ψυχ με ψυχ, τι στο καλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    ψυχ με ψυχ, τι στο καλο;

    έχετε διαβάσει με τι απελπισία κ τι αγανάκτηση βλέπω την ζωή..
    2η επίσκεψη στην new ψυχ κ κόβω τα φάρμακα.
    η αλήθεια είναι οτι απο την αρχή δεν ήθελα να τα παίρνω, πέρασα όλες αυτες τις παρενέργειες στην αρχή, για ένα μήνα δεν κοιμόμουν πάνω απο 2 ώρες, με το που έκοψα το πρωτη 75αρη οι ώρες ύπνου γίνανε 5 κ τώρα που έκοψα κ άλλο 75αρη, οι ώρες γίνανε 8. Τι στο καλό συνέβαινε;
    Έχω πεί οτι κ πριν υπέφερα απο αϋπνίες, αλλά αυτό το συνεχόμενο, ήταν το κάτι άλλο. Ταχυπαλμίες, υπερένταση κ όλα αυτά δεν έχουν φύγει, απλά είναι σε λιγότερο βαθμό. Η ψυχ είπε οτι τα συγκεκριμένα με πείραζαν κ ο πρώην ψυχ μού έγραφε υπνωτικά που δεν κοιμόμουν ούτε 5 λεπτά.
    Μου είπε για φάρμακα άλλου είδους ποιό ελαφριά, που θα τα ξεκινήσω όταν εκείνη το κρίνει.
    Προσέχτε ψυχ με ψυχ έχει διαφορά κ που να δείξεις εμπιστοσύνη κ που στο καλό να γνωρίζεις τι σου ταιριάζει στα φάρμακα όταν δεν έχεις ξαναπάρει.
    Είχα την αίσθηση ότι πήγαινα καλά, είχαν ηρεμησει ορισμενα οπως ο θυμός, που επανήρθε, αλλά με είχε λιώσει η αϋπνια.
    Αν συμπτώματα επιμένουν κ αν περάσει 1 κ 1,5 μήνας κ δεν δείτε διαφορά, πάρτε κ μια 2η γνώμη.
    Κατα τύχη πήγα αλλού, γιατι μου προτείνατε εδω στο φορουμ το ΚΨΥ κ σταματησα τον ψυχ του τεβε, όταν πριν 3 βδομάδες πήγα εκεί.
    Δεν έχει αλλάξει κάτι για το πως νιώθω, αλλά ουτε τα φάρμακα με βοηθούσαν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    ωραία Μαράκι! Κι η δική μου πορεία σαν τη δική σου δείχνει ότι θα πάει... Σήμερα σηκώθηκα και ήμουνα χάλια, δουλειά δεν πήγα, αναρωτιέμαι αν θα με βοηθήσουν τα χάπια ή όχι... Στον γιατρό μου έχω εμπιστοσύνη, θέλω να πιστεύω πως είναι καλός, αλλά εμείς που δεν έχουμε ξαναπάρει φάρμακα για να ξέρουμε πως λειτουργούμε με αυτά ίσως είναι πιο δύσκολα τον πρώτο καιρό... θα δείξει... υπομονή, δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Κ εγώ έτσι πίστευα με τον πρώην ψυχ, ότι ήταν καλός κ ενω τα φάρμακα που μου έγραφε δεν με βοηθούσαν, δεν μου είπε να τα αλλάξουμε κ πως να ξερώ ή να κάνω κάτι διαφορετικό απο αυτό που μου έλεγε εκείνος σαν ειδικός;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    εννοείτε Μαράκι, τις εντολές τους ακούμε, είναι η δουλειά τους, δείχνουμε εμπιστοσύνη. Εμείς τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι ουδεμία ευθύνη φέρουμε!!! Το θέμα είναι μην πέσουμε μετά σε κανέναν χειρότερο, τα πράγματα στην επιστήμη τους είναι και λίγο ρευστά... σε 10 να πας, 10 διαφορετικές αγωγές θα σου δώσουν!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mmaria, εχεις σκεφτει να δεις κ εναν ψυχοθεραπευτη περα απο τον ψυχιατρο?ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να τρεχεις να συλλεγεις γνωμες, οταν ομως βρεις αυτον που νιωθεις οτι αυτα που λεει σου κολλανε πολυ ως σωστα ή ενταξει, τοτε θα παρεις τα πανω σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τι εμπιστοσύνη κ που να ξέρεις ποιος θα σου βγεί σωστός;
    το ότι δεν φέρουμε ευθύνη, δεν μας απαλλάσει, μακάρι να γνωρίζαμε, τι να πώ;
    αν δεν μου συνέβαινε, δεν θα το πίστευα..
    ξεκιναω zoloft τα κοβουμε για τις παρενέργειες, παιρνω efexor 2 μήνες κοντά κ κοντεύω να τρελαθώ τελείως. Ενδιάμεσα πάρε κ κανα stilnox μπας κ κοιμηθώ, τίποτα.
    Κ το ξαναλέω κατα τύχη πήγα αλλού, γιατί του είχα εμπιστοσύνη, γιατρός είναι ξέρει τι κάνει..
    να δω τι άλλα θα πάρω κ τι αποτελέσματα θα έχω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Sofia η ψυχ που βλέπω τώρα κάνει κ ψυχοθεραπεία, νομίζω ότι είναι εντάξει γιατί ανακουφίστηκα λίγο, ξέρεις η λέξη κ μόνο \"ψυχοθεραπεια\" με τρομαζε κ τωρα τι να πώ κ πως θα αντιδράσω, όλα όλα με φόβιζαν.
    Μίλησα όσο άντεχα, όχι παραπάνω για να μην χάσω τον αυτοέλεγχό μου, προσπαθώ να κάνω μια κίνηση για να βρεί κ εκείνη τον τρόπο να με βοηθησει.
    δεν μπορω να γνωριζω ακόμα αν μου ταιράζει, είναι νωρίς νομίζω

  8. #8
    Bλέπεις όμως μαράκι μου ότι όσο περνά ο καιρός είσαι όλο και καλύτερα?
    Eσύ μπορεί να μη το καταλαβαίνεις, αλλα εγώ που απ την αρχή παρακολούθησα όλα τα θέματα που έχεις βάλει, βλέπω μια τεράστια βελτίωση και πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου.
    Συνέχισε, μη σταματάς. BΓAΛTA OΛA από μέσα σου.
    Όλα θα πάνε καλά....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι mmaria...καταλαβαινω νομιζω τί εννοεις!

    μπραβο σου παντως για το κουράγιο....σιγά σιγά θα μιλας κ περισσοτερο....ειμαι σιγουρη κ αυτα που αντεξες να πεις εχουν τη βαρύτητα τους για να συνεχισεις και να βοηθηθεις...

    ήδη λες οτι ανακουφιστηκες λιγο...μπραβο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ανακουφίστηκα γιατί δεν φανταζόμουν ότι θα τα κατάφερνα
    πήγα κ την περασμένη βδομάδα κ τους είδα με είδανε.. Γειά σας!

    ναι να σημειώσω είμαι καλύτερα απο άποψη φαρμάκων, 2 μέρες ακόμα κ τα σταματάω
    όλο αυτό, το τόσο έντονο ηρέμησε κάπως κ αιτία τα φάρμακα, που να το ήξερα γμτ!

    Σας ευχαρίστω κ άμα δείτε πισωγυρίσματα βάλτε κ καμιά φωνή..

    το παλεύω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by mmaria

    κ άμα δείτε πισωγυρίσματα βάλτε κ καμιά φωνή..
    Ψιτ ψιτ...Μαράκι... κι αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι...και είναι κι αυτά οκ
    Μάκια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    okay θα το έχω στο νού μου και σε ευχαριστώ για όλα Φοίβη

    αλλα ακούω μιαου μιαου...
    τι την φώναξες την γατούλα, κοιμόταν..
    χα, χα


  13. #13
    Mαρία...μη ξεχνάς το σκύλο μου.....(περί ζώων η συζήτηση)....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι ναι...

    θα στο πάρω εγώ μια βδομάδα αν θες κ θα πίνετε παρέα καφέ μετά
    η σκυλίτσα μου πάντα τρελαινόταν να γλειφει τον αφρό απ\'τον καφέ μου

  15. #15
    χα χα!!!
    Mπράβο μαράκι!
    Kαι ..εκπαιδεύτρια...@@@σκυλων, (στο δικό μου αναφέρομαι)

    Σόρι για το οφ τόπικ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •