Mητέρα Σχιζοφρενή (θεωρία)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Mητέρα Σχιζοφρενή (θεωρία)

    Υπάρχει μια θεωρία από ψυχιάτρους που ήταν διαδεδομένη μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο και είχε να κάνει σχετικά με τις σχέσεις των γονιών με τα παιδιά και πιο συγκεκριμένα με την σχέση μητέρας-παιδιού το οποίο στην πορεία της ζωής του ανέπτυξε αυτισμό ή σχιζοφρένεια.
    Η θεωρία εγκαταλήφθηκε τη δεκαετία του 70' με κύριους λόγους ότι ήταν στιγματιστική για τους γονείς που είχαν να κουβαλήσουν κ το βάρος του ασθενή αλλά κ το βάρος να θεωρείσαι κακός γονιός. Επίσης η θεωρία αυτή δεν κατάφερε να αποδειχτεί οπότε έχουμε να κάνουμε με μια υπόθεση.

    Τι λέει αυτή η θεωρία:
    Μιλάει για την σχέση μητέρας-παιδιού και ένα κύριο χαρακτηριστικό αυτής της σχέσης είναι στο κομμάτι της επικοινωνίας αυτό που λέγεται διπλός δεσμός (double bind).
    Mε λίγα λόγια τι είναι ο διπλός δεσμός. Είναι ένα προβληματικό κομμάτι επικοινωνίας όπου παρατηρείται για παράδειγμα η έκφραση αντίθετων νοημάτων.
    Πχ η μητέρα μπορεί να δείχνει τον θυμό της και την απόρριψή της στο παιδί και ταυτόχρονα να το αγκαλιάζει.
    Ή όταν το παιδί δείχνει την αγάπη του, αυτή να το αποστρέφεται και άλλες στιγμές όταν το παιδί δείχνει τον θυμό του εκείνη να δείχνει την αγάπη της.
    Αυτό που δεν κατάφερε να αποδείξει η θεωρία αυτή είναι ότι και φυσιολογικά παιδιά μπορεί να έχουν υποστεί αυτή την επικοινωνία αλλά δεν αρρώστησαν.

    Χαρακτηριστικά Μητέρας που γεννά την Σχιζοφρένεια σύμφωνα με την θεωρία:
    *Απορριπτική
    *Δεν ενδιαφέρεται για τα συναισθήματα των άλλων
    *Aκαμπτη ηθική σχετικά με θέματα σεξ
    *Φόβος για εγκατάλειψη

    Ποια είναι η άποψη σας πάνω σ'αυτή την θεωρία;; Πιστεύετε οτι μπορεί να φωτογραφίζει μητέρες με παιδιά με σχιζοφρένεια ή είναι γενικόλογη. Πιστεύετε οτι δικαίως απορρίφθηκε;;
    (Μπορείτε να αναζητήσετε πηγές με λέξεις κλειδιά : Double bind theory, schizophrenogenic mother)
    Last edited by serios; 18-11-2017 at 12:07.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Πολυ ενδιαφερουσα θεωρια Σειριε! Δεν την ειχα ακουστα.

    Η μητερα μου ελεγε τα καλυτερα λογια για τη μανα της, η οποια ειχε φυγει απο τη ζωη οταν η μανα μου ηταν 17-18. Το προβλημα ηταν ο πατερας της ο οποιος ελεγε οτι επινε αρκετα, και γινοταν βιαιος προς τη γυναικα του...
    Και αλλο ενα προβλημα ηταν μια μεγαλυτερη αδερφη της, την οποια η μανα μου εβλεπε σαν δευτερη μανα...Νομιζω αυτη εμπιπτει σε αυτη την περιγραφη...

    Σχετικα με τα χαρακτηριστικα που αναφερεις, με λυπη διαπιστωνω οτι η μητερα μου τα ειχε ολα... Λετε να παθω κι εγω σχιζοφρενεια? ή τη γλύτωσα με το αγχος και την ιδψ μου?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ποια είναι η άποψη σας πάνω σ'αυτή την θεωρία;; Πιστεύετε οτι μπορεί να φωτογραφίζει μητέρες με παιδιά με σχιζοφρένεια ή είναι γενικόλογη. Πιστεύετε οτι δικαίως απορρίφθηκε;;
    Η γνωμη μου ειναι οτι η σχιζοφρενεια, η παρανοικη τουλαχιστον, πηγαζει απο ακραιο φοβο. Τρομο. Αν εχεις μεγαλωσει το παιδι σου με φοβο για να το ελεγχεις, και αυτο δεν εχει τη διακριση να κρινει, ναι ο τρομος σε συνδυασμο με το αγχος κανει ψυχωση, η οποια σε καταποντιζει.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Καλησπερα στην παρεα εγω θεωρω οτι την ψυχωση σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη για την ακριβεια εχω την επαθα απο ενοτνη καταπιεσγ την μανας μου στην εφηβεια στα 15 και εχασα ενα χρονο απο το σχολειο μεχρι να συνελθω.Η μανα μου ηταν υπερπροστατευτικη και δεν με αφηνε να βγαινω καθολου εξω να ειμαι με φιλους μου και τα λοιπα με αποτελεσμα να εχουμε καθε μερα εντασεις και να χασω την επαφη με το περιβαλλον στα 15 να μην ανταποκρινομαι σε κανενα εξωτερικο ερεθισμα σαν να ειχα πεσει σε κωμα ημουν πανω στ κρεβατι για μερες διχως να ανταποκρινομαι.

  5. #5
    xaka10
    Guest
    επισης απο τοτε μεχρι τωρα που ειμαι 27 παιρνω πολλα φαρμακα γιατι μου εχει μεινει φοβια οτι ειναι απειλητικος ο κοσμος και φοβαμαι ανα πασα στιγμη οτι αν βγω εξω θα μου επιτεθουν και για να βγω εξω παιρνω ηρεμιστικα.ολο αυτο το φοβο μου το καλιεργησε η μανα μου αν ηταν πιο σωστη και μου εδινε ελευθεριες δεν θα εβλεπα οτι ολος ο κοσμος ειναι απειλητικος και κακος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η γνώσεις μου για την σχιζοφρένεια και τις ψυχώσεις εν γένει είναι ελάχιστες, ωστόσο η συγκεκριμένη θεωρία είναι όντως ενδιαφέρουσα. Προφανώς ανήκει στη μερίδα των θεωριών που δίνουν στους περιβαλλοντικούς παράγοντες πρωτεύοντα ρόλο για την μετέπειτα εξέλιξη (ή ακόμη και δημιουργία) των ψυχικών διαταραχών. Το μειονέκτημα της σαφώς είναι πως δεν έχει υποστηριχθεί με ερευνητικά αποτελέσματα, συνεπώς δεν θα μπορούσε να γενικευθεί. Θα μπορούσε να υπάρχει μία αλήθεια... Ενδεχομένως αυτό το προφίλ μητέρας δημιουργεί κλίμα ανασφάλειας και αστάθειας, χωρίς ξεκάθαρα μηνύματα, που οδηγούν το παιδί σε σύγχηση. Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ερευνητικά αποτελέσματα που να αποδεικνύουν ότι μπορεί να έχουν υπάρξει και "φυσιλογικά" παιδιά, που έχουν μεγαλώσει, με μητέρες που έχουν αυτό το προφίλ και δεν έχουν νοσήσει από την συγκεκριμένη διαταραχή είναι το βασικότερο μειονέκτημα της θεωρίας και αποτελεί μεγάλο κενό για την διεξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων. Γενικότερα, θεωρώ ότι η κάθε ψυχική διαταραχή έχει και κάποια βιολογική προδιάθεση, η οποία σε συνδιασμό με τους περιβαλλοντικούς παράγοντες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός εξελίσσεται διαφορετικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,821
    δεν ξερω αν εχει νοημα να συζηταμε τι νομιζουμε για μια θεωρια που ποτε δεν αποδειχθηκε, για τον απλο λογο, οτι ειναι καθαρα επιστημονικο θεμα και οχι θεμα αποψης.
    ειναι σαν να ρωτας ποιο νομιζετε οτι πρεπει να ειναι το μοριακο βαρος του ταδε στοιχειου. ειναι αυτο που ειναι. δεν ειναι θεμα αποψης. η το γνωριζεις απο την επιστημονικη ερευνα, η οχι..

    περα απο αυτο, μια τοσο παλια θεωρια δεν εγκαταλειφθηκε μονο επειδη δεν αποδειχθηκε (που θαρρω πως ειναι το βασικοτερο) αλλα και γιατι η ερευνα απεδειξε γονιδιακες αιτιες για την ασθενεια κι ετσι οι περιβαλλοντολογικες εμειναν σε ενα πιο ακαθοριστο πλαισιο μιας και δενε χει αποδειχθει κατι συγκεκριμενο.

    για παραδειγμα, γνωστες αιτιες που εχουν πυροδοτησει ψυχωσικα επεισοδια, ειναι συνηθισμενα δυσαρεστα γεγονοτα που σε αλλα ατομα δεν εχουν πυροδοτησει τπτ απολυτως (στρες, χωρισμοι, κλπ). με την ιδια λογικη και μια περιεργη συμπεριφορα γονιου, πιθανοτατα να πυροδοτει κατι που σε ενα ατομο χωρις επιβαρυνση δεν πυροδοτει τιποτε ιδιατερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Από το περιβάλλον μου μόνο ένα άτομο που είχα να πάσχει από σχιζοφρένεια είχε ακριβώς αυτή τη σχέση που περιγράφεις με την μάνα του. Μια μάνα πολύ σκληρή και δυναμική, απορριπτική και πολύ επικριτική.
    Ο ίδιος θεωρούσε την μάνα του υπεύθυνη για την ασθένεια του, περιέγραφε τον εαυτό του ως ένα ευαίσθητο παιδί που είχε ανάγκη από αγάπη και ηρεμία και δεν τα βρήκε ποτέ γιατί η μάνα του τον απέρριπτε συνεχώς. Στα θετικά της έβαζε μόνο την ηθική της σε θέματα σεξ πράγμα που με έκπληξη είδα οτι αποτελεί στοιχείο της συγκεκριμένης θεωρίας.
    Το ενδιαφέρον είναι πως τόσο πολύ τον βασάνιζε αυτή η σχέση που μέχρι και την στιγμή που πέθανε σε μεγάλη ηλικία πια, μιλούσε για την μάνα του. Μόνο τις τελευταίες μέρες πριν πεθάνει είπε πως τελικά η μάνα του τον αγαπούσε. Μέχρι τότε μιλούσε σχεδόν με μίσος για εκείνη.

    Προφανώς δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα από μια περίπτωση, αλλά με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω τείνω να συμφωνήσω περισσότερο με την Ερις, οτι μοιάζει να είναι ένας συνδυασμός βιολογικών και περιβαλλοντικών παραγόντων που επηρεάζουν στην εμφάνιση τέτοιων διαταραχών.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω αν εχει νοημα να συζηταμε τι νομιζουμε για μια θεωρια που ποτε δεν αποδειχθηκε, για τον απλο λογο, οτι ειναι καθαρα επιστημονικο θεμα και οχι θεμα αποψης.
    ειναι σαν να ρωτας ποιο νομιζετε οτι πρεπει να ειναι το μοριακο βαρος του ταδε στοιχειου. ειναι αυτο που ειναι. δεν ειναι θεμα αποψης. η το γνωριζεις απο την επιστημονικη ερευνα, η οχι..
    Κοίτα Remedy. Φυσικά δεν είμαστε εδώ για να αντικαταστήσουμε την επιστημονική έρευνα αλλά να συζητήσουμε κάποια θέματα και να πούμε την άποψη μας γνωρίζοντας καποια στοιχεία για το συγκεκριμένο ζήτημα.

    Στο θέμα της σχιζοφρένειας αλλά και πολλών άλλων παθήσεων νομίζω έχουμε μείνει στο θεωρητικό κομμάτι και στις υποθέσεις και όχι στις αποδείξεις. Γι'αυτό και η ψυχολογία αμφισβητείται πολλές φορές για την επιστημονικότητα της.

    Στο κομμάτι της σχιζοφρένειας υπάρχει η θεωρία της αυξημένης ντοπαμίνης και της βιοχημείας του εγκεφάλου που τίθεται υπο αμφισβήτηση και οι υποθέσεις καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γενετικών,βιολογικών και περιβαλλοντικών παραγόντων.

    Φυσικά όταν δεν υπάρχουν αποδείξεις και οι συμμετέχοντες στην συζήτηση δεν μπορούν να αποδείξουν κάτι τότε μένουμε σε υποθέσεις και ίσως δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.

    Οπότε για να εξηγηθώ:
    Δημοσίευσα αυτό το θέμα περισσότερο από περιέργεια και να ακούσω περιπτώσεις ατόμων που πάσχουν από ψύχωση αν αυτή η περιγραφή έχει κάποια βάση στην περίπτωσή τους.
    Αν πιστεύουν ότι ορθώς εγκαταλείφθηκε για τον κύριο λόγο του στιγματισμού της οικογένειας.

    Για να απαντήσω στα παραπάνω
    Στην δική μου περίπτωση η θεωρία αυτή φωτογραφίζει την μητέρα μου έχοντας πολλά από τα χαρακτηριστικά. Αποδεικνύει αυτό κάτι;; Μάλλον όχι.
    στο θέμα της εγκατάλειψης της θεωρίας συμφωνώ ότι ήταν στιγματιστική για την οικογένεια αλλά θεωρώ πως η επιστήμη δεν θα έπρεπε να εγκαταλείψει την έρευνα για αυτόν τον λόγο γιατί ίσως είναι ένα ζήτημα που καλύπτει τους περιβαλλοντικούς παράγοντες και την έκφραση συναισθήματος στις οικογένειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,821
    ουτε εγω πιστευω οτι πρεπει να εγκαταλειφθει η ερευνα, σε καμια περιπτωση.
    αυτο που λεω ομως ειναι,
    οτι η συμπεριφορα των γονιων ειναι μια μονο , αλλα πολυ σημαντικη περιβαλλοντικη παραμετρος και κανουμε φοκους ειδικα σε αυτην, τωρα.
    υπαρχουν ομως δεκαδες τετοιες παραμετροι και ισως θα επρεπε να τις εξεταζουμε συνολικα γιατι αλλιως μπορει να φτασουμε σε λαθος συμπερασματα.
    πχ. μπορει να βρεθουν εδω κιαλλα ατομα που αν αναφερουν οτι η μανα τους ειχε καποια αν οχι ολα αυτα τα στοιχεια και να βγει το συμπερασμα οτι οντως ειναι παραγοντας κι ας μην εχει αποδειχθει.

    αν ομως ενα αλλο ατομο ανοιξει αλλο θεμα με θεμα μηπως ο επωδυνος χωρισμος ειναι αιτιας προκλησης της ψυχωσης, μπορει εκει να βρεθουν ακομα περισσοτερα ατομα να το στηριξουν.
    δεν γινεται ετσι η ερευνα ομως. πρεπει να γινεται μεθοδικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,785
    για να δουμε εαν η σχιζοφρενεια και αλλες ψυχικες ασθενειες εξαρτουνται περισσοτερο απο κληρονομικους η αλλους εξωτερικους παραγοντες, ειναι σχετικα ευκολο.

    μια απλη στατιστικη μελετη, ειναι ευκολο να μας αποδειξει οτι σε κοινωνιες σαν τις δικες μας αυτες που λεμε χοντροκομενα δυτικες, τετοιες ασθενειες αλλα και αυτισμοι κοινωνικες φοβιες κτλ υπαρχουν σε συντριπτικα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι στις λεγομενες παραδοσιακες κοινωνιες στις φτωχες περιοχες του κοσμου,στην αφρικη στις πρωτογονες τεχνολογικα κοινωνιες οπως του αμαζονιου κτλ

    δεδομενου οτι τετοιες ασθενειες εχουν ως εναρξη την πρωιμη παιδικη ηλικια και την παιδικη,ευκολα καταλαβαινουμε οτι οφειλονται στις διαφορες διαπαιδαγωγησης απο τους γονεις.
    βαριεμαι να ψαξω για λιγκ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Όπως είπα με έφαγε η περιέργεια και δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί μπορεί να δημιουργηθεί το συμπέρασμα από κάποιους ότι αφου υπήρχε η θεωρία άρα υπάρχει μια βάση στο θέμα της μητέρας και να δημιουργηθούν αποτελέσματα θυμού ή ενοχών.

    Νομίζω όμως τις όποιες εξηγήσεις τις έχω δώσει και το θέμα το άνοιξα καθαρά για ανταλλαγή απόψεων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,821
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Όπως είπα με έφαγε η περιέργεια και δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί μπορεί να δημιουργηθεί το συμπέρασμα από κάποιους ότι αφου υπήρχε η θεωρία άρα υπάρχει μια βάση στο θέμα της μητέρας και να δημιουργηθούν αποτελέσματα θυμού ή ενοχών.

    Νομίζω όμως τις όποιες εξηγήσεις τις έχω δώσει και το θέμα το άνοιξα καθαρά για ανταλλαγή απόψεων.
    εγω δεν λεω οτι κακως ανοιξες το θεμα.
    φυσικα εχει την αξια της η συζητηση και η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων.
    λεω μονο οτι δεν εχει επιστημονικη αξια.

    κι η δικη μου μητερα ειχε πολλα τετοια στοιχεια, οχι ολα, και πολλων αλλων φανταζομαι.
    γιατι σε μενα δεν εγινε αυτο?
    κουβεντα να γινεται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Ναι ακριβώς το τελευταίο ... κουβέντα να γίνεται. :P
    Aκόμα μια φορά που η άγνοια μας αποδεικνύεται δυνατότερη. Να δούμε πότε θα βρεθούν λύσεις σ'αυτά τα ζητήματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,821
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    για να δουμε εαν η σχιζοφρενεια και αλλες ψυχικες ασθενειες εξαρτουνται περισσοτερο απο κληρονομικους η αλλους εξωτερικους παραγοντες, ειναι σχετικα ευκολο...
    δεν ειναι σχετικα ευκολο , γιατι χρειαζεται και γονιδιακος ελγχος. . δηλαδη DNA.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. έχω οριακη διαταραχή και είμαι ερωτευμένη με ένα σχιζοφρενή
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 28
    Last Post: 30-04-2019, 17:43
  2. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ?
    By kathy_ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 09-11-2013, 20:01
  3. Ερωτευμενη με σχιζοφρενη και αλλα μπερδεματα....
    By annamaria39 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 28-09-2013, 21:50
  4. θεωρια προσκολλησης. ξεπερνιεται??
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 15-02-2012, 18:31
  5. Η ΧΧ+Σ θεωρία των ονείρων
    By ati1946 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •