Θόρυβοι στο επάνω διαμέρισμα μέσα στη νύχτα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214

    Θόρυβοι στο επάνω διαμέρισμα μέσα στη νύχτα.

    Έχω περάσει ένα ψυχωτικό επεισόδιο κατά το οποίο άκουγα ανάμεσα στα άλλα και δυνατούς θυρύβους από την οροφή του διαμερίσματος που έμενα τότε, πριν από 8 χρόνια. Δεν υπήρχε άλλο διαμέρισμα από πάνω. Ήταν σαν να μετακινούνε έπιπλα, να αφήνουν βαριά πράγματα να πέσουν κλπ.
    Παρόλο που με την θεραπεία τα υπόλοιπα συμπτώματα έπαψαν, αυτό συνεχίσθηκε κατά διαστήματα σε άλλα διαμερίσματα που έμεινα.
    Προς το παρόν μένω σε ένα διαμέρισμα που βρίσκεται στον 5ο όροφο με άλλον ένοικο από πάνω. Ενώ δεν ακούω θορύβους κατά την δειάρκεια της ημέρας, όταν πάω να ξαπλώσω αρχίζουν οι θόρυβοι πάνω από το υπνοδωμάτιό μου. Σαν να μετακινούν καρέκλες, να ρίχνουν πράγματα στο πάτωμα. Αυτό γίνεται ακόμη και στις 2, 3 η ώρα το βράδυ. Τελευεταία φοράω ωτασπίδες και κοιμάμαι καλά. Μου έχει τύχει να ξυπνήσω κατά τις 3, να μου έχει βγει η ωτασπίδα και να ακούω τον θόρυβο από πάνω.
    Διάβασα σε αγγλικά fora για παρόμοιες εμπειρίες, ακόμη και σε ελληνικά. Δεν είναι fora ψυχολογίας, αναφέρονται απλώς σε κακούς γείτονες. Επίσης αναφέρεται πολύ ο θόρυβος που μοιάζει με μπίλιες που τις αφήνει κάποιος να πέσουν και να γλιστρήσουν, τον άκουγα και εγώ.
    Έχετε παρόμοια εμπειρία; Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι εμπίπτει στην ψύχωση και τι είναι πραγματικό. Εξάλλου με ωτασπίδες δεν ακούω τίποτα. Στην ψύχωση υποτίθεται ότι οι ομιλίες, ήχοι έρχονται από το υποσυνείδητο, όχι απ' έξω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,786
    αν ο θορυβος ειναι φανταστικος και οχι πραγματικος, δεν νομιζω να σταματαει με ωτασπιδες. ειδικα αν μια βγει κατα λαθος (οποτε ουτε η περιπτωση αυθυποβολης μπορει να ισχυει).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ο θορυβος ειναι φανταστικος και οχι πραγματικος, δεν νομιζω να σταματαει με ωτασπιδες. ειδικα αν μια βγει κατα λαθος (οποτε ουτε η περιπτωση αυθυποβολης μπορει να ισχυει).
    Νομίζω ότι ο θόρυβος είναι πραγματικός. Στο ψυχωτικό επεισόδιο ήμουν μπερδεμένη και δεν μπορούσα να ξεχωρίζω. Τώρα μπορώ όμως. Παρόλα αυτά είναι σαν να γίνεται επίτηδες. Εκεί που πάω να κοιμηθώ ακούγεται να χτυπάνε δυνατά το πάτωμα π.χ.
    Από διάφορα που έχω διαβάσει και όπως είναι η ζωή μου αυτή την στιγμή, φοβάμαι μήπως με κρεμάσουν και περάσει σαν αυτοκτονία. Δεν έχω κατάθλιψη, ούτε θα αυτοκτονούσα ποτέ έτσι, αλλά γίνεται εύκολα πιστευτό. Μόνη, με ψυχολογικά προβλήματα κλπ.
    Τώρα θα μου πείτε ποιός θα ενδιαφερόταν έστω και για να σκοτώσει, έναν ασήμαντο άνθρωπο; Διάβασα διάφορες θεωρίες και μου σηκώθηκε η τρίχα. Πάντα ήμουν από τους ανθρώπους που τέσσερις ημέρες την εβδομάδα είναι ορθολογιστές (είμαι και φυσικός) αλλά τρεις σκέφτονται αλλιώς.
    Eπίσης θα ήθελα να μιλήσω σε έναν άνθρωπο της Εκκλησίας, δεν ξέρω αν το κάνετε, αλλά δεν έχω ξαναπάει. Είναι σαν να με πνίγει το κακό που βλέπω γύρω μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Νομίζω ότι ο θόρυβος είναι πραγματικός. Στο ψυχωτικό επεισόδιο ήμουν μπερδεμένη και δεν μπορούσα να ξεχωρίζω. Τώρα μπορώ όμως. Παρόλα αυτά είναι σαν να γίνεται επίτηδες. Εκεί που πάω να κοιμηθώ ακούγεται να χτυπάνε δυνατά το πάτωμα π.χ.
    Από διάφορα που έχω διαβάσει και όπως είναι η ζωή μου αυτή την στιγμή, φοβάμαι μήπως με κρεμάσουν και περάσει σαν αυτοκτονία. Δεν έχω κατάθλιψη, ούτε θα αυτοκτονούσα ποτέ έτσι, αλλά γίνεται εύκολα πιστευτό. Μόνη, με ψυχολογικά προβλήματα κλπ.
    Τώρα θα μου πείτε ποιός θα ενδιαφερόταν έστω και για να σκοτώσει, έναν ασήμαντο άνθρωπο; Διάβασα διάφορες θεωρίες και μου σηκώθηκε η τρίχα. Πάντα ήμουν από τους ανθρώπους που τέσσερις ημέρες την εβδομάδα είναι ορθολογιστές (είμαι και φυσικός) αλλά τρεις σκέφτονται αλλιώς.
    Eπίσης θα ήθελα να μιλήσω σε έναν άνθρωπο της Εκκλησίας, δεν ξέρω αν το κάνετε, αλλά δεν έχω ξαναπάει. Είναι σαν να με πνίγει το κακό που βλέπω γύρω μου.
    Γιατί να θέλει κάποιος να σε σκοτώσει ή γιατί να το κάνει επίτηδες να ενοχλεί με θορύβους όταν πας να κοιμηθείς;
    Αυτό με τους θορύβους μπορεί να έχει μια λογική μόνο αν έχετε καβγαδίσει στο παρελθόν και στο κάνει επίτηδες.

    Έτσι όπως το λες και με τις ωτοασπίδες κτλ, φαίνεται σαν ο θόρυβος να μην είναι της ψύχωσης και να είναι πραγματικός όντως. Όμως σκέφτομαι...μήπως το μυαλό παίζει τόσο καλά παιχνίδια που σε έχει πείσει πχ ότι όταν βάζεις ωτοασπίδες σταματάει ο θόρυβος;
    Δεν έχεις κανέναν δικό σου φίλο κτλ να έρθει να ακούσει κι αυτός ώστε να το διαπιστώσεις με σιγουριά;
    Ίσως αν το κατέγραφες με το κινητό σου; Αν είναι τόσο δυνατοί οι θόρυβοι όσο λες και είναι πραγματικοί θα μπορείς να τους καταγράψεις.

    Τα υπόλοιπα που φοβάσαι μην σε σκοτώσουν κτλ μπορώ να σου πω με σιγουριά πως είναι της ψύχωσης. Αν δεν έχεις μαλώσει στα πολύ σοβαρά με κάποιον , τότε κανείς δεν θέλει να σε σκοτώσει, είναι μόνο ο φόβος σου. Το πολύ πολύ να έχεις έναν πολύ ενοχλητικό γείτονα που κάνει θορύβους τις νύχτες...σε όλους λίγο πολύ έχει τύχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Σίγουρα είμαι επηρεασμένη απ' ότι έχω περάσει ή ακούσει με την ψύχωση (εκεί έλεγαν ότι θα με σκοτώσουν με τέτοιους τρόπους) παράλληλα με τους θορύβους.
    Βέβαια έχουν γίνει και άλλα και τελικά έχω απομείνει μόνη μου, αποκομμένη από ανθρώπους, δεν έχω κανένα στήριγμα και είναι πολύ σημαντικό να δουλεύω γιατί από τον μισθό μου ζω.
    Γενικά είναι μια μακριά ιστορία, δεν μπορώ να την γράψω, ίσως ήθελα να κάνω μια δήλωση εδώ, γιατί δεν μπορώ να την κάνω αλλού, ότι δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας, αντίθετα θα ήθελα να ζήσω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν το εκαναν σε μενα θα επαιρνα μια σκουπα θα τη κοπαναγα και γω στο ταβανι και θα τους ελεγα να κανουν ησυχια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Σίγουρα είμαι επηρεασμένη απ' ότι έχω περάσει ή ακούσει με την ψύχωση (εκεί έλεγαν ότι θα με σκοτώσουν με τέτοιους τρόπους) παράλληλα με τους θορύβους.
    Βέβαια έχουν γίνει και άλλα και τελικά έχω απομείνει μόνη μου, αποκομμένη από ανθρώπους, δεν έχω κανένα στήριγμα και είναι πολύ σημαντικό να δουλεύω γιατί από τον μισθό μου ζω.
    Γενικά είναι μια μακριά ιστορία, δεν μπορώ να την γράψω, ίσως ήθελα να κάνω μια δήλωση εδώ, γιατί δεν μπορώ να την κάνω αλλού, ότι δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας, αντίθετα θα ήθελα να ζήσω.
    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός για την ψύχωση; Το χεις συζητήσει μαζί του αυτό με τους θορύβους;
    Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις μαζί του και για τους φόβους που έχεις μήπως σε σκοτώσουν.
    Αν είχες απλά την ανάγκη να δηλώσεις οτι δεν θες να αυτοκτονήσεις καλά έκανες και το έγραψες εδώ όμως είναι σημαντικό να το συζητήσεις και με τον γιατρό σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Συζητήσεις με τον γιατρό μου έχουν γίνει. Σε μια περίπτωση που του ανέφερα τον πυρήνα της ψύχωσής μου όμως, το γεγονός που εμένα με έχει ταράξει το οποίο φυσικά δεν είναι φόνος, αλλά η σχέση μου με κάποιον άνδρα και τα όσα έκανε, απάντησε ότι δεν είναι ντετέκτιβ. Ο άνδρας αστυνομικός, κάτι έγινε στο γραφείο του, έδρα και της ΕΥΠ, και εμένα μου κόλλησε ότι με έχει στοχοποιήσει η ΕΥΠ και προσπαθεί να με εξοντώσει με μεθόδους ΣΤΑΖΙ και ότι συνένοχοι σε αυτό είναι μέλη της οικογένειας, ο συγκεκριμένος άνδρας, ρουφιάνοι στη δουλειά κλπ.
    Σε γενικές γραμμές αυτό είναι, μόνο που εμένα μου φαίνεται ότι κρατάει είκοσι χρόνια και έχει υποβαθμίσει την ζωή μου.
    Επίσης τελευταία διάβασα για τα στοχοποιημένα άτομα, σε αγγλικά σάιτ. Οι εμπειρίες τους μοιάζουν πολύ με τις δικές μου. Βέβαια όλοι λένε ότι αυτοί που χαρακτηρίζονται έτσι είναι ψυχωτικοί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,786
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Συζητήσεις με τον γιατρό μου έχουν γίνει. Σε μια περίπτωση που του ανέφερα τον πυρήνα της ψύχωσής μου όμως, το γεγονός που εμένα με έχει ταράξει το οποίο φυσικά δεν είναι φόνος, αλλά η σχέση μου με κάποιον άνδρα και τα όσα έκανε, απάντησε ότι δεν είναι ντετέκτιβ. Ο άνδρας αστυνομικός, κάτι έγινε στο γραφείο του, έδρα και της ΕΥΠ, και εμένα μου κόλλησε ότι με έχει στοχοποιήσει η ΕΥΠ και προσπαθεί να με εξοντώσει με μεθόδους ΣΤΑΖΙ και ότι συνένοχοι σε αυτό είναι μέλη της οικογένειας, ο συγκεκριμένος άνδρας, ρουφιάνοι στη δουλειά κλπ.
    Σε γενικές γραμμές αυτό είναι, μόνο που εμένα μου φαίνεται ότι κρατάει είκοσι χρόνια και έχει υποβαθμίσει την ζωή μου.
    Επίσης τελευταία διάβασα για τα στοχοποιημένα άτομα, σε αγγλικά σάιτ. Οι εμπειρίες τους μοιάζουν πολύ με τις δικές μου. Βέβαια όλοι λένε ότι αυτοί που χαρακτηρίζονται έτσι είναι ψυχωτικοί.
    οι στοχοποιημενοι που λες ομως, καπως εμπλεκονται. ειναι κατασκοποι, για ααραδειγμα. εσυ υποθετω δενε χεις σχεσεις με μυστικες υπηρεσιες, οποτε μαλλον σε θεραπεια πρεπει να προσανατολιζεσαι, οχι σε θεωριες καταδιωξης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι στοχοποιημενοι που λες ομως, καπως εμπλεκονται. ειναι κατασκοποι, για ααραδειγμα. εσυ υποθετω δενε χεις σχεσεις με μυστικες υπηρεσιες, οποτε μαλλον σε θεραπεια πρεπει να προσανατολιζεσαι, οχι σε θεωριες καταδιωξης.
    Σου ανέφερα μια σχέση με μυστική υπηρεσία. Αν δεν υπήρχε αυτό, νομίζω δεν θα είχα πάθει ποτέ ψύχωση.
    Επίσης τα στοχοποιημένα άτομα, όπως χαρακτηρίζονται, είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι. Διάβασα την εμπειρία μια γυναίκας που ήταν σχεδόν ίδια με το δεύτερο ψυχωτικό μου επεισόδιο (θόρυβοι και απειλές). Αυτή όμως φαίνεται δεν άκουγε φωνές και είχε φιλίες με τους ενοίκους επάνω και δίπλα, οπότε πήγε κατευθείαν και χτύπησε την πόρτα τους. Είδε και άνδρες στους κοινόχρηστους χώρους να την ψάχνουν. Το κατήγγειλε και της είπαν ότι είναι νόμιμο αυτό που κάνουν.
    Δεν μπορώ να πιστέψω βέβαια ότι έχουν συσκευή που εκπέμπει φωνές σε ένα συγκεκριμένο άτομο, αλλά θα μπορούσαν με τους ρουφιάνους να βάζουν ουσίες στο φαγητό ή το ποτό για να προετοιμάσουν το θύμα. Παρατραβηγμένα όλα αυτά αλλά κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να κάνει το κράτος. Μήπως καθημερινά δεν διαβάζουμε για περίεργες αυτοκτονίες, porche που εκρίγνυνται, καράβια με ναρκωτικά που ήρθαν μόνα τους κλπ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,786
    εφοσον αναφερεις ο ιδιος/η ιδια οτι υπηρξε ψυχωτικο επεισοδιο, θ πρεπει να βασιζεσαι στην γνωμη των γιατρων για το αν αυτα που φοβασαι μπορει να ειναι πραγματικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χωρις πλακα , καποτε τα σφραγισματα τα μεταλλικα του κολλητου μου , απο παλλαδιο ειναι , ειχαν συντονιστει και πιαναν ερτζιανα κυματα ( ραδιοφωνο ) , και κουναγε την κατω γναθο ο φιλος για να πιασουν καλυτερα , αλλα τελικα ο ηχος χαθηκε , ηταν ησυχια απολυτη σπιτι ......δεν καταλαβε ποτε τι ειδους ηχος ηταν , αλλα πιθανολογουμε τα σφραγισματα ...........εχεις μεταλλικα σφραγισματα στο στομα ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Χωρις πλακα , καποτε τα σφραγισματα τα μεταλλικα του κολλητου μου , απο παλλαδιο ειναι , ειχαν συντονιστει και πιαναν ερτζιανα κυματα ( ραδιοφωνο ) , και κουναγε την κατω γναθο ο φιλος για να πιασουν καλυτερα , αλλα τελικα ο ηχος χαθηκε , ηταν ησυχια απολυτη σπιτι ......δεν καταλαβε ποτε τι ειδους ηχος ηταν , αλλα πιθανολογουμε τα σφραγισματα ...........εχεις μεταλλικα σφραγισματα στο στομα ?
    Έχω, αλλά όχι από παλλάδιο και δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο.

  14. #14
    για ποιο λόγο να θέλουν να σε αυτοκτονησουν; ναι ολόκληρες μυστικές υπηρεσίες αλλο χαβα δεν είχαν από το να σκοτώσουν εσένα. και να ήθελαν να σε σκοτώσουν δεν θα το έκαναν μπαμ μπαμ θα σε τρομαζαν πρώτα με θορυβους διαφορα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by astanapane View Post
    για ποιο λόγο να θέλουν να σε αυτοκτονησουν; ναι ολόκληρες μυστικές υπηρεσίες αλλο χαβα δεν είχαν από το να σκοτώσουν εσένα. και να ήθελαν να σε σκοτώσουν δεν θα το έκαναν μπαμ μπαμ θα σε τρομαζαν πρώτα με θορυβους διαφορα...
    Για διάφορα μιλάω και εγώ επί εικοσαετία και ίσως παραπάνω.
    Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει και αυτό το link που περιγράφει συνοπτικά κάτι που θα μπορούσε να είναι, δεν υπάρχει κάποια γενική παραδοχή ή παραδοχή από τις αρμόδιες αρχές για τέτοιο πράγμα.
    http://www.spingola.com/OrganizedStalking.pdf

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ούτε Γραμμάριο επάνω μου.
    By venom in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-07-2015, 13:28
  2. Ολοκληρη η ψυχολογικη γκαμα επανω μου
    By Euthivolos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-2012, 22:36
  3. Θόρυβοι...
    By m.monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 05-08-2011, 22:53
  4. ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ
    By jimi25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 21-10-2009, 17:31
  5. Θόρυβοι και φωνές.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-08-2009, 07:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •