αυτη τη διαγραφή που ειναι; Δεν γίνεται να με διαγράψατε χωρίς ενημέρωση. Θα πηγαινα σε κάποιο γραφείο συνηγόρου του πολίτη σε αυτη τη χωρα και θα έπαιρνα κάποιες νομικές συμβουλές. Δεν θα το άφηνα έτσι ομως. Επίσης πολυ σημαντικό: ολα αυτα τα χρονια πληρωνες κατι στη σχολή; Ειμαι σιγουρη οτι μπορείς να βγάλεις καποια άκρη με ολα αυτα. Απλα πλέον μην το αφήνεις στην τύχη του. Στελνε καθημερινά ημεηλ και πίεζε καταστάσεις.
    Ειδοποίηση δεν υπήρξε αλλά λογικά θα υπάρχει κάποιος κανονισμός που θα επιτρέπει την διαγραφή μετά απο κάποια χρόνια αδρανειας.
    Αύριο θα επισκεφθω κάποιον δικηγόρο, να δω τι θα μου πει κι αυτός.
    Εννοείται οτι πληρωνα και ήταν πολλά τα λεφτά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ηρέμησε βρε παιδί, όχι να σκέφτεσαι άλλα πράγματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Γεια χαρά! Τί έγινε τελικά;

Similar Threads

  1. H χειρότερη μέρα της ζωής μου...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-11-2013, 05:03
  2. Η χειροτερη περιοδος στη ζωη μου...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2013, 00:14
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2013, 21:46
  5. χειροτερη ασθενεια
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2008, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •