σχεση ψυχοθεραπευτη ασθενους!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    σχεση ψυχοθεραπευτη ασθενους!!

    Εχω την εξης απορια και οσοι πιστοι θελετε ας μου προσκομισετε τις αποψεις σας...παμε σε ψυχολογο η ψυχιατρο ωραια? Κι αυτος δεν ειναι ενας ανθρωπος οπως ολους τους αλλοτς ο οποιος εχει τα συγκεκριμενα ανθρωπινα χαρακτηριστικα με τους υπολοιπους που συναναστρεφομαστε καθημερινα?θελω να πω δηλαδη οτι εφοσον εκει μιλαμε για θεματα που αφορουν τον τροπο δισχειρισης διαφορων καταστασεων στους οποιους ειμαστε δυσλειτουργικοι και αφορουν κυριως τη σχεση μας με ανθρωπους που πιστευω οτι απο εκει προκυπτουν ολα τα ψυχολογικα ανεξαρτητως οργανικης βασης( δηλαδη αν θα σκασει ψυχωση η καταθλιψη η αγχωδης διαταραχη η ο,τι αλλο)δεν αποτελει κ η ψυχοθεραπεισ μια αντανακλαση των υπολοιπων σχεσεων που αναπτυσουμε;;εμενσ π.χ ο δικος μου μου λεει οτι οποτε θελω να τον παιρνω τηλεφωνο, αλλα δεν το κανω διοτι δεν θελω να ενοχλω που με αυτον τροπο λειτουργω κααι στις υπολοιπες ερωτικες η φιλικες μου σχεσεις.επισης πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι παραβλεποντας τις προσωπικες σου αμυνες και ανοιγομενη τοσο πολυ σ εναν ανθρωπο δεν θα αποτελεσεις προιον εκμεταλλευσης?προσωπικα πιστευω οτι εχω υπαρξει στο παρελθον διοτι εμπιστευτηκα απολυτα μια ψυχοθεραπευτρια μου(,απο αφελεια ισως;απο υπερβολικη εμπιστοσυνη ισως;)και νομιζω οτι κακοποιηθηκα προς οφελος της πηγα δηλαδη με δυο προβληματα και εφυγα με 100 ..θελω να πω δηλαδη οτι πσς σ εναν ψυχιατρο- ψυχολογο υποτιθεται για να γινεις καλυτερα και οτι ακομα κ εκει δεν μπορεις να βγαλεις ολες τις ανασφαλειες σου προ των πυλων,θελω να πω δηλαδη οτι αν δεν θεσεις σκομα και στον ψυχιατρο ως ενα βαθμο ψηλα τον εαυτο σου δεν θα σε θεσει ουτε κ εκεινος,εννοω να θελησει να σε βοηθησει η αν θα το κανει θα ειναι μονο στην αρχη μετα θα σε θεωρησει χρονια περιπτωση.μιλαω με βαδη τον δικο μου ο οποιος ειναι πολυ ενθουσιασμενος μαζι μου οτι ειμαι απο τις περιπτωσεις που θελει να εχει μου εχει πει οτι θα ειμαι καλα 100% αλλα κρινοντας απο τις υπολοιπες μου σψεσεις φιλικες η ερωτικες ολοι ενθουσιαζονται μαζι μου παρα πολυ στην αρχη αλλα μετα παντα κατι γινεται και φοβαμαι και ηι αυτην την ψυχοθεραπευτικη σχεση μηπως με απογοητευσει....δηλαδη μηπως μου πει δεν γινεσαι καλα στο τελος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    βρε μελινακι αφου τα εχουμε ξαναπει....η καταθλιψη ειναι ιασιμη...δεν ειναι κατι μονιμο... γτ να σ πει δεν γινεσαι καλα? θα γινεις....
    γτ τοση απαισιοδοξια βρε?
    εαν σ κανει ψυχαναλυση ο γιατρος σ πρεπει να ανοιχτεις....διαφορετικα δεν θα μπορεσει να σε βοηθησει....
    αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι να μην χτισεις σχεση εξαρτησης μαζι του...
    τωρα αυτο π ειπε για τα τηλεφωνα να το περνεις δεν ξερω εαν ειναι σωστο.....
    ειναι στην ηλικια σ κοντα?

    αγωγη σου δινει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Είμαι επηρεασμενη και απο τον αδερφο μου ο οποιος εχει ψυχωση και εχει δοκιμασει ολες τις φαρμακευτικες αγωγες και εγινε χειροτερα...οσον αφορα εμενα τωρα μου εχει γραψει τα ζολοφτ παιρνω την αγωγη κανονικα αλλΑ δεν εχω κοψει το αλκοολ που μου ειπε(εχω πει ψεματακια σ αυτο) ουτε οι τασεις συτοκτονιας μου εχουν φυγει(αν κι εχουν ελαττωθει αρκετα αλλα του εχω πει οτι δεν το σκεφτομαι σπανια πλεον) αλλα φοβαμαι να τπυ πω οτι σκεφτομαι την αυτοκτονια ακομα εστω και πιο σπανια γιατι ειχε αγχωθει και ηθελε να με βαλει στο αιγινητειο οπου ηταν γιατρος αλλα εγω δεν θελω να νοσηλευτω...κατα τ αλλα ειμαι ειλικρινης αν και δεν θελω να ειμαι γτ οπως ειπα σε ολες τις υπολοιπες μου σχεσεις φιλικες και ερωτικες ολοι ενθουσιαζονται παρα πολυ μαζι μου στην αρχη και στο τελος απογοητευομαι εγω...δεν ξερω αν εχει καποια συσχετιση αυτο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Είμαι επηρεασμενη και απο τον αδερφο μου ο οποιος εχει ψυχωση και εχει δοκιμασει ολες τις φαρμακευτικες αγωγες και εγινε χειροτερα...οσον αφορα εμενα τωρα μου εχει γραψει τα ζολοφτ παιρνω την αγωγη κανονικα αλλΑ δεν εχω κοψει το αλκοολ που μου ειπε(εχω πει ψεματακια σ αυτο) ουτε οι τασεις συτοκτονιας μου εχουν φυγει(αν κι εχουν ελαττωθει αρκετα αλλα του εχω πει οτι δεν το σκεφτομαι σπανια πλεον) αλλα φοβαμαι να τπυ πω οτι σκεφτομαι την αυτοκτονια ακομα εστω και πιο σπανια γιατι ειχε αγχωθει και ηθελε να με βαλει στο αιγινητειο οπου ηταν γιατρος αλλα εγω δεν θελω να νοσηλευτω...κατα τ αλλα ειμαι ειλικρινης αν και δεν θελω να ειμαι γτ οπως ειπα σε ολες τις υπολοιπες μου σχεσεις φιλικες και ερωτικες ολοι ενθουσιαζονται παρα πολυ μαζι μου στην αρχη και στο τελος απογοητευομαι εγω...δεν ξερω αν εχει καποια συσχετιση αυτο...
    xaxaxa βρε μελινακι τη συσχετιση εχει το ενα με το αλλο? ειναι τελειως διαφορετικες οι φιλικες/ερωτικες σχεσεις απο την "σχεση" με τον γιατρο σου...

    ωραια αΦΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ ΕΙΣΑΙ σε καλο δρομο.....αργουν να δρασουν λιγο τα χαπια...
    με την ψυχολογια σου πως εισαι?εχεις ανεβει καθολου?βλεπεις καθολου φως?

    δυσκολο πραγμα η ψυχωση..μην τα βαζεις στην ιδια ζυγαρια.....απλα υπαρχουν μερικες ψυχωσεις που ειναι ανθεκτικες....η απλα ο αδερφος σ δεν επερνε σωστα την αγωγη..... το ξερεις οτι για την ψυχωση σ μερικους θελει μεχρι και δυο χρονια η αγωγη για να δρασει?.....αλλα στην ψυχωση δεν πρεπει να χανεις ουτε δοση και να ακολουθεις κατα γραμμα οτι λεει ο γιατρος...να μην πινεις...ποτα/καφεδες/κοκακολες/ναρκωτικα/τσαι και πολλα αλλα αυτα τα ακολουθουσε ο αδερφος σ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Είναι κ αυτη μια ανθρώπινη- επαγγελματικη σχεση.τη συγκρινω με τις υπολοιπες επειδη εχω απογοητευτει απο τις ανθρωπινες σχεσεις οπως ειπα στην αρχη ολα μοιαζουν τελεια οπως κ σ αυτην την περιπτωση οπου δειχνει οτι ολα θα πανε καλα μην απογοητευτω παλι στο τελος...μονο που βασιζομαι σ αυτον επειδη ειναι γιατρος και ελπιζω σ αυτον και στη βοηθεια του..και του το εχω πει εμμεσως πλην σαφως..οσον αφορα τον αδερφο μου δεν συνεργαζοταν καθολου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Είναι κ αυτη μια ανθρώπινη- επαγγελματικη σχεση.τη συγκρινω με τις υπολοιπες επειδη εχω απογοητευτει απο τις ανθρωπινες σχεσεις οπως ειπα στην αρχη ολα μοιαζουν τελεια οπως κ σ αυτην την περιπτωση οπου δειχνει οτι ολα θα πανε καλα μην απογοητευτω παλι στο τελος...μονο που βασιζομαι σ αυτον επειδη ειναι γιατρος και ελπιζω σ αυτον και στη βοηθεια του..και του το εχω πει εμμεσως πλην σαφως..οσον αφορα τον αδερφο μου δεν συνεργαζοταν καθολου
    δεν θα απογοητευτεις stay positive:)
    συνεχισε την αγωγη ,συνεχισε την ψυχοθεραπεια να χτισεις αμυνες ψυχικες...να λυσεις μερικα προβληματα....βαλε καμια ασχολια στην ζωη σου....και θα δεις που ολα θα πανε καλα.....
    μονο μην τα παρατησεις στου δρομου τα μισα....θελει χρονο και η αγωγη και η ψυχοθεραπεια ,μην περιμενεις σ μια εβδομαδα να γινεις τελεια...θελει αρκετο καιρο ,βημα βημα...
    ο αδερφος πρεπει να συνεργαστει εαν θελει μελλον....αλλιως δεν.....αμα δεν πινει την αγωγη να του την βαζετε σε φαι/νερα.....

    σου ευχομαι τα καλυτερα και οπως eipa μεινε θετικη και αισιοδοξη..
    σε καληνυχτω :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η σχέση με τον ψυχοθεραπευτή σου, δεν είναι κοινωνική σχέση.... Δεν πας εκεί για να συζητήσεις περί ανέμων και υδάτων, ούτε για να σε κρίνει. Αντιθέτως, εσύ μπορείς να κρίνεις τη δουλειά του, αναλογικά με την πρόοδο σου. Το ότι του κρύβεις βασικά πράγματα, αρχικά είναι κακό για σένα. Αυτός βασίζεται σε ότι του λες εσύ... είναι κρίμα να σαμποτάρεις τον εαυτό σου και να ξοδεύεις αδίκως τα χρήματα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ημουν 27 οταν αρχισε ολο αυτό το μαρτύριο τότε μου έλεγαν ειναι απολύτως ιάσιμο μετα απο 8 χρονια ειμαι χειρότερα από ποτέ εξαρτημένη πια απο ζαναξ και εφεξορ κατι που δεν ήμουν τότε! Για μενα καλός ειναι ο ψυχοτετοιος που θα σε δουλεψει με ασκησεις και ψυχοθεραπευτικα φυλλαδια και πρακτικες συμβουλες με αγωνα και με ορεξη για σενα εγω δεν βρηκα κατι τετοιο ευχομαι να σαι τυχερη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Mελινα, ο δικος σου ειναι ψυχιατρος ή ψυχολογος??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Για μενα καλός ειναι ο ψυχοτετοιος που θα σε δουλεψει με ασκησεις και ψυχοθεραπευτικα φυλλαδια και πρακτικες συμβουλες με αγωνα και με ορεξη για σενα εγω δεν βρηκα κατι τετοιο ευχομαι να σαι τυχερη
    Aυτα τα βρισκεις σε βιβλια... ξερεις ποσα απειρα βιβλια υπαρχουν με ασκησεις και know-how κατευθυνσεις και to-do λιστες? Για τις συμβουλες ακομη περισσοτερα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αυτα λοιπον θα κανω και γω μονη μου πια! Και αλλες εναλλακτικες λυσεις! Μεσα τα βιβλια αυτα γραφουν πως πολλοι ξαναγινανε λειτουργικοι γιατι δουλευονται φοβοι και σκεψεις! Μαρα σου κανει τετοιες ασκησεις ο γιατρος σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ημουν 27 οταν αρχισε ολο αυτό το μαρτύριο τότε μου έλεγαν ειναι απολύτως ιάσιμο μετα απο 8 χρονια ειμαι χειρότερα από ποτέ εξαρτημένη πια απο ζαναξ και εφεξορ κατι που δεν ήμουν τότε! Για μενα καλός ειναι ο ψυχοτετοιος που θα σε δουλεψει με ασκησεις και ψυχοθεραπευτικα φυλλαδια και πρακτικες συμβουλες με αγωνα και με ορεξη για σενα εγω δεν βρηκα κατι τετοιο ευχομαι να σαι τυχερη
    Έχεις ανακάλυψει τι ρίζα του προβλήματος και τι συντηρεί την κατάσταση αυτή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    My family το ασχημο οικογενειακο περιβαλλον και ειδικα ο πατερας μου και κοιταζω να ανεξαρτοποιηθω σε αυτην την ανεξαρτητοποιηση ηθελα οι ψυχοτετοιοι να με βοηθησουν
    Last edited by take a break; 15-01-2017 at 17:36.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Take a break,απογοητευτηκα τωρσ τωρα.λες να μου λεει ψεματα? Εσυ τι ειχες τοτε οταν ξεκινησες? Κι εμενα φταιει το οικογενειακο μου περιβαλλον αλλα απο αλλη σκοπια.επθσης μου ειπε να μην διαβαζω βιβλια βγειτε απο την κατσθλιψη διοτι δεν βοηθουν ισα ισσ μπορει να προκαλεσουν μεγαλυτερο κακο.δεν ξερω τι να πω οσον αφορα την προσεγγιση του ακολουθει γνωσιακη μου ειπε θα μου κανει καποια ψυχολογικσ τεστ και εχουμε συμφωνησει να γραφω τις σκεψεις μου και να τις συζηταμε.
    Μαρα Ζ ψυχιατρος ειναι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    να μην απογοητευεσαι.....δεν σ λεει ψεματα...δεν πασχεις απο κατι ανιατο :p

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογική Στήριξη Ασθενούς
    By amoutsin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2012, 15:24
  2. Ψυχωσική συνδρομή και οικογενειακό περιβάλλον ασθενούς
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-07-2012, 23:38
  3. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 15:44
  4. Σχεση ψυχιατρου/ψυχολογου και ασθενους
    By dimitriskai in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 21-10-2006, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •