Ζηλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66

Thread: Ζηλια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16

    Ζηλια

    Καλησπερα..θα ηθελα να το συζητησω μαζι σας και να μου πειτε γνωμες...Ζηλευω παρα πολυ μπορεις να με πεις και παθολογικη ζηλια δεν ξερω πως να το διαχειριστω..σε θεμα σχεσης εννοω ζηλευω οταν βγαινει κ ψαχνω συνεχεια το φβ του και τα λαικ..το ξερω δεν ειναι νορμαλ αυτο αλλα δεν αντεχω..χθες ειχε βγει και ειδα ενα σωρο λαικ απο φιλες των φιλων του αλλα ειδα που μια αγνωστη ξαφνικα του κανε λαικ στην προφιλ..κ εχω τρελαθει μηπως την γνωρισες χθες αν μιλανε τα γνωστα...σας παρακαλω γνωμες η λυσεις πως να το διαχειριστω γιατι νιωθω σαν τρελη..

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Συνηθης η ζηλεια συνδεεται με τη κτητικοτητα λογω ανασφαλειας...

    Η σχεση σου ειναι σημαντικη γ σενα κ ο συντροφος σου ειναι συμμαχος που δν θα ηθελες να χασεις κ ενα εξισου σημαντικο προσωπο στη ζωη σου....

    Ειναι καλο ν υπαρχει λιγη ζηλια γτ αυτο σε κανει να μη βλεπεις τον αλλον ως δεδομενο....ομως οταν η ζηλεια γντ παθολογικη οπως γραφεις τοτε αυτο μπορει να επιφερει προβληματα στη σχεση σας.....

    Εχεις μια ταση να θελεις να ελεγχεις συνεχως το συντροφο σου για το αν ειναι πιστος σε σενα...εχει μηπως προηγηθει κτ?? Τον ειχες πιασει να μιλαει ή να κανει κτ ερωτικο με αλλο προσωπο??..... σου εχει δωσει δικαιωμα να τον υποψιαζεσαι κ να εισαι συνεχως στη πριζα?

    Ειναι γεγονος πως οι πειρασμοι ειναι πολλοι κ οποιος θελησει να απατησει θα το κανει ευκολα ομως εσυ νιωθεις ασφαλεια κ εμπιστοσυνη στη σχεση σου.....??? Μαλλον οχι....ομως για ποιο λογο?? Λειπει κτ απο τη σχεση σου...?? Ειστε πλ καιρο μαζι και φοβασαι οτι εχει φθαρει ??...

    Να ξερεις πως παντα οταν κανουμε μια σχεση ρισκαρουμε να εμπιστευτουμε καποιον και υπαρχει ο κινδυνος να απογοητευτουμε...προδωθουμ� �...??

    Απο τη στιγμη που ειναι μαζι σου σημαινει πως ενδιαφερεται γ σενα κ αν δεν τον καλυπτες θα τελειωνε τη σχεση κ θα εψαχνε κτ αλλο...
    Δν ειναι καλη η ζηλια στη σχεση...γτ κ ο αλλος παιρνει αμυντικη σταση κ καταπιεζεται κ εσυ εισαι συνεχως στη πριζα...

    Νιωθεις ασφαλης με το εαυτο σου ...νιωθεις τη σιγουρια οτι εσυ μπορεις να τον κρατησεις κοντα σου....

    Σκεψου και το αλλο....ακομα κ αν βρει κτ αλλο καποια στιγμη ..λεμε τωρα .. σημαινει πως σταματησε πλεον να νοιαζεται γ σενα και η σχεση σας θ ειχε φτασει σε τερμα....
    Για να ειναι μαζι σου σημαινει οτι κατι τον κραταει...απολαυσε το οσο κρατησει κ χαλαρωσε..

    Ο καθενας εχει το δικαιωμα οποτε θελει να φυγει καποια στιγμη...
    Για να φυγει σημαινει οτι δεν ηταν το απολυτο....κ οτι κτ αλλο θα ρθει καλυτερο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Συμφωνω με οσα λεει η μιλιβα...ωστοσο θελω να σου κανω και μια ερωτηση:
    Εχεις δειγματα απο εκεινον οτι ειναι ολιγοντι πουτανιαρης; Τι θελω να πω...καποιος που επενδυει στη σχεση του δεν βαζει τον εαυτο του ευκολα σε καταστασεις οπου υπαρχουν πειρασμοι τριγυρω. Δεν λεω μπορει καποιος να το κανει και καλλιστα να μην ενδιδει. Αλλα ρε παιδι μου ανθρωπος που ειναι αφοσιωμενος στη σχεση του τι λογο εχει να βγει οχι απλα με αντροπαρεα αλλα και με φιλες φιλων; Η κατι καταλαβα λαθος και μιλαμε για εξοδους μονο με τους φιλους του;
    Επισης παιζει ρολο και το που βγαινει...αλλο να βγαινει χωρις εσενα να "κλαμπιστεί" που λεει και μια γνωστη μου και αλλο να πηγαινει με τη παρεα του για μπυρες. Στο ενα πανε για οφθαλμολουτρα, στο αλλο πανε να τα πουνε η αντροπαρεα μεταξυ τους να ξεσκασουν, λογικο και μια χαρα το βρισκω.
    Εν ολιγοις ναι ειναι πολυ κακο πραγμα η παθολογικη ζηλεια που πηγαζει απο ανασφαλειες κλπ αλλα πιστευω και στο γυναικειο ενστικτο... Ασε τα λαικ που κανουν οι φιλες φιλων. Αυτος πες μας τι κανει. Δινει δικαιωματα;

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Ναταλια θεωρεις οτι το να βγαινει ενας αντρας με τους φιλους του να κλαμπιστει οπως λες χωρις εσενα οτι παει για να ριξει ματι....να φλερταρει...να απατησει....??
    Δλδ αν ειναι ετσι κ το αγορι μας βγαινει γ ποτο πρεπει να του περασουμε θηλεια στο λαιμο??? xD

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ναταλια θεωρεις οτι το να βγαινει ενας αντρας με τους φιλους του να κλαμπιστει οπως λες χωρις εσενα οτι παει για να ριξει ματι....να φλερταρει...να απατησει....??
    Δλδ αν ειναι ετσι κ το αγορι μας βγαινει γ ποτο πρεπει να του περασουμε θηλεια στο λαιμο??? xD
    Νομιζω πως το εξηγησα αρκετα καλα...οχι το να παει για ενα χαλαρο ποτο δεν ειναι κακο καθε αλλο, επιβαλλεται να εχει χρονο με την αντροπαρεα του, δεν θα κρεμεστε δα και ο ενας πανω απο τον αλλον.
    Το να κλαρινογαμπριζεται ομως με τη παρεα του σε συγκεκριμενα μερη οπου ο κοσμος γενικα ψαχνεται ε ειναι αλλιως. Νομιζω φαινεται ποιες καταστασεις ειναι "επικυνδυνες" και ποιες χαλαρες και οντως απλα θεμα προσωπικου χωρου και χρονου με τους φιλους του. Εγω προσωπικα αλλιως θα το παρω αμα παει στο αγαπημενο του ροκαδικο ξερω γω με τους φιλους του και αλλιως αμα παει σε μερη οπου δεν παταει γυναικα χωρις δυομιση ωρες προετοιμασιας λολ. Εκει δεν σημαινει οτι παει να κανει κατι παλι, οκ, αλλα σιγουρα θα μπανισει.
    Και αντε θα μπανισει εγω σου λεω κλαιν, αυτο γινεται και τυχαια στο δρομο...απλα η θεωρια μου ειναι πως ενας αντρας που επενδυει στη σχεση του εξαρχης δεν θα εχει διαθεση να παει σε τετοια μερη, θα το αποφυγει. Γιατι να διαολιζεις τον εαυτο σου αδικα αμα σε νοιαζει η σχεση σου και εισαι σε αυτην 100%?
    Με αυτη την εννοια το λεω.
    Απο εκει και περα οκ, αυτο ειναι μια δικια μου θεωρια...στη πραξη υπαρχουν και κατι μανουλες της εξαπατησης που βρισκουν γκομενα και σε εκθεση κεντηματων της γιαγιας και γλυκων του κουταλιου λολ. Και ουτε λαικ θα δεις ουτε τιποτα στο φμπ, νέκρα.
    Απλα τα παραπανω τα λεω γιατι δυσκολευομαι να πιστεψω πως γινεται καποιος/α να ζηλευει τοσο χωρις λογο, χωρις καποιο καμπανακι απο τα ενστικτα τους, οσο ανασφαλες και αν ειναι το ατομο. Η ανασφαλεια θεωρω απλα αυξανει την ευαισθησια σε τετοια ερεθισματα...αλλα αμα δεν ειναι εκει τα ερεθισματα/τα δικαιωματα...δεν υπαρχει λογος να ενεργοποιειται η ζηλεια, με ανασφαλεια η χωρις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16
    Δεν μπορω να εμπιστευω γενικα και θα πειτε δεν γινεται αυτο αλλα επισης δεν μου το βγαζει και εκεινος..εχω ακουσει τοσες ιστοριες απατης απο αυτον που πραγματικα με εκανε πιο ανασφαλη...αλλα γενικα με πειραξε το φβ και τα λαικ..απο λεπτομεριες πιανομαι γιατι απο το φβ εχω βρει και σε αλλες σχεσεις πολλα αποκαλυπτηρια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μετα απο αυτες τις εξοδους αυξανονται οι αγνωστες φιλες στο προφιλ του και τοτε ειναι που ανακαλυπτεις λαηκς απο αγνωστες που μολις ξεφυτρωσαν ας πουμε?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Ότι είπε το Ναταλάκι ακριβώς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16
    Δεν εβγαινε συχνα λογω δουλειας αλλα τωρα ξεκινησε τελευταια..χθες ας πουμε ειδα καινουριο λαικ κ εγω γινομαι σαν υστερικια μεχρι κ ταχυκαρδιες..αλλα δεν του λεω κατι δεν με παιρνει αλλη γκρινια

    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μετα απο αυτες τις εξοδους αυξανονται οι αγνωστες φιλες στο προφιλ του και τοτε ειναι που ανακαλυπτεις λαηκς απο αγνωστες που μολις ξεφυτρωσαν ας πουμε?
    Δεν εβγαινε συχνα λογω δουλειας αλλα τωρα ξεκινησε τελευταια..χθες ας πουμε ειδα καινουριο λαικ κ εγω γινομαι σαν υστερικια μεχρι κ ταχυκαρδιες..αλλα δεν του λεω κατι δεν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι ιστοριες απατης σου εχει πει?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι ιστοριες απατης σου εχει πει?
    Και καλα εγω δεν εκανα σχεση μονο οτι ειναι να κανω κ εφευγα και εχω απατησει κοπελες.πηγα να πω σιγα ρε γα...ια...τετοιο στυλ...5 μηνες μαζι αλλα δεν ξερω μου μπαινουν υποψιες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Νομίζω καλά κάνεις και εχεις τα μάτια σου ανοικτά, φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά. Τα λαικ τα βλέπεις απ' το προφίλ σου ή απο το δικο του;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by king92 View Post
    Και καλα εγω δεν εκανα σχεση μονο οτι ειναι να κανω κ εφευγα και εχω απατησει κοπελες.πηγα να πω σιγα ρε γα...ια...τετοιο στυλ...5 μηνες μαζι αλλα δεν ξερω μου μπαινουν υποψιες
    Ε με τη συμπεριφορα του και οσα λεει σου δινει δικαιωματα...σχεδον σαν να σου ειπε καταμουτρα "να την περιμενεις καμια μαλακια, μην εκπλαγεις"... Δεν εισαι παραλογη που τσιτωνεσαι.
    Απορω γιατι τα φτιαχνετε με τετοιους -_-
    Τουλαχιστον την πασπαλιζει καλα την αχνη στο ντονατ η τζαμπα η ταλαιπωρια; Λολ
    Περα της πλακας παντως...οτι και να γινει να ξερεις δεν εχει να κανει με την δικια σου αξια. Εχει να κανει με τα κριτηρια σου που μπαζουν :P
    Στη τελικη ολα καλα θα σου πανε... :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Νομίζω καλά κάνεις και εχεις τα μάτια σου ανοικτά, φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά. Τα λαικ τα βλέπεις απ' το προφίλ σου ή απο το δικο του;
    Απο το δικο μου τα βλεπω...βασικα ενα λαικ εχθες καινουριο...τωρα δεν ξερω αν ακολουθησουν επομενα..και προχθες μαλωσαμε κ νομιζω αλλαξε συμπεριφορα..η ειναι ιδεα μου...τωρα του λεω σε αφηνω να δουλεψεις και ειπε ναι και ειναι μεσα φβ εδω κ ωρες...αυτο σημαινει οτι χεστηκε για μενα κ οτι στανταρ μιλαει...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ε με τη συμπεριφορα του και οσα λεει σου δινει δικαιωματα...σχεδον σαν να σου ειπε καταμουτρα "να την περιμενεις καμια μαλακια, μην εκπλαγεις"... Δεν εισαι παραλογη που τσιτωνεσαι.
    Απορω γιατι τα φτιαχνετε με τετοιους -_-
    Τουλαχιστον την πασπαλιζει καλα την αχνη στο ντονατ η τζαμπα η ταλαιπωρια; Λολ
    Περα της πλακας παντως...οτι και να γινει να ξερεις δεν εχει να κανει με την δικια σου αξια. Εχει να κανει με τα κριτηρια σου που μπαζουν [emoji14]
    Στη τελικη ολα καλα θα σου πανε... :)
    Τι να πω ρε ναταλακι ηταν αλλιως στην αρχη αλλιως μετα δεν ξερω...εχεις δικιο τετοιους ζηταμε και μετα κλαιγομαστε...δεν ξερω πως να το παρω αποφαση να το παρω χαλαρα γιατι ηδη καιγομαι πολυ και δεν θελω

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2014, 16:24
  2. ΖΗΛΙΑ
    By kostasathina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 22-01-2011, 14:10
  3. ζηλια μου...
    By roula35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 20-10-2010, 17:45
  4. Ζήλια
    By Χάιντι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 14-10-2010, 20:28
  5. Ζήλια!!!!!
    By a_friend in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2006, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •