Ο ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26

    Ο ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ

    Πριν κάποιους μήνες (16 για την ακρίβεια) ο πρώην φίλος μου κι εγώ χωρίσαμε. Ήταν απόφαση μου καθώς η έλλειψη συνεννόησης και κατανόησης μέσα στη σχέση μου ήταν και το κυριότερο πρόβλημά μου. Αρχικά το πρώτο διάστημα δεν μιλούσουμε αλλά περνώντας οι μήνες με κάποιους τρόπους έκανε αισθητή την παρουσία του (μηνύματα, τηλέφωνα κτλ) τους τελευταίους δύο μήνες είχαμε σχεδόν καθημερινή επικοινωνία. (κάποια μηνύματα στο φέισμπουκ, κανα μήνυμα τέτοια) μέχρι που έγινε κάτι πάρα πολύ άσχημο και με προσγείωσε στην πραγματικότητα και με έκανε να ξαναδώ τα πράγματα από την ίδια βάση που τα είχα αφήσει πριν 16 μήνες. Συναντήθηκα ένα απόγευμα με έναν πολύ καλό φίλο του τυχαία στο δρόμο. Αυτός στην κουβέντα πάνω μου πε πως ο πρώην μου καυχιόταν για τον εαυτό του και παρουσίαζε τα πράγματα εντελώς διαφορετικά από ότι συνέβαιναν στη πραγματικότητα ότι δηλαδή με απορρίπτει ενώ εγώ θέλω σαν τρελή να τα βρούμε. Στη συνέχεια είχε αναφέρει πολύ προσωπικά μας πράγματα στο φίλο του τα οποία με έφεραν σε δύσκολη θέση και ένιωσα πολλή ντροπή. Επειδή, λοιπόν, αισθάνθηκα προδομένη αποφάσισα να τον πάρω τηλέφωνο και να του πω ό,τι έχω ακούσει χωρίς να δώσω στεγνά το φίλο του. Η αντιμετώπιση όμως που είχα και ο τρόπος που χειρίστηκε την "παρεξήγηση" αυτή μόνο δικαιολογημένος δεν ήταν. Άρχιζε να με βρίζει με πολύ χυδαία λόγια, να με απειλεί ότι θα με χτυπήσει και πολλά άλλα τέτοια. Του πα να μιλήσουμε κι ότι βρίσκομαι στο τάδε μέρος. Ήρθε κι άρχιζε να με βρίζει και να φωνάζει μπροστά στον κόσμο. Με ρωτούσε επίμονα ποιος είναι αυτός που μου το είπε. Έδειχνε να τον ενδιαφέρει το ποιος μου τα είπε κι όχι τί είπε και πώς με έκανε να αισθάνομαι. Αφού λοιπόν την επόμενη μέρα με έπαιρνε τηλέφωνα και συνέχιζε το βιολί του έμαθε από μένα την αλήθεια καθώς ο φίλος του για να γλυτώσει τον εαυτούλη του είπε ότι εγώ το σκαρφίστηκα για να δω αντιδράσεις. Όπως καταλαβαίνετε με εξόργισε το ψέμα του φίλου κι αποφάσισα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Μετά από την αποκάλυψη ο πρώην φίλος μου ζητούσε επίμονα συγγνώμη κι ότι ήταν εντελώς απαράδεκτη η συμπεριφορά του. Την επόμενη με πήρε μαζί με τον φίλο του τηλέφωνο να μου ζητήσει συγγνώμη κι ότι μου έκανε πλάκα ο φίλος (ούτε καν). Θίχτηκα τόσο πολύ γιατί αισθάνθηκα πλήρως εκτεθειμένη και εντελώς απροστάτευτη. Το συγγνώμη δεν μου έλεγε κάτι και ούτε βελτίωνε την κατάσταση. Στο τέλος όχι μόνο δεν το εννοούσε αλλά μου πε πως μου καναν και χάρη που ασχολήθηκαν μαζί μου κι ότι δεν θα με παρακαλάνε κιόλας. Το θέμα μου είναι πως ενώ πριν κάποιους μήνες ήταν τόσο καλός, έδειχνε αλλαγμένος, μου έλεγε πως είχε ουσιαστικά αλλάξει, προσπαθούσε να με πείσει να τα ξαναβρούμε και να προσπαθήσουμε να μαστε μαζί, να μην φοβάμαι να τον ξαναεμπιστευτώ για ακόμα μια φορά με πρόδωσε. Πλέον δεν μιλάμε και ούτε πρόκειται. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που αισθάνομαι τόσα κακά συναισθήματα για κάποιον. Με πειράζει που δεν με σεβάστηκε, που δεν με υπερασπίστηκε που βγήκε από πάνω. Ενώ το σφάλμα ήταν του φίλου του και του ίδιου για το πώς το χειρίστηκε βγήκα εγώ η κακιά που παρεξηγήθηκα χωρίς λόγο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ειδες?μην ξαναασχοληθεις....δεν υπαρχει ουσια..

    κανε μια νεα αρχη και διεγραψε τον οριστικα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Κοίτα, το ότι ο πρώην σου σε ρωτούσε να μάθει επίμονα από ποιον τα άκουσες σημαίνει ότι αυτά δεν τα είπε μόνο στον φίλο του αλλά τα είπε κ σε άλλους. Με λίγα λόγια, σε έκανε βούκινο. Αν τα έλεγε μόνο στον φίλο του θα ήξερε ποιος σου τα είπε εξ αρχής.

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι τι να κάνεις. Κόβεις μαχαίρι κ προχωράς παρακάτω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εγω πάντως πιστεύω οτι ο πρωην σου σε θέλει ακομα. Ετσι δείχνουν αυτα που έκανε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μην το κάνεις πιο περίπλοκο από ότι είναι.
    Εχουμε τα εξής δεδομένα: εκρινες για τους δικούς σου βασιμους λόγους ότι πρέπει να τον χωρισεις, έπειτα σε έκανε βουκινο αυτός όπως είπε κάποιο μέλος εδω λέγοντας αυτά που είπε στον φίλο του δεξιά και αριστερά (αλλιώς δε θα σε ρωταγε ππιος στα ειπε, θα ήξερε), παρεξηγηθηκε κι όλας και έβγαλε επιθετική βίαιη συμπεριφορά και στο τέλος σε έβγαλε κι εσένα βλακα από πάνω και έχεις λες μόνο αρνητικά συναισθήματα...
    Ή ερώτηση σου λοιπόν ποια είναι;
    Δεν έχει σημασία τι θέλει και τι σκέφτεται αυτός εφόσον αποφασισες να χωρισετε και κάτι δεν σου κάθεται καλά/δεν τον θέλεις...
    Μπορεί αυτος να θέλει να παντρευτείτε και να κάνετε παιδάκια και να ζείτε στη μονοκατοικία σας με κελάρι κρασιου στη γαλλική ριβιερα...και; Εφόσον για κάποιους λόγους αποφασισες ότι δεν σου κάνει για σύντροφος τι σε νοιάζει ότι άποψη και να έχει οτι και να νιώθει;
    Πιστεύω κακώς δεν εκοψες κάθε επαφή με τον χωρισμό...και νομίζω πως αν είχες αμφιβολίες για την απόφαση σου να χωρισετε δεν είναι επειδή σου λείπει αυτός ακριβώς...σου λείπει ίσως ό,τι είχατε σαν σχέση, αμφιβάλλεις και λυγίζεις σε στιγμές μοναξιάς και σπευδεις να θυμηθείς ίσως τα καλά σου βιώματα μαζί του για να θρέψεις αυτή την ανάγκη...πιστεύω πως αν τα ξαναβρισκατε θα προέκυπταν πάλι τα θέματα που σε έκαναν να τον χωρισεις, αυτά δεν αλλαζουν...οπότε...;
    Και αυτό που συνέβη με τις φήμες δεξιά και αριστερά είναι άλλος ένας λόγος για να βάλεις οριστικό χι και να κόψεις κάθε επαφή...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Εσύ ρε κούκλα βλέπεις τι μαλάκια τραβάνε κι οι δυο και θες να βρεις το δίκιο σου άμα σου εξηγήσω τι μαλάκια τραβάνε και οι δυο θα πληγωθείς οπότε πήγαινε παρακάτω κι ο κανόνας είναι ένας σου κάνει κάθεσαι δε σου κάνει φεύγεις τέλος πήγαινε παρακάτω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πέρασε ένας μήνας από το συμβάν κι όχι μόνο δε μου ζήτησε συγγνώμη αλλά όταν με βλέπει αλλάζει πεζοδρόμιο που λένε. Τελικά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν εύκολα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,748
    Quote Originally Posted by Monaxoula View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πέρασε ένας μήνας από το συμβάν κι όχι μόνο δε μου ζήτησε συγγνώμη αλλά όταν με βλέπει αλλάζει πεζοδρόμιο που λένε. Τελικά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν εύκολα.
    δεν καταλαβαινω τι ψαχνεις να βρεις.
    οι παραπανω στα ειπαν πολυ καλα. συμφωνω και με νατ και με ελις και με αρη.
    εσυ, ανεπηρεαστη, αποφασισες μονη σου να τον χωρισεις γιατι δεν σου αρεσε ο τυπος.
    εκει τελειωνει κανονικα το παραμυθι, κακως ασχολεισαι ακομα.

    αυτο που εγινε, αντι να σε στεναχωρει θα επρεπε να σε επιβεβαιωνει οτι εκανες καλα που τον εστειλες.
    αυτος, πληγωθηκε απο την αποριψη κι αρχισε να διαδιδει δεξια κι αριστερα μια φανταστικη ιστορια γιαΤΙ του εθιξες τον εγωισμο (συμβαινει με πολλους και πολλες που εχουν φαει χιλοπιτα ξεγυρισμενη).:rolleyes:
    οσα ψεματα και να πει στους ασχετους, ποτε δεν θα βγει το μαχαιρι απο πανω του, γιατι με τα ψεματα δεν δικαιωνεται κανεις.
    αυτο που τον καιει ειναι οτι ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕΣ και το ξερετε καλα οι δυο σας.:o

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26
    Στεναχωριέμαι πολύ γιατί τον αγαπούσα. Με πληγώνει που δεν έχει καταλάβει το λάθος του. Δε ξέρω τι ν κάνω και να τον ξεπεράσω. Κάθε φορά βάζω τη λογική μου αλλά και πάλι αυτό δεν δουλεύει κάθε φορά. Δεν κρατάω θυμό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο εγωισμός μου έχει πάει περίπατο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26
    Δεν με απασχολέι αν τον έστειλα εγώ ή οχι . Δεν είναι το θέμα μου αυτό ποιος έστειλε ποιον αλλά γιατί ενώ μου έλεγε πως θέλει να είμαστε ξανά μαζί δεν έκανε τπτ ουσιαστικό να μου το αποδείξει. Όταν μια φιλη μου το ειπε κάνε κάτι αφού την αγαπάς εκείνος απάντησε την αγαπώ αλλά έχω κι άλλα πράγματα να κάνω, δεν έχω χρόνο .... wtf???.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Monaxoula View Post
    Στεναχωριέμαι πολύ γιατί τον αγαπούσα. Με πληγώνει που δεν έχει καταλάβει το λάθος του. Δε ξέρω τι ν κάνω και να τον ξεπεράσω. Κάθε φορά βάζω τη λογική μου αλλά και πάλι αυτό δεν δουλεύει κάθε φορά. Δεν κρατάω θυμό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο εγωισμός μου έχει πάει περίπατο
    γραψτον και μην ξανασχοληθεις,.....βρες κατι καινουργιο....η ζωη δεν τελειωνει σ μια αγαπη...
    αληθεια ποσο καιρο εχετε χωρισει?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26
    Έχει ενάμιση χρόνο αλλά όλο αυτό το διαστημα είχαμε επικοινωνία και είχε γίνει κάτι τον τελευταίο μήνα μεταξύ μας. Εσκασε μύτη αυτό με τον φίλο του και με απογοήτευσε. Οταν τον είδα πρόσφατα με την παρέα του γελούσε σαν τρελός. Εννοείται πως δεν χαιρετηθήκαμε, ουτε γυρισα να τον κοιτάξω. Αναρωτιέμαι μόνο εγώ στεναχωρήθηκα? τόσα επιφανειακα ήταν τα συναισθήματα του για μένα. Αν αγαπάς κάποιον δεν κάνεις τα πάντα για να του αποδείξεις ότι τον θες πίσω. Να φανταστείτε πόσο χαζή είμαι σκεφτηκα να τον πιάσω και να του πω να λέμε ένα γεια τουλάχιστον. Αλλά μετα το σκέφτηκα και λέω πως κάθομαι και τρώγομαι για το τιποτα και ουσιαστικά για κάποιον που ενώ θα έπρεπε να κάνει αυτός τις κινήσεις τουναντίον με θεωρεί και υπευθυνη που του χάλασα τη ζαχαρένια του .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Monaxoula View Post
    Έχει ενάμιση χρόνο αλλά όλο αυτό το διαστημα είχαμε επικοινωνία και είχε γίνει κάτι τον τελευταίο μήνα μεταξύ μας. Εσκασε μύτη αυτό με τον φίλο του και με απογοήτευσε. Οταν τον είδα πρόσφατα με την παρέα του γελούσε σαν τρελός. Εννοείται πως δεν χαιρετηθήκαμε, ουτε γυρισα να τον κοιτάξω. Αναρωτιέμαι μόνο εγώ στεναχωρήθηκα? τόσα επιφανειακα ήταν τα συναισθήματα του για μένα. Αν αγαπάς κάποιον δεν κάνεις τα πάντα για να του αποδείξεις ότι τον θες πίσω. Να φανταστείτε πόσο χαζή είμαι σκεφτηκα να τον πιάσω και να του πω να λέμε ένα γεια τουλάχιστον. Αλλά μετα το σκέφτηκα και λέω πως κάθομαι και τρώγομαι για το τιποτα και ουσιαστικά για κάποιον που ενώ θα έπρεπε να κάνει αυτός τις κινήσεις τουναντίον με θεωρεί και υπευθυνη που του χάλασα τη ζαχαρένια του .
    για αρχη εμεις οι αντρες...δεν ανοιγοσμαστε τοσο ευκολα....ουτε εκφραζομαστε........
    επισης μπορει επεισης να ειναι εγωιστης η υπερηφανος και να μην θελει να σ μιλησει...
    και υπαρχει και η περιπτωση να σ αγαπησε...αλλα να τελειωσε.....να μην ησουν η γυναικα της ζωης σ....
    εσυ σ αυτον τον εναμιση χρονο εχεις βγει με κανεναν αλλον?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    PATRA
    Posts
    26
    Αφου του τελειωσε για ποιον λογο με ενοχλουσε εναμιση χρονο τωρα. ειναι πολυ εγωιστης το ξερω δεν παραδεχεται τα λαθη του ουτε και τα συναισθηματα του. εχω βγει αλλα τιποτα το ιδαιτερο. ενω ημουν καλα και τον ειχα σχεδον ξεχασει εκανε αισθητη τη παρουσια του και με πηγε παλι πισω. Μου ζητουσε επιμονα να μαστε μαζι και οταν ειχαμε βγει με αγκαλιαζε και με φιλουσε. Δε με αφηνε. Πολλες φορες μου λειπει. Το σκεφτομαι καθε μερα αλλα νιωθω οτι δεν με αγαπαει πια αρκετα. Αυτο που εγινε με το φιλο του μου τσακισε την εμπιστοσυνη μου. Οταν εγινε το σκηνικο του πα πολλες βαριες κουβεντες. Του πα να μην τολμησει να μου τηλεφωνησει και οτι εχω πεθανει για εκεινον. Αυτος πλεον αδιαφορει δεν το νοιαζει. Δεν αισθανεται. Πως θα κανω και γω το ιδιο αυτο ειναι το ζητημα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Monaxoula View Post
    Αφου του τελειωσε για ποιον λογο με ενοχλουσε εναμιση χρονο τωρα. ειναι πολυ εγωιστης το ξερω δεν παραδεχεται τα λαθη του ουτε και τα συναισθηματα του. εχω βγει αλλα τιποτα το ιδαιτερο. ενω ημουν καλα και τον ειχα σχεδον ξεχασει εκανε αισθητη τη παρουσια του και με πηγε παλι πισω. Μου ζητουσε επιμονα να μαστε μαζι και οταν ειχαμε βγει με αγκαλιαζε και με φιλουσε. Δε με αφηνε. Πολλες φορες μου λειπει. Το σκεφτομαι καθε μερα αλλα νιωθω οτι δεν με αγαπαει πια αρκετα. Αυτο που εγινε με το φιλο του μου τσακισε την εμπιστοσυνη μου. Οταν εγινε το σκηνικο του πα πολλες βαριες κουβεντες. Του πα να μην τολμησει να μου τηλεφωνησει και οτι εχω πεθανει για εκεινον. Αυτος πλεον αδιαφορει δεν το νοιαζει. Δεν αισθανεται. Πως θα κανω και γω το ιδιο αυτο ειναι το ζητημα.
    κοιτα για αρχη εφοσον σ εκανε κατι τετοιο ...μην του ξαναμιλησεις ...ειναι δυνατον?

    μαλιστα,......σε αλλη σχεση στο παρελθον μετα απο χωρισμο ..ειχες ξεπερασει ποιο ευκολα την κατασταση?
    κοιτα μερικε ερωτες δεν ξεπερνιουνται ποτε...μενουν απλα σαν γλυκες αναμνησεις....
    απλα κοιτα την ζωη σ....μην τον αναφερεις μην σ νοιαζει τι κανει....προσπαθησε να βγαινεις....και γνωρισε και κανεναν καινουργιο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μια φιλος-μια οχι?
    By giannis1990 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 28-05-2014, 12:08
  2. ΣΟΣ!!!!O φίλος μου..
    By ΜαίρηΠ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2014, 01:02
  3. Ο πατερας μου.....και ο φιλος μου.....
    By lyk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2013, 00:08
  4. με νευριαζει ο φιλος μου!
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 06-03-2012, 15:03
  5. Φίλος με πανικό
    By PAnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-2005, 12:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •