Οικονομικα προβλήματα στην οικογένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Οικονομικα προβλήματα στην οικογένεια

    Γειά σας!Είμαι 19 χρονών και πρωτοετης σε αλλη πολη... Από την αρχη οι γονείς μου μου ειχαν ξεκαθαρίσει οτι κάθε μηνα θα μου στελνουν 80€ τον μηνα καθαρα για δικα μου εξοδα , οπως φαγητο κτλ , ενω τους λογαριασμούς θα τους πληρωνουν οι.ιδιοι...μου έστειλαν λοιπον αυτα τα 80€ κι μου ειπαν ότι απο εκει θα πληρωσω κάτι εξετασεις αιματος που κοστιζαν 25€ κι τα κοινόχρηστα που κοστιζαν 20€.. δεν είναι δυνατόν αυτο.. εχω μείνει με 10€ ως το τέλος του μηνα...τους εξήγησα αλλα δεν καταλαβαίνουν..επιπλέον πιστεύω πως δεν εχουν τόσο μεγαλο οικονομικό θεμα απλα τα τραβανε ολα στο ακρο..δεν ξέρω τι να κανω...πραγματικά δεν εχω να φαω...

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Σκέφτεσαι να ψάξεις για καμιά δουλειά?
    Θα μου πεις τώρα,που να βρω δουλειά.Και θα έχεις δίκιο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Νομίζω η λύση είναι να δουλέψεις. Να ψάξεις κάτι κλάσσικό π.χ. cafe, bar κτλ. Θα νιώσεις και πιο ανεξάρτητη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Αντιλαμβανομαι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα αλλα.. 80 ευρω για να περασεις τον μηνα??? Μα 80 ευρω για να περασεις ολοκληρο μηνα??

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    εισαι φοιτητης σε μεγαλουπολη?θα μπορουσες να πιασεις δουλεια σε καφετερια..προτιμανε μικρες ηλικιες.μην απελπιζεσαι..το καταλαβαινω μπορει να φοβασαι αλλα να σκεφτεσαι ψυχραιμα..θα μπορουσες να τρως κ στην φοιτιτικη λεσχη...ρωτησε αμα θελεις εκει...οργανωσου ξαψε στο ιντερνετ για καποια δουλιτσα..εχεις καποιοκαλο φιλο που θα μπορουσες να του μιλησεις να εχεις μια ηθικη συμπαρασταση ή καποιον συμφοιτητη σου θα μπορουσες εαν ειναι καλο παιδι να τρως εκει καμια φορα...μην φοβασαι να ανοιχτεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,721
    ζητα να σου στελνουν καθε βδομαδα ταπερ με το κτελ.
    δεν μπορει να μην νοιαζεται η μανα σου που δεν εχεις να φας. κατι δεν κολλαει.
    αν εννοεις για χαρτζηλικι, καλως, αλλα για φαγητο? εννοεις για σουπερ μαρκετ, η για φαγητο εξω?
    με ποσα θα τρως δλδ? με 2 ευρω τη μερα? μισο σαντουιτς τη μερα θα τρως?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48
    δεν ξερω εαν εχεις μεγαλυτερα αδερφια κ εαν εχεις καλη σχεση μαζι τους...εαν δουλευουν πχ θα μπορουσαν να σε βοηθησουν ή καποια ξαδερφη σου που εχεις οικειοτητα μαζι της ισως σε βοηθησει ή σου βρει καποια λυση...οι γονεις σου απο οτι καταλαβα σου πληρωνουν κ το ενικοιο?εχουν οικονομικο προβλημα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ίσως η συγκατοίκηση να βοηθούσε την κατάσταση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    Γειά σας!Είμαι 19 χρονών και πρωτοετης σε αλλη πολη... Από την αρχη οι γονείς μου μου ειχαν ξεκαθαρίσει οτι κάθε μηνα θα μου στελνουν 80€ τον μηνα καθαρα για δικα μου εξοδα , οπως φαγητο κτλ , ενω τους λογαριασμούς θα τους πληρωνουν οι.ιδιοι...μου έστειλαν λοιπον αυτα τα 80€ κι μου ειπαν ότι απο εκει θα πληρωσω κάτι εξετασεις αιματος που κοστιζαν 25€ κι τα κοινόχρηστα που κοστιζαν 20€.. δεν είναι δυνατόν αυτο.. εχω μείνει με 10€ ως το τέλος του μηνα...τους εξήγησα αλλα δεν καταλαβαίνουν..επιπλέον πιστεύω πως δεν εχουν τόσο μεγαλο οικονομικό θεμα απλα τα τραβανε ολα στο ακρο..δεν ξέρω τι να κανω...πραγματικά δεν εχω να φαω...
    Οντως για φαγητο τα 80€ ειναι λιγα..τα χω περασει και γω αυτα αλλα μ στελναν παραπανω τα διπλασια αλλα δεν ηταν μονο για φαγητο αλλα κ για να βγω εξω..δεν μας ειπες ομως σ στελνουν κ αλλα χρηματα για να βγεις μηπως η μονο αυτα κ τερμα..γιατι αν σου στελνουν χρηματα και για να βγεις μειωσε απλα τις εξοδους σου κ τρωγε οσπρια που ειναι πιο οικονομικα ..τρωγε δυο μερες το ιδιο φαι κ μην τρως απεξω γτ αυτα εχουν κοστος..προτιμησε προιοντα π πουλουνται στη λαικη κ αμα δεις κ τοτε πως δεν σε φτανουν φαε κ στην εστια π σ παν παρακατω ειτε σε κανεναν συμφοιτητη η ψαξε οπουδηποτε δουλεια εστω κ φυλλαδια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Χρονος=χρημα
    Εξετασεις λοιπον στο δημοσιο νοσοκομειο και πολυωρη αναμνη
    Φαγητο στη λεσχη και ....αναμονη στην ουρα
    Αν εισαι τυχερη θα εργαστεις και καποιες ωρες και θα πληρωθεις για αυτο.
    Πολυ συμαντικο ειναι και η εξαλειψη των παγιων .Ακομη και 5 ευρω παγιο ειναι που σε περιμενει και στα περνει απο την τσεπη,ειτε εχεις ,ειτε δεν εχεις.
    Ειναι δοκιμασια που την περασαμε ολοι .Βγηκαμε ομως πιο δυνατοι ,ακομη και αν πληγωθηκαμε απο αυτο .Οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους.

  11. #11
    τα 80 ευρω ειναι καθαρα για να περασω χωρις εξοδους , το ενοικιο μου το πληρωνουν οι ιδιοι :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    1)Να βγάλεις κάρτα δωρεάν σίτισης και να τρως στη λέσχη. Να ζητήσεις και κανένα ταπεράκι απ΄τη μανούλα, όπως σου έγραψαν κ πιο πάνω.

    2)Αν 80€ είναι το σύνολο που στέλνουν πλην ενοικίου, είναι πολύ-πολύ λίγα. Όπως έγραψες, μόνο τα κοινόχρηστα και οι λογαριασμοί τρώνε τα μισά. Ζήτα από τους γονείς σου να καλύπτουν κοινόχρηστα, λογαριασμούς κλπ και να σου δίνουν ένα καθαρό ποσό για να περνας το μήνα.
    Εγώ είμαι μαμά πρωτοετή φοιτητή σε άλλη πόλη (μικρότερη). Τρώει τζάμπα στη λέσχη, στέλνει κ η γιαγιά ταπεράκι. Του δίνω 200€ το μήνα plus ενοίκιο, κοινόχρηστα, λογαριασμούς, εισιτήρια (για να έρχεται να με βλέπει, αλλιώς πουυυυυ). Οι περισσότεροι φίλοι του κινούνται στα 150-200€

    3) Ψάξε για ολιγόωρη δουλειά.

    edit: Άλλαξα το ποσό. Έστειλα τον πρώτο μήνα 150€ αλλά δεν έφτασαν. Το αναδιαμορφώσαμε στα 200€.
    Last edited by imagine; 09-12-2016 at 10:01.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,721
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    τα 80 ευρω ειναι καθαρα για να περασω χωρις εξοδους , το ενοικιο μου το πληρωνουν οι ιδιοι :(
    .
    σου δινουν και χρηματα που ειναι για εξοδους?

Similar Threads

  1. προβληματα στην οικογενεια (γονεις, αδερφη)
    By anthoulaki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 27-08-2014, 20:07
  2. Προβλήματα με την οικογένεια του συντρόφου μου
    By elena.t in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 29-05-2013, 21:08
  3. Οικονομικά προβλήματα από προηγουμενες υποχρεωσεις
    By Blue1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2012, 18:22
  4. Προβλήματα με την οικογενεια
    By tg45 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2012, 18:09
  5. οικονομικα προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2009, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •