Ευθανασια. Θα το συζητησω την Τεταρτη με το Ψυχιατρο μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Απλά θεώρησα λίγο άτοπο το συμπέρασμα σου..Μιας που αφορά εμένα.Τώρα για τα υπόλοιπα πυο υπόθεικαν,ο καθένας έχει τις απόψεις του και είναι σεβαστές.Εγώ δε πιστεύω σε τίποτα μεταφυσικό..
    Φυσικά και είναι δικαίωμά σου, να μην πιστεύεις στο μεταφυσικό.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    I'm back! Πλάκα κάνω, όχι δεν έφυγα για πάντα, απλά δεν θα μπαίνω συνέχεια. Ευτυχώς η ζωή μου, ξεκινάει και πηγαίνει πολύ καλά, πιο καλά και πριν από κάποιους μήνες. Οπότε θεωρώ, πως δεν μου είναι χρήσιμο το φόρουμ, ως μέσω για κοινωνικοποίηση και κουβέντα πλέον. Παρ'όλα αυτά, θα μπαίνω και θα γράφω θέματα, αλλά όχι πλέον συχνά. Ευχαριστώ πάντως, που με σκεφτόσουν.
    χερομε πραγματικα που ολα ξεκινησαν να πηγενουν καλα στη ζωη σου.ναι καπου καπου να μπενεις να μιλαμε βρε.εισαι αγαπητο και χρησιμο μελος σε ολους

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    χερομε πραγματικα που ολα ξεκινησαν να πηγενουν καλα στη ζωη σου.ναι καπου καπου να μπενεις να μιλαμε βρε.εισαι αγαπητο και χρησιμο μελος σε ολους
    Μπα, δεν είμαι αγαπητό μέλος, χρήσιμο μπορεί!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Μπα, δεν είμαι αγαπητό μέλος, χρήσιμο μπορεί!
    γιατι βρε παραπονιαρη??επειδη διαφωνουμε σε καποια θεματα αυτο δεν λεει κατι...αμεσως εγινε αισθητη η απουσια σου.κατι ελειπε απτο φορουμ

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    τοτες πως εξηγεις το γεγονος οτι οταν ο δαιμονισμος οταν βλεπει το παπα τον φοβατε??οταν βλεπειτο σταυρο επεισεις τρεμει απο φοβο του και λεει παρτο απο εδω????γιατι καιγετε απτο αγιασμα??το αγιασμα στην ουσια απλο νερο δεν ειναι???
    γιατι με το νερο της βρυσης δεν παθαινει τιποτα αλλα καιγετε με το αγιασμα?
    τοτες γιατι οι ψυχολογοι η οι γιατροι δεν μπορουν να θεραπευσουν εναν δαιμονισμενο???
    κοιτα αν θελεις απλως να συζητησουμε εχει καλως.αλλα να ξερεις οτι δεν σου παω κοντρα ειπαμε ο καθενας πιστευει σε οτι θελει.
    Καλημέρα. Εσύ πως εξηγείς οτι κάποιος φοβάται να βγει έξω γιατί πιστεύει πως τον παρακολουθούν; Πώς εξηγείς οτι φοβάται την τηλεόραση γιατί πιστεύει πως του μιλάει; Πως εξηγείς οτι φοβάται να φάει γιατί πιστεύει πως υπάρχουν ποντίκια μέσα στο φαγητό του;

    Θέλω να πω, οτι μιλάμε για ασθένεια! Για ανθρώπους που κάτι έχει στραβώσει χοντρά με την αντίληψη της πραγματικότητας και δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνεις γιατί φοβούνται τον παπά ή τον αγιασμό. Για τον ίδιο λόγο που φοβούνται την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε μεγαλώσει έχοντας ακούσει κάποια στιγμή στη ζωή μας για δαιμονισμένους, δαίμονες που έρχονται αν δεν είσαι καλός ή αμα είσαι... νομίζεις πως είναι δύσκολο κάποιος όταν αρρωστήσει να μπλέξει όλα αυτά μέσα στο κεφάλι του;

    Δεν πιστεύω σε δαιμονισμένους, ψυχικά άρρωστοι άνθωποι είναι που χρειάζονται βοήθεια από ειδικό κι αντί για αυτό σε πολλές περιπτώσεις οι οικογένειες τουυς τους ταλαιπωρούν τρέχοντας τους στους παπάδες λες και είμαστε στον μεσαίωνα.

    Επιπλέον αν ψάξεις παλιά θέματα εδώ θα δεις οτι πολλοί φοβόντουσαν ότι είναι δαιμονισμένοι ή οτι θα δαιμονιστούν. Είναι πολύ συνηθισμένο στην ψύχωση ακριβώς επειδή πατάει σε πεποιθήσεις χρόνων, μεταφυσικά κτλ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,745
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλημέρα. Εσύ πως εξηγείς οτι κάποιος φοβάται να βγει έξω γιατί πιστεύει πως τον παρακολουθούν; Πώς εξηγείς οτι φοβάται την τηλεόραση γιατί πιστεύει πως του μιλάει; Πως εξηγείς οτι φοβάται να φάει γιατί πιστεύει πως υπάρχουν ποντίκια μέσα στο φαγητό του;

    Θέλω να πω, οτι μιλάμε για ασθένεια! Για ανθρώπους που κάτι έχει στραβώσει χοντρά με την αντίληψη της πραγματικότητας και δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνεις γιατί φοβούνται τον παπά ή τον αγιασμό. Για τον ίδιο λόγο που φοβούνται την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε μεγαλώσει έχοντας ακούσει κάποια στιγμή στη ζωή μας για δαιμονισμένους, δαίμονες που έρχονται αν δεν είσαι καλός ή αμα είσαι... νομίζεις πως είναι δύσκολο κάποιος όταν αρρωστήσει να μπλέξει όλα αυτά μέσα στο κεφάλι του;

    Δεν πιστεύω σε δαιμονισμένους, ψυχικά άρρωστοι άνθωποι είναι που χρειάζονται βοήθεια από ειδικό κι αντί για αυτό σε πολλές περιπτώσεις οι οικογένειες τουυς τους ταλαιπωρούν τρέχοντας τους στους παπάδες λες και είμαστε στον μεσαίωνα.

    Επιπλέον αν ψάξεις παλιά θέματα εδώ θα δεις οτι πολλοί φοβόντουσαν ότι είναι δαιμονισμένοι ή οτι θα δαιμονιστούν. Είναι πολύ συνηθισμένο στην ψύχωση
    ακριβώς επειδή πατάει σε πεποιθήσεις χρόνων, μεταφυσικά κτλ.
    +1000
    και να προσθεσω, οτι οι σοβαροι παπαδες που ειναι ανθρωποι και δεν κοροιδευουν τον κοσμακη για να απομυζουν, τους στελνουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ στους ψυχιατρους. δεν παιζουν με τον πονο τους.
    το ειπε και ο ιωαννης που εχει δηλωσει θρησκευομενος κατα καιρους, σε ενα αλλο θεμα.
    οι παπαδες ειναι για τις αμαρτιες μας , για τις ψυχικες ασθενειες ειναι οι γιατροι και οι ψυχολογοι.
    ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Συμφωνω κοριτσια αν και εγω δεν πιστευω σε παπαδες εκκλησιες θεους κτλ.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,745
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Συμφωνω κοριτσια αν και εγω δεν πιστευω σε παπαδες εκκλησιες θεους κτλ.
    ουτε εγω σε παπαδες κι εκκλησιες.

    ο θεος ειναι αλλη ιστορια. επιφυλασσομαι.
    αλλατο εξεταζω με το πρισμα του πιστου.
    ουτε οι (σοβαροι) παπαδες τους τα πιστευουν αυτα τα καραγκιοζιλικια και θελουν να τα πιστεψουν μορφωμενοι ανθρωποι?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε εγω σε παπαδες κι εκκλησιες.

    ο θεος ειναι αλλη ιστορια. επιφυλασσομαι.
    αλλατο εξεταζω με το πρισμα του πιστου.
    ουτε οι (σοβαροι) παπαδες τους τα πιστευουν αυτα τα καραγκιοζιλικια και θελουν να τα πιστεψουν μορφωμενοι ανθρωποι?
    Καλα ναι, ελα ντε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    +1000
    και να προσθεσω, οτι οι σοβαροι παπαδες που ειναι ανθρωποι και δεν κοροιδευουν τον κοσμακη για να απομυζουν, τους στελνουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ στους ψυχιατρους. δεν παιζουν με τον πονο τους.
    το ειπε και ο ιωαννης που εχει δηλωσει θρησκευομενος κατα καιρους, σε ενα αλλο θεμα.
    οι παπαδες ειναι για τις αμαρτιες μας , για τις ψυχικες ασθενειες ειναι οι γιατροι και οι ψυχολογοι.
    ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    Σωστά! Αυτοί που είναι σωστοί και ενσυνείδητοι τους παροτρύνουν να πάνε σε γιατρό!
    Αντιθέτως μια μεγάλη μερίδα κληρικών παίζουν εις γνώση τους με τον πόνο και την απελπισία κάποιων ανθρώπων και των οικογενειών τους και αρχίζουν τις θεωρίες για δαιμόνια και μάγια κάνοντας τους ακόμα μεγαλύτερο κακό καθώς τρέφουν την ψύχωση τους.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλημέρα. Εσύ πως εξηγείς οτι κάποιος φοβάται να βγει έξω γιατί πιστεύει πως τον παρακολουθούν; Πώς εξηγείς οτι φοβάται την τηλεόραση γιατί πιστεύει πως του μιλάει; Πως εξηγείς οτι φοβάται να φάει γιατί πιστεύει πως υπάρχουν ποντίκια μέσα στο φαγητό του;

    Θέλω να πω, οτι μιλάμε για ασθένεια! Για ανθρώπους που κάτι έχει στραβώσει χοντρά με την αντίληψη της πραγματικότητας και δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνεις γιατί φοβούνται τον παπά ή τον αγιασμό. Για τον ίδιο λόγο που φοβούνται την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε μεγαλώσει έχοντας ακούσει κάποια στιγμή στη ζωή μας για δαιμονισμένους, δαίμονες που έρχονται αν δεν είσαι καλός ή αμα είσαι... νομίζεις πως είναι δύσκολο κάποιος όταν αρρωστήσει να μπλέξει όλα αυτά μέσα στο κεφάλι του;

    Δεν πιστεύω σε δαιμονισμένους, ψυχικά άρρωστοι άνθωποι είναι που χρειάζονται βοήθεια από ειδικό κι αντί για αυτό σε πολλές περιπτώσεις οι οικογένειες τουυς τους ταλαιπωρούν τρέχοντας τους στους παπάδες λες και είμαστε στον μεσαίωνα.

    Επιπλέον αν ψάξεις παλιά θέματα εδώ θα δεις οτι πολλοί φοβόντουσαν ότι είναι δαιμονισμένοι ή οτι θα δαιμονιστούν. Είναι πολύ συνηθισμένο στην ψύχωση ακριβώς επειδή πατάει σε πεποιθήσεις χρόνων, μεταφυσικά κτλ.
    Καταρχην εγω δεν γενικευσα.δηλαδη δεν ειπα οτι ολοι οι ψυχικα αρρωστοι ειναι δαιμονισμενοι η χριαζοντε προσευχη.μιλησα μονο για τη περιπτωση του θεματοθετη και αυτο επειδη ειπε οτι μιλαει με νεκρους καιοτι χρονια συμβαινει αυτο.επεισης δεν ειπα οτι ειναι σιγουρα αυτο που πιστευω ειπα μια στης χιλιες εαν ειναι αυτο και οτι δεν εχει να χαση τιποτα μια ευχη μονο 5 λεπτα κραταει.
    Απο κει και περα σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω και δεν προσπαθησα να σας μεταφερω την οποια πιστη μου νια ιδεα ειπα ειπα μηπως και
    ειναι αυτο.απτα τοσα θεματα πουεχω διαβασει στο φορουμ ξερω οτι οι πιο πολυ δεν πιατευουν και δικαιωμα σας εαν ετσι ειστε ευτηχησμενοι καλα κανετε.αυτο φενετε στα παραπανω μηνυματα μου
    ..αλλα εχω και εγω τα πιστευω μου πανω σε αυτο
    .

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε εγω σε παπαδες κι εκκλησιες.

    ο θεος ειναι αλλη ιστορια. επιφυλασσομαι.
    αλλατο εξεταζω με το πρισμα του πιστου.
    ουτε οι (σοβαροι) παπαδες τους τα πιστευουν αυτα τα καραγκιοζιλικια και θελουν να τα πιστεψουν μορφωμενοι ανθρωποι?
    Για τους παπαδες που τα τσεπωνουν απο διαφορες καταστασεις εχεις δικιο αλλα αυτο δεν σημενη οτι ολοι ειναι ετσι..και επεισης δεν σημενη οτι δεν υπαρχει θεος..
    Γιατι αν το παμε ετσι υπαρχουν και πολλοι γιατροι που εκμεταλευονται τους ασθενεις π.χ
    Αρρωστοι γυναικολοι
    Γιατροι που παιρβουν φακελακια..
    Γιατροι που βλεπουν κοσμακι να πεθαινουν και αρνουνται να τους γιατρεψουν γιατι απλως ειναι φτωχοι και δεν εχουν λεφτα ουτε για αμοιβη ουτε για φακελακια..αρα με αυτη τη λογικη πρεπει να καταδικασουμε την ιατρικη..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καταρχην εγω δεν γενικευσα.δηλαδη δεν ειπα οτι ολοι οι ψυχικα αρρωστοι ειναι δαιμονισμενοι η χριαζοντε προσευχη.μιλησα μονο για τη περιπτωση του θεματοθετη και αυτο επειδη ειπε οτι μιλαει με νεκρους καιοτι χρονια συμβαινει αυτο.επεισης δεν ειπα οτι ειναι σιγουρα αυτο που πιστευω ειπα μια στης χιλιες εαν ειναι αυτο και οτι δεν εχει να χαση τιποτα μια ευχη μονο 5 λεπτα κραταει.
    Απο κει και περα σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω και δεν προσπαθησα να σας μεταφερω την οποια πιστη μου νια ιδεα ειπα ειπα μηπως και
    ειναι αυτο.απτα τοσα θεματα πουεχω διαβασει στο φορουμ ξερω οτι οι πιο πολυ δεν πιατευουν και δικαιωμα σας εαν ετσι ειστε ευτηχησμενοι καλα κανετε.αυτο φενετε στα παραπανω μηνυματα μου
    ..αλλα εχω και εγω τα πιστευω μου πανω σε αυτο
    .
    Κατάλαβα τι είπες, δεν είπα οτι γενίκευσες. Ειδα και τις συμβουλές που έδωσες στον θεματοθέτη και πολύ σωστά έκανες. Όταν ο άλλος πιστεύει το να πάει να ανάψει ένα κερί ή να προσευχηθεί ή οτι δήποτε τέτοιο δεν του κάνουν κακό, ίσα ίσα που μπορεί να τον βοηθήσουν. Η συζήτηση για δαιμονισμένους βέβαια δεν κατάλαβα πως ακριβώς πρόεκυψε...αλλά δεν έχει σημασία.

    Απάντησα μόνο στο συγκεκριμένο ποστ σου που εξέφραζες ερωτήματα για τους δαιμονισμένους. Όλα αυτά που είπες δεν αποδεικνύουν οτι κάποιος είναι δαιμονισμένος. Όταν είναι άρρωστος κι απλά νερό να του ρίξεις και να του πεις οτι είναι αγιασμός πάλι θα αντιδράσει σα να καίγεται. Πάρα πολλοί άνθρωποι με ψύχωση πιστεύουν πως είναι δαιμονισμένοι και αντιδρούν ως τέτοιοι...είναι πολύ συχνό φαινόμενο.

    Υγ. Προσωπικά ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν στον Θεό και αναγνωρίζω την δύναμη της προσευχής αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με την πίστη κάποιου.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ελισάβετ συμφωνώ απόλυτα με οσα είπες. Λίγα χρόνια πριν μια κοπέλα απο τη σχολή μου έλεγε οτι ο δικός της είναι δαιμονισμενος... Έλεγε ότι τον είχαν πάει σε παπάδες για εξορκισμό και οτι το πρόβλημα παραεμενε. Το είχε πιστέψει και η ιδια. Όταν τον γνωρίσα απο κοντα κατάλαβα ότι δεν έπαιζε τέτοιο σενάριο.. Ήταν γενικά επιθετικός και έκανε βίαιες κινήσεις στη κοπέλα... Το θεμα ειναι (και εκει θέλω να καταλήξω) οτι ο άνθρωπος ενώ χρειαζόταν ψυχιατρική βοήθεια τον πήγαιναν σε παπά που στην ουσία επιβεβαιωνε τις παραισθησεις που ειχε και οτι ιδέα του είχε μπει στο μυαλό.. Γνώμη μου σε ενα τέτοιο φόρουμ ας αφήσουμε έξω εκκλησίες... Το μυαλο μπορεί να κάνει τα παντα..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ελισάβετ συμφωνώ απόλυτα με οσα είπες. Λίγα χρόνια πριν μια κοπέλα απο τη σχολή μου έλεγε οτι ο δικός της είναι δαιμονισμενος... Έλεγε ότι τον είχαν πάει σε παπάδες για εξορκισμό και οτι το πρόβλημα παραεμενε. Το είχε πιστέψει και η ιδια. Όταν τον γνωρίσα απο κοντα κατάλαβα ότι δεν έπαιζε τέτοιο σενάριο.. Ήταν γενικά επιθετικός και έκανε βίαιες κινήσεις στη κοπέλα... Το θεμα ειναι (και εκει θέλω να καταλήξω) οτι ο άνθρωπος ενώ χρειαζόταν ψυχιατρική βοήθεια τον πήγαιναν σε παπά που στην ουσία επιβεβαιωνε τις παραισθησεις που ειχε και οτι ιδέα του είχε μπει στο μυαλό.. Γνώμη μου σε ενα τέτοιο φόρουμ ας αφήσουμε έξω εκκλησίες... Το μυαλο μπορεί να κάνει τα παντα..
    Σωστη!


    ____

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. πως να το συζητήσω
    By marinoulaaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2017, 08:16
  2. Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις
    By deleted12082014 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2014, 17:57
  3. Χρυσή Αυγή: Στείρωση και ευθανασία σε ΑμΕΑ
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 14-12-2012, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •