αρχίζει να πονάει το κoρμί μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    αρχίζει να πονάει το κoρμί μου...

    από τα χτυπήματα του άντρα μου.

  2. #2
    Το θέμα σου είναι πολύ φειδωλό, οπότε θα απαντήσω ανάλογα: γιατί το ανέχεσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δεν σκοπεύω να το ανεχτώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by arktos
    δεν σκοπεύω να το ανεχτώ.
    Εννοεις απο δω και περα ...
    Για το μέχρι τωρα που σε \"πονάει\" σκέφτεσαι πως να το \'διαχειριστεις\' για να μη σε πάρει απο κάτω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    wtf???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Kαλη μου Αρκτοσ...πρεπει να κανεισ κατι...

    τουλαχιστον να φυγεισ...



    Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες γυναίκες αποφασίζουν να «βγουν» από τον φαύλο κύκλο της κακοποίησης και να ξαναπάρουν τη ζωή στα χέρια τους. Ενδεικτικό είναι ότι στην τηλεφωνική γραμμή SOS «Δίπλα σου» για τα άτομα που πέφτουν θύματα κακοποίησης και η οποία λειτουργεί από το Δίκτυο της Ευρώπης (μη κερδοσκοπικό σωματείο), έχουν καλέσει για βοήθεια από τον Μάρτιο του 2003 μέχρι σήμερα περισσότερες από 600 γυναίκες απ’ όλη την Ελλάδα.




    Η σιωπή λοιπόν αρχίζει να σπάει και είναι καιρός να πάψουμε όλοι να ανεχόμαστε την άσκηση βίας σε βάρος των γυναικών. «Η ΑΝΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΗ», άλλωστε, όπως σωστά τονίζει η Γενική Γραμματεία για θέματα Ισότητας του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης!




    Πού μπορούν να απευθυνθούν τα θύματα




    http://www.actionnemesis.com/v2/index.php?option=com_content&task=view&id= 583&Itemid=53


    ..σε παρακαλω... οι ανθρωποι πρεπει να ειναι ευτυχισμενοι..το αξιζουμε ολοι..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    σας ευχαριστώ όλους

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    70
    Αρκτος για ποιο η ποιους λογους σε χτυπαει?ου δικαιολογει μετα τις πραξεις του?ριχνει το φταιξιμο σε σενα?νιωθεις ενοχη εσυ και τον δικαιολογεις οπως παντα?ε παρακαλω εαν θελεις απαντησε σε αυτα τα ερωτηματα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Χτυπάμε κάποιον επειδή τον φοβόμαστε.
    Ζωώδες-μωρουδίστικο ένστικτο θα το χαρακτήριζα.


    Σε ζηλεύει,σε φοβάται,ξέρει ότι είσαι ανώτερη του, και θέλει να σε υποτάξει με το ξύλο.

    .



    Τώρα που το έμαθες ότι είναι πανάχρηστος, εξακολουθείς να έχεις άραγε χαμηλή αυτοεκτίμηση?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Arktos
    αναρρωτήθηκες τι είναι αυτό που σε κάνει να υπομένεις τη βία αυτή; Πιστεύεις βαθιά μέσα σου ότι υπάρχει μία περίπτωση στο εκατομμύριο να την αξίζεις; Στη ζωή σου έχεις βρεθεί και άλλες φορές στη θέση του θύματος;
    Έχει υπόψη σου ότι η βία είναι νοσηρή κατάσταση όχι μόνο για σένα αλλά και για το κοριτσάκι σου. Παίρνει πρότυπα από την κατάσταση αυτή.
    Σου εύχομαι να απεγκλωβιστείς το συντομότερο και να διεκδικήσεις αυτό που έχεις κάθε δικαίωμα, τη ζωή και την αξιοπρέπεια
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω χωρισα και ηρεμησα. ο δικος μου οταν νευριαζε με χτυπαγε και μενα και μαλισταα ειμουν εγγυιος και με χτηπισε μια φορα και στην κοιλια μου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •