Πραγματική VS Bιωματική ηλικία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Πραγματική VS Bιωματική ηλικία

    Πόσο χρονών είστε και πόσο χρονών νιώθετε;;

    Είμαι 30 χρονών.

    Νιώθω να σταμάτησε ο χρόνος κάπου στα 13-15 χρόνια όταν πιθανόν ξεκινούσε το πρόβλημα μου με την ψύχωση.

    Ισως ο τρόπος που γράφω να δείχνει μια ωριμότητα ή σοβαρότητα αλλά νοητικά νιώθω κάπου στα 13. Δεν νιώθω ώριμος να ανταπεξέλθω στις ευθύνες τις ηλικίας μου. Είναι σαν μια 15ετία να πήγε χαμένη. Πιστεύω βγαίνει και προς τα έξω αυτό. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης , σιγουριάς και η ντροπαλότητα. Σαν να είσαι ψάρι για μια ζωή. Σε φυσική κατάσταση και όρεξη νιώθω κάπου στα 50.

    Προσπαθώ να αναλαμβάνω ευθύνες και να είμαι δραστήριος αλλά είναι λες και δεν ωριμάζω. Δεν ένιωσα μέχρι στιγμής ''αντρας'' με την έννοια να πατάω στα πόδια μου και να ανταπεξέρχομαι μόνος μου σε δυσκολίες.

    Περίεργη φάση. Νομίζω κατα ένα μεγάλο μέρος ευθύνεται η εμπειρία της πάθησης που σε κάνει να χάνεις χρόνια εμπειριών σε τομείς όπως κοινωνικοποίηση, εκπαίδευση, εργασία.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Πολύ ωραίο θέμα.Καταλαβαίνω τι λες,είναι σαν να "τρεχεις" σε διαφορετικη ταχυτητα απ'ότι ο κόσμος,και νοιωθεις συνεχως "ανώριμος" η "χαμένος" .Όμως αυτο δεν ειναι απαραίτητα κακό,δεν ολοκληρωνόμαστε μόνο απο συμβατικούς δρόμους.

    Δύσκολη ερώτηση.Είμαι 20 χρονών.Δεν υπάρχει μια απάντηση.Σε συναισθηματικό επίπεδο,ειμαι καθηλωμένος σε καποια τραύματα που με υπονομεύουν.Καποια κομμάτια μου ειναι σαν να ειναι ακόμα εκεί,νοιώθω σαν ενα παιδί 8-10 χρονών που θέλει καθοδήγηση.Σε νοητικό επίπεδο,κατανόησης και αντίληψης,νοιωθω σαν να εχω ζησει πολλές δεκαετίες.Αυτό σημαίνει ότι ο τρόπος που σκέφτομαι,είναι πιο ταχυς από τον τρόπο που νοιωθω.Έτσι,χωρίς να το καταλαβαίνω,αν δεν ελέγχω το μυαλό μου,αν δεν έχω ανα πασα στιγμή κατά νου τι λέω στο κεφάλι μου, ειμαι αυτοματα αρκετά αυστηρός με αυτά που νοιώθω, αυξάνεται η αυτοκριτική

    Υπάρχουν κι αλλα επίπεδα,αλλά μιλησα για τα πιο βασικά.
    Καλημέρα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειμαι 29
    νιωθω οτι η ζωη σταματησε καπου στα 24.τοτε αρχισαν τα χοντρα προβληματα μου με τη ψυχωση κλπ.
    σωματικα νιωθω 50.ειμαι κομματια καθε μερα σωματικα
    απο εμπειριες νιωθω μεγαλη.εχω περασει πολλα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Εγω παλι νοιωθω eternal teenager χα χα ειλικρινα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Εγώ συναισθηματικά νιώθω σαν παιδάκι 8-10 χρονών δεν μπορώ να οριοθετήσω τα συναισθήματά μου θέλω καθοδήγηση για να μπορώ να αντεπεξέλθω.Σε ωριμότητα και κατανόηση νιώθω σαν να είμαι γιαγιά σε σώμα 23χρονης.Και από βιώματα νιώθω σαν να κουβαλάω πολλές δεκαετίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Πάντως διάβασα και σε ένα ξένο φόρουμ σχετικά με την σχιζοφρένεια παρόμοιες εμπειρίες.
    Πολλοί είναι σαν να σταμάτησε ο χρόνος όταν ξεκίνησε το επεισόδιο. Μπορεί να φτάνουν 55 χρονών και να είναι σαν 25αρηδες.
    Λυπηρό μου ακούγεται αυτό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Εγω αν και στα 37, απο διαθεση νιωθω κοριτσακι...Θελω ανεμελια, ξεγνοιασια, ενεργεια.
    Συναισθηματικα νιωθω 50. Ναι μεν ξερω τι και γιατι το νιωθω αλλα πολλες απογοητευσεις...
    Σωματικα νιωθω 20...ειμαι πολυ καλυτερα απ'ότι ημουν 10 χρονια πριν.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    πολυ ωραιο το θεμα σου σειριε, ειμαι λοιπον 38 ετων, σχετικα με αυτο που ειπες με το αν νιωθω πως ο χρονος σταματησε στο τελευταιο ψυχωσικο επισοδειο θα συμφωνησω αν κ ηταν πριν αρκετα χρονια, 9 συγκεκριμενα ηταν πολυ ισχυρο και μου αφησε πολλα κουσουρια,σε σημειο που αμφιβαλλω αν ποτε θα μπορεσω δια βιου να απαλλαγω απο ολα, ακομα και αν δεν παθω ποτε αλλο επισοδειο, βιωματικα νιωθω σαν 20χρονος μετα βιας εχω καποια ενσημα στις λιγοστες δουλειες που εκανα, οπως λιγοστες ηταν κ οι σχεσεις μου με το αλλο φυλο.λιγοστες ολες οι εμπειριες μου πλην του ψυχασθενη εκει εχω φαει φαρμακα για 2 ζωες κ εχω παει σε ψυχιατρους κ ψυχολογους που θα πηγαινες αλλος μεχρι τα 70 του, αυτο δηλωνω δλδ ενας εμπειρος ψυχακιας παιδες! με τις υγειες σας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Παιδια να ρωτησω κατι? Βλεπω πολλοι ψυχωτικοι να λετε οτι η ψυχωση σας αφησε κουσουρια και δεν ειστε οι ιδιοι ανθρωποι.....τι εννοειτε?
    Και εγω psycho ειμαι ισως στην παρανοικη μορφη πανω στα επεισοδια μου εχω κανει χοντρες μαλακιες εως και εγκληματικες ενεργειες δεν χρειαζεται να γραψω τι τα χω ξαναγραψει αλλα ξερετε τι? Περνω μονο ενα φαρμακο ρισπερνταλ 4mg και ειμαι λειτουργικοτατος...
    Ξανα γραφω ισως να οφειλεται γιατι εχω την παρανοικη μορφη ψυχωσης...αλλα ενταξει νομιζω δεν εχω επανελθει τελειως εχω κατι ιδεες συσχετισης και απο την φυση μου ειμαι εγωκεντρικος δεν τα βαφω μαυρα και στην περιπτωση μου εχω περασει πολυ χειροτερες καταστασεις απο μια ψυχωση και απο προσωπικη επιλογη προς το παρων δεν θελω να παρω καποιο επιδομα θελω να παω σχολειο να δουλεψω να μεινω μονος μου δεν ειμαι αναπηρος.....απο κει και περα σεβομαι ολους τους ψυχωτικους και ολους τπυς ανθρωπους με οποιαδηποτε παθηση και τις επιλογες του ισα ισα που πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει συμπαρασταση μεταξυ μας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Είμαι 28, νιώθω νοητικά πως έχω κολλήσει στα χρόνια πριν την ενηλικίωση (εξαρτώμενη από γονείς κλπ.) Επίσης έχω ένα κακό να νιώθω συνεχώς ότι ξεκινάω από το μηδέν. Σαν να ζω καταστάσεις οι οποίες όμως δεν με βοηθούν να εξελιχθώ, όπως θα γινόταν σε περίπτωση πλήρους λειτουργικότητας.. Σωματικά, λίγα κιλάκια να χάσω θα είμαι μια χαρά για την ηλικία μου.. κομψί κομψά τα πράγματα

Similar Threads

  1. αν δεν ξερατε την ηλικια σας .......
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 43
    Last Post: 12-12-2020, 05:45
  2. ηλικια
    By lena86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2016, 13:44
  3. Ποια ηταν η πραγματικη αιτια του χωρισμου;
    By GiannisGiannis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 86
    Last Post: 08-08-2014, 13:15
  4. Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΑΝΤΑ!
    By del in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 20-05-2009, 23:56
  5. Υπάρχει πραγματική φιλία?
    By gemini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2007, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •