επιβεβαίωση ωραιοπαθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    επιβεβαίωση ωραιοπαθεια

    Γειά σας.ειμαι γυναίκα και θα σας πω κάτι που ντρέπομαι να το πω σε γύρω μου φυσικά και σε ψυχολογο αν πήγαινα θα ντρεπομουν μην με περάσει για ψωνιο.(που μάλλον είμαι αλλά τέλος παντων).

    το θέμα μου είναι ότι έχω αναγαγει την ομορφιά σε πολύ σημαντικό αγαθο. Τι εννοω; Δίνω πολύ σημασία στο αν είμαι ομορφη και πως με βλέπουν οι άλλοι σε τέτοιο βαθμό που με επηρρεαζει απόλυτα. θεωρώ αν ήμουν πχ πιο όμορφη θα χα πάρει τη δουλειά που με απερριψαν ή θα πετυχαίνα κάτι άλλο που δεν έχει άμεση σχέση με την ομορφιά.

    γενικά θεωρώ πως μάλλον είμαι ωραία γενικά έχω αρκετές επιτυχίες στα αγόρια. Απλά γιατί αυτό να με επηρρεαζει τόσο πολυ; και τη ψυχολογία μου;

    πχ μπορεί να περπατάω στο δρόμο δεν ντυνομαι ποτέ προκλητικά και να μου πει κάποιος άσχετος είσαι η πιο ωραία κοπελα της περιοχής η να πάω στη δουλειά της κολλητής μου και να μου πει ότι τη ρώταγαν οι συνάδελφοι της για εμένα η να μου προτεινουν να δουλεψω σε καποιο κλαμπ γιατι ο ιδιοκτητης με ειδε σε μια παρεα η στο δρομο και αυτό να με ανεβάσει για λίγες μέρες. και να έχω κεφι και όρεξη. και πχ μπορεί να μάθω ότι είπε κάποιος μια φορά στα 10 χρονια καλή είναι αλλά δεν τρελαίνομαι και αυτό να με κάνει να μην θέλω να βγω από το σπίτι για μέρες να νιώθω απαίσια με εμένα και να το σκεφτομαι για χρόνια. να με θεωρώ τέρας και ότι όλοι όσοι λένε καλά λόγια για μενα είναι λιγουρια η τα λενε σε όλες κτλ κτλ

    το ξερω ότι αυτό δεν είναι νορμαλ να θέλω επιβεβαίωση συνεχώς από τους γύρω μου. έχω τόσο χαμηλή αυτοεκτιμηση; είμαι ψωνιο; είναι κανένας άλλος σαν και εμένα; βέβαια in real life ειμαι πολυ ηπιων τόνων και δεν συζητάω καθόλου για την εμφάνιση κρύβομαι καλά. αλλά μέσα μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μαλλον θασαι αρκετα νεαρη ...............μεγαλωνοντας θα βρεις τις ισορροπιες σου , δεν συμβαινει και τιποτα τρομερο , καλυτερα ναχεις επαρση, παρα ελλειψη της .........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Οι περισσότεροι είναι μέσα στο δίχτυ της ωραιοπάθειας. Οι "άσχημοι" παιδεύονται που δεν έχουν αυτό που εξυμνεί το κοινωνικό σύνολο και οι "ωραίοι" παιδεύονται όταν χάνουν την εξύμνηση που έχουν συνηθίσει.
    Το παιχνίδι της αποδοχής παίζεται σε όλα. Ηθική, εξυπνάδα, επαγγελματική αποκατάσταση, σεξουαλικότητα. Η γνώμη μου είναι οτι έχεις επενδύσει πολλά στην εξωτερική εμφάνιση και αυτό είναι παγίδα. Προσωπικά προσπαθώ να μην επηρεάζομαι από τους εξωτερικούς παράγοντες. Όταν μου κάνουν κριτική δεν με ενδιαφέρει και όταν με επαινούν πάλι δεν με ενδιαφέρει. Τα αυτιά μου ακούνε, το μυαλό επεξεργάζεται και εγώ συνεχίζω να ζω.
    Είναι σημαντική η αυτοπεποίθηση, ανεξαρτήτου από τις εξωτερικές φωνές, θετικές ή αρνητικές. Ανεξαρτήτου και του εγώ σου όμως. Ακούς ένα σχόλιο, το επεξεργάζεται το μυαλό και μετά το εγώ το παίρνει και με τις συνεχόμενες σκέψεις το αναμασά και του δίνει αξία.
    Από μικροί χτίζουμε την προσωπικότητα μας. Για χρόνια είχες θετικά αποτελέσματα λόγο εξωτερικής εμφάνισης. Είναι δύσκολο να αλλάξει αυτός ο μηχανισμός. Αλλά μπορούμε να αποδεχτούμε την κατάσταση. Να αποδεχτούμε το σώμα και την προσωπικότητα μας. Τα μαύρα μας και τα άσπρα μας. Χωρίς το ένα δεν θα είχαμε το άλλο.
    Last edited by AngelosA; 26-02-2017 at 11:37.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Καλημερα!!συμφωνω με τον Angelos!εγω θα σε συμβουλευα να πας σε ενα ψυχολογο να μαθεις να το διαχειριστεις!δεν ειναι κακο κ να μην ντρεπεσαι!!δεν γινετε να αρεσουμε σε ολους και δεν ειναι λογικο κ ολας!!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Πιστευω πως στην πραγματικότητα δεν γνωρίζεις τι θα πει αγαπαω τον εαυτο μου. Το να νιωθεις ωραια και να παιρνεις ικανοποίηση απο αυτο ειναι επιφανειακό. Στην ουσια παλευεις με τα μεσα σου γιατι δεν εχεις καταληξει στην ουσιαστικη αγαπη με τον εαυτο σου. Εχεις αναγκη να επιβεβαιωθεις και αναγνωριστεις απο τους αλλους, γιατι εσυ δεν σε επιβεβαιωνεις ποτέ.
    Μεσα σου βρισκονται ολα. Και φυσικα φτιαχνονται, αρκει να το θελεις και να το προσπαθησεις. Αφου πρωτα το συνειδητοποιησεις οτι σου συμβαινει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by astanapane View Post
    το ξερω ότι αυτό δεν είναι νορμαλ να θέλω επιβεβαίωση συνεχώς από τους γύρω μου. έχω τόσο χαμηλή αυτοεκτιμηση; είμαι ψωνιο; είναι κανένας άλλος σαν και εμένα; βέβαια in real life ειμαι πολυ ηπιων τόνων και δεν συζητάω καθόλου για την εμφάνιση κρύβομαι καλά. αλλά μέσα μου...
    Θα ησουνα ψωνιο αν ειχες επαρση , δεν εχεις .........η ομορφια ειναι διαβατηριο , ακομη και σε δικαστηρια εχει αποδειχτει οτι οι ομορφες καταδικαζονται σε πιο μικρες ποινες ........... τωρα αν εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση , εσυ το ξερεις ....... μην ακους κανεναν , μονο τον εαυτο σου .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,771
    συμβαινει το τελευταιο που εγραψες. δεν εχεις αυτοεκτιμηση, ξερεις οτι εισαι ωραια και προσπαθεις να στηριχτεις πανω σε αυτο γιατι δεν μπορεις πουθενα αλλου. βεβαια αυτο ειναι κατι πολυ ευθραυστο ειδικα στις γυναικες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βλεπω εχουμε γινει ειδημονες στο να ψυχολογουμε ανθρωπους , χωρις να τους εχουμε γνωρισει καν .............κι εγω εχω καποια επαρση , so what ? και πολυ καλα κανω .........

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βλεπω εχουμε γινει ειδημονες στο να ψυχολογουμε ανθρωπους , χωρις να τους εχουμε γνωρισει καν .............κι εγω εχω καποια επαρση , so what ? και πολυ καλα κανω .........
    Οι άνθρωποι που επιλεγουν να γραψουν σε ενα φορουμ και να εκθεσουν τον εαυτο τους εν γνωση τους, θα δεχτουν διαφορες αποψεις απο διαφορους ανθρώπους που δεν τους γνωριζουν. Επιλεγει ο καθενας τι του ειναι χρησιμο και τι οχι.
    Τοσο απλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βλεπω εχουμε γινει ειδημονες στο να ψυχολογουμε ανθρωπους , χωρις να τους εχουμε γνωρισει καν .............κι εγω εχω καποια επαρση , so what ? και πολυ καλα κανω .........
    Ουτε καν!!η κοπελα ομως γραφει οτι επηρεαζεται απ ολο αυτο κ της χαλαει η διαθεση αν καποιος δεν την "συμπαθει"ας πουμε!αυτο ειναι το "προβλημα"για μενα κ αυτο πρεπει να μαθει να διαχειριστει!με βαση τι γραφει απανταμε δεν νομιζω οτι ειπαμε κατι τραγικο!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,777
    Έτσι είναι οι όμορφες μετα τα τριάντα που όλοι μπαζωνουμε τι θα κανεισ ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Νομιζω πως το θεμα εχει να κανει με την αυτοεκτιμηση κ οπως ολοι εχουμε διαπαιδαγωγηθει να δινουμε σημασια στη γνωμη των αλλων.Κ εγω πιστευω πως ενας καλος ειδικος θα σε βοηθησει.Οσο για το οτι ντρεπεσαι μην ντρεπεσαι καθολου.Οι πιο πολλοι εχουμε θεματα αυτοεκτιμησης κ στον καθενα εκφραζονται διαφορετικα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έτσι είναι οι όμορφες μετα τα τριάντα που όλοι μπαζωνουμε τι θα κανεισ ;
    Εσυ βρε ολο πλακα κανεις εεεεεε;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Η προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό. Η ομορφιά δυστυχώς σιγά σιγά θα σβήσει, δε γίνεται στα 40 να έχεις εμφάνιση εικοσάχρονης, και όταν γίνει αυτό θα καταρρακωθεις. Μου φαίνεσαι σκεπτόμενο άτομο, δε γνωρίζω τι άλλα χαρίσματα έχεις πέραν της εμφάνισης, όμως καλό θα ήταν να τα καλλιεργήσεις όσο μπορείς για να μη σε δεσμεύει η εφήμερη φύση της ομορφιάς. Αν επιτρέπεται εσύ πώς σκέφτεσαι για τους άλλους; Δίνεις μεγάλη σημασία στην εξωτερική τους εμφάνιση;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Ουτε καν!!η κοπελα ομως γραφει οτι επηρεαζεται απ ολο αυτο κ της χαλαει η διαθεση αν καποιος δεν την "συμπαθει"ας πουμε!αυτο ειναι το "προβλημα"για μενα κ αυτο πρεπει να μαθει να διαχειριστει!με βαση τι γραφει απανταμε δεν νομιζω οτι ειπαμε κατι τραγικο!
    Oχι καλε , τι τραγικο ειπωθηκε ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. επιβεβαιωση....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2014, 18:01
  2. αναγκη για επιβεβαιωση
    By αννα αννα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-2014, 22:08
  3. Η επιβεβαίωση ..........
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 10-06-2008, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •