Πεινάω συνέχεια, help!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Πεινάω συνέχεια, help!

    Γεια σας
    Είμαι πολύ νέα στη σελίδα και θέλω να καταθέσω τη μαρτυρία μου.
    Εχτές πήγα και αγόρασα μια υπερσύχρονη ζυγαριά, πέρασα από δύο σούπερ-μάρκετ, με τα ψώνια των οποίων γέμισα όλο το αυτοκίνητο και ήρθα στο εξοχικό προκειμένου να ξεκινήσω με χαρά τη δίαιτα μου. (Να αναφέρω ότι είμαι 1.72, 75 κιλά με πολύ ελαφρύ σκελετό και στο εξοχικό έχω ένα ολόκληρο δωμάτιο-γκαρνταρόμπα με ρούχα medioum και small). Το μεγαλύτερο όνειρο μου είναι να κάποτε να τα βάλω.
    Για να μη σας πρήζω, από χτες το βράδυ, έχω φάει μια κατσαρόλα μακαρόνια με φανταστική σάλτσα που φτιάχνω, (ζαμπόν, zwan, πιπεριες, κρεμμύδια, σκόρδα, δάφνη, μπαχαρικά, ντομάτα...), ένα κουτί σοκολατάκια και μια μεγάλη συσκευασία αλμυρά σνακ. Παράλληλα, έχω πιει ένα μπουκάλι κρασί και ένα λίτρο κοκα. Τώρα που σας γράφω νιώθω πάλι μια μικρή λιγούρα...please help

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    ειμαστε μακαροναδες, τι να κανουμε! χεχε! η σαλτσα σου φοβερη παντως αν και θα αφαιρουσα το σβαν.
    καλως ηρθες τουτου. περνας καμια δυσκολη φαση και σε επιασε η λαιμαργια?

  3. #3
    Έχω χάσει τη μαμά μου εδώ και δυο χρόνια και το χω ρίξει στο φαγητό, το ποτό και το τσιγάρο. Το παλεύω, αλλά δυστυχώς με νικάει πάντα. Έχω χάσει το σκορ

  4. #4
    Υ.Γ Το zwan δίνει πολύ ωραία γεύση αν σου αρέσει το παριζάκι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    επειδη ολα αυτα ειναι στην ζωη και πρεπει να μενουμε ορθιοι και να συνεχιζουμε, πρεπει να καταλαβεις οτι με αυτο τον τροπο δεν θα δεις καποια αλλαγη στο προβλημα σου. ισα ισα θα αποκτησεις και ενα ακομα προβλημα. να βρισκεις νεα ενδιαφεροντα για να ξεχνιεσαι. αυτο ειναι το καλυτερο πραγμα.
    φανταζομαι πως αυτα που σου λεω θα τα εχεις σκεφτει αρα ειναι δικο σου θεμα ποτε θα παρεις αποφαση να τρως λιγοτερο και να βαλεις εναν στοχο σε ενα διαστημα απο τωρα, να φορεσεις τα ρουχα που εχεις στο εξοχικο σου. ειναι ωραιοτατο κινητρο! :)

    υ.γ. ναι μου αρεσει αλλα αφου εβαλες ζαμπον, νομιζω αρκει. χεχε πωπω μου ανοιξες την ορεξη! :P

  6. #6
    Δεν το λέω επειδή είμαι μπροστά, αλλά όσα φαγητά μου αρέσουν τα κάνω τέλεια. Δεν μιλάω άλλο για φαγητό όμως, γιατί θα σηκωθώ να φτιάξω καμιά καρμπονάρα μες τη νύχτα και δεν θα με χωράει ούτε το σπίτι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    οχι και αυριο μερα ειναι!!!! χεχεχεχε!
    εγω καθομουν διαβαζα γιατι εχω κατι υποχρεωσεις και τσιμπουσα κατι ποπ κορν. τουλαχιστον να εβλεπα και καμια ταινια ρε γμτ. :P

  8. #8
    εγώ έχω κολλήσει σήμερα στα forum, έβαλα ασυρματο ίντερνετ και καταστράφηκα εντελώς. Έχω πάθει πλάκα με τον κόσμο που μιλάει σε καθημερινή βάση και ολη την ημέρα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    καλη αρχη λοιπον... :) ελπιζω να σε βλεπουμε συχνα εδω να τα λεμε.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    39
    TOUTOU μου καλημερα!Καλωσορισες στην παρεα μας γλυκια μου.Τι λες να παρεις μια φιλη σου να πατε μια βολτα ωστε να μην κλεινεσαι σπιτι και να καταληγεις στο φαγητο?Ελικρινα λυπαμαι παρα πολυ για την μαμα σου και ξερω οτι το κενο της μανας κανεις ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ποσο μαλλον το φαγητο.Ειμαι σιγουρη πως η μητερα σου δεν θα ηθελε να σου δημιουργησει προβλημα επειδη εφυγε απ'την ζωη.Στασου δυνατη γιατι η μητερα σου θελει να βλεπει μια κορη ευτυχισμενη,χαρουμενη και χαμογελαστη!!!

  11. #11
    Ευχαριστώ SEA, αλλά οι περισσότερες φίλες μου είναι χειρότερες από μένα. Περιμένω τώρα μια στο εξοχικό και είμαι σίγουρη πως αν της πω να πάμε για περπάτημα θα νομίζει ότι εννοώ να φτάσουμε μέχρι την ταβέρνα στην παραλία που απέχει τριακόσια μέτρα απ' το σπίτι μου και πάω πάντα με το αμάξι! Καλημέρα και σε σένα, εύχομαι σήμερα να ξεκινήσει η ρημαδοδίαιτα, αν και ήδη έχω φάει μια ομελέτα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τουτου
    καλως ηρθες
    δεν μας ειπες την ηλικια σου η την ειπες και δεν το προσεξα?
    ηθελα να σε ρωτησω αν στο εξοχικο πηγες γιατι το προγραμματιζες γιατι σου αρεσει η γιατι σκεφτηκες οτι ειναι ενας καλος τροπος να κανεις διαιτα...
    ασχολεισαι με κατι αλλο στην ζωη σου? δουλευεις? σπουδαζεις? αυτα ολα τα ρωταω γιατι θεωρω οτι τα ατομα που λειτουργουμε εχοντας το φαγητο σαν ευκολο καταφυγιο, ειναι καλο να καλλιεργουμε ολες τις δραστηριοτητες που μπορει να μας ενδιαφερουν, προκειμενου να μην επικεντρωνομαστε τοσο συχνα σε αυτο...
    ετσι κι εσυ, αν μεν πηγες στο εξοχικο γιατι περνας καλα και γιατι περιμενεις φιλους, εχει καλως, αλλα αν τυχον πηγες για να εισαι μονη και να κανεις την διατροφη που θαθελες, θαρρω πως ειναι πολυ δυσκολο απομονωμενη εκει να μη πεσεις με τα μουτρα στο φαι...

  13. #13
    Είμαι πάνω από 30 και είναι ένα απ' τα προβλήματα μου. Είμαι δημσοιογράφος-συγγραφέας, οπότε καταλαβαίνεις, καθιστική ζωή φουλ. Στο εξοχικό έρχομαι υποτίθεται για να γράφω, αλλά συνήθως τρώω και πίνω απίστευτα. Προσπαθώ από τις γιορτές να ξεκινήσω κάτι, αλλά όπως καταλαβαίνετε οι περισσότεροι, συνδυάζω την ευχαρίστηση με το φαγητό οπότε τα καρότα και τα κολοκυθάκια μουχλιάζουν μέχρι να τα πετάξω...Τώρα περιμένω τρεις φίλες μου τελικά, οι δυο από αυτές τρώνε τα πάντα και μένουν τσίχλες. Τις απειλώ, αλλά δε σταματούν να με εκνευρίζουν. Η άλλη η καημένη έχει πρόβλημα με το θυρεοειδή και τρώει ένα πιάτο την ημερα, αλλά δεν αδυνατίζει με τίποτα...
    Σήμερα αποφάσισα να φτιάξω σουβλάκια, (με πίτες εννοείται και όλα τα κομφορ), μπριζόλες ψητές και πατάτες.
    Ελπίζω να μη φέρει καμία γλυκά, γιατί μπορεί να μη πεθαίνω, αλλά αν υπάρχουν τα τρώω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αχ βρε τουτου μου
    δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω
    και ποιος δεν εχει αφεθει σε κρεπαλες με αγαπημενους φιλους κυλισμενος σε αμαρτωλες θερμιδες με φαγητα, ποτα και πολλα γελια?
    αν θες την γνωμη μου,
    το να εναντιωθεις στον εαυτο σου, οσο περνας μια τετοια φαση, μονο ενοχες και δυστυχια θα σου φερει...
    δεν εχει νοημα να προσπαθεις να ερθεις "στον ισιο δρομο" οσο αυτο θα το νοιωθεις σαν ανεπιθημητο περιορισμο και τιμωρια. θα ερθει οπωσηποτε μια στιγμη (η και πολλες) που 8α αντιδρασεις στον αυτοπεριορισμο και θα ξαναγυρισεις στις βλαβερες αγαπημενες συνηθειες με μεγαλη ορμη ....

    το σημειο που ολη η διαθεση σου στο να κανεις κατι για τον εαυτο σου μπορει να αποδωσει, ειναι οταν θα το νοιωσεις σαν εσωτερικη αναγκη να τρως ολα αυτα που σου κανουν καλο και να αποφευγεις την υπερβολικη καταναλωση ολων αυτων που σε κρατανε στην κατασταση την ανεπιθυμητη... να τρως το καροτακι και το κολοκυθακι και να αισθανεσαι οτι κανεις κατι ευεργετικο για τον εαυτο σου κι οχι οτι τιμωρεις τον κακο εαυτο σου γιατι εχει ροπη στις κρεπαλες...
    αν δεν φτασεις σε αυτο το σημειο (κι οχι μονο εσυ βεβαια ε? ολοι μας!) καθε προσπαθεια θα ακολουθειται απο ενα οδυνηρο πισωγυρισμα. αυτο εχω βιωσει και πιστευω εγω...

    πως θα γινει αυτο το μαγικο?
    δεν ξερω...ειναι μαγικο παντως....

    εγω προτεινω να ζησεις την φαση αυτη οπως την νοιωθεις...εστω την επισκεψη των φιλεναδων σου...αν νοιωθεις οτι θες να φας ολα τα τηγανητα και τα γλυκα που θα βρεις μπροστα σου , καντο.....
    και δουλευε στο μυαλο σου την αλλαγη που θελεις να κανεις στον εαυτο σου...μεχρι να εισαι ετοιμη να αντιμετωπισεις το υγειινο φαγητο, φιλικα και οχι σαν τιμωρια...
    εγω αυτο θα εκανα..

  15. #15
    Σε ευχαριστώ πολύ
    Μακάρι όλοι ν' ακολουθούσαμε τον ίσιο δρομο προς την υγιεινή διατροφή και όχι τον γεμάτο στροφές, αυτόν της απόλαυσης. Σημασία έχει ότι όλοι κάνουμε τον αγώνα μας, άλλος πολύ, άλλος λίγο και παλεύουμε τη δυστυχία μας...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •