Ενημέρωση για κονδυλωματα! ειναι κατι πολυ σοβαρο??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20

    Ενημέρωση για κονδυλωματα! ειναι κατι πολυ σοβαρο??

    Καλησπερα σε ολους στο φορουμ... δεν ποσταρω συχνα κατι παρα οταν εχω ενα προβλημα που με ανησυχει πολυ και δεν εχω την ανεση να το συζητησω γενικα... το τελευταιο μου ποστ ανεφερε τον φοβο που ειχα μηπως η κοπελα μου ειχε τελικα ερπη γεννητικων οργανων και ειχα τρομοκρατηθει γιατι δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται και απλα στο ακουσμα του "σεξουαλικως μεταδιδομενο νοσημα" φοβηθηκα πολυ και δεν ηθελα η κοπελα μου να ειναι σε μια τοσο δυσκολη θεση.. τελοσπαντων... αυτο που θελω να συζητησω τωρα και αν ενημερωθω αφορα τα κονδυλωματα.. ενα τεστ παπ που εκανε η κοπελα προσφατα εδειξε οτι εχει τον ιο HPV αλλα ειναι στο σταδιο μηδεν απ οτι μου πε ακομα παρολο που δε τα πολυκαταλαβαινω αυτα, και τις επομενες μερες θα παει για μια εξεταση σε γιατρο για να δει αν εχει κατι στο εσωτερικο του κολπου της και στον τραχηλο,μια βλαβη απ οτι μου ειπε. Τωρα...στεναχωριεται παρα πολυ και κλαιει, ο γιατρος της ειπε πως το 80% των γυναικων εχουν κονδυλωματα αλλα μπορει να μη το ξερουν καν και να μη τυχει να εμφανιστει στο τεστ παπ αν δεν ειναι εκδηλομενος ο ιος εκεινη τη στιγμη. Επισης μου ειπε οτι εχει κανει εμβολιο για 2 τυπους κονδυλωματων που προκαλουν προκαρκινωματα... υπαρχει ομως και αλλος τυπους που προκαλει καρκινωματα ο οποιος δεν εχει εμβολιο...αυτο που ρωταω και ζηταω εδω μεσα ειναι τη γνωση καποιου πανω στο θεμα...ή την εμπειρια του, αν καποια κοπελα π.χ. ειχε κ εκεινη... ειναι σοβαρο? αν ναι ποσο?? φοβηθηκα πολυ δε ξερω τι να κανω... ο γιατρος της ειπε απλα να προσεχει το ανοσοποιητικο της για να μην ενεργοποιηθει παλι ο ιος... φτανει αυτο?? αν της προκαλεσει καποια βλαβη στο μελλον?? αν προκαλεσει καποιο καρκινο?? πως γινεται απ τη μια να θεωρειται ακινδυνο και απ την αλλη να ευθυνεται για τοσους καρκινους του τραχηλου?? βοηθηστε αν ειναι ευκολο θα το εκτιμησω πραγματικα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    δεν ξερω για γυναικα πως το αντιμετωπιζουν αλλα εγω που ειχα πηγα σε αφροδισιολογο και με κρυοπηξια μου αφαιρεσε τα κονδυλωματα.. 60ευρω μου πηρε,, και δεν ξαναβγηκαν εδω και 3 χρονια αυτο... δεν ειναι τοσο επικυνδυνο νομιζω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Τι μορφής ειχες ομως?? Ειχες απλα τα κονδυλώματα που ειναι σαν σπυρακι, δεν ειχες καποιον τυπο υψηλου κινδυνου που προκαλεί μεχρι και καρκίνο.. οι σχεσεις σου πως είναι?? Μιλας στις γυναίκες γ αυτο π ειχες?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Μπορει καποιος να βοηθησει?? εχω χασει τον υπνο μου απ το αγχος, αν ειναι κατι σοβαρο δε ξερω πως θα το παρω... ισως ειμαι υπερβολικος αλλα δε γνωριζω αν ειναι κατι επικινδυνο ή οχι... μπαινω ανα 5 λεπτα στο ποστ για να δω αν απαντησε κανεις , εχω φοβηθει μ αυτο το θεμα δε ξερω πως να το αντιμετωπισω...και δε το λεω για μενα αλλα για εκεινη, δε θελω να στεναχωριεται και να περναει δυσκολα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,245
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να χαλαρώσεις τελείως και να ξαναβρεις τον ύπνο σου και εσύ και η κοπέλα σου.
    Ο ιός των κονδυλωμάτων είναι ένας ιός όπως είναι πάρα πολλοί άλλοι.Αυτό που λέει ο γιατρός,ότι το έχουν πολλές γυναίκες και πολλοί άνδρες αλλα μπορεί να μην φαίνεται στο τεστ,είναι αλήθεια,άρα καταλαβαίνεις ότι αν ήταν τόσο επικίνδυνος θα είχαμε πάθει όλοι και όλες καρκίνο και θα είχαμε αποβιώσει.Αρα καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καθόλου επικίνδυνος ο ιός αυτός.

    Υπάρχουν πολλές ασθένειες αλλά με λίγη προσοχή όλα είναι διαχειρίσιμα.Είναι καλό να κάνει 2 φορές το χρόνο τεστ παπ για να είναι σίγουρη,απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος πανικού!
    Είναι λογικό να υπάρχει στην αρχή ένας πανικός,αλλά και λογικό να αρχίσετε να ηρεμείτε γιατί το τι θα συμβεί στον καθένα κανείς δεν το ξέρει.Με ηρεμία μπορεί και να το ξεπεράσει τελείως. Γενικά οι γιατροί και η τηλεοραση είναι σκέτη τρομολαγνεία!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Προσπαθω κ γω να ηρεμησω αλλα φοβαμαι τι μπορει να δειξει η επομενη εξεταση που θα κανει... ξερω οτι δεν.ειναι κατι τοσο σοβαρο κατα κυριο λογο ... αλλα αν δημιουργησει αυτα τα προκαρκινωματα κτλπ δε ξερω τιποτα για το πως θα το αντιμετωπισω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Δεν υπάρχει καποιος να το εχει περασει ωστε να με βοηθήσει?? Αν τελικα ο τυπος του ιου ειναι υψηλου κινδύνου μετα τι??

  8. #8
    μετά τίποτα. απλά θα κάνει εξετάσεις κάθε 6 μηνες για να μην αρχίσει να προχωράει αυτό. Είναι στο μηδέν θέλει να φτάσει στο 5 για να πεις καρκίνος. στο 1 , 2 αν κάνει έλεγχο θα κάνει. ένα λεηζερ και θα το αφαιρέσει. ηρεμησε

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Εχω ηρεμησει μετα απο τοσο καιρο... τελικα προσεξα ενα μικρο σαν σπυρι επανω μου και θεωρησα οτι ειναι ενα κονδυλωμα... εκλεισα ραντεβου αμεσως σε γιατρο...αυτο που δε καταλαβαινω ειναι πως δεν ξαναβγαινουν? και οκ το εχω αυτο το πραγμα τωρα δε μπορω να κανω κατι... ποια γυναικα θα εκανε κατι μαζι μου εαν της το ελεγα?? θα νομιζε οτι εχω παει με χιλιες γυναικες και θα το θεωρουσε αρρωστια και δε ξερω γω τι αλλο... και μη μου πειτε οτι δεν ειναι απαραιτητο να το πω ... θα το θεωρουσα χρεος μου να το κανω...αν δε το ελεγα θα νιωθα πολυ ασχημα...

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι μια απλή συμβουλή...(δεν είναι κάτι σοβαρό)
    By Captain_of_life in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 04-09-2015, 19:39
  2. Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;
    By Oneirot in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-2015, 02:06
  3. Replies: 10
    Last Post: 07-08-2012, 14:45
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2010, 16:27
  5. υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)
    By giannis22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •