Κρίση στη σχέση με την κολλητη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22

    Κρίση στη σχέση με την κολλητη μου

    Καλησπέρα και απο μενα... Ειμαι 21 χρονων και τα τελευταία δυο χρονια εχω αποκτήσει μια φίλη με την οποια κάνουμε κολλητη παρέα,λόγω του οτι μένουμε κοντα και ταιριάζουμε σαν παρέα. Ολα έβαιναν ομαλά μέχρι που πριν 7 μηνες εκανα σχέση με ενα παιδι 9 χρονια μεγαλύτερο μου. Απο την αρχη μου εξέφρασε τη γνώμη της πως δεν της αρεσε εμφανισιακά,ομως αυτο δε με εμπόδισε στο να ειμαι μαζι του μέχρι σημερα. Στην αρχη,δήθεν αστειευόμενη,εκανε διαφορα σχόλια για εκεινον,χωρίς ομως να τα παίρνω στα σοβαρά μιας και ξερω τον τροπο της γενικα. Ομως το τελευταίο διάστημα,ολο αυτο εχει παρει άλλη τροπή και πλεον με ενοχλεί γιατι εχει φτασει σε σημείο να τον προσβάλει ακόμη και οταν ειναι ο ίδιος μπροστά,χωρίς να της εχει δοθεί κάποια αφορμή. Το τελευταίο πραγμα που ειπε και με έφτασε στο σημείο να της μιλήσω και να της ζητήσω να περιορίσει τους χαρακτηρισμούς της,ηταν πως εκεινη θα ντρεπόταν αν ειχε καποιον σαν εκεινον! Κάπου εδω,να αναφέρω πως παρότι εκανα σχέση, ουδέποτε την παραμελλησα και πάντοτε της αφιερώνω τον ιδιο χρόνο που αφιέρωνα και οταν ήμουν μονη μου,οποτε και απορρίπτω το ενδεχόμενο να το κανει επειδη φοβάται μη με χάσει. Δε μπορω να καταλαβω την αναιτιολόγητη συμπεριφορά της και κυρίως ολο αυτο με εχει φθείρει ψυχικά μιας και προσπαθω να κρατάω ισορροπίες τοσο με εκεινη οσο και με το σύντροφο μου,ο οποίος αντιμετωπίζει το θεμα με αξιοπρέπεια και ουδέποτε εχει εκφραστεί άσχημα για εκεινη, απλα γνωρίζει πως δεν τον συμπαθεί! Πως θα μπορουσα να χειριστώ το θεμα αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να της ζητήσεις ξεκάθαρα να μην μιλάει άσχημα για αυτόν μπροστά σου ή μπροστά του και να σεβαστεί την επιλογή σου, εφόσον είναι φίλη σου.

    Να της εξηγήσεις ότι η στάση της σε ενοχλεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Να μην κάνετε παρέα οι τρεις σας μαζι. Πήγαινε αλλες ώρες να τη βλέπεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να μην κάνετε παρέα οι τρεις σας μαζι. Πήγαινε αλλες ώρες να τη βλέπεις.
    Δεν κάνουμε παρέα οι τρεις μας,απλα ορισμένες φορες βγαίνουμε στο μαγαζι που διατηρεί επομένως θα συναντηθούν εκει. Και παρότι ειναι αρκετά ευγενικός μαζι της,εκεινη ή που θα χασκογελαει μπροστά του σαν να βρίσκει κατι το αστειο ή που θα ειναι απίστευτα αγενής! Προσπαθω να αποφεύγω να βγαίνω εκει οταν ειμαι μαζι της αλλα εκεινη το επιδιώκει κάθε φορα που λέμε να βγούμε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Με τις φίλες μας δεν είναι ανάγκη να έχουμε το ίδιο γούστο στους άντρες, ίσα ίσα καλό είναι να έχουμε διαφορετικό!
    Αυτό δε σημαίνει οτι δεν θα σεβόμαστε τις επιλογές τους ή εκείνες τις δικές μας. Για αυτό είμαστε φίλες.

    Οπότε εξήγησε στην φίλη σου ακριβώς πώς νιώθεις και ότι όλο αυτό σε φέρνει σε δύσκολη θέση και σε κάνει να νιώθεις οτι δεν σε σέβεται και αν είναι όντως φίλη σου, θα το σταματήσει από μόνη της.
    Διαφορετικά θα είναι μια καλή ευκαιρία να δεις πόσο φίλη είναι και να απομακρυνθείς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγω λεω πως αμα της παρεις ενα δονητη θα καθαρισεις...αυτο νομιζω χρειαζεται

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Τι σοι φιλη ειναι αυτη αν δεν σεβεται τις επιλογες σου ? Και αντε να σου πεταει τουβλα οταν ειστε μονες , που ουτε αυτο επιτρεπεται γιατι σε προσβαλλει , αλλα να προσβαλλει και τον φιλο σου μες στα μουτρα του? Ελεεινο το κοριτσακι με συγχωρεις..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Να της ζητήσεις ξεκάθαρα να μην μιλάει άσχημα για αυτόν μπροστά σου ή μπροστά του και να σεβαστεί την επιλογή σου, εφόσον είναι φίλη σου.

    Να της εξηγήσεις ότι η στάση της σε ενοχλεί.
    αυτο ακριβως.
    γινε ξεκαθαρη και αυστηρη μαζι της , αφου δεν χαμπαριαζει.
    δεν φταιει σε τπτ ο ανθρωπος να ανεχεται τετοιες συμπεριφορες απο υποτιθεμενη φιλη και μπραβο του για την αξιοπρεπεια του να μην θιγεται με αυτα που συμβαινουν και να μην της επιτιθεται.

    η φιλη σου ζηλευει.
    το τι ακριβως, μονο αυτη το ξερει.
    η ζηλευει γιατι ειναι μονη, η ζηλευει που σε εχει καποιος αλλος.
    διαλεξε και παρε.

Similar Threads

  1. σχεση σε κριση πανικου
    By algofren in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 15-02-2016, 21:25
  2. Η κολλητή μου
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2014, 18:06
  3. ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΑΠΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ??
    By ΡΕΒΕΚΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2011, 12:32
  4. Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2010, 16:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •