Μικρά μυστικά για διαιτα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252

    Μικρά μυστικά για διαιτα!!!

    Μικρά μυστικά:

    Αντικατάστησε τον καφέ με το τσάι και πιες τουλάχιστον 2 λίτρα νερό καθημερινά.


    Ξέχνα μια και καλή το φαγητό από ντελίβερι ή φαστφουντάδικα.


    Φρόντισε να μασάς καλά την κάθε μπουκιά μέχρι και δέκα φορές.


    Φτιάξε ένα ημερολόγιο στο οποίο θα καταγράφεις ό,τι τρως.


    Αν πεινάς, πιες νερό. Αν η πείνα επιμένει, κατανάλωσε ένα φρούτο και όχι σοκολάτα ή κάποιο άλλο παχυντικό γλυκό.


    Αντικατάστησε το κλασικό τηγάνι με ένα τηγάνι γουόκ για να μειώσεις την ποσότητα λαδιού [που καταναλώνεις. Αν έχεις φριτέζα, στείλτην στο υπόγειο.


    Για να λειτουργήσει μια δίαιτα, πρέπει να σε διαπνέει ένας σωστός τρόπος σκέψης. Η απώλεια κιλών δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Πρώτα θα αλλάξεις εσωτερικά με μετά εξωτερικά.


    Η υπνοθεραπεία, είναι ουσιαστικά η καλύτερη γνωριμία που θα έχεις με τον εαυτό σου. Μόνο όταν ηρεμίσεις και μπορέσεις να κατανοήσεις ποιά είναι εκείνα τα αίτια που σε σπρώχνουν στο φαγητό, μόνο τότε θα τα καταπολεμήσεις και θα αλλάξεις ριζικά και εμφάνιση και τρόπο ζωής.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    συμφωνω απολυτως!να προσθεσω:οσοι ειμαστε σε διαιτα για να αποφευγουμε τις ατασθαλιες ας λεμε 1 φορα την εβδομαδα θα φαμε πχ 1 σουβλακι,2 κομματια πιτσα,1 γλυκο.ετσι και κρατιομαστε ολη την εβδομαδα και επιβραβευουμε τον εαυτο μας αλλα κανουμε κ κατι αλλο.οταν με το καλο σταματησουμε την διατα δεν θα παρουμε κιλα γτ ο οργανισμος μας δεν θα εχει ξεκοψει τελειως απο την ζαχαρη κ.α. παχυντικα.επισης το ευχαριστιομαστε κιολας!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Κοίταξε, αυτό μπορεί σε κάποιους να δουλέψει αλλά και για κάποιους να είναι και επικίνδυνο.... Εγώ για παράδειγμα αν πω ότι στο τέλος της εβδομάδας που κάνω την δίαιτά μου, για επιβράβευση θα φάω μια σοκολάτα ή μακαρόνια (που είναι τα αγαπημένα μου), δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι θα σταματήσω μόνο στη μία σοκολάτα και μετά δεν θα τρελαθώ και αρχίσω να τρώω τα πάντα.....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    ναι οντως ισως εχεις δικιο...μου χει τυχει κ μενα μερικες φορες κ μετα ξεκιναγα απο την αρχη.μονο οταν ημουν πολυ αποφασισμενη μεσα μου κ τωρα δλδ.. δεν μου τυχαινει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Σίγουρα δεν είναι εύκολο ? όμως αν το βάλουμε στόχο ? όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε ? σωστά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα...Εγώ όσες φορές είπα άντε ας πάει και το παλιάμπελο...τι ψυχή έχει ένα γλυκάκι....
    Αυτό το γλυκάκι μου έβγαλε εμένα την ψυχή....μετά ήρθε κι άλλο...κι άλλο... κι άλλο...
    γι'αυτό τώρα έγινα υπάκουο κοριτσάκι!!!!!!!!!1

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    61
    Αυτο με τα γλυκα ειναι μεγαλη ιστορια....
    Εγω εχω καταληξει οτι οταν θελω γλυκο θα φαω π.χ. μια σοκοφρετα που εχει 200 θερμιδες περιπου.
    'Η ενα απο αυτα τα μικρα επιδορπια με σοκολατα που εχουν επισης λιγες θερμιδες.
    Παντως μετα απο πολλες προσπαθειες....παρατηρησα οτι με 1200 εως 1500 θερμιδες το πολυ ημερησιως, οι οποιες οι 200 ειναι κατι γλυκο, δε στερουμαι κατι, δε μου χαλαει τη διαθεση η ελλειψη γλυκου και χανω σταθερα 1 κιλο την εβδομαδα.
    Οταν εκανα αλλες διαιτες μονο μαρουλια και κοτοπουλο κοντεψα να παθω καταθλιψη....
    Ο καθε οργανισμος βεβαια ειναι διαφορετικος, εγω εκανα πολλες δοκιμες για να βρω μια διατροφη να μου ταιριαζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Ένας διαιτολόγος μπορεί ? ίσως όχι στην αρχή αλλά στην πορεία - να προσθέσει και το γλυκάκι.
    Έτσι και υπό έλεγχο είναι η κατάσταση και δε μας πιάνει η υστερία.
    Τι λέτε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    Originally posted by GLUKOULA28
    Αν έχεις φριτέζα, στείλτην στο υπόγειο
    γαμώτο είμαι αιώνια καταδικασμένη στην ανελέητη κόλαση των πολυακόρεστων...δεν έχω υπόγειο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Εχω παρατηρήσει ότι ένα μικρό γλυκάκι που και που δεν σταματάει την απώλεια κιλών ούτε καταλήγει σε υπερφαγία. Όμως όταν τρώω παραπάνω άμυλο μετά πεινάω σα λύκος και καταλήγω να καταβροχθίζω ότι βρω μπροστά μου. ΄΄Ετσι έχω καταλήξει να τρώω μέχρι δύο κράκερς ή μια φέτα του τοστ την ημέρα και μόνο ολικής αλεσης. Εχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο με το άμυλο;
    Είναι κακό να το περιορίσεις πολύ; Τελικά ένα μικρό γλυκό εμποδίζει την απώλεια κιλών; Τι λέτε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Ένα μικρό γλυκάκι όχι απλώς δεν σταματάει την απώλεια, αλλά θα έλεγα επιβάλλεται για να κρατάμε τις ισορροπίες. Η μακρόχρονη στέρηση κάποιων πραγμάτων οδηγεί συνήθως σε αντίθετα αποτελέσματα και υπερφαγία και άντε πάλι απ'την αρχή..
    Όσο για το άμυλο που λες.. τους υδατάνθρακες δηλαδή, είναι απόλυτα λογικό αυτό που αναφέρεις. Οι "άσπροι" υδατάνθρακες απορροφούνται πολύ γρήγορα και το αίσθημα του κορεσμού δεν κρατάει πολύ. Οι "μαύροι" αντιθέτως αργούν να απορροφηθούν και σου δίνουν το αίσθημα ότι είσαι χορτάτος για περισσότερη ώρα.

    Οι υδατάνθρακες (λένε τα βιβλία) πρέπει να αποτελούν το 50% της ημερήσιας διατροφής μας και ναι μεν μπορούμε να τους περιορίσουμε αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τους βγάλουμε εντελώς από το διαιτολόγιό μας. Μια ισορροπημένη διατροφή πρέπει να τα περιλαμβάνει ΟΛΑ! Στις σωστές ποσότητες φυσικά..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Ένα άλλο μυστικό που μου το είπε ο διαιτολόγος μου χτες που είχαμε συνάντηση (και που δυσκολεύομαι τρομερά να το εφαρμόσω στην πράξη) είναι ότι πρέπει να κόψω εντελώς την ζάχαρη. Όταν λέμε όμως εντελώς ΕΝΤΕΛΩΣ! Ούτε και στον καφέ μου που πάντα έβαζα δύο κουταλιές. Μόνο υποκατάστατο μέχρι να πετύχεις να τον πίνεις σκέτο!
    Μου εξήγησε διάφορα επιστημονικά (που τα ξέχασα κιόλας) σχετικά με το τι επιπτώσεις έχει η κατανάλωσή της στον οργανισμό και τι αλυσιδωτές αντιδράσεις προκαλεί, ενώ μου είπε κιόλας ότι η ζάχαρη γερνάει! Καταστρέφει το δέρμα και υπάρχουν υποψίες ότι μπορεί να προκαλέσει και Αλτσχάϊμερ!
    Μην γελάτε!!...
    Έτσι από σήμερα το πρωί στο ελληνικό μου καφεδάκι βάζω υποκατάστατο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Μπορούμε να χρησιμοποιούμε μαύρη ζάχαρη; πως να την καταργήσεις εντελώς; στον καφέ την έκοψα και μάλιστα απολαμβάνω περισσότερο τη γεύση του χωρίς ζάχαρη. αλλά δύο ή τρεις φορές την εβδομάδα να μη τρως ένα γλυκάκι; δε γίνεται. εξάλλου η ζάχαρη κρύβεται σε πολλές τροφές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    μα και μένα κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατο!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    πιστευω πως μπορεις να την καταργεις σιγα-σιγα.δηλαδη καθε βδομαδα η καθε 15 μερες να βαζεις ολο και πιο λιγο στον καφε η στο τσαι και ετσι να μην σου ερθει η πικριλα αποτομα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •