Γνώμες για φαρμακευτική αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    Γνώμες για φαρμακευτική αγωγή

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που έγινε ξεκάθαρο στο μυαλό μου ότι χρειάζομαι φάρμακα για να τα καταφέρω. Δυστυχώς η ψυχοθεραπεία όχι μόνο δεν με βοηθάει (δεν θα μπορούσα να απαιτήσω κάτι τέτοιο βέβαια από την τρίτη επίσκεψη) αλλά με κάνει χειρότερα. Ποιος ξέρει, δεν υπάρχει χημεία με την ψυχοθεραπευτρια; Δεν αντέχω να σκαλίζω το παρελθόν; Όπως και να' χει το πράγμα δεν πάει καλά και τα φάρμακα μάλλον είναι μονόδρομος. Εχθές βγήκαν τα αποτελέσματα των βιοχημεικων εξετάσεων που έκανα, όλα ήταν τέλεια αλλά εγώ σήμερα σκεφτόμουν όλο το απόγευμα σε τι γιατρό να απευθυνθώ αυτή τη φορά. Παθολόγο; πνευμονολογω;...
    Το πρόβλημα είναι ότι τα φοβάμαι πολύ τα φάρμακα. Διαβάζω στο φόρουμ για όλες αυτές τις παρενέργειες και φοβάμαι. Από την άλλη έτσι όπως είμαι αυτήν την στιγμή σκέφτομαι ότι το καλοκαίρι δεν το βγάζω. Θα τρελαθώ. Πείτε καμία γνώμη ρε παιδιά. Πείτε την δικιά σας εμπειρία, είδατε καλό; ξαναβρήκατε των εαυτό σας; έφυγαν η κωλοφοβιες και η ανησυχία; υπάρχει μήπως κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω πριν πάω προς αυτή την κατεύθυνση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλησπέρα φίλε,

    Εφόσον οι εξετάσεις σου δεν έδειξαν κάτι άλλο πχ ανεπαρκεια σιδήρου, β12, θυροειδή κτλ καλά έκανες και ταυτόχρονα ξεκίνησες ψυχοθεραπεία...

    Η ψυχοθεραπεία είναι μακροχρόνια θεραπεία και διαφορα ίσως δεις απο την 10η συνεδρία και έπειτα και πάλι νωρίς θα είναι και πάλι ίσως δεις διαφορα...

    Και εγώ άλλαξα πολλούς ψυχολόγους μέχρι να βρω μια να ταιριάζουμε σαν ομάδα ψυχοθεραπευτή - ψυχοθεραπευόμενου...

    Τα ψυχοφάρμακα έχουν παρενέργειες αλήθεια είναι αλλά για κάποιους ανθρώπους έχουν πολύ καλές ενέργειες δηλαδή τους πιάνουν τόσο καλά που τους βελτιώνουν δραματικά την ζωή...

    Είναι σαν να παίζεις στην ρουλέτα για εμένα...
    Οι πιθανότητες δεν είναι και τόσο ευνοικές αλλά αν χασεις θα έχεις χάσει 1-2 μήνες γιατί τόσο κάνουν να δράσουν και στο δίμηνο τα αξιολογείς τα φάρμακα (το αν σε βοηθάνε, πόσο σε βοηθάνε και αν αυτή η βοήθεια αξίζει σε σχέση με τις όποιες παρενέργειες)...

    Οπότε μπορεί η πιθανότητα να βοηθηθεις πραγματικά μέσα απο φάρμακα να είναι κατ εμέ τουλαχιστον 30-40% αλλά το κόστος αν δεν ωφεληθείς θα είναι απλά το διάστημα δοκιμής που έχασες...

    Εγώ είδα οφέλεια στην αρχή για κάποιους μήνες και μετα απο εκεί τίποτα...
    Αυτοί οι μήνες που βοηθήθηκα όμως ήταν αρκετοί για να με βοηθήσουν να σταθώ στα πόδια μου...
    Εκτοτε τα ψυχοφάρμαικα δεν με ξαναπεπιασαν αλλά ήξερα πως είναι να είσαι χαλαρός και ήρεμος και έψαχνα αυτή την ηρεμία...

    Οπότε άρχισα να ψάχνω βότανα-συμπληρώματα με αγχολυτική δράση...

    Ακόμα στις δοκιμές είμαι βέβαια αλλά ήδη είμαι το ίδιο καλά όσο ήμουν με τα αντικαταθληπτικά...
    Και με αυτά δεν έχω παρενέργειες...
    και εκει΄όμως είναι δοκιμή-αποτυχία-δοκιμή και στα βότανα το ίδιο..................................

    Εν ολίγης για να δεις τι λειτουργεί για εσένα θέλει καιρο και υπομονή είτε επιλέξεις να πορευτείς με ψυχοφάρμακα είτε με βότανα είτε με άλλες εναλλακτικές θεραπείες (βελονισμό, ανθοιαματα, ομοιοπαθητική κτλ...) οπότε η επιλογή δική σου

Similar Threads

  1. φαρμακευτικη αγωγη και......
    By ερη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2015, 17:52
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By mary115 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2014, 01:23
  3. καταθλιψη και φαρμακευτικη αγωγη
    By deathmer in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2014, 10:22
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •