my story - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 81

Thread: my story

  1. #16
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    32
    Χεχε! Τι να σου πω...μεγαλος μαγκας ειμαι... :-)
    Να εισαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινουν ολοι εδω διοτι αντιμετωπιζουμε παρομοια προβληματα.
    Σου αφιερωνω το Something happened on the way to heaven , αν και δεν ξερω τι μουσικη ακους...
    Α! Πιες και μια κρυα μπυρα για να το συνοδευσεις ή ενα κουαδρο βρε αδελφε στην χειροτερη!....

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    καλησπερα. θελω να ρωτησω αν κανεις απο εσας εχει εξαψεις,σαν να καιγονται τα ποδια του κ το κορμι του. κ αν εχει κανεις μυικες συσπασεις ξερετε τιναγματα τρεμουλα κλπ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    καλησπερα και παλι μετα απο πολυ καιρο,
    τελικα για να μπορεσω να σας εξηγησω το προβλημα που αντιμετοπίζω ειναι ιδεοληψιες.
    επισκεφτηκα πριν λιγο, πολυ καλο ψυχιατρο και με ενημερωσε οτι ειναι κατι ελαφρυ και να συνεχισω τις συναντησεις μου με τον ψυχολογο.Επισης οτι μπορω να το τρεναρω και να το παλεψω χωρις χαπια.
    Τελος μου παραδεχτηκε οτι θελει υπομονη και θεληση,και οτι αν χειροτερεψει τοτε θα μου γραψει φαρμακοθεραπεια.
    εχει περασει καποιος απο εσας παρομοια εμπειρια??σας γραφω απο κατω τον ορισμο των ιδεοληψιων.ετσι ακριβως το βιωνω.καταναγκασμους δεν εχω



    ι ιδεοληψίες είναι ανεπιθύμητες σκέψεις, εικόνες ή παρορμήσεις οι οποίες \'εισβάλλουν\' επαναληπτικά και επίμονα στο μυαλό του πάσχοντα από ΙΨΔ, χωρίς ο ίδιος να το θέλει. Οι σκέψεις αυτές είναι συνήθως ξένες προς την προσωπικότητα του πάσχοντα (προκαλούν με άλλα λόγια κατάπληξη ακόμη και στον ίδιο - πώς μπορώ εγώ να σκέφτομαι κάτι τέτοιο, έχουν δυσάρεστο περιεχόμενο, και πάντα προκαλούν δυσφορία. Ωστόσο το άτομο με ΙΨΔ πάντα τις αναγνωρίζει ως προϊόν της δικιάς του σκέψης, ακόμη και αν δεν συμφωνεί μαζί τους. Τέλος, το άτομο προσπαθεί να αντισταθεί σ\'αυτές τις σκέψεις και να τις διώξει από το μυαλό του, χωρίς όμως επιτυχία πάντα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    gamder Αυτό που ξέρω έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα για την ΙΔΨ είναι ότι προκαλείται από καταπίεση των συναισθημάτων, σκέψεων και επιθυμιών μας τα οποία συσσωρεύονται με τα χρόνια και μετά βγαίνουν ως καταγκαστικές σκέψεις παράξενου περιεχομένου που δεν μπορούμε να ελέγξουμε.
    Η καταπολέμησή τους πιστεύω ότι δεν είναι απλά μόνο να απασχολούμε το μυαλό μας με κάτι άλλο - δουλειά, δραστηριότητες, επαφές - και αυτό χρήσιμο είναι. Η αντιμετώπιση της αιτίας όμως θα βοηθήσει περισσότερο... Άφηνε τον εαυτό σου ελεύθερο, προσπάθησε να εκφράζεσαι περισσότερο, να είσαι εσύ και συνέχισε με τον ψυχολόγο που λογικά θα σε βοηθήσει να το κάνεις αυτό ευκολότερα...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    ΣΕ ευχαριστω για τα ΧΡΗΣΙΜΑ λογια σου..Ειμαι ετοιμος να το παλεψω οσο χρειαστεί μεχρι τελικα να νικησω..Δυστυχως ομως το μυαλο μου βρισκει παντα κατι να διαλυει τα ονειρα μου και τις μελλοντικες μου σκεψεις...
    Αντι να καθυσυχαστω που δεν μου δωσε ο ψυχιατρος φαρμακα εχω αγχωθεί..Νομιζω οτι εκει θα καταληξω τελικα πραμα που δεν το θελω(στα φαρμακα)..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    φιλε gamder11, ο γιατρος σου μπορει να βλέπει κατι σε σενα που εσυ δεν εισαι σε θέση να δεις...πχ να βλεπει θέληση, δυναμη αλλα κ άλλα πραγματα χρησιμα για την προσπαθεια που κανεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    αρχιζω και φοβαμαι την περιπτωση του ΄΄κλεισιματος΄΄ στο σπιτι..μηπως τα παρατησω ολα και κλειστω στον εαυτο μου.και τελικα ετσι κυλησει η ολη ζωη μου..στις εμμονες και στη κακοδιαθεσια..αυτα,,παω για υπνο γιατι νυσταξα..φιλακια

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου...
    Όταν ξεκίνησαν οι φοβίες, οι πανικοί και κατά καιρούς οι ιδεολήψίες φοβόμουν τόσο τη μοναξιά...Όταν έμενα μόνη μου δεν μπορούσα να αντέξω τον εαυτό μου...δεν μπορούσα καν να επικοινωνήσω μαζί του, δεν άντεχα την παρέα του...Ήθελα συνεχώς να βρίσκομαι σε κίνηση, σε κόσμο, παρά τους πανικούς...νόμιζα ότι κάθε λεπτό που μένω μόνη θα με οδηγήσει στην τρέλα...
    Τώρα έχω περάσει στο αντίθετο άκρο...Έμαθα να μιλάω με τον εαυτό μου, να μην τον φοβάμαι, ότι τρελή ιδέα κι αν προκύψει, ότι φοβία κι αν σκεφτεί...Και ενώ περίμενα να γίνουν χειρότερα τα πράγματα τελικά δεν έγιναν...Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω... Απλά καταθέτω την εμπειρία μου.
    Είμαι σίγουρη ότι συμβαίνει αυτό που λέει η Σοφία...Αλλιώς ο γιατρός δε θα δίσταζε να σου προτείνει φαρμακοθεραπεία...Έχε πίστη σε σένα!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    2
    Γεια χαρά-είμαι καινούργιος στο forum.
    Πάντως gamder, αν και μας έδωσες το ορισμό της ιδεοληψίας-(δεν έχω,νομιζω, καποια παρόμοια εμπειρία)
    ακόμα δεν έκανες πιο σάφεις τις δικές σου αυτές \"επιθετίκες\" σκέψεις.Τι περιλαμβάνουν

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    Τα πιο κοινά θέματα ιδεοληψιών είναι:

    α) ιδέες που σχετίζονται με μόλυνση˙ πρόκειται για ιδέες επικείμενης βλάβης από την επαφή του ατόμου με ουσίες που θεωρεί επικίνδυνες, όπως σκόνη, μικρόβια, αίμα κ.λπ.,

    β) ιδέες σωματικής βίας˙ το άτομο πιστεύει πως θα βλάψει τον εαυτό του ή τους άλλους,

    γ) ιδέες θανάτου,

    δ) ιδέες ατυχήματος που δεν οφείλεται σε μόλυνση ή σωματική βία,

    ε) ιδέες κοινωνικά απαράδεκτης συμπεριφοράς˙ το άτομο πιστεύει πως θα χάσει τον έλεγχο της συμπεριφοράς του και θα βάλει τις φωνές ή θα βρίσει,

    στ) σεξουαλικές ιδέες που περιλαμβάνουν ενασχόληση με σεξουαλικά όργανα ή απαράδεκτες σεξουαλικές πράξεις,

    ζ) θρησκευτικές ιδέες που συμπεριλαμβάνουν βλάσφημες σκέψεις ή αμφιβολίες για τη θρησκευτική του πίστη,

    η) ιδέες σχολαστικότητας κατά τις οποίες υπάρχει έντονη απασχόληση με την τάξη, την οργάνωση ή τη σειρά.

    θ) ανόητες ιδέες, δηλαδή φράσεις άνευ νοήματος, εικόνες, ήχοι, λέξεις, ή σειρά αριθμών που παρεισφρύουν και αποσπούν την προσοχή του ατόμου.



    σε αυτα τα πλαισια κυμαινονται οι εμμονες μου.εχει νοημα να σου πω τι ακριβως σκεφτομαι τωρα.το θεμα ειναι να αντιμετωπισουμε το ολο προβλημα.
    ανωνυμη σε ευχαριστω και παλι για τα ομορφα λογια σου.δεν νομιζω οτι θα φτασω στο σημειο να σκεφτομαι αν θα βγω εξω.πλεον αρχιζω και πιστευω στην αντιμετωπιση και θεραπεια εστω και χωρις φαρμακα.ολα ειναι μεσα μας.και μπορουμε με το μυαλο μας να τα αντιμετωπισουμε..τουλαχιστ ον για τις αγχωδεις διαταραχες.δεν γνωριζω για αλλες ασθενειες

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Χαίρομαι για την αποφασιστικότητά σου.
    Πάντως πιστεύω χωρίς να είμαι βέβαια ειδικός ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί η αιτία του προβλήματος, οι εσωτερικές συγκρούσεις που γίνονται μέσα στο μυαλουδάκι μας...
    Που μπορεί να είναι πολύ περισσότερες από όσο νομίζουμε ή πολύ πιο επωδυνες όταν τις \"ανακαλύψουμε\". Γιατί τίποτα δε μας βρήκε τυχαία. Δυστυχώς υπήρχε πρόσφορο έδαφος για να αναπτυχθεί ότι αναπτύχθηκε...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    αρχιζω να νιωθω καλυτερα...σα να το εχω παρει αποφαση μεσα μου,,αρχιζω να πιστευω μετα απο πολλες αναγνωσεις σε διαφορα forum οτι ενα χαπι θα βοηθησει και ολη μου την προσπαθεια.θα συνεχιζω ετσι και αν δω οτι χειροτερευει θα απευθυνθω σε ψυχιατρο..παντως οπως περασε η σημερινη μερα ειμαι μια χαρα(Λιγες σκεψεις)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Χωρις φαρμακα απο ειδικο και ψυχοθεραπεια γνωσιακη δεν γινεται τιποτα.Επισης σιγουρα θα χειροτερεψεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    afrula αν θα χειροτερεψω ασε με να το ξερω εγω καλυτερα οπως και ο ψυχολογος μου.δηλαδη ο ψυχιατρος που μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο το φαρμακο δεν ξερει??
    ας σκεφτομαστε λιγο παραπανω πριν γραψουμε κατι..δηλαδη εσυ ξερεις οτι θα γινω χειροτερα αν δεν παρω φαρμακα..τι να πω??
    εκτος αν σπουδαζεις ψυχιατρικη και είναι η αποψη σου αυτη

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    σορυ που θα το πω αλλα εχω τσαντιστει λιγο..κατι ηξερα που ελεγα οτι στα forum γραφει ο καθενας οτι θελει και οπως θελει.
    good afternoon

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •