Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Βοήθεια

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31

    Βοήθεια

    Καλησπέρα παιδιά θέλω οποιαδήποτε την βοήθεια και την στήριξη σας .....Μετά από ένα στρεσογόνο περιστατικό η ΙΨΔ μου ήρθε στην επιφάνεια.....Καθώς καθόμουν και σκεφτόμουν αλλόκοτα μου κόλλησε στο μυαλό μηηηηηηπως όλα αυτά που ζούμε είναι ψεύτικα και με πιάνω άγχος κρύος ιδρώτας φόβος κτλπ,ακόμα και εδώ που γράφω σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει λόγος για το παραπάνω που ανέφερα ......Αποτέλεσμα όλου αυτού είναι να αγχώνομαι κάθε φορά που είμαι είτε με την κοπέλα μου είτε με τους δικούς μου ανθρώπους γτ μου έρχεται στην επιφάνεια η σκέψη ότι μήπως όλα είναι ψεύτικα ....φοβάμαι μη χαθούν όλα αυτά και τρελαθώ... Βοηθήστε σας παρακαλώ πολύ είμαι σε απόγνωση ...Το έχει κανείς άλλο αυτό ? Ακολουθώ θεραπεία με ζολοφτ 100mg ήμουν καλά μέχρι το στρεσογόνο συμβάν ...! Η σκέψη να μην αναγνωρίζω και να μην νοιωθω πράγματα για τους δικούς μου ανθρώπους και να έχω την τρομαχτική σκέψη ότι όλα είναι ψευτικα με προκαλεί τρόμο ... Και το χειρότερο είναι ότι αντιδράω σαν να το πιστευω .....δλδ κάνω κάτι και μετά σκέφτομαι αφού όλα είναι ψεύτικα και φρικαρω ..Σας παρακαλω βοηθήστε με ... :/
    Last edited by StressedOut; 28-11-2017 at 14:57.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Κάποιος-Κατι?! ������

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Συγγνωμη που στο λεω αλλα ολα ψευτικα ειναι.απλα εσυ το εχεις πιασει

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αλλαξε ψυχιατρο. Τι να σου κανει το ζολοφτ με αυτες τις κουλες ιδεες?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γιατι ανησυχεις για κατι που δεν θα μαθεις ποτε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Εμενα δεν θα με ενδιεφερε αν ολα γυρω μου ηταν ψευτικα αν ημουν ευτυχισμενος μεσα σε αυτο το ψεμα. Προτιμω δηλαδη ενα ομορφο ονειρο παρα μια ζοφερη πραγματικοτητα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μοναξιά και ο φόβος της σχιζοφρένεις ίσως γι αυτό σκέφτομαι τόσο παράλογα ...Το θέμα είναι ότι αφού ξέρω ότι είναι παράλογα όλα αυτά συνεχίζω να τα σκέφτομαι σαν να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ισχύουν. Αποτέλεσμα αυτού να αγχώνομαι κάθε φορά που είναι να κάνω κάτι όταν είναι να μιλήσω με κάποιον και ιδικά με τους δικούς μου ανθρώπους και λόγος είναι ότι μου έρχεται στο μυαλό η σκέψη ότι μήπως όλα αυτά είναι ψεύτικα και είμαι τρελός και δεν το καταλαβαίνω .....Μόνο που σκέφτομαι τέτοιο πράγμα και μου έρχονται εικόνες στο μυαλό πανικοβαλομαι ....Συγνώμη αν σας κούρασα απλά θέλω να τα βγάλω από μέσα μου να ηρεμήσω και να ζήσω φυσιολογικά χωρίς "αν" και "μηπως" όπως πριν κάτι εβδομάδες ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Δεν υπαρχει το φυσιολογικο.ο καθενας εχει τον δικο του κοσμο.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Εν μέρη αλήθεια η κοπέλα σου μπορεί να σε χωρίσει αλλά δε σημαίνει ότι ήταν ψεύτικο απλά άλλαξε το συναίσθημα της όσο το ένιωθε ήταν αληθινό τα πάντα αλλάζουν κάθε μέρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •