κοκαϊνη σε σχέση με τη διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Ελπίζω πραγματικά φίλε μου να κάνεις πλάκα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,698
    αυτο με τον γιατρο, ειν αι κατι που δεν το καταλαβα.
    αρχισες την κοκαινη γιατι το θεωρησες συμβουλη του γιατρου σου, η τελοσπαντων θεωρησες οτι για να πει κατι τετοιο δεν θαναι και κακο η το λες για πλακα?
    σε καθε περιπτωση νομιζω οτι πριν την παρεις θα πρεπε να ενημερωθεις τι αλληλκεπιδραση εχει με τα χαπια αλλα και με την υγεια σου γενικοτερα....εστω και τωρα, νομιζω οτι πρεπει να μιλησεις αμεσα με τον γιατρο σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    arktos, ο συνδυασμός κοκαϊνης-αλκοόλ είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από το \'μου αρέσει\'. Καταλαβαίνω ότι τώρα νιώθεις απλά το \'μου αρέσει\' και παραβλέπεις την πολύ μεγάλη πιθανότητα σοβαρής βλάβης στην υγεία σου ή και ξαφνικού θανάτου, αλλά δεν είναι τόσο μακρινή όσο φαντάζει. Έπειτα, παρόλο που η χρήση τέτοιων ουσιών είναι συχνό φαινόμενο στη φάση της μανίας, είναι επίσης γνωστό ότι επηρεάζει δυσμενώς την πορεία μιας διπολικής διαταραχής. Οπωσδήποτε συζήτησέ το άμεσα με το γιατρό σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Athens
    Posts
    7
    Ο συνδυασμός δεν είναι τόσο επικίνδυνος όσο είναι με άλλες ουσίες, κυρίως χημικά ψυχοτρόπα...
    Η κόκα τώρα, γενικά είναι από τα πιο επικίνδυνα και εθιστικά drugs...
    Κατά τη γνώμη μου δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα παραπάνω από μια έπαρση του εγωισμού σου και μια ψεύτικη και δήθεν συπρειφορά... Πολλοί βέβαια λένε ότι δεν είναι έτσι αλλά οι περισσότεροι χαρακτήρες που έχω γνωρίσει κινούνται σε αυτούς τους άξονες....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by arktos
    μαρίνα, πολλά επηρεάζουν δυσμενώς τη πορεία της ασθένειας μου.
    Γι\' αυτό καλό είναι να μην προσθέτεις άλλο ένα. Υπάρχουν τόσα που μας επηρεάζουν δυσμενώς και δεν είναι κάτω από τον έλεγχό μας, γιατί να δυσκολεύουμε τα πράγματα περισσότερο με δικές μας επιλογές?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μαίρη, δεν θα λύσεις μ αυτό τον τρόπο κανένα πρόβλημα. Πρέπει να βραχείς για να φας ψάρια. Αλλού στρέψε την προσπάθεια, με τρόπο θετικό και δημιουργικό, θυμήσου όσα λέγαμε.!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Originally posted by arktos
    θεοφανία, δεν κάνω πλάκα.ωστόσο δεν ανακοίνωσα και την συντέλεια του πλανήτη.ρέμεντι, όταν είπα στο γιατρό για τη χρήση κόκας μου είπε πως καλύτερα να έπινα πρέζα.λιγότερο κακό θα μου έκανε.μαρίνα, πολλά επηρεάζουν δυσμενώς τη πορεία της ασθένειας μου.άμπερ, αυτό που λες για εγωιστική συμπεριφορά, απλά άκυρο.σας ευχαριστώ όλους.να είστε καλά.
    arktos
    oxi δεν ανακοινωσες την συντελεια του πλανητη, αλλα την επερχομενη δικη σου εαν συνεχισεις ετσι....
    Χωρις να υπερβαλω και κυριολεκτοντας να σου πω οτι εσυ νομιζεις οτι συνδιαζεις διαφορες ουσιες για να φτιαξεις το ειδος της ιδονης που γουσταρεις ..ομως στην πραγματικοτητα φλερταρεις με τον θανατο...
    Απλα εγω θα σου ευχηθω να μην ενδωσει.......
    με εκτιμηση θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Η συστηματική χρήση κοκαΐνης έχει το δυναμικό καταστροφής των αισθητήρων της ντοπαμίνης. Αυτό σημαίνει το εξής: οι αισθητήρες ελαττώνουν την λειτουργία τους ως στάση άμυνας απέναντι στους άγνωστους για τον εγκέφαλο μηχανισμούς της πολύ υψηλής ντοπαμίνης. Υπάρχει το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να είναι μόνιμο. Αυτό το ενδεχόμενο πχ αυξάνετε στους χρήστες μεθαμφεταμίνης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by Mightisright
    Η συστηματική χρήση κοκαΐνης έχει το δυναμικό καταστροφής των αισθητήρων της ντοπαμίνης. Αυτό σημαίνει το εξής: οι αισθητήρες ελαττώνουν την λειτουργία τους ως στάση άμυνας απέναντι στους άγνωστους για τον εγκέφαλο μηχανισμούς της πολύ υψηλής ντοπαμίνης. Υπάρχει το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να είναι μόνιμο. Αυτό το ενδεχόμενο πχ αυξάνετε στους χρήστες μεθαμφεταμίνης.
    με αποτελεσμα τι?....

  10. #10
    Ότι σου καίει τα κύταρα όπως κάθε ναρκωτικό...τι άλλο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    αυτο το ξερω, αλλα ισως επιδραει με πιο συγκεκρειμενο τροπο, κι αφου μας ειπε που μας ειπε τα ιατρικα του καλο θα ηταν να γραψει και τα αποτελεσματα συγκεκριμενα. Το καθε ναρκωτικο δεν επιδραει το ιδιο.

  12. #12
    Σίγουρα, αλλά καλό είναι να αρχίζουμε να βλέπουμε τα ναρκωτικά σαν ηλιθιότητα και να τους γυρίζουμε την πλάτη χωρίς πολλές-πολλές συζητήσεις....Είναι ένας φαύλος κύκλος κατά την άποψη μου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    καλα αυτο εννοειται! ουτε συζητηση! εγω πληροφοριακα ρωτησα να δω τι συγκεκριμενες επιδρασεις ειχε η κοκαινη απο περιεργεια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    8
    Φίλε αρκούδε επιμένεις ακόμα με το συνδυασμό σκόνη της καλοπέρασης - διπολική διαταραχή? Ζω με κάποιον που ασχολείται επί 25ετίας με αυτό το σπορ και μπορώ εκ των έσω να σου πω ότι η ζωή του είναι μια επίφαση και ο ίδιος ένα κέλυφος ανθρώπου. Και όλα αρχισαν για πλάκα... Νομίζω στην κατάστασή σου πρέπει να το σκέφτεσαι διπλά, γιατί η κόκα είναι από μόνη της διπολική διαταραχή. Πρόσεχε!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Originally posted by susperia
    Originally posted by Mightisright
    Η συστηματική χρήση κοκαΐνης έχει το δυναμικό καταστροφής των αισθητήρων της ντοπαμίνης. Αυτό σημαίνει το εξής: οι αισθητήρες ελαττώνουν την λειτουργία τους ως στάση άμυνας απέναντι στους άγνωστους για τον εγκέφαλο μηχανισμούς της πολύ υψηλής ντοπαμίνης. Υπάρχει το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να είναι μόνιμο. Αυτό το ενδεχόμενο πχ αυξάνετε στους χρήστες μεθαμφεταμίνης.
    με αποτελεσμα τι?....
    Δημιουργεί σύνδρομο έλλειψης ντοπαμίνης. Τα συμπτώματα είναι τα εξής:

    Dopamine deficiency
    Dopamine deficiency signs/symptoms:
    • Physically fatigued easily
    • Sleep too much and trouble getting out of bed
    • Reduced ability to feel pleasure
    • Flat, bored, apathetic
    • Low drive, motivation & enthusiasm
    • Depressed
    • Difficulty getting through a task even when interesting to me
    • Procrastinator/little urgency
    • Shy/introvert
    • Mentally fatigued easily
    • Difficulty paying attention and concentrating
    • Slow thinker and/or slow to learn new ideas
    • Put on weight easily
    • Crave uppers (e.g. caffeine/sugar/nicotine/diet soft drinks/cocaine/amphetamines)
    o Use these improve energy/motivation/mood
    • Prone to addictions (e.g. alcohol)/addictive personality
    • Light headedness
    • Reduced libido and/or impotence
    • Family history of depression/alcoholism/ADD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •