Μοναξιά κι οι επιδράσεις της στην ψυχολογική μου κατάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542

    Μοναξιά κι οι επιδράσεις της στην ψυχολογική μου κατάσταση

    Καλημέρα παιδιά! :)

    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δυσκολεύομαι πολύ με την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί...έκανα υπομονή αλλά δεν αντέχω άλλο!

    Να σας εξηγήσω: ο παππούς μου αρρώστησε κι ήταν στο νοσοκομείο από την περασμένη Κυριακή μέχρι και χθες...στην αρχή είχα πολύ άγχος γιατί φοβόμουν μήπως δεν τα καταφέρει και φρίκαρα και μόνο στην ιδέα μιας ακόμα κηδείας, η ψυχή μου έχει μαυρίσει απ' αυτή τη διαδικασία γιατί τους έχω χάσει όλους όσους αγαπούσα...με αποκορύφωμα το θείο μου πριν τρία χρόνια σε ηλικία κοντά 60 χρονών που κανείς δεν το περίμενε, κανείς δεν είχε προετοιμαστεί ότι θα φύγει νωρίς κι αυτή η απώλεια πονάει πολύ...δεν αντέχω να παραστώ πια σε καμιά κηδεία! Όμως για τον παππού μάλλον ξεπεράστηκε ο κίνδυνος μιας και τον άφησαν να γυρίσει σπίτι και να συνεχίσει τη θεραπεία του...

    Αλλά δεν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα: με δυσκολεύει πολύ το γεγονός ότι η μαμά μου λείπει πολλές ώρες για να τον φροντίζει, για παράδειγμα το βράδυ κοιμήθηκε εκεί κι ακόμα δεν έχει γυρίσει κι ούτε ξέρει πότε...κι η απουσία της μου προκαλεί ανασφάλεια, συν του ότι δεν νιώθω άνετα να μένω μόνη με τον πατέρα μου, θα προτιμούσα να ήμουν ολομόναχη παρά αυτό...αλλά ας σταθούμε κυρίως στην ανασφάλεια που μου προκαλεί η απουσία της μαμάς μου, δεν ξέρω τι να κάνω για να την αντιμετωπίσω, πραγματικά νιώθω πολύ άσχημα τόσο που αύξησα πάλι τα ηρεμιστικά γιατί δεν αντέχω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Καλημερα Κυκνε!!!
    ξερεις οσο σκεφτομαστε τετοιες δυσκολιες, τοσο τις κανουμε χειροτερες! ή μαλλον εντονοτερες!
    δεν πας μια βολτα να ξεσκασεις? να διαβασεις ενα βιβλιο?
    σημερα πως θα περασεις τη μερα σου?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Καλημερα Κυκνε!!!
    ξερεις οσο σκεφτομαστε τετοιες δυσκολιες, τοσο τις κανουμε χειροτερες! ή μαλλον εντονοτερες!
    δεν πας μια βολτα να ξεσκασεις? να διαβασεις ενα βιβλιο?
    σημερα πως θα περασεις τη μερα σου?
    Καλημέρα Μάρα και σ' ευχαριστώ για την απάντηση! :) Σε είχα "χάσει" λίγο...

    Θα ήθελα να πάω βόλτα μέχρι τα μαγαζιά αλλά είμαι κι εμφανισιακά σε εντελώς άθλια κατάσταση, άλουστη κυρίως και δεν προλαβαίνω να σουλουπωθώ και να έχω χρόνο πριν κλείσουν...σκοπός είναι να το κάνω χωρίς άγχος οπότε θα το αφήσω γι' άλλη μέρα...

    Σκέφτομαι αργότερα αν καταφέρω να νιώσω πιο ήρεμη να τακτοποιήσω το δωμάτιο μου για αρχή, τον εαυτό μου για αργότερα και όσον αφορά το κομμάτι της διασκέδασης έχω νοικιάσει ταινίες για να δω...αλλά αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω δουλειές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Μάρα και σ' ευχαριστώ για την απάντηση! :) Σε είχα "χάσει" λίγο...

    Θα ήθελα να πάω βόλτα μέχρι τα μαγαζιά αλλά είμαι κι εμφανισιακά σε εντελώς άθλια κατάσταση, άλουστη κυρίως και δεν προλαβαίνω να σουλουπωθώ και να έχω χρόνο πριν κλείσουν...σκοπός είναι να το κάνω χωρίς άγχος οπότε θα το αφήσω γι' άλλη μέρα...

    Σκέφτομαι αργότερα αν καταφέρω να νιώσω πιο ήρεμη να τακτοποιήσω το δωμάτιο μου για αρχή, τον εαυτό μου για αργότερα και όσον αφορά το κομμάτι της διασκέδασης έχω νοικιάσει ταινίες για να δω...αλλά αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω δουλειές...
    οντως...λογω Πασχα ημουν εκτος!

    για δουλειες και εγω δεν εχω ορεξη. ποτε.

    αλλα γυμναστηριο θα πιεστω να παω....ναι μεν βαριεμαι...αλλα αν αφεθω στη βαρεμαρα και τις αρνητικες σκεψεις, δεν θα κανω τιποτα ολη μερα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    οντως...λογω Πασχα ημουν εκτος!

    για δουλειες και εγω δεν εχω ορεξη. ποτε.

    αλλα γυμναστηριο θα πιεστω να παω....ναι μεν βαριεμαι...αλλα αν αφεθω στη βαρεμαρα και τις αρνητικες σκεψεις, δεν θα κανω τιποτα ολη μερα...
    Το Πάσχα κι εγώ το έσκασα για λίγες μέρες από την πόλη, ωραία ήταν...

    Χαίρομαι που υπάρχει κι άλλη σαν κι εμένα αλλά αν το τακτοποιήσω τελικά ίσως να νιώσω καλύτερα σε πιο όμορφο περιβάλλον...

    Θέλω να πω και πως νιώθω αυτή τη στιγμή, νιώθω ένα τρομερό άγχος που μου προκαλεί ταχυπαλμία και τρέμουλο...είναι τόσο βασανιστικό... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καποτε θα πρεπει να συνηθισεις στην ιδεα, οτι ολοι ειμαστε περαστικοι απο εδω... με τον ιδιο τροπο εχασα και εγω τον πατερα μου, στα 60 του, χωρις να περιμενει κανεις οτι ο χαρος τον γυρευε τοσο νωρις!!!
    οσο για τον παππου σου, ισως θα ηταν καλυτερα να συνηθισεις στην ιδεα, οτι ηρθε η ωρα του!!!
    το γεγονος οτι λειπει η μητερα σου απο το σπιτι δειχνει, οτι θελει να ειναι στο πλευρο των ανθρωπων που την μεγαλωσαν, δεν μπορεις να πεις οχι!!
    το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να εισαι και εσυ στο πλευρο της!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Συμφώνω με τον menis.... εφόσον έχεις χάσει αρκετούς αγαπημένους ανθρώπους μπορείς να το φιλοσοφήσεις και να αποδεχθείς την ιδέα του θανάτου. Σκέψου απλώς, ότι όταν χάνουμε κάποιον πονάμε για καθαρά εγωιστικούς λόγους κι όχι γι αυτόν που πέθανε. Γι αυτό η κάθε θρησκεία με το δικό της τρόπο και τελετουργικό δίνει την ευκαιρία του αποχαιρετισμού, ώστε η απώλεια να βιωθεί πιο μαλακά. Δεν είναι παράλογη η αντίδραση σου και η άρνηση που βιώνεις, απλώς θα χρειαστεί να βρεις ένα τρόπο ενδυνάμωσης του εαυτού σου... είσαι πολύ ευάλωτη γενικότερα και θα ήταν καλό σε κάποια φάση να νιώσεις και θετικότερα συναισθήματα, ώστε να αποκτήσεις λίγη παραπάνω ενέργεια. Συμφωνώ με τη Mara, φρόντισε τον εαυτό σου... βρες ένα τρόπο να διασκεδάσεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    καποτε θα πρεπει να συνηθισεις στην ιδεα, οτι ολοι ειμαστε περαστικοι απο εδω... με τον ιδιο τροπο εχασα και εγω τον πατερα μου, στα 60 του, χωρις να περιμενει κανεις οτι ο χαρος τον γυρευε τοσο νωρις!!!
    οσο για τον παππου σου, ισως θα ηταν καλυτερα να συνηθισεις στην ιδεα, οτι ηρθε η ωρα του!!!
    το γεγονος οτι λειπει η μητερα σου απο το σπιτι δειχνει, οτι θελει να ειναι στο πλευρο των ανθρωπων που την μεγαλωσαν, δεν μπορεις να πεις οχι!!
    το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να εισαι και εσυ στο πλευρο της!!
    Το έχω αποδεχτεί ότι θα φύγει κάποια στιγμή αλλά δεν αντέχω πια να παρακολουθήσω άλλη κηδεία, αν γινόταν ίσως και να μην ήθελα να πάω! Καταλαβαίνω φυσικά τη μαμά μου αλλά αυτό δεν με κάνει να νιώθω λιγότερο ανασφαλής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Συμφωνώ με τον menis.... εφόσον έχεις χάσει αρκετούς αγαπημένους ανθρώπους μπορείς να το φιλοσοφήσεις και να αποδεχθείς την ιδέα του θανάτου. Σκέψου απλώς, ότι όταν χάνουμε κάποιον πονάμε για καθαρά εγωιστικούς λόγους κι όχι γι αυτόν που πέθανε. Γι αυτό η κάθε θρησκεία με το δικό της τρόπο και τελετουργικό δίνει την ευκαιρία του αποχαιρετισμού, ώστε η απώλεια να βιωθεί πιο μαλακά. Δεν είναι παράλογη η αντίδραση σου και η άρνηση που βιώνεις, απλώς θα χρειαστεί να βρεις ένα τρόπο ενδυνάμωσης του εαυτού σου... είσαι πολύ ευάλωτη γενικότερα και θα ήταν καλό σε κάποια φάση να νιώσεις και θετικότερα συναισθήματα, ώστε να αποκτήσεις λίγη παραπάνω ενέργεια. Συμφωνώ με τη Mara, φρόντισε τον εαυτό σου... βρες ένα τρόπο να διασκεδάσεις...
    Ειδικά σ' αυτό που λες για την ενδυνάμωση του εαυτού μου, έχεις απόλυτο δίκιο! Όντως δεν είμαι καθόλου δυνατή και χρειάζομαι κάποιο στήριγμα κι όταν δεν το βρίσκω απελπίζομαι ακόμα περισσότερο...κι αυτή την περίοδο δύσκολα το βρίσκω...αλλά προσπαθώ να με φροντίσω ακόμα και με μικροπράγματα που με κάνουν να νιώθω καλά αλλά δεν καλύπτουν το κενό που νιώθω δυστυχώς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Καλημέρα! :)

    Η μαμά μου είναι εδώ αυτή τη στιγμή αλλά νιώθω τόσο χάλια που δεν ξέρω τι να της πω και πως να της το εξηγήσω...είμαι σε μία φάση που θέλω να κοιμάμαι πολύ για να μην σκέφτομαι και να μην νιώθω όμως αυτό είναι αρρωστημένο, δεν ξέρω τι να κάνω...πείτε μου κάτι, ας με βοηθήσει κάποιος! Χθες έχασα τη μισή μέρα στον ύπνο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Κυκνε καλημερα!!!!!

    αν ημουν Αθηνα, θα σου ελεγα να παμε για ενα καφεδακι για να γελασουμε, να κανουμε πλακες και να ξεσκασεις!

    πιστευω οτι αυτο χρειαζεσαι, να ξεσκας! να περασεις ομορφα! να γελας! χαρα σου λειπει και ομορφες στιγμες....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,542
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κυκνε καλημερα!!!!!

    αν ημουν Αθηνα, θα σου ελεγα να παμε για ενα καφεδακι για να γελασουμε, να κανουμε πλακες και να ξεσκασεις!

    πιστευω οτι αυτο χρειαζεσαι, να ξεσκας! να περασεις ομορφα! να γελας! χαρα σου λειπει και ομορφες στιγμες....
    Καλημέρα Μάρα!

    Ούτε εγώ είμαι Αθήνα...lol! Εσύ που είσαι;

    Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να βγω για καφέ γιατί νιώθω τρομερή κούραση, θέλω να κοιμηθώ και προσπαθώ ν' αντισταθώ μ' έναν καφέ που έφτιαξα εδώ γιατί πρέπει να κάνω δουλειές...βασικά θέλω να βάλω ηλεκτρική...ελπίζω να τονωθώ και να τα καταφέρω...
    Αύριο όμως υπάρχει μια περίπτωση να βγω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ποσο πια να κοιμηθεις?? χθες δεν κοιμοσουν τη μιση μερα? και εγω επισης, μη νομιζεις οτι εκανα κατι ιδιαιτερο...
    αλλα σημερα θα κατσω στο μπαλκονι μου να διαβασω κανενα βιβλιο, και να ακουσω μουσικη! το αποφασισα!
    οχι αλλος υπνος, οχι αλλος υπολογιστης!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Similar Threads

  1. Δίλημμα – Χάλια ψυχολογική κατάσταση
    By jojo22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2014, 23:36
  2. Ασταθής ψυχολογική κατάσταση...
    By Giorgosmao in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-2013, 22:40
  3. ασχημη ψυχολογικη κατασταση
    By wise18 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-2012, 03:06
  4. Ψυχολογικη κατασταση μετα απο τροχαιο ατυχημα.
    By glykoula89 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2012, 22:27
  5. Πόσο άσχημη είναι η ψυχολογική σας κατάσταση?
    By Dimitriou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 24-09-2011, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •