Σχιζοφρένεια: Όταν πληρώνω τις συνέπειες της παράνοιας, παρόλο που δεν φταίω - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τεραστια διαφορα κανει, οχι απλα καποια διαφορα.
    αλλα οπως σου ειπα, το ενα θεμα ειναι αν ο φιλος το πιστεψε οτι ηταν παραισθηση κι οχι συνειδητο παραμυθι, διοτι κι οι ασθενεις μπορει να πουν συνειδητα παραμυθια
    και το αλλο θεμα ειναι αν ο φιλος ανεχεται εστω κι απο ασθενεια, παραμυθια.
    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος χειροπιαστός τρόπος για να του αποδείξω ότι όντως ήταν παραίσθηση. Και αυτό με πονάει ακόμα περισσότερο. Μια απορία, να βλέπω θετικά το γεγονός ότι δεν έχει αποφασίσει εδώ και τρεις μέρες τι στάση θα κρατήσει απέναντί μου; Σημαίνει ότι προσπαθεί να το χονεύσει; Πώς να το ερμηνεύσω;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,513
    μη το ερμηνευσης, βλεπωντας κανοντας, αμα θελει θα κανετε παρεα..... εγω στη ψυχωση που εχω το εχουν δεχτει η περισσοτερη καλα, ενας μου ελεγε βλακειες και τελικα τον ξεκοψα κανουμε πολυ αραια παρεα πια.............

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by Mr. Luminus Kall. View Post
    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος χειροπιαστός τρόπος για να του αποδείξω ότι όντως ήταν παραίσθηση. Και αυτό με πονάει ακόμα περισσότερο. Μια απορία, να βλέπω θετικά το γεγονός ότι δεν έχει αποφασίσει εδώ και τρεις μέρες τι στάση θα κρατήσει απέναντί μου; Σημαίνει ότι προσπαθεί να το χονεύσει; Πώς να το ερμηνεύσω;
    πως το εννοεις, αυτο?
    τον ρωτησες τι γινεται και απαντησε οτι θα το σκεφτει?

    κοιτα..
    υπαρχουν και παθησεις οπου μπορει καποιος να λεει παραμυθια ενω ξερει πολυ καλα οτι το κανει.
    πχ η μυθομανια. κι αυτο διαταρχη ειναι, αλλα ο αλλος ξερει οτι σου λεει ψεματα. απλα δεν σταματαει να το κανει, εκτιθεται, χανει σχεσεις, συνεργασιες και σιως αν αναζητησει θεραπεια να σταματαει.
    ο αλλος που δεχεται τα ψεματα δλδ τι πρεπι να κανει?
    με τα παραπανω θελω να σου πω, οτι οσοι δεν ειμαστε ψυχιατροι, δεν βγαζουμε διαγνωσεις για να προχωρησουμε σε μια σχεση.
    κρινουμε τους ανθρωπους και τις σχεσεις μας απο το τι συμβαινει.
    ακους παραμυθια, φευγεις μακρια. βλεπεις ειλικρινεια, μενεις.
    καπως ετσι παει και ειδικα σε απλες γνωριμιες
    και λεω απλες γνωριμιες, γιατι με τον φιλο σου ειστε προσφατη γνωριμια.
    δεν ειναι ο αδερφικος σου φιλος που εχει εδραιωθει εμπιστοσυνη αναμεσα σας και ξαφνικα κανεις μια κουτσουκελα.
    εκει, ναι, θα ψαχτει περισσοτερο, θα δει μηπως κατι συμβαινει. πως ο φιλος των τοσων χρονων που ξερει καλα, ξαφνικα λεει τετοιους δρακους?

    αλλα σε μια προσφατη γνωριμια, δεν ψαχνεις να βρεις τον μπελα σου, ουτε ψαχνεις να γινεις ψυχιατρος του καθενα.
    αν σου κανουν οι συμπεριφορες, μενεις, αν σε ξενερωνουν, φευγεις.
    ειτε ειναι φιλικες οι σχεσεις, ειτε ερωτικες.
    και ο φιλος σου αυτο θα κανει.
    αν θεωρησει οτι δεν ηταν και τοσο τραγικο και το ξεπερασει, ισως σε ξαναπλησιασει, αν θεωρησει οτι δεν θελει να ξανασχοληθει, θα φυγει.

    φυσικα και δεν μπορεις να αποδειξεις κατι.
    ειναι θεμα, ΕΚΕΙΝΟΣ αν σε πιστευει η οχι.,
    το οτι υπαρχουν παθησεις που ο ασθενης εχει παραισθησεις, δεν ειναι καμια αποδειξη οτι τα ψεματα που ακουμε απο καποιον, προερχονται απο παραισθησεις κι οχι απο εξαπατηση.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως το εννοεις, αυτο?
    τον ρωτησες τι γινεται και απαντησε οτι θα το σκεφτει?

    κοιτα..
    υπαρχουν και παθησεις οπου μπορει καποιος να λεει παραμυθια ενω ξερει πολυ καλα οτι το κανει.
    πχ η μυθομανια. κι αυτο διαταρχη ειναι, αλλα ο αλλος ξερει οτι σου λεει ψεματα. απλα δεν σταματαει να το κανει, εκτιθεται, χανει σχεσεις, συνεργασιες και σιως αν αναζητησει θεραπεια να σταματαει.
    ο αλλος που δεχεται τα ψεματα δλδ τι πρεπι να κανει?
    με τα παραπανω θελω να σου πω, οτι οσοι δεν ειμαστε ψυχιατροι, δεν βγαζουμε διαγνωσεις για να προχωρησουμε σε μια σχεση.
    κρινουμε τους ανθρωπους και τις σχεσεις μας απο το τι συμβαινει.
    ακους παραμυθια, φευγεις μακρια. βλεπεις ειλικρινεια, μενεις.
    καπως ετσι παει και ειδικα σε απλες γνωριμιες
    και λεω απλες γνωριμιες, γιατι με τον φιλο σου ειστε προσφατη γνωριμια.
    δεν ειναι ο αδερφικος σου φιλος που εχει εδραιωθει εμπιστοσυνη αναμεσα σας και ξαφνικα κανεις μια κουτσουκελα.
    εκει, ναι, θα ψαχτει περισσοτερο, θα δει μηπως κατι συμβαινει. πως ο φιλος των τοσων χρονων που ξερει καλα, ξαφνικα λεει τετοιους δρακους?

    αλλα σε μια προσφατη γνωριμια, δεν ψαχνεις να βρεις τον μπελα σου, ουτε ψαχνεις να γινεις ψυχιατρος του καθενα.
    αν σου κανουν οι συμπεριφορες, μενεις, αν σε ξενερωνουν, φευγεις.
    ειτε ειναι φιλικες οι σχεσεις, ειτε ερωτικες.
    και ο φιλος σου αυτο θα κανει.
    αν θεωρησει οτι δεν ηταν και τοσο τραγικο και το ξεπερασει, ισως σε ξαναπλησιασει, αν θεωρησει οτι δεν θελει να ξανασχοληθει, θα φυγει.

    φυσικα και δεν μπορεις να αποδειξεις κατι.
    ειναι θεμα, ΕΚΕΙΝΟΣ αν σε πιστευει η οχι.,
    το οτι υπαρχουν παθησεις που ο ασθενης εχει παραισθησεις, δεν ειναι καμια αποδειξη οτι τα ψεματα που ακουμε απο καποιον, προερχονται απο παραισθησεις κι οχι απο εξαπατηση.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Η ζωή είναι άδικη. Οι άνθρωποι έχουν την ελεύθερη βούληση. Το κακό είναι ότι βασίζονται σε ότι ακούγεται πιο φυσιολογικό, επειδή μοιάζει και θα μπορούσε να είναι αλήθεια, ακόμη και αν είναι ψέμα. Είμαστε όλοι θύματα ενός παράλογου "είναι" και "φαίνεσθαι". Οι άνθρωποι κοιτάζουν το φαίνεσθαι, το θέμα είναι να το διαχειριστώ έτσι ώστε να αποφύγω τον περαιτέρω πόνο.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μη το ερμηνευσης, βλεπωντας κανοντας, αμα θελει θα κανετε παρεα..... εγω στη ψυχωση που εχω το εχουν δεχτει η περισσοτερη καλα, ενας μου ελεγε βλακειες και τελικα τον ξεκοψα κανουμε πολυ αραια παρεα πια.............
    Το θέμα είναι ότι τον συμπαθώ πολύ...κάναμε τέλεια παρέα...μου έπεσε βαρύ όλο αυτό...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Mr. Luminus Kall. View Post
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Η ζωή είναι άδικη. Οι άνθρωποι έχουν την ελεύθερη βούληση. Το κακό είναι ότι βασίζονται σε ότι ακούγεται πιο φυσιολογικό, επειδή μοιάζει και θα μπορούσε να είναι αλήθεια, ακόμη και αν είναι ψέμα. Είμαστε όλοι θύματα ενός παράλογου "είναι" και "φαίνεσθαι". Οι άνθρωποι κοιτάζουν το φαίνεσθαι, το θέμα είναι να το διαχειριστώ έτσι ώστε να αποφύγω τον περαιτέρω πόνο.
    Δε σου ειπε τιποτα τετοιο η ρεμεντυ, οτι η ζωη ειναι αδικη και ο κοσμος κρινει απο το φαινεσθαι κλπ.
    Σου ειπε οτι η γνωριμια σας με τον ανθρωπο ειναι προσφατη και οτι ειναι λογικο να μην ειναι προθυμος να μπλεκει με τοσα ψεματα, παραμυθια, παραισθησεις και να κανει τον ψυχιατρο.
    Το θεμα σου ειναι να διαχειριστεις την ασθενεια σου πρωτα απο ολα ωστε να μειωθουν οσο γινεται τα συμπτωματα.
    Επισης, οσων αφορα το Ασπεργκερ, πηγαινεις σε συναντησεις ατομων με το ιδιο συνδρομο? Το εχεις ψαξει?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19

    Post

    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δε σου ειπε τιποτα τετοιο η ρεμεντυ, οτι η ζωη ειναι αδικη και ο κοσμος κρινει απο το φαινεσθαι κλπ.
    Σου ειπε οτι η γνωριμια σας με τον ανθρωπο ειναι προσφατη και οτι ειναι λογικο να μην ειναι προθυμος να μπλεκει με τοσα ψεματα, παραμυθια, παραισθησεις και να κανει τον ψυχιατρο.
    Το θεμα σου ειναι να διαχειριστεις την ασθενεια σου πρωτα απο ολα ωστε να μειωθουν οσο γινεται τα συμπτωματα.
    Επισης, οσων αφορα το Ασπεργκερ, πηγαινεις σε συναντησεις ατομων με το ιδιο συνδρομο? Το εχεις ψαξει?
    Όχι, δεν πηγαίνω. Γενικά αποφεύγω τα μέρη με πολύ κόσμο, με τρομάζουν κάπως και με ζαλίζουν...στην σχολή έχω τεράστιο πρόβλημα...
    Μου έχει έρθει πολύ βαρύ που έχασα αυτό το άτομο από φίλο, νιώθω απαίσια για αυτό, μισώ τον εαυτό μου...έχεις δίκιο φυσικά. Πρέπει να το παλέψω με την ασθένειά μου...φχαριστώ για την υποστήριξη, πραγματικά δεν περίμενα να ασχοληθεί κάποιος! Με συγκινείτε!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δε νομιζω να εχει τοσο πολυ κοσμο. Επισης, οσοι θα ειναι εκει ειναι γνωστες του συνδρομου και θα βρεις κατανοηση για να μπορεσεις να εισαι πιο χαλαρος, πού ξερεις, μπορει να κανεις και καμμια νεα παρεα.
    http://www.aspergerhellas.org/activities.html
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δε νομιζω να εχει τοσο πολυ κοσμο. Επισης, οσοι θα ειναι εκει ειναι γνωστες του συνδρομου και θα βρεις κατανοηση για να μπορεσεις να εισαι πιο χαλαρος, πού ξερεις, μπορει να κανεις και καμμια νεα παρεα.
    http://www.aspergerhellas.org/activities.html

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο! Θα το μελετήσω και θα πάω, ελπίζω να βοηθήσει!

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    την επομενη φορα αντι να λες για παραισθησεις θα εξηγεις (σε αυτους που συναναστρεφεσαι) με ενα τροπο που θα μιαζει φυσιολογικος το τι ενοεις αντι να λες πχ για φαντασμα θα λες αυτο το φανταζομαι ετσι

    οσο λες για ασθενειες κλπ οι περισσοτεροι θα φοβηθουν

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δε σου ειπε τιποτα τετοιο η ρεμεντυ, οτι η ζωη ειναι αδικη και ο κοσμος κρινει απο το φαινεσθαι κλπ.
    Σου ειπε οτι η γνωριμια σας με τον ανθρωπο ειναι προσφατη και οτι ειναι λογικο να μην ειναι προθυμος να μπλεκει με τοσα ψεματα, παραμυθια, παραισθησεις και να κανει τον ψυχιατρο.
    Το θεμα σου ειναι να διαχειριστεις την ασθενεια σου πρωτα απο ολα ωστε να μειωθουν οσο γινεται τα συμπτωματα.
    Επισης, οσων αφορα το Ασπεργκερ, πηγαινεις σε συναντησεις ατομων με το ιδιο συνδρομο? Το εχεις ψαξει?
    ναι, ακριβως.
    οπως το λεει η σαβ, το εννοω.
    ωραια ιδεα η συναντηση με ατομα με αυτην την παθηση.
    ισως εκει να βρεις μεγαλυτερη κατανοηση και ισως και παρεα.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, ακριβως.
    οπως το λεει η σαβ, το εννοω.
    ωραια ιδεα η συναντηση με ατομα με αυτην την παθηση.
    ισως εκει να βρεις μεγαλυτερη κατανοηση και ισως και παρεα.
    Παιδιά, είναι υπέροχο που με βοηθάτε! Είναι υπέροχο να σε νοιάζονται οι άλλοι...το έχω στερηθεί γενικά στην ζωή μου. Όσο αφορά τον ή την "συνασθενή" της παρέας έχω βρει αυτό εδώ το blog, θα ήθελα την γνώμη σου:

    https://schizophreniagr.blogspot.gr

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by Mr. Luminus Kall. View Post
    Παιδιά, είναι υπέροχο που με βοηθάτε! Είναι υπέροχο να σε νοιάζονται οι άλλοι...το έχω στερηθεί γενικά στην ζωή μου. Όσο αφορά τον ή την "συνασθενή" της παρέας έχω βρει αυτό εδώ το blog, θα ήθελα την γνώμη σου:

    https://schizophreniagr.blogspot.gr
    δεν ξερω αν σε βοηθαμε, απλα γνωμες λεμε κι ευχομαστε να εισαι καλα, βεβαια.
    δεν εχω σχεση με τις ψυχικες παθησεις, μπηκα σαν επισκεπτης στο μπλογκ που προτεινεις και διαβασα 1-2 καταχωρισεις.
    δειχνει πολυ συμπαθητικη η κοπελιτσα. κι ειναι και πολυ μικρη. συνηθως αυτη η ασθενεια εκδηλώνεται στα μετεφηβικα χρονια, αυτη ειναι απο τις μικρες... κριμα που σκεφτεται τον θανατο, ελπιζω να βρεθει συντομα μια μονιμη θεραπεια.
    περαστικα της, οπως και σε ολους

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Mr. Luminus Kall. View Post
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Η ζωή είναι άδικη. Οι άνθρωποι έχουν την ελεύθερη βούληση. Το κακό είναι ότι βασίζονται σε ότι ακούγεται πιο φυσιολογικό, επειδή μοιάζει και θα μπορούσε να είναι αλήθεια, ακόμη και αν είναι ψέμα. Είμαστε όλοι θύματα ενός παράλογου "είναι" και "φαίνεσθαι". Οι άνθρωποι κοιτάζουν το φαίνεσθαι, το θέμα είναι να το διαχειριστώ έτσι ώστε να αποφύγω τον περαιτέρω πόνο.
    δεν ενοω αυτο ακριβως ενοω οτι μπορεις να εξηγισεις σε καπιον τι σκεφτεσαι ακομα και αν του λες αλλες λεξεις απο οσες σκεφτεσαι για να μιαζεις φυσιολογικη γιατι εγω σκεφτομαι συνηθως πως ειναι το καλυτερο

    απλως πρεπει να διαβασω καμποσα κατεβατα για να καταλαβω πως εχει το πραγμα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Mr. Luminus Kall

    χλευασμο εχεις αντιμετωπισει ποτε απο ολους αυτους?ή κοροιδευτικα γελακια??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πληρώνω τα λάθη της μητέρας μου
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-09-2012, 10:30
  2. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  4. Πληρώνω τα λάθη μου ακριβά.
    By diff in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2011, 11:33
  5. ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ Μ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2010, 15:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •