Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6

    Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;

    Καλημέρα σε όλους σας!

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μία κοπέλα τον τελευταίο 1 χρόνο. Θα προσπαθήσω να σας εξιστορίσω την όλη κατάσταση όσο πιο σύντομα μπορώ.

    Την γνώρισα 1 χρόνο πριν σε ένα εβδομαδιαίο μάθημα στο πανεπιστήμιο. Από την δεύτερη εβδομάδα και μετά 'αρχισε να με φλερτάρει χρησιμοποιώντας τους παρακάτω τρόπο:

    1. Με αγκάλιαζε, μου έπιανε το χέρι, ακουμπούσε κάποιες φορές το κεφάλι της στον ώμο μου και με τσιμπούσε
    2. Καθόταν πάντα μαζί μου
    3. Με ό,τι αστείο κι αν έλεγα γελούσε πάντα
    4. Πάντα με φώναζε άντρα μου!!! και έγραφε το ίδιο και στα μηνύματά της

    Επίσης λόγω του ότι το μάθημα ήταν παρυσιάσεις δημοσίων ομιλιών στην τάξη, στην δική μου δημόσια ομιλία ( τη δεύτερη συγκεκριμένα) με τράβηξε δύο φωτογραφίες μέσα στην τάξη με την φωτογραφική της μηχανή. Όταν ήρθε η δική της σειρά να παρουσιάσει αφιέρωσε την ομιλία της σε

    εμένα (με πήρε τηλέφωνο λίγο πριν την ομιλία και μου το είπε) και το θέμα της ήταν "Οι άντρες 100%". Έπειτα από αυτό την κάλεσα σε ραντεβού ένα απόγευμα 15 ημέρες μετά από αυτό.

    Έκανε τα ίδια πράγματα και με ρωτούσε:

    1. Αν έχω κοπέλα
    2. Πώς θέλω να είναι μια κοπέλα
    3. Πόσο χρονών είμαι

    Μετά από αυτό το ραντεβού της έστελνα μηνύματα (κανά 2,3) και ύστερα από 15 ημέρες μου τηλεφώνησε να βγούμε. Ήταν ξανά το ίδιο θερμή. Επίσης σημειώστε ότι είναι 1 χρόνο μεγαλύτερή μου. Όλα αυτά που σας περιγράφω καλύπτουν ένα χρονικό διάστημα 4,5 μηνών που αυτή η γυναίκα με φλέρταρε σε κάθε μάθημα ασταμάτητα τη στιγμή που εμένα δεν με ενδιέφερε καθόλου και ήμουν απλά φιλικός μαζί της.

    Μετά από 2,5 μήνες απουσίας και των δύο λόγω συγκυριών ξανασυναντιόμαστε στο προαύλιο του πανεπιστημίου. Εγώ την καλημερίζω και αυτή μένει με ανοιχτό το στόμα μόλις με βλέπει,
    αρχίζει τα άντρα μου!!! σηκώνεται από το παγκάκι να καθήσω, με κοιτάω καλά-καλά στο σώμα μου και μου λέει κανά δυο φορές κουκλί έγινες κουκλί!!! Μιλούσε με ένα άλλο παλικάρι και μόλις με είδε και της προτείνω να έρθει να φάμε τον αφήνει και με ακολουθεί. Ήταν άρρωστη εκείνη την περίοδο από ίωση και ήταν Τετάρτη. Την Κυριακή μου στέλνει ένα μήνυμα με ίδια σύνταξη όπως και τα υπόλοιπα πριν 2,5 μήνες δηλαδή:

    άντρα μου!!! τα ματάκια μου δεν δακρύζουν από το κρύωμα είμαι καλύτερα και σου έρχομαι έτοιμη αύριο.

    Ήμασταν μαζί σε κάθε διάλειμμα μας δύο φορές την εβδομάδα (το διάλειμμά μας ήταν μιάμιση ώρα και είτε έβγαινε από την τάξη με άλλα αγόρια συμφοιτητέ είοτε όχι τους άφηνε όλους και έβγαινε με εμένα). Εντωμεταξύ πρέπει να σας πω ότι από την στιγμή που την γνώρισα μέχρι πριν 15 μέρες όποτε βγαίναμε μαζί είτε διάλειμμα είτε συνάντηση γύριζε μαζί μου τις βιτρίνες για να βρει ρούχα και με ρωτούσε αν μου αρέσει αυτό ή όχι. Σε καφετέριες και τα λοιπά δεν κάθεται. Επίσης πρέπει να σας πω ότι μετά από τους 2,5 μήνες κενό λιγόστεψε τα πιασήματα και τα άντρα μου όμως ήμασταν περισσότερο μαζί λόγω των διαλειμμάτων. Επίσης με προσκάλεσε να την συνοδεύσω σε συναυλία ενός καθηγητή τη στιγμή που υπήρχε κι άλλος συμφοιτητής της για να πάει. Επίσης ένα πρόβλημα που είχε με το e-shop σχετικά με μια αγορά laptop που είχε κάνει την βοήθησα εγώ να το λύσει. Με πήγε 3 φορές στο σπίτι της μία για να της δώσω κάποια προγράμματα, την άλλη για να ρυθμίσω το Internet και την άλλη που της δάνεισα τον δικό μου.

    Το περίεργο σε αυτό ήταν ότι έβαζε τον υπολογιστή στο κρεβάτι της και ξάπλωνε κι αυτή και έβαζε κι εμένα στο κρεβάτι όμως επειδή εμένα δεν με ενδιέφερε δεν επωφελήθηκα. Ακόμα η συγκεκριμένη κοπέλα θέλει άντρα ο οποίος να έχει χρήματα και μου κόλλαγε εμένα τη στιγμή που ήμουν άνεργος. Από το διάστημα των 2,5 μηνών που χαθήκαμε μέχρι αυτά που σας περιγράφω είναι διάστημα 4 μηνών.

    Για ένα μήνα χανόμαστε γιατί έπιασε δουλειά για ένα μήνα και μου τηλεφωνεί στην ονομαστική μου εορτή (Αγ. Αντωνίου) και μου λέει να συναντηθούμε. Βρισκόμαστε και μου είχε φέρει ένα
    δώρο ένα αρκουδάκι με καρδιές και μου λέει:"δεν σου πήρα εκείνο με το i love you για να μην αφήσουμε υπονοούμενα" . Το περίεργο σε όλα αυτά είναι ότι μετά τον ένα μήνα κόπηκαν τα άντρα μου και τα τσιμπήματα υπήρχαν ελάχιστες φορές όμως με δική της πρωτοβουλία βγαίναμε περισσότερες φορές από ποτέ άλλωτε. Λόγω των εκπτώσεων στα ρούχα με έπαιρνε μαζί της σε
    βιτρίνες, δοκίμαζε μπροστά μου ρούχα, ρωτούσε την άποψή μου για τα ρούχα. Κάποια μέρα με ρωτά όπως γυρίζαμε τις βιτρίνες την άποψή μου για το γάμο. Μετά την συζήτησή μας στο τέλος μου λέει γελώντας: "ωραία τώρα που τα βρήκαμε πάμε να παντρευτούμε". Έπειτα έπιασε δουλειά σαν cheerleader και παρόλο που την κάλεσα να βγούμε εκείνη αρνήθηκε και με κάλεσε να την δω στο γήπεδο. Εγώ πήγα και κατάλαβα ότι με κάλεσε στην πρεμιέρα της! Πριν πάω μου τηλεφώνησε και με ρωτησε αν εκεί που θα καθόμουν θα την έβλεπα από μπρος ή από πίσω. Μετά τον αγώνα μου τηλεφώνησε και με ρώτησε που είχα καθήσει και μου πετάει πονηρά στον επόμενο αγώνα που θα
    πάω να καθήσω πιο χαμηλά για να μου πετάξει μια φανέλα. Αυτό που σας λέω συνέβη ακριβώς πριν 1 μήνα. Πριν 20 μέρες βρίσκω δουλειά και της το λέω. Με προσέλαβαν δοκιμαστικά για 15 μέρες και έπιτα αν τους έκαν επ' αορίστου. Της το λέω κασι χαίρεται πολύ για αυτό και εγώ υποψιαζόμενος την όλη κατάσταση ότι δεν είναι αυτή η σχέση φιλική της πετάω την σπόντα "τώρα που βρήκαμε τη δουλειά ψάχνουμε κοπέλα" και μου απαντά "δέσε εσύ την δουλειά και θα έρθει και αυτή". Έπειτα από λίγο κάποια στιγμή μου λέει "Ωσότου βρεις κάποια κοπέλα θα μου πέρνεις δώρα εμένα". Σημειώστε ότι αυτό το ξαναεπανέλαβε μπροστά σε μια φίλη της 2 μέρες αργότερα. Μετά από 2 μέρες, με καλεί να πάμε στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου να πάρει ένα βιβλίο γιατί σε 3 μέρες ξεκινά η εξεταστική. Σε κάποια φάση εγώ που έχω μετατραπεί σε πιο γλυκος της λέει ότι το ωραιότερο δώρο σε μια γυναίκα είναι το χρυσό δαχτυλίδι και αρχίζει και γυρίζει μαζί μου όλα τα γύρω χρυσοχοϊα και προβάρει δαχτυλίδια. Σε κάποια στιγμή αδράτω την ευκαιρία και της λέω ότι "δεν αγαπάς έναν άντρα για τα λεφτά του αλλά γι' αυτό που είναι" και εκείνη μου απαντάει "Αυτά μην τα λες σ'εμένα γιατί η άλλη που θα σε βρει θα σε βρει ως εργαζόμενο ενώ εγώ έμεινα μαζί σου παρόλο που ήσουν άνεργος γιατί δεν κοίταξα τις τσέπες σου αλλά εσένα". Αυτή η απάντηση θεωρώ ότι δεν λέγεται από μία φίλη. Επίσης σημειώστε ότι στις περισσότερς εξόδους μας την κερνούσα (όχι πολλά λεφτά, καμιά τυρόπιτα, καμιά σοκολάτα) και αυτή δεχόταν πάντα.

    Θέλω να μου απαντήσετε αν μπορείτε παραπέμποντας την άποφή σας στις παρακάτω ερωτήσεις

    1. Θεωρείται ότι αυτή η σχέση είναι φιλική;
    2. Πιστεύεται ότι με έχει ερωτευτεί η προσποιείται για να έχιε άντρες για αυτοπεποίθηση;
    3. Τι θα μου προτείνατε να κάνω ώστε να αποκαλύψω τι νιώθει για μένα;
    4. Δεν σας κρύβω ότι μου πέρασε η υποψία μήπως είχε κανένα γκόμενο δίχως να έχω καμία ένδειξη απλά επειδή μου είχε πει ότι δεν με εμπιστεύεται. Τι πιστεύεται για αυτό
    5. Πιστεύεται ότι από φλερτ ανεκπλήρωτο θα μπορούσε να δημιουργηθεί φιλία όταν τον άλλον τον βλέπεις κάθε λίγο και λιγάκι και του την έπεφτες;
    6. Αυτά τα διαστήματα εξαφάνισης που σας ανέφερα πιστεύετε ότι την έκαναν να με ξεχάσει;

    Θα εκτιμούσα επίσης πολύ αν σχολιάζατε και τα όσα διηγήθηκα καθώς θα ήταν πιο βοηθητικό για μένα.

    Ζητώ συγνώμη αν είναι πολλά τα όσα γράφω όμως καταλάβετε ότι είμαι μπερδεμένος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Βασικά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα ακριβώς τι είναι αυτό που σε απασχολεί.
    Το ότι εσύ την βλέπεις μόνο σαν φίλη και στην περίπτωση που αυτή σε βλέπει ερωτικά δεν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις αυτή τη \"σχέση\" ;
    Ή το ότι εσύ την βλέπεις μόνο φιλικά και σε ενδιαφέρει το κατά πόσον μπορείτε να είστε μόνο φίλοι άσχετα με το αν εκείνη σε βλέπει ερωτικά;

  3. #3
    Κατά τη γνώμη μου, το μόνο που δεν έκανε ήταν να στο γράψει στο κούτελο, (το δικό της), ότι της αρέσεις.
    Εσύ, γιατί τέτοια απάθεια σε όλο αυτό;
    Αν δεν σου άρεσε, προς τι οι ερωτήσεις σου.
    Αν σου αρέσει, ελπίζω να μην είναι αργά...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6
    Το θέμα είναι ότι κοιτούσα μήπως βρω μία κοπέλα ηλικίας άνω των 20 ετών που να είναι κάπως πιο γυναίκα από τις πιο μικρές και απλά ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες και από άλλους για το αν τελικά κι εσείς πιστεύετε ότι υπάρχει αγάπη. Η άποψή μου είναι ότι η αγάπη αρχίζει μετά την γνωριμία και αφού αυτή η κοπέλα έμεινε ένα χρόνο όπως είπε τότε κάτι πρέπει να νιώθει παραπάνω από απλό έρωτα. Δεν είναι κακό να με αγαπά οπότε γιατί να μην της δώσω κι εγώ μια ευκαιρία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Εσύ τη θέλεις τη συγκεκριμένη; Σου αρέσει;
    Κι αν ναι, το μόνο που σε κρατούσε τόσον καιρό ήταν η ηλικία της;
    Και τι εννοείς \"να της δώσω μια ευκαιρία\" ;; Χάρη θα της κάνεις;

  6. #6
    Φίλε μου....
    Η αγάπη δεν είναι κάτι σαν το Άγιο Πνεύμα.
    Δεν βλέπουμε κάποιον, ή απλά πίνουμε καφέ μαζί του και τον αγαπάμε. Η φιλική αγάπη με την ερωτική έχουν μεγάλες διαφορές.
    Για να αγαπήσεις έναν άνθρωπο πρέπει να επικοινωνήσεις ψυχικά και εγκεφαλικά μαζί του, να τον ζήσεις, να τον πονέσεις. Έρχεται πολύ μετά τον έρωτα και πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να την βρεις.
    Η κοπέλα φαίνεται να ενδιαφέρεται πολύ, εσύ νομίζω, όχι.
    Πάλι, δεν καταλαβαίνω αυτό που λες: \"να της δώσω μια ευκαιρία\". Τι ακριβώς εννοείς;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6
    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τρέφω κάποια συναισθήματα αλλά επειδή η σημερινή εποχή κακά τα ψέμματα δεν είναι και τόσο αθώα και εγώ δεν θέλω να πληρώσω ένα πολύ βαρύ τίμημα για έναν νεανικό έρωτα θέλω να είμαι σίγουρος για εκείνη. Έχω πολύ καλές προθέσεις απλά είναι μεγάλος ο χρόνος που είμαστε μαζί χωρίς να έχει την δική μου ανταπόκριση και φοβάμαι μήπως ψυχραθεί αλλά πριν 15 μέρες ήταν πολύ θερμή και έτσι σκέφτομαι να της κάνω πρόταση. Για να γίνω πιο σαφής τώρα είμαστε σε ένα μάθημα μαζί. Πριν κανένα μήνα δεν κάθισα δίπλα της επειδή μπήκα αργά στην τάξη και είχε πιάσει θέση κοντά στον καθηγητή και μου τηλεφώνησε μετά από 3 μέρες και μου είπε να κάθομαι μαζί της σε κάθε μάθημα άσχετα με το αν θα είναι αργά ή όχι. Ταυτόχρονα, πριν 4 μέρες της τηλεφώνησα να βγούμε λίγο αλλά μου είπε ότι είχε αρρωστήσει και όταν της έστειλα μήνυμα χτες να μου πει πώς ήταν η υγεία της δεν απάντησε. Μπορεί να σας φαίνομαι υπερβολικός με όσα γράφω γιατί δεν κρίνεται ένας έρωτας από μηνύματα και η φράση \"να της δώσω μια ευκαιρία\" δεν σημαίνει οίκτο. Απλά είμαι μπερδεμένος και δεν θέλω ούτε εγώ να πονέσω μα ούτε κι αυτή να υποφέρει.

  8. #8
    Φίλε μου...
    Σε αυτές τις ηλικίες είναι καλό να ρισκάρουμε...αυτά θα σου μείνουν και κάποτε θα είναι ή μια γλυκειά ανάμνηση, ή θα τα θυμάσαι και θα γελάς.
    Σίγουρα είναι σημαντικό και πρέπει να περιφρουρήσεις τα συναισθήματα σου.
    Εγώ, απ\' ότι τουλάχιστον μας γράφεις, πιστεύω ότι η κοπέλα ενδιαφέρεται, αλλά προφανώς περιμένει από σένα το πρώτο βήμα.
    Κάλεσε την για ένα ποτάκι, πήγαινε την σε ένα ωραίο μέρος και προσπάθησε να καταλάβεις πως σε κοιτάει, πως σκέφτεται.
    Ρώτα την αν έχει δεσμό και φερ\' της το απέξω-απέξω να δεις την αντίδραση της.
    Αν αντέχεις, μίλησε της ξεκάθαρα για τα αισθήματα σου.
    Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα. Αντίθετα, θα σταματήσεις να ταλαιπωρήσαι από σκέψεις.
    Ακόμη και αρνητική να είναι η απάντηση-που εγώ δεν το πιστεύω-θα ξέρεις τι σου γίνεται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Σημασία δεν έχει τι νομίζει ο καθένας, αλλά εσύ ο ίδιος και το αν θα αποφασίσεις να πειραματιστείς ή όχι.

  10. #10
    Προφανώς....γι αυτό μπήκε στη διαδικασία να κάνει ποστ...
    Για να πάρει γνώμες....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Το θεωρώ ανούσιο, διότι ό,τι και γνώμες να πάρει, στο τέλος θα κάνει αυτό που θέλει ο ίδιος και τέλος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by tech13



    3. Τι θα μου προτείνατε να κάνω ώστε να αποκαλύψω τι νιώθει για μένα;


    νομιζω οτι αυτο ειναι που θες να μαθεις κυριως δε.
    Και ρωτω,
    φικι φικι επεσε???
    εαν ναι, δεν αναφερεις τιποτα περι τουτου.
    Εαν οχι, δοκιμασε και αυτο και να επανελθεις με τις λεπτομεριες.
    Πριν απο αυτο δεν εχει νοημα να συζηταμε, χανεις το χρονο σου διαβαζοντας πιθανον λαθος απαντησεις απο λαθος ερωτησεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Το «άντρα μου», συνήθως, στο λέει αν ενδιαφέρεται και συνήθως μάλιστα όταν είσαστε σε σχέση... Εκτός και εάν το λέει σε όλους. Λίγο παράξενη, υπερβολική η συμπεριφορά της. Δεν ξέρω αν είναι έτσι με όλους, οπότε αυτό μπορείς να το ψάξεις. Λίγο κουφό αυτό για τα «δωράκια» έως πολύ κουφό.
    Δως της μια ευκαιρεία και θα δεις που θα σε βγάλει. Μερικές φορές, αν το αντέχουμε, είναι καλό να ρισκάρουμε. Αλλά από την γενικότερη περιγραφή σου μοιάζει λιγάκι ασταθής, ή ερωτευμένη πάρα πολύ μαζί σου. Μπορεί και τα δύο.
    Σε ό,τι αφορά τι να κάνεις για να ανακαλύψεις τι αισθάνεται για σένα, της τα ρίχνεις και το μαθαίνεις. Για το εάν έχει άλλον, την ρωτάς.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    122
    Φιλε μου κανει μπαμ οτι η κοπελα σε γουσταρε απο την αρχη κ σου εδωσε εδαφος για να κανεις την κινηση κ να τα φτιαξετε. Με τον καιρο οσο εσυ δεν ανταποκρινοσουν μαλλον απογοητευτηκε κ αρχισε προφανως να σε βλεπει περισσοτερο φιλικα (ξενερωσε λαικως) ομως φαινεται οτι στην ακρη του μυαλου της δεν ειχε αποκλεισει οτι εστω κ καθυστερημενα μπορει να γινει κατι μεταξυ σας. Δε μπορω να καταλβω γιατι δεν εκμεταλλευτηκες την ευκαιρια να κανεις κατι μαζι της. Δε σου αρεσε εμφανισιακα ? Δε σου αρεσε το στυλ της? Πολυ την ταλαιπωρησες την κοπελα.... lol. Kριμα παντως ειναι να την παιδευεις τοσο εαν κ εφοσον σου αρεσει λεμε παντα... Δεν ειναι καθολου αργα αμα την θες να κανεις κρουση..... Παντως εναν ολοκληρο χρονο δεν εκανε τπτ με κανεναν αλλον?Τωρα οσον αφορα εμενα στη θεση σου ουτε μηνυματακια ουτε θα της ελεγα τπτ....θα την καλουσα να βρεθουμε κ σε καποια φαση ενω θα την ειχα αγκαλια θα την επιανα κ θα τη φιλουσα. Κ εκει θα εκοβα αντιδρασεις. Εκτος αν εχει γινει πολυ φιλικο πλεον το πραγμα κ της μιλας για αλλες γκομενες κ αυτη για αλλους γκομενους... Αλλα εστω κ ετσι δεν αποκλειεται να γουσταρει κ παλι.... Καλη επιτυχια.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    28
    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να της πεις τι αισθανεσαι κ μετα δωσε της την ευκαιρια να αποφασισει τι θελει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •