Χωρίζουμε γιατί είσαι μεγάλη, χοντρή και άσχημη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60

    Χωρίζουμε γιατί είσαι μεγάλη, χοντρή και άσχημη!

    Επανήλθα στο φόρουμ, ψάχνοντας ένα θέμα οπυ με ειχε απασχολήσει πέρσυ, περίπου τέτοια εποχή. Τέλος Φεβρουαρίου.

    Λίγες μέρες μετά, γνώρισα στο ίντερνετ έναν άνθρωπο που γίναμε πολύ καλά φιλαράκια, και το πρόβλημά μο εξαφανίστηκε.
    Η καλή φιλία εξελίχθηκε σε έρωτα. Βέβαια εκείνος πάντα μου έλεγε ότι δεν με βλέπει σαν γυναίκα που θα μπορούσε να έχει μέλλον μαζί της (ήμου 4 χρόνια μεγαλύτερή του και αρκετά πιό παχιά αο τα \"οπτικά του\" πρότυπα.
    Οταν τον ρώταγα να μου προσδιορίσει τον τίτλο της σχέσης ποιυ έχουμε, το ονόμαζε \"ερωτική φιλία\".

    Στην πράξη επειδή έμενα εγώ Αθήνα κι εκείνος σε κάποιο νησί πολύ μακρυά, βλεπόμασταν συνήθως 1 βδομάδα το μήνα που ερχόταν εδώ για δουλειές της υπηρεσίας του.
    Φυσικά και οι δικές μου άδειες μέσα στο χρόνο που πέρασε ξοδεύτηκαν στο νησί. (long weekends, Καλοκαίρι, Χριστούτεννα κλπ).

    Είχε δυό υπέροχα παιδάκια (κορίτσια) τα οποια με λάτρεψαν και τα λάτρεψα. Σε όλους (μητέρα, αδερφή, πρώην σύζηγο, φίλους και παιδιά με είχε συστήσει σαν \"η φίλη μου ... τάδε\"
    Δεν ανέφερε ΠΟΤΕ μπροστά σε κανέναν ότι ήμουν η σύντροφός του.
    Περπατούσαμε στο δρόμο κι αυτός μου έπιανε το χέρι. Φοβόταν να με αγκαλιάσει μην τον κοροϊδέψουν, επειδή ήμουν 4 χρόνια μεγαλύτερή του (στην εμφάνιση, εκείνος φαίνεται μεγαλύτερος λόγω υπερβολικών ρυτίδων και ολόλευκων μαλλιών)

    Ζήσαμε ΤΕΛΕΙΑ (παρ\' όλη την απόσταση που μας χώριζε) μέχρι και τα Χριστούγεννα.
    Οταν έφυγα στα μέσα του Ιανουαρίου, με έπαιρνε τηλ και μου ψιθύριζε \"μου λείπεις\", \"έφυγες κι άδειασε το σπίτι\" κλπ

    Ενα μήνα μετά, ήρθε στην Αθήνα να περάσει εκπαίδευση για κάποιο θέμα πάνω στην υπηρεσία του.
    Στο μήνα μέσα και πρίν κατέβει Αθήνα, είχς γνωρίσει κάποια μέσα σε ένα site μαγειρικής η οποία τον κυνήγησε και τον έριξε.
    Στο 10ήμερο που έμεινε εδώ, τη συνάντησε δύο φορές και μετά τη δεύτερη συνάντηση μαζί της, μου ζήτησε να χωρίσουμε γιατί θέλει να δοκιμάσει την τύχη του με μια καινούρια.
    Εκλαιγε όταν μου ζήταγε να χωρίσουμε, και νοιώθω ακόμα ότι ώρες-ώρες τον παίρνει απο κάτω.

    Τις μέρες που μου ζήτησε να χωρίσουμε ήταν οι μέρες που είμασταν αποκλεισμένοι μέσα στο σπίτι απο τα χιόνια κι έτσι καθήσαμε μαζί αμέτρητες ώρες να συζητάμε το θέμα.

    Είπε ότι ποτέ δεν είχε συναντήσει μια γυναίκα σαν εμένα, με το χαρακτήρα, τη ζεστασιά, επικοινωνιακή, πιστή, τρυφερή, κλπ κλπ
    Αλλά δυστυχώς το κόλημά του είναι το θέμα ηλικίας (όταν είχαμε γνωριστεί τότε το είχα εγώ το ταμπού κι εκείνος με ξεκόλησε και με \"έρριξε\"), τώρα το είχε ο ίδιος.
    Επίσης μου είπε ότι δεν τον καλύπτω εμφανισιακά (είμαι γεματούλα αλλά σε δίαιτα με στόχους που πιάνονται και διατηρούνται) Το βάρος μου θα φτάσει το ιδανικό τον φέτος τον Αύγουστο. (αν θέλει ο Θεός).

    Μετά μου ζήτησε να μείνουμε φίλοι, δεν ήθελε να χάσει τη φιλία μου και τις αμέτρητες συζητήσεις που κάναμε ξεταξύ μας περι ψυχολογίας και ανθρωπίνων σχέσεων.
    Σε αυτό το στάδιο της φιλίας μου εκμυστηρεύτηκε ότι η άλλη δεν είναι καθόλου επικοινωνιακή κλπ σαν κι εμένα, αλλά εμφανισιακά είναι αυτό που ονειρευόταν (στο σέξ δεν ήξερε γιατί δεν είχε κάνει ακόμα τίποτα σε αυτό τον τομέα).

    Τον βλέπω ότι αμφιταλαντεύται. Να προχωρήσει μαζί της ή να γυρίσει σε μένα.
    Δεν του αρέσει που αυτή είναι περίεργη, \"σφιχτή\" τη χαρακτήρισε στην επικοινωνία και \"αλόγα\" στη συμπεριφορά\"
    Μετά μου λέει ακόμα κι αν γυρίσω σε σένα θα είμαστε όπως παλιά. Καμμία προοπτική για γάμο (λόγω της ηλικίας μου).
    Μετά τρώει άλλη τουβλιά και μου λέει ακόμα κι αν δεν κάνω τίποτα μ\' αυτήν δεν θα γυρίσω σαν άντρας σε σένα, θέλω όμως να διατηρήσουμε τη φιλία μας.

    Είναι ένας άντρας 43 ετών κι εγώ 46.
    Εχει περάσει απο ένα γάμο 7 χρόνια που ζούσε μέσα στο σπίτι ολομόναχος γιατί η γυναίκα του αδιαφορούσε παντελώς για την ύπαρξή του.
    Εκανε όλες τις δουλειές μόνος του και μεγάλωνε και τα παιδιά μόνος του.
    Βαρέθηκε, βρήκε άλλη κι έφυγε.
    Εμεινε άλλα 7 χρόνια με την άλλη. Εκείνη ήταν μητρομανής. Εκείνος έλειπε ταξίδια συχνά. Εκείνη του τα φόραγε ασύστολα με όποιον γνωστό, φίλο ακόμα και άγνωστο έβρισκε μπροστά της.
    Του είχε κόψει την επικοινωνία με τα παιδιά του γιατί φοβόταν ότι αν εκείνος έβλεπε τα παιδιά υπήρχε κίνδυνος να ξαναγυρίσει στην πρώην γυναίκα του.
    Σε αυτή τη φάση της ζωής του τον γνώρισα εγώ. Σαν φίλο στην αρχή.

    Στάθηκα δίπλα του για αν βρεί το κουράγιο να χωρίσει απο αυτήν που τον ξεφτίλιζε, τον απομυζούσε οικονομικά και του στερούσε και τα παιδιά του.
    Εγκατέστησα καταπληκτική επικοινωνία με τα παιδιά και τη μητέρα του (ούτε τη μάνα του δεν έβλεπε).
    Φέτος το καλοκαίρι ήταν η πρώτη φορά μετά αο 7 χρόνια που τα πήρε στο νησί που ζεί για διακοπές για 6 ολόκληρες βδομάδες!!!
    Είχα πάει κι εγώ και περάσαμε υπέροχα και οι 4 μαζί.
    Με λάτρεψαν τα παιδιά, τα λάτρεψα κι εγώ, με ερωτευτηκε εκείνος τον ερωτεύτηκα κι εγώ.

    Χριστούγεννα επίσης περάσαμε στο νησί και ήταν υπέροχα.
    Και μια σημείωση, στο ταξίδι που ήρθε το Φεβρουάριο και πρίν μου ζητήσει να χωρίσουμε, είχαμε πάει ένα απόγευμα για καφέ στο Πόρτο Ράφτη μαζί με τη μάνα του και τα παιδιά.
    Και γυρίζει η μεγάλη κόρη και λέει στη γιαγιά της.... \"την κυρία (όνομά μου) την αγαπώ πολύ, γιατί της χρωστάω πολλά. Εχω πάλι τον μπαμπά μου κι αυτή το έκανε!\"

    Μια βδομάδα μετά ήρθε ο χωρισμός.

    Εχω πολλές ερωτήσεις:

    - Πώς κρίνετε την κατάσταση;
    - Τι μπορεί να τον έχει πιάσει; (εκείνος ομολογεί κρίση μέσης ηλικίας)
    - Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να τον φέρω πίσω και να του δώσω να καταλάβει ότι δεν καταστρέφουμε μια μοναδική ανθρώπινη και μοναδικά ερωτική σχέση για να δοκιμάσουμε ΑΝ στο παρακάτω ΄καταφέρουμε να βρούμε όλο το πακέτο? (εμφάνιση, ψυχή, καρδιά, μυαλό και τέλειο σεξ)
    - Πως μπορώ να σταματήσω να πονάω μετά το χωρισμό;
    Εχουν περάσει 2 εβδομάδες κι όλο πάω απο το κακό στο χειρότερο.
    Σημειωτέον ότι έχω υπέρταση που δημιουργείται απο άγχος κα άλλους ψυχογενείς παράγοντες και τον τελευταίο καιρό, παρ\' όλο που παίρνω τα χάπια μου ανελιπώς είμαι συνέχεια με 21 μεγάλη / 12 μικρή. Καθόλου καλά!!!!
    Επίσης εδώ και 2 εβδομάδες περνάω αρχικά στάδια νευρικής ανορεξίας.
    Τίποτα φαγητό, πολλύ νερό ή έρχονται μέρες που τρώω 1 μήλο μόνο ή 1 χυμο πορτοκάλι.
    Εχουν έρθει επίσης φορές που άν φάω κάτι άλλο κάνω εμετό.
    Μόνο το σ/κ που μας πέρασε που έλειπα σε meeting με τη δουλειά μου εκτός αθηνών, έφαγα και στο ξενοδοχείο που μείναμε και το βράδυ στην ταβέρνα χωρίς να τα βγάλω (όχι ότι δεν μου ήρθε φυσικά.....)

    Τι κάνουμε λοιπόν;
    Ξέρω ότι σας κούρασα αλλά νομίζω οτι πολύ θα με βοηθούσαν καποιοες απαντήσεις πάνω στο θέμα μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    moreira,

    καταρχήν καλώς ήρθες....


    Εχω προσέξει σε ολο το κειμενο σου: αντιμετωπίζεις τον άνθρωπο αυτο σαν εναν ανθρωπο χωρίς ευθύνες, οπου οι αλλοι φταινε για οτι καλο ή ασχημο του συμβαινει.

    Αυτο κάτι νομιζω πρεπει να λεει ειτε ειναι οντως έτσι σαν ανθρωπος ή εσυ τον βλεπεις έτσι.

    Οπως κ να χει εχει πάρει την αποφαση να χωρίσετε για τους λογους που αναφέρεις. Δεν ξέρω αν τους εννοει ή αν τους παραθετει ετσι για να πει κάτι....Το θέμα ειναι οτι θέλει να κανει σχεση με άλλη. Αυτο δεν σου φτάνει?

  3. #3
    Αγαπητή φίλη συγχαρητήρια!
    Κατάφερες με πολλή προσπάθεια να φτιάξεις άλλο ένα γουρούνι σε αυτόν τον πλανήτη, (συγνώμη από τα γουρούνια).
    Αναλογίστηκες ποτέ τι σου έδωσε αυτός το διάστημα που ήσασταν μαζί?
    Γιατί τον άφησες απ\' την πρώτη στιγμή να οριοθετήσει τη σχέση σας?
    Πως το έκανες αυτό στον εαυτό σου?
    Τα τέσσερα χρόνια διαφοράς σας και το \"πρόβλημα\" βάρους σου, ήταν απλώς η δικαιολογία στο να μην αναλάβει αυτός τις ευθύνες του συναισθηματικά απε΄ναντι σου γιατί απλά τον βόλευες και δεν απαιτούσες τίποτε από εκείνον. ΕΣΥ δεν τον έκανες να σε ερωτευτεί γιατί αφού δεν σεβόσουν και δεν αγαπούσες ΕΣΥ τον εαυτό σου γιατί να το κάνει αυτός?
    Το φταίξιμο είναι δικό σου. ʼφησες έναν άνθρωπο να σε εκμεταλευτεί σε όλα τα επίπεδα και μετά σε πέταξε σα στιμένη λεμονόκουπα, αφήνοντας βέβαια και ένα παραθυράκι μη τυχόν και πέσει σε καμιά πιο έξυπνη από σένα και μετά δεν έχει ώμο να κλάψει.
    Αγάπησε τον εαυτό σου, είναι μια καλή αρχή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Θεοφανία

    Αγάπησε τον εαυτό σου, είναι μια καλή αρχή
    θα συμφωνήσω...δεν ειναι δύσκολο να σε σεβαστει αυτος ο καποιος αν δεν το κανεις πρωτα εσυ?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Ναι παιδιά, αυτό πιστεύω ότι είναι το μεγαλύτερό μου λάθος, σε όλες μου τις σχέσεις μέχρι τώρα.

    Πώς μπορεί να το πετύχει αυτό κάποιος;
    Δώστε μου καμμιά συμβουλή γιατί κοντεύω να τρελλαθώ, εδώ και 2 εβδομάδες ζώ με χαπάκια και δεν αντέχω άλλο.

    Κι αλήθεια..... πώς μπορεί κανείς να κάνει τον άλλον να τον ερωτετυεί όπως λέτε;
    Δεν τον έκανα να με ερωτευτεί.
    Μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό;

    Εξηγήστε μου λίγο γιατί είμαι ψιλοχαμένη.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Προς Θεοφανία:

    Ναι έπαιρνα κι εγώ πολλά πράγματα απο αυτόν.
    Κατ\' αρχήν μεγάλες δόσεις αγάπης, τρυφερότητας και ενδιαφέροντος που μου είχαν λείψει στη ζωή μου.
    Δεν έλεγε ποτέ \"σ\' αγαπώ\", αλλά με έκανε να το νοιώθω με χιλιάδες άλλους τρόπους.
    Με το άγγιγμα, με το βλέμμα, με τους τρόπους που εφεύρισκε να μου στέλνει ή να μου ψωνίζει μικροδωράκια (όχι μεγάλης αξίας... αλλά με συναίσθημα).

    Επαιρνα. Δεν μπορώ να πώ ότι δεν έπαιρνα, Θα ήμουν αχάριστη. Πιό αχάριστη απο αυτόν.

  7. #7
    Καταρχήν αδυνάτισε! Θα σου φτιάξει τη διάθεση και θα δεις με άλλα μάτια την κατάσταση. Μπορεί να ακούγεται χαζό και ελαφρύ, αλλά θα με θυμηθείς.
    Μιας και ασχολείσαι με internet άρχισε να μιλάς με άλλους άντρες, (όχι απαραίτητα για να κάνεις κάτι, αλλά για να περάσεις την ώρα σου και να ξεχαστείς).
    Μη τολμήσεις και τον πάρεις τηλέφωνο, κόψε κάθε επικοινωνία μαζί του.
    Αν σε πάρει, άφησε το ύφος της πληγωμένης αρκούδας και κοίτα να του δείξεις ότι μετά από σκέψη κατέληξες ότι δεν σου αξίζει, οπότε να περνά καλά με όποια κάνει το λάθος να του εμπιστευτεί τα συναισθήματα της.
    Πες του ότι τώρα κατάλαβες πως δεν ένιωσε τίποτα για σένα, γιατί σε άλλη περίπτωση ούτε με τα κιλά σου θα είχε πρόβλημα, ούτε με την ηλικία σου. (Αυτό σκέψου το περισσότερο εσύ).
    Ξέρω ζευγάρια με μεγάλη διαφορά και ηλικίας και κιλών και είναι πραγματικά ερωτευμένα.
    Απλά ο άνθρωπος βρήκε μια εύκολη κατάσταση στην οποία δεν χρειαζόταν να δίνει, παρά μόνο να εισπράτει και περίμενε μέχρι να του κάτσει κάτι καλύτερο!
    Συγνώμη, δεν σε ξέρω, αλλά με έχεις εκνευρίσει.
    Λυπάμαι αν είμαι σκληρή μαζί σου

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Θεοφανία:

    1. Δεν έχω όρεξη να μιλήσω με άλλους άντρες. Νοιώθω χάλια. Το προσπάθησα αλλά θα το προσπαθήσω και πάλι μήπως ήταν η απογοήτευση της πρώτης φοράς.

    2. Δεν έχω κόψει την επικοινωνία μαζί του. Μιλάμε και μου λέει ακόμα και το πώς προχωράει η κατάσταση με την άλλη, δεν ξέρω γιατί αφήνω να γίνεται αυτό. Ξέρω ότι με τσακίζει αλλά δεν θέλω και να το κόψω.

    3. Υφος πληγωμένης δεν υπάρχει. Υπάρχει μια κεφάτη, γελαστή και πάντα γλυκεια και τρυφερή φίλη στην άλλη άκρη της γραμμής (έιμαι καλή ηθοποιός) που του εξήγησε ότι κατάφερε να με κάνει να τον βλέπω σαν ένα κοινό άντρα της διπλανής πόρτας και να χάσω κάθε ενδιαφέρον, σεβασμό και εκτίμηση σε αυτόν.
    Επίσης ότι δεν θα πρέπει να κλαψουρίζει για την κατάσταση της ζωής του, και να ρίχνει τα φταιξίματα στους άλλους (μητέρα, πρώην γυναίκα, πρώην ερωμένη κλπ) γιατί για όλα αυτά φταίει εκείνος που ένεργεί σύμφωνα με τις οδηγίες που παίρνει απο λάθος κεφάλι..... (σκληρή γλώσσα).

    4. Τα κιλά μου έχουν πάρει τον κατήφορο εδώ και 2 χρόνια... αυτός δεν είχε υπομονή να περιμένει το αποτέλεσμα.
    Εγώ νοιώθω πολύ καλά που τα βλέπω να κατεβαίνουν!!!!

  9. #9
    Συγνώμη, αλλά τι έπαιρνες όταν αυτός ντρεπόταν να πει ακόμη και στους πιο δικούς του ανθρώπους ότι είχε σχέση μαζί σου?
    Τι σόι τρυφερότητα και αγάπη είναι αυτή όταν δεν αποδεχόμαστε τον άνθρωπο που περνάμε καλά μαζί του?
    Έχεις καταλάβει τι έδειχνε η στάση του? Ότι, επειδή μέχρι τότε δεν είχε βρει αυτό που ήθελε βολευόταν μαζί σου που δεν ήταν μεν αυτό που ονειρευόταν αλλά, \"δε βαριέσαι...καλά περνάμε και όταν βρεθεί η κατάλληλη μπορώ να πείσω το θύμα να είναι στη ζωή μου με νέους όρους\"
    Η θεία μου με το θειο μου έχουν δεκαπέντε χρόνια διαφορά. Γνωρίστηκαν πριν τριάντα χρόνια, εκείνος φαντάρος, εκείνη χωρισμένη με ένα παιδί. Παντρεύτηκαν, της μεγάλωσε την κόρη, την παντρεψε και είναι ακόμη μαζί ευτυχισμένοι. Αν τους δεις, (επειδή η θεία μου δεν έχει κάνει πλαστικές και τέτοια), φαίνεται πολύ η διαφορά τους, αλλά αυτό δεν εμπόδισε καμιά στιγμή το θείο μου να την αγαπάει, να την παντρευτεί και να την κυκλοφορεί σαν τη γυναίκα του.
    Μ\' αυτό θέλω να σου πω ότι σε καμία περίπτωση άυτός ο άνθρωπος δεν σε αγάπησε και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο το καλύτερο για σένα.
    Σταμάτα να είσαι η εύκολη λύση του, απαίτησε απ τη ζωή και τον εαυτό σου αυτό που σου αξίζει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    σιγα την διαφορα καλε!!!!!και ανθρωποι που δεν σε δεχονται επειδη εχεις μερικα κιλα παραπανω ειναι εντελως ρηχοι..παψε να ασχολεισαι μαζι του,κοιτα εσενα,να εισαι εσυ καλα....καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο αλλα δεν περασαν τα χρονια,μπορεις να βρεισ κ καλυτερον...

    ασσσχετο:και αναρωτιεται ο συμφορουμιτησ μας σε καποιο αλλο τοπικ γτ την εχουν δει γκομενες οι γυναικες???
    ας αναρωτηθει λοιπον μηπως η συμπεριφορα καποιων ανδρων μας δημιουργει πολλα κ διαφορα???

    ακου εκει να σου πει εισαι χοντρη και ασχημη,να κοιταξει τα χαλια του που τα εχει σιγουρα για να ειναι χωρισμενος,να τον κερατωνε ασυστολα η παλια του φιλεναδα κτλ,σιγουρα καποια κουσουρια εχει και εσυ δεν τα βλεπεις....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ναι ελεος! σιγα τη διαφορα ηλικιας!!! πλακα μας κανεις? λες κι αυτος ειναι μικρουλης!! αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο τυπος μπορει να σου δωσε οντως καποια πραματα, αλλα σιγουρα ειναι εντελως ανισορροπος και εχει πολλα κομπλεξ!
    ενα πραμα που δε μπορω να του καταλογησω ειναι οτι δεν ηταν ειλικρινης. απ την αρχη σου πε πως σε βλεπει και πως βλεπει το μελλον του μαζι σου. απλα εσυ δεν επρεπε να τα δεχτεις! ειναι σαν να σου ελεγε ξεκαθαρα, σε εχω για συναισθηματικη καβατζα και αμα βρω καλυτερη θα την κανω με ελαφρα πηδαματακια! και το κακο ειναι οτι στο πε απ την αρχη οπως ειπα. αμα τον θες πισω θα ξερεις οτι δεν μπορεις να περιμενεις κατι περισσοτερο απ αυτον γι αυτο κοιτα μπροστα και ξεχνα τον. ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος, δεν υπαρχει μαγικη συνταγη για να ξεπερασεις τα συναισθηματικα. μαθε απ τα λαθη που εκανες σ αυτη τη σχεση, βαλε υψηλοτερα στανταρ στον εαυτο σου, αγαπησε περισσοτερο τον εαυτο σου και προχωρα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by pennoula_v
    ασσσχετο:και αναρωτιεται ο συμφορουμιτησ μας σε καποιο αλλο τοπικ γτ την εχουν δει γκομενες οι γυναικες???
    το λες και μονη σου οτι ειναι ασχετο! αν αρχισουμε να φερνουμε μεμονωμενα παραδειγματα για το τι εχουν κανει κατα καιρους αντρες σε συναικες ή γυναικες σε αντρες δε θα βγαλουμε ακρη. ειδικα αν ποτε εχει τυχει να ακουσεις την εκπομπη κοιταω μπροστα με τη θρασκια εκει να δεις τι γυναικες περνουν και τι λενε!!
    εδω πηρε μια τηλεφωνο και ελεγε τα εξης:
    \'\'ειναι απιστευτο που με απερριψε ερωτικα ο παντρεμενος και με παιδια αφεντικο μου που του την επεφτα και θελω να τον εκδικηθω. ειναι απιστευτο που με απερριψε γιατι απο εξωτερικη εμφανιση αν δε με δειτε ό,τι μα ό,τι και να πω θα ναι λιγο!!\'\'

    και υπαρχουν πολλες του αναλογου υφους που περνουν τηλεφωνο και λενε διαφορα! γι αυτο σουλεω αν αρχισουμε να λεμε διαφορα παραδειγματα δε θα βγαλουμε ακρη.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για όλα τα λόγια παρηγοριάς.
    Καταλαβαίνω ότι έχετε δίκιο.

    Δεν είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να με αγάπησε έστω και για λίγο, απο τη στιγμή που ντρεπόταν να ομολογήσει ότι \"ναι, αυτή είναι η σχέση μου\".
    Το κακό είναι ότι εγώ δεν έδινα σημασία σ\' αυτό γιατί είμαι ωραία γυναίκα, ίσως όχι του γούστου του, αλλά τις κατακτήσεις μου τις έχω, τις έβλεπε και ζήλευε, παρ\' όλο ότι έλεγε ότι δεν του αρέσω σαν γυναίκα αλλά σαν άνθρωπος.
    Η αλήθεια είναι ότι έχει κόμπλεξ και διάφορα άλλα κουσούρια που τα καταλάβαινα, αλλά σαν ερωτευμένη τα πέρναγα στα \"ψιλά\". Αλλωστε δεν έψαχνα ποτέ τον Κο Τέλειο γιατί απλούστατα ξέρω ότι δεν υπάρχει πουθενά, παρά μόνο στα όνειρά μας.
    Ετσι είχα βολευτεί κι εγώ με ότι είχα.

    Το θέμα είναι τώρα το πώς ξεκολάω?
    Με πονάει αυτή η κατάσταση.
    Είχε γίνει κομμάτι της ζωής και της καθημερινότητάς μου και τώρα νοιώθω σαν ακρωτηριασμένη. Σαν να μου λείπει ένα κομμάτι απο το σώμα μου.

    Και μια ερώτηση πάνω στην τελευταία παράγραφο με bold:
    Λέει ότι δεν θέλει να χάσουμε τη φιλική επικοινωνία που είχαμε πρίν γίνουμε ζευγάρι.
    Δείχνει να το προσπαθεί μάλιστα.
    Εγώ τι κάνω πάνω σε αυτό;
    Το δέχομαι ή κλείνω κινητά και σταθερά ώστε να μην τον ακούω και τουμπάρω συνέχεια;
    (αφήστε που αυτά που λέει εμένα μου δίνουν ελπίδες επανασύνδεσης).

    Για παράδειχμα χθές, ταξίδευα και είχε αγωνία μέχρι να φτάσω στην Αθήνα, έπαιρνε και ξανάπαιρνε στο κινητό \"που είσαι, πόσο τρέχετε, τι ώρα θα φτάσετε κλπ\".
    Οταν έφτασα ηρέμησε.
    Μετά με ξαναπήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι το βράδυ θα βγεί με την άλλη και θα με πάρει όταν γυρίσει στη μάνα του.
    Δεν πήρε.

    Αν πάρει σήμερα τι κάνω;
    Το σηκώνω ή δίνω ένα οριστικό τέρμα και στη φιλική επικοινωνία;

    Σημ. Αν δώσω τέρμα θα με πονέσει κι εμένα αφάνταστα. Επειδή το δοκίμασα ήδη είδα ότι όταν δεν τον ακούσω για κάποιες ώρες με πιάνει κρίση πανικού, ζαλίζομαι, ανεβαίνει η πίεσή μου, με πιάνει δύσπνοια, αδυναμία συγκέντρωσης και διάφορα άλλα καλά.

    Σκέπτομαι:
    Αν δεν δώσω τέρμα, θα συνεχίσω να νοιώθω την απόρριψη και να πονάω κάθε φορά που με \"βγάζει απο την πρίζα\" για να είναι με την άλλη, αλλά τις υπόλοιπες ώρες θα νοιώθω καλά.
    (δηλαδή θα εκμεταλεύομαι και τη δική του ανάγκη να μιλήσει μαζί μου, για να νοιώθω εγώ καλύτερα και ίσως... το ξεπεράσω σιγά-σιγά)

    Αν δώσω τέρμα, θα πονέσω πολύ, αλλά μια και καλή έτσι όμως ίσως ξεκολήσω πιό γρήγορα.
    Φυσικά, υπάρχει και η περίπτωση να δώσει εκείνος τέρμα, για να μην απασχολείται το μυαλό του μαζί μου και να μπορέσει να αφοσιωθεί απερίσπαστος στην καινούρια του σχέση. Αυτό θα με πονέσει ακόμα περισσότερο γιατί θα είναι μια απόρριψη ακόμα.

    Η δική σας άποψη;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    42
    moreira ακομα και αν γυρίσει ξανά κοντά σου πως θα μπορούσες να είσαι με έναν άνθρωπο που δεν σε σέβεται? Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους όπως και σε σένα δεν αρέσουν οι πάντες. Εκεί έξω υπάρχουν εκατοντάδες άντρες που θα σε εκτιμήσουν για αυτό που είσαι. Δεν χρειάζεται να αδυνατήσεις για κανέναν παρά για τον εαυτό σου. Χάσε κιλα για να προστατεύσεις την υγεία σου και να νοιώσεις εσύ καλύτερα και όχι για να έχει αυτός γκόμενα να περιφέρει στα πανηγύρια. Πήγαινε σε ένα διαιτολόγο (αν δεν έχεις ήδη) για να σου δώσει μια σωστή διατροφή και να μην πάθεις τίποτα χειρότερο. Ξέρεις φαντάζομαι οτι το 1 μήλο την ημέρα ή το τίποτα είναι οτι χειρότερο για την υγεία. Μπορεί να σου έρχεται να τα βγάλεις αλλά καλό είναι να προσπαθείς να τρως μικρά και πολλά γεύματα που να μπορεί να τα αντέξει το στομάχι σου.
    Για το αν θα πρέπει να διατηρήσεις επαφή μαζί του είναι ένα άλλο θέμα. Πιστεύω οτι πρέπει να του πεις πως νοιώθεις και να αφήσεις το θέατρο. Το πιθανότερο βέβαια είναι να τρομάξει και να κόψει αυτός μετά επαφή αλλά τουλάχιστον θα το βγάλεις από μέσα σου. Δεν νομίζω οτι σου κάνει καλό όμως το να υποκρίνεσαι και να ακούς για την άλλη. moreira θα πονέσεις σίγουρα αλλά τώρα μήπως δεν πονάς? Βγες έξω κοπέλα μου κάνε γνωριμίες, φλέρταρε, κάνε καινούριες φιλίες, διασκέδασε, ανανεώσου και άστον αυτόν να περνάει την κρίση ηλικίας του.

  15. #15
    ʼκου...
    Αν του πεις κατάμουτρα όλα όσα έχεις συνηδειτοποιήσει και ότι τέλος η καβάτζα όπως λέει και η φίλη παραπάνω, υπάρχουν δύο αποτελέσματα: ή θα κόψει εντελώς γιατί θα δει ότι τον κατάλαβες, (που είναι το πιθανότερο) ή θα επαναπροσδιορίσει τη σχέση σας από φόβο μήπως χάσει όλα αυτά που του δίνεις και τα θεωρεί δεδομένα. Σε κάθε περίπτωση, και για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, του χρειάζεται ένα στόλισμα για την συμπεριφορορά του απέναντι σου.
    Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά με το κόψιο κάθε επαφής μαζί του θα έχεις να παλεύεις μόνο με την απώλεια και πάνω απ\' όλα θα τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. Μόλις περάσουν τα πρώτα δύσκολα θα νιώσεις πολύ καλά και θα δεις με καινούργιο μάτι την κατάσταση.
    Δώσε την ευκαιρία στον εαυτό σου να πάρει το αίμα του πίσω.
    Αγάπησε εσένα!!!!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •