Ερώτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Ερώτηση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26

    Ερώτηση

    Καλησπέρα σας σας, θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια συμπτώματα δι
    αφέρει η Οριακή διαταραχή προσωπικότητας με την οριακή διαταραχή (BPD) Τα περισσότερα συμπτώματα έχω διαβάσει ότι είναι τα ίδια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σε τι διαφερει η οριακη διαταραχη με τη διπολικη ρωτας?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Ναι, γνωρίζω την βασική διαφορά, ότι η Οριακή διαταραχή είναι διαρκής ενώ η διπολική διαταραχή έχει φάσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    στην οριακη οι εναλλαγες διαθεσης ειναι πολυ γρηγορες, ταχυτερες και απο τις εναλλαγες διαθεσης στη διπολικη ταχειας εναλλαγης.
    στην οριακη τα συναισθηματα αλλαζουν πολλες φορες μεσα στη μερα ενω στη διπολικη κραταει εβδομαδες...μηνες..ακομα και στη διπολικη ταχειας εναλλαγης συμβαινυν 4 επεισοδια αλλαγης διαθεσης μεσα σε 1 χρονο.στην οριακη ειναι καθημερινο φαινομενο.
    επισης οι οριακοι εχουν χρονιο αισθημα κενου και συχνα αυτοτραυματιζονται
    οι οριακοι εχουν ασταθεις σχεσεις αφου τη μια στιγμη θεοποιουν καποιον και μετα απο λιγο μπορει να τον απαξιωνουν
    οι διπολικοι πολλες φορες εχουν ιδεες μεγαλειου, μιλανε ακαταπαυστα. εχουν πολυ ενεργεια σε σχεση με το φυσιολογικο ή κοιμουνται ελαχιστα οταν ειναι στα πανω τους.
    επισης οι οριακοι εχουν ασταθη εικονα του εαυτου τους και φοβο εγκαταλειψης
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι ασθενείς με οριακή διαταραχή προσωπικότητας από τον περίγυρό τους δεν θεωρούνται ασθενείς γιατί θεωρούν ότι "είναι έτσι"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι ασθενείς με οριακή διαταραχή προσωπικότητας από τον περίγυρό τους δεν θεωρούνται ασθενείς γιατί θεωρούν ότι "είναι έτσι"
    Δεν γνωριζω για τις συγκεκριμενες διαταραχες ξερω ομως οτι αυτο που λες πραγματι ισχυει για ολες τις διαταραχες προσωπικοτητας. Συχνα μενει αδιαγνωστη η διαταραχη επειδη θεωρειται απλα" παραξενια" ή "η λόξα του καθενα" που λεμε...στις διαταραχες προσωπικοτητας μιλαμε για συμπεριφορες που ειναι κομματι της προσωπικοτητας του αλλου, κομματι του ειναι του...που εδω που τα λεμε το τι αποτελει υγιη προσωπικοτητα και τι οχι ειναι μεγαλη συζητηση και τα ορια θεωρω λιγο αυθαιρετα και γκριζα. Τονιζω πως αυτο το τελευταιο ειναι δικη μου ψυχο-φιλοσοφικη θεωρια, μη σε παρω στο λαιμο μου με αβασιμα πραγματα.
    Η διπολικη διαταραχη δεν θεωρειται διαταραχη προσωπικοτητας νομιζω ειναι διαταραχη διαθεσης. Παρατηρουνται δηλαδη μεταπτωσεις της διαθεσης και συμπεριφορες που δεν θεωρουνται κομματι της προσωπικοτητας του αλλου αλλα ας το πουμε μπακαλικα "αρρωστια"...
    Τονιζω παλι οτι οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες σε αυτα τα θεματα και μπακαλικες αλλα νομιζω πως πανω κατω αυτη ειναι η διαφορα χοντρικα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Και οι δύο διαταραχές είναι θεραπευσιμες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Και οι δύο διαταραχές είναι θεραπευσιμες;
    Νομιζω ειναι διαχειρησιμες οχι θεραπευσιμες. Δεν εχει "αυτο ηταν εφυγε ειμαι τωρα καινουριος ανθρωπος"... Σκοπος ειναι να κανει το ατομο ολα οσα μπορει για να εχει ποιοτητα ζωης οσο το δυνατον καλυτερη και ιδανικα να διατηρει τη καρασταση του σαν να μην εχει διαταραχη. Στη περιπτωση της διαταραχης προσωπικοτητας δε μπορεις να "θεραπευτεις" απο την προσωπικοτητα σου φυσικα...νομιζω παιζει ρολο η ψυχοθεραπεια εκει και το ατομο πρεπει να υιοθετησει συνειδητα πιο λειτουργικες συμπεριφορες.
    Στη διπολικη νομιζω χρειαζονται φαρμακα εφ ορου ζωης για να επιτευχθει μια σταθεροτητα και μια καλη ποιοτητα ζωης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και στις 2 διαταραχες χορηγουνται φαρμακα.αλλα κυριως για τις διαταραχες προσωπικοτητας πιο σημαντικη ειναι η ψυχοθεραπεια.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Πολλοί ασθενείς όταν βρίσκονται σε φάση ευφορίας αρνούνται την ασθένεια τους τις προσπάθειες θεραπείας και κάνουν πράξεις που ξεπερνούν τα όρια τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Συμβαινει αυτο στη διπολικη.η πλειοψηφια αναζητα βοηθεια στη φαση της καταθλιψης
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Πώς βιώνονται οι διαπροσωπικές σχέσεις στα άτομα με οριακή ή διπολική διαταραχή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Οι οριακοι συνηθως φοβουνται την εγκαταλειψη ακομα κι οταν δεν εχουν βασιμα στοιχεια για κατι τετοιο.μπορει να κανουν ετσι μεγαλα σκηνικα σε καποιον.επισης τη μια στιγμη μπορει να θεωρουν καποιον θεο και μετα απο λιγο μπορει να τον θεωρουν σκουπιδι.τη μια στιγμη μπορει να ειναι χαμογελαστοι και μετα να εχουν ενταση και νευρα και να δημιουργουν εντασεις και καβγαδες.η διαθεση τους αλλαζει πολυ γρηγορα και φαινεται και προς τους αλλους.

    Οι διπολικοι παλι οταν ειναι στα πανω τους μπορει να ειναι η ψυχη της παρεας και να κανουν τρελες.οτςν ειναι στα κατω τους ομως που μπορει να διαρκεσει μηνες μπορει να αποσυρθουν απο τους γυρω τους τελειως να εξαφανιστουν να μην εχουν καμια ορεξη για κοινωνικη ζωη.

    Αυτα γνωριζω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    26
    Υπάρχει περίπτωση να συνυπάρχουν οι δυο διαταραχές;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι γινεται να συνυπαρχουν
    κι εμενα στη 1η μου νοσηλεια η διαγνωση εγραφε διπολικη διαταραχη επι εδαφους οριακης διαταραχης προσωπικοτητας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση?
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-08-2016, 21:34
  2. Ερώτηση
    By Nietzsche in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-09-2015, 19:55
  3. ερωτηση (εις)
    By base23230 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2012, 15:16
  4. Ερώτηση
    By Rebecca in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-2010, 22:03
  5. Ερώτηση
    By lloyd555 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-05-2010, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •