καρκινος οισοφαγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    33

    καρκινος οισοφαγου

    παιδια ξερει κανεις κατα ποσο συνδεεται ο καρκινος του οισοφαγου με τη βουλιμια??ο καρκινος του οισοφαγου ξερω οτι συνδεεται με την γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση...τωρα ποσο πιθανο ειναι να προκληθει κατι τετοιο απο τους εμετους?και αν συνδεεται μετα απο ποσο καιρο απο το τελος των βουλιμικων επεισοδιων μπορει να εκδηλωθει??

    ειμαι 16 μισο και για περιπου 6 μηνες εκανα εμετους..τωρα τους εχω μειωσει στο ελαχιστο και προσπαθω να τους κοψω εντελως..

    αλλα φοβαμαι τα χειροτερα για τις συνεπειες...(εχω και κληρονομικη προδιαθεση στν καρκινο)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    alice
    μην πανικοβαλλεσαι και μη βαζεις τετοιες σκεψεις στο μυαλο σου.
    ελπιζω οτι δεν σουα ρεσουν οι εμετοι κι οτι θελεις να τους κοψεις ετσι κι αλλιως γιατι ειναι απαισιοι και καταδυναστευουν την ομορφη ζωη σου.
    ο καρκινος ειναι μια πολυ μπλεγμενη και πολυπαραγοντικη ιστορια και κατα καιρους ενοχοποιουνται πολλα, αλλα αποδεδειγμενα αλλα μισο- κι αλλα ως υποψιες...
    γενικως, ακρη δεν βγαζεις, μακρια απο μας ....

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ
    θεωρω οτι το διαστημα που μας λες, ενω ειναι σοβαρο σαν αρχη της διαταραχης που μαλλον γνωριζεις ως βουλιμια, δεν φανταζομαι να επηρρεαζει σε τπτ την εκδηλωση καρκινου.....
    η γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση ειναι οπως ξερεις μια χρονια ασθενεια, κι αν αληθευει οτι σχετιζεται με καποιον τροπο μαυτον τον καρκινο, εχει οπωσδηποτε να κανει με την ΧΡΟΝΙΑ εκδηλωση της...με ΠΟΛΥ καιρο διαταραχης δηλαδη και την μονιμη βλαβη στον οισοφαγο που μπορει να επιφερει κι απο κει να ξεκινησει ισως καποια "κακια" αλοιωση........

    ξεχνα τον καρκινο λοιπον, κι επικεντρωσου στην ζωη σου που μολις ξεκιναει και στο ποσο ομορφη μπορει να ειναι χωρις τους εμετους και τον γαμο με την ζυγαρια σου....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ο καθαρτικός τύπος βουλιμίας,μερικές φορές, έχει σαν παρεπόμενο την παλινδρόμηση.Τώρα κατά πόσον συνδέεται με τον καρκίνο δεν ξέρω.Πάντως υπάρχουν ένα σωρό άλλες ασθένειες που προκαλούνται από τους εμετούς,οπότε θα έπρεπε να σε προβληματίζουν και αυτά.

    Όσο νωρίτερα τους κόψεις τόσο καλύτερο για σένα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Alice απο τους πολλους εμετους τα γαστρικα υγρα διαβρωνουν τον οισοφαγο και δημιουργειται μια φλεγμονη που εκδηλωνεται με οιδιματα τα οποια πολλες φορες φτανουν εως την αρχη της γλωσσας.Σου λεω απο προσωπικη εμπειρια οτι νιωθεις λιγο πονο στο διαφραγμα και εαν φας καποιες συγκεκριμενες τροφες νιωθεις ενα τσουξιμο.Η οισοφαγιτιδα δεν ειναι επικινδυνη εαν αντιμετωπιστει εγαιρως αλλα ναι ενα μικρο ποσοστο μπορει να προσβληθει απο καρκινο του οισοφαγου η των φωνιτικων χορδον.Απο χρονια οισοφαγιτιδα μπορει τα κυτταρα του οισοφαγου να εξελιχθουν ετσι ωστε να ειναι πιο ανθεκτικα στα οξεα.Αυτο ονομαζεται οισοφαγος Barret και σιγουρα ειναι επικινδυνο.Εχω οισοφαγιτιδα εδω και 6 μινες εαν παρατηρησω καποια μεταβολη θα σε ενημερωσω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Συνδεεται. Καποιο σημειο του σωματος που τραυματιζεται ξανα και ξανα, εχει πιθανοτητες να προκληθει καρκινος λογω αιματωματων (η καπως ετσι). Οπως γινεται παντα με τον καρκινο, δεν ειναι 100% υποθεση, ειναι αυξημενη πιθανοτητα, οπως με το καπνισμα.

    Προσωπικο παραδειγμα παλιου φιλου, εκανε ελληνορωμαικη παλη, δεν τα εκανε σωστα και παθαινε αιματωματα στον γοφο, τελικα επαθε καρκινο και εχασε το ποδι του απο τον γοφο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •