σχιζοφρενεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 97
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    anxious κι εγω περναω αγχος.ειμαι πολυ αγχωδης.εχω περασει και πολλες ασχημες καταθλιψεις.καταλαινω πως νιωθεις.ειναι δυσκολο.μπορει με αυτα να μην μπορεις να σηκωθεις καν απο το κρεβατι να μην αντεχεις και να μη θελεις τη ζωη σου.να νιωθεις αγχος, φοβο, τρομο, θλιψη, απογοητευση, καχυποψια, μοναξια, αβοηθητη κλπ.ετσι και στην ψυχωση απλα για αλλους λογους.και ειναι ανεξελεγκτο.ζεις στον κοσμο σου αυτη ειναι η διαφορα με τις αλλες παθησεις.

    εγω εχω οπτικες και ακουστικες ψευδαισθησεις, μανιες καταδιωξης και παραληρημα.ε ζω στην κοσμαρα μου τοτε.αλλα τα συναισθηματα ειναι σχεδον ιδια νοιζω με τις αλλες παθησεις.ισως σε πιο εντονο βαθμο.

    τωρα προσπαθω να καταλαβω πως αυτα τα συμπτωματα δεν συμβαινουν στα αληθεια αλλα ειναι της παθησης.προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου γι αυτα.επισης προσπαθω να διαβασω

    σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και το κουραγιο που μου δινεις..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιζει να εχει φταιξει το γεγονος οτι πριν 2-3 χρονια, οταν με ειχαν βγαλει διπολικη και οριακη, διαβαζα πολλα γυρω απο ψυχιατρικες παθησεις?μηπως επηρεατηκα και υιοθετησα συμπτωματα απο το πολυ διαβασμα?ή δε θα εκανα τοσα επεισοδια και με διαρκεια αν απλα ειχα επηραστει?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΜΠΑ δεν νομιζω γιατι κ εγω κ πολλοι φιλοι ξερουν κ διαβαζουμε αλλα δεν παθαμε κατι τετοιο...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα σε ολους
    εδω και 1 μηνα περιπου ειμαι εντελως καλα απο συμπτωματα.σκεφτομαι οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα τα συμπτωματα ειναι/ηταν ενα κακο ονειρο που παει περασε.θελω λοιπον να κοψω τα χαπια.
    δεν εχω κατι.ουτε πιστευω οτι εχω σχιζο.θελω να βγαινω και εξω για καφεδες.εχω αλλαξει αρκετα αυτον το μηνα.ακουω επιτελους ευχαριστη μουσικη.τρωω καλα.κοιμαμαι 9-10 ωρες.αυξηθηκε λιγο ο υπνος απο τις 7 που κοιμομουν.νιωθω πολυ καλα.
    φοβαμαι ομως οτι η γιατρος δε θα δεχτει να μου τα μειωσει.την τελευταια φορα που ημουν καλα με ειχε 6 μηνες χωρις μειωση ενω ημουν τελειως καλα.
    σκεφτομαι λοιπον να αρχισω να τα μειωνω πολυ λιγο σταδιακα μονη μου.εσεις τι λετε?αν τα μειωνω πολυ λιγο λετε να υπαρξει προβλημα?το εχει δοκιμασει κανεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Η μείωση των φαρμάκων χωρίς επίβλεψη από γιατρό είναι σίγουρη υποτροπή.
    Δεν θες να ξαναπεράσεις αυτόν τον εφιάλτη πίστεψε με.
    Όταν κάποιος βιάζεται να μειώσει την αγωγή δεν είναι καλός παράγοντας. Συνήθως δεν ακολουθεί πιστά την αγωγή και πειραματίζεται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τις υποτροπές.

    Δεν ξέρω αν είσαι σε άρνηση αλλά αυτό που έχεις είναι πολύ σοβαρό για να παίζεις με τα φάρμακα. Πρόσεχε boo πριν το μετανιώσεις!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα σε ολους
    εδω και 1 μηνα περιπου ειμαι εντελως καλα απο συμπτωματα.σκεφτομαι οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα τα συμπτωματα ειναι/ηταν ενα κακο ονειρο που παει περασε.θελω λοιπον να κοψω τα χαπια.
    δεν εχω κατι.ουτε πιστευω οτι εχω σχιζο.θελω να βγαινω και εξω για καφεδες.εχω αλλαξει αρκετα αυτον το μηνα.ακουω επιτελους ευχαριστη μουσικη.τρωω καλα.κοιμαμαι 9-10 ωρες.αυξηθηκε λιγο ο υπνος απο τις 7 που κοιμομουν.νιωθω πολυ καλα.
    φοβαμαι ομως οτι η γιατρος δε θα δεχτει να μου τα μειωσει.την τελευταια φορα που ημουν καλα με ειχε 6 μηνες χωρις μειωση ενω ημουν τελειως καλα.
    σκεφτομαι λοιπον να αρχισω να τα μειωνω πολυ λιγο σταδιακα μονη μου.εσεις τι λετε?αν τα μειωνω πολυ λιγο λετε να υπαρξει προβλημα?το εχει δοκιμασει κανεις?
    σε καμια περιπτωση μονη σου.....εφοσον εχεις μπει σε ενα καλο μονο πατι μην ρισκαρεις....γτ μπορει να βρεθεις σε χειροτερη κατασταση...
    σε συνενοηση με την γιατρο σου οτι κανεις...
    ναι θα υπαρξει πρεπει να γινει σταθεροποιηση πρωτα...ειναι πολυς λιγος ενας μηνας,......θελει παραπανω....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα σε ολους
    εδω και 1 μηνα περιπου ειμαι εντελως καλα απο συμπτωματα.σκεφτομαι οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα τα συμπτωματα ειναι/ηταν ενα κακο ονειρο που παει περασε.θελω λοιπον να κοψω τα χαπια.
    δεν εχω κατι.ουτε πιστευω οτι εχω σχιζο.θελω να βγαινω και εξω για καφεδες.εχω αλλαξει αρκετα αυτον το μηνα.ακουω επιτελους ευχαριστη μουσικη.τρωω καλα.κοιμαμαι 9-10 ωρες.αυξηθηκε λιγο ο υπνος απο τις 7 που κοιμομουν.νιωθω πολυ καλα.
    φοβαμαι ομως οτι η γιατρος δε θα δεχτει να μου τα μειωσει.την τελευταια φορα που ημουν καλα με ειχε 6 μηνες χωρις μειωση ενω ημουν τελειως καλα.
    σκεφτομαι λοιπον να αρχισω να τα μειωνω πολυ λιγο σταδιακα μονη μου.εσεις τι λετε?αν τα μειωνω πολυ λιγο λετε να υπαρξει προβλημα?το εχει δοκιμασει κανεις?
    αν την τελευταία φορά που ήσουν καλά σε είχε χωρίς μείωση τότε πιθανότατα να είναι και η δοσολογία που χρειάζεσαι. Ο serios έχει δίκιο οι αυθαίρετες μειώσεις χωρίς την επίβλεψη ιατρού φέρνει υποτροπές. Εγω δεν παίρνω τη φαρμακευτική αγωγή που παίρνεις εσυ αλλά έχω 3 φίλους που επαιρναν παρόμοια (και συνεχίζουν να παίρνουν). Κάναν πειράματα με τα φάρμακα (κατά βαση μειώσεις της δοσολογίας) και τελικά κατέληξαν σε ψυχιατρικά νοσοκομεία με εισαγγελική εντολή. Δεν τα λέω για να τρομάξεις αλλά θέλει προσοχή με αυτά τα πράματα. Πάντα με την καθοδήγηση γιατρού. Εγω πάντως έχω το ακριβώς αντίθετο προβλημα θέλω να μου προσθέσουν φαρμακα και δεν το κάνουν |o|
    Last edited by black_adder; 16-10-2016 at 15:18.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι οχι υποτροπη δε θελω σιγουρα να ξαναπαθω.ειμαι σε μια φαση αρνησης η αληθεια ειναι.αλλα νιωθω και καλα και αναθαρρευω.γι αυτο το σκεφτομουν να τα μειωσω.

    ετσι ειχα κοψει και το stedon απο τα 10mg σε 2 μηνες το εκοψα τελειως εκοβα ενα νυχακι καθε 1 εβδομαδα και στο τελος το εκοψα τελειως.βεβαια δε ξερω αν εχει να κανει επειδη ηταν αλλου ειδους φαρμακο και οχι αντιψυχωτικο.

    θελω να κλεισω βασικα αυτο το κεφαλαιο με τους γιατρους και τα φαρμακα και να πω ηταν ενα ασχημο κεφαλαιο στη ζωη μου και παει περασε.ισως γι αυτο βιαζομαι.κι αν σκεφτω οτι μπορει να θελουν να τα παιρνω μια ζωη με παιρνει απο κατω.

    τελος του μηνα ανεβαινω Αθηνα θα παω σε αλλους 2 γιατρους να διασταυρωσω αποψεις, γνωματευσεις, φαρμακολογια.ελπιζω να μην μπερδευτω χειροτερα.

    δηλαδη ουτε λιιιιγο λιιιγο να μη δοκιμασω να τα μειωνω?

    black_adder γιατι θες να παρεις κι αλλα φαρμακα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Tα φάρμακα είναι ένα στήριγμα όπως η ενίσχυση στο οικοδομημα μιας γέφυρας μετά από σεισμό.
    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις την παρομοίωση. Θέλω να πω πως ο λόγος που αισθάνεσαι καλά είναι από τα φάρμακα και όχι ότι ξεπεράστηκε το πρόβλημα. Δυστυχώς είναι κάτι για το οποιο δεν υπάρχει θεραπεία και δεν γνωρίζω έρευνες για άτομα που το ξεπέρασαν τελείως.
    Για τους περισσότερους από μας αυτό σημαίνει φάρμακα για μια ζωή. Ούτε οι μόνοι είμαστε ούτε οι τελευταίοι. Φυσικά εμείς έχουμε να αντιμετωπίσουμε στίγμα κ προκαταλήψεις αλλά τι να κάνουμε. Ο καθένας πορεύεται όπως μπορεί. Αν δεν θέλεις να ξαναπεράσεις όσα πέρασες μείνε πιστή στην αγωγή σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι οχι υποτροπη δε θελω σιγουρα να ξαναπαθω.ειμαι σε μια φαση αρνησης η αληθεια ειναι.αλλα νιωθω και καλα και αναθαρρευω.γι αυτο το σκεφτομουν να τα μειωσω.

    ετσι ειχα κοψει και το stedon απο τα 10mg σε 2 μηνες το εκοψα τελειως εκοβα ενα νυχακι καθε 1 εβδομαδα και στο τελος το εκοψα τελειως.βεβαια δε ξερω αν εχει να κανει επειδη ηταν αλλου ειδους φαρμακο και οχι αντιψυχωτικο.

    θελω να κλεισω βασικα αυτο το κεφαλαιο με τους γιατρους και τα φαρμακα και να πω ηταν ενα ασχημο κεφαλαιο στη ζωη μου και παει περασε.ισως γι αυτο βιαζομαι.κι αν σκεφτω οτι μπορει να θελουν να τα παιρνω μια ζωη με παιρνει απο κατω.

    τελος του μηνα ανεβαινω Αθηνα θα παω σε αλλους 2 γιατρους να διασταυρωσω αποψεις, γνωματευσεις, φαρμακολογια.ελπιζω να μην μπερδευτω χειροτερα.

    δηλαδη ουτε λιιιιγο λιιιγο να μη δοκιμασω να τα μειωνω?

    black_adder γιατι θες να παρεις κι αλλα φαρμακα?
    από τα σχόλια που καναμε εγω ο nick και ο serios εσύ τι συμπέρασμα βγαζεις να δοκιμάσεις; Αλλο η διακοπή του stedon και άλλο ενός αντικαταθλιπτικού ή αντιψυχωσικού. Εχουν διαφορετικές λειτουργίες
    και οι φίλοι/ες που έγραψα νωρίτερα όπως εσύ άρχισαν να σκέφτονται και κατέληξαν τελικά στο νοσοκομείο....
    Νόμιζαν ότι μπορούσαν να το ελέγξουν αλλά όταν εφτασε η στιγμή εκείνη που ξεφυγαν δεν μπορεσαν να ελέγξουν τίποτε...
    συνεπως πάντα με τη γνωμη και τη συμβουλή του γιατρού
    γιατί θέλω να πάρω και άλλα; γιατι έχω πάρει νομιζω την κατιούσα και η προοπτικη να κοψω την ψυχοθεραπεια (την εχω αραιώσει ήδη) λόγω οικονομικών δυσκολιών έχει αρχισει να με αγχωνει
    Η ψυχοθεραπεία παντοτε βοηθάει!!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παιδια η ψυχωση ειναι κοινωνικη κατασκευη ετσι για να μας ελεγχουν και μονο η λεξη ψευδαισθησεις ειναι βαρια...
    εγω θα ελεγα πως ειναι βιωματα διαφορετικα αλλα βιωματα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Σίγουρα είναι βιώματα προσωπικά του καθενός που σε καθιστούν όμως ανίκανο να έχεις μια φυσιολογική ζωή.
    Πολλές φορές σε επεισόδιο δεν αντιλαμβάνεσαι την δυστυχία που έχεις πέσει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    Quote Originally Posted by boo View Post
    στο τελος του μηνα θα παω και σε αλλον γιατρο να παρω και μια αλλη ακομα γνωμη.πως μπορω να βρω γιατρο που θα εχει στοχο να ξεπεραστει η σχιζοφρενεια?να μη μεινει δηλαδη στο να με χαπακωνει μια ζωη?τι να τον ρωτησω για να το καταλαβω αυτο?

    προσπαθω να βρω κουραγιο στο οτι αν αλλαξω γιατρο και μου δωσει αλλα φαρμακα μπορει στο μελλον να μην κανω τοσα επεισοδια και τετοιας διαρκειας οποτε μπορει να γινω καλυτερα.δε βρισκω κατι αλλο να ελπιζω..

    παιζει να εχει φταιξει το γεγονος οτι πριν 2-3 χρονια, οταν με ειχαν βγαλει διπολικη και οριακη, διαβαζα πολλα γυρω απο ψυχιατρικες παθησεις?μηπως επηρεατηκα και υιοθετησα συμπτωματα απο το πολυ διαβασμα?ή δε θα εκανα τοσα επεισοδια και με διαρκεια αν απλα ειχα επηραστει?
    Μπορείς να πας και σ'έναν 2ο ψυχίατρο να σου πει την γνώμη του,αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο!
    Τα φάρμακά σου θα τα παίρνεις ανεξαιρέτως...

    Θα πας να βρεις μία ψυχολόγο που θα κάνει πρωτογενή ψυχοθεραπεία....δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ακόμα πολλοί λίγοι που κάνουν αυτήν την μέθοδο,πρεπει να ανακαλύψεις γιατί έπαθες ψύχωση και να έρθεις σε επαφή με τα συναισθήματά σου.

    Το μόνο που με προβληματίζει σε σένα είναι ότι είσαι λίγο νεαρή ηλικιακά,αλλά μόλις πιστέψεις ότι μπορείς να γίνεις καλά από κει θα ξεκινήσει και το ταξίδι σου προς την θεραπεία.!

    Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και μην χάνεις χρόνο για να γίνεις καλά! Εξάλλου μπορείς-κρύβεται μέσα σου!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.Θα το ψάξω!!
    επισης μπορεις να βγαλεις βινλιαριο αποριας.γι αυτο πρεπει να πας στη προνοια της περιοχης σου/καποια στιγμη ειπαν οτι τα καταργησαν.αν εχει τετοιο δε πληρωνεις τιποτα πουθενα.απλα πας σε δημοσιο νοσοκομειο να τα παρεις.υπαρχει στη πειραιως 118 αν θυμαμαι καλα τον αριθμο, παραρτημα του δαφνιου με ψυχιατρους κ συνταγογραφουν με ραντεβου.αν εχεις ιστορικο νομιζω δε θα εχεις προβλημα εκει να σε εξυπηρετησουν.αν χρειαζεσαι τηλ εχω παντως να σου δωσω να μαθεις περισοτερες πληροφοριες...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by ICare View Post
    επισης μπορεις να βγαλεις βινλιαριο αποριας.γι αυτο πρεπει να πας στη προνοια της περιοχης σου/καποια στιγμη ειπαν οτι τα καταργησαν.αν εχει τετοιο δε πληρωνεις τιποτα πουθενα.απλα πας σε δημοσιο νοσοκομειο να τα παρεις.υπαρχει στη πειραιως 118 αν θυμαμαι καλα τον αριθμο, παραρτημα του δαφνιου με ψυχιατρους κ συνταγογραφουν με ραντεβου.αν εχεις ιστορικο νομιζω δε θα εχεις προβλημα εκει να σε εξυπηρετησουν.αν χρειαζεσαι τηλ εχω παντως να σου δωσω να μαθεις περισοτερες πληροφοριες...
    αν κπροσφατα εμαθα πως τελικα δε τα καταγησαν.αλλιως πας εκει στη πειραιως πχ στα γραφουν κ με το αμκα σου πληρωνεις ενα πολυ μικρο ποσοστο της ταξεως των δεκα ευρω, αναλογακ με τα χαπια βεβαια..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζοφρένεια και leponex
    By krama30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2013, 15:39
  2. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 13:47
  3. κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια;
    By evath in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2009, 12:18
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  5. Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-09-2008, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •