ΝΕΟ ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ: ΓΛΥΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    kallia
    Guest

    ΝΕΟ ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ: ΓΛΥΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ

    Αγαπητοι φιλοι,
    Γεια σας. Για οσους απο εσας θελετε να απολαμβανετε περιστασιακα στα πλαισια της ελεγχομενης διατροφης σας καποια γλυκα, σας περαθετω μερικες καλες επιλογες με λιγες θερμιδες τις οποιες θα μπορουσατε να προτιμησετε.

    φιλικα
    Καλλια Γιαννιτσοπουλου
    ΓΛΥΚΙΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΕ 150 ΘΕΡΜΙΔΕΣ

    Πόσες ήταν εκείνες οι φορές που ενώ τηρούσατε το διατροφικό σας πρόγραμμα, μπήκατε στον πειρασμό να φάτε κάτι γλυκό? Ήταν η ιδέα που σας καρφώθηκε στο μυαλό και με τίποτα δε μπορούσατε να αποβάλλετε?Στριφογυρίζατε γύρω από το ντουλάπι με τα μπισκότα και τις σοκολάτες με την σκέψη ?όχι δεν πρέπει να το φάω, αλλά θέλω τόσο πολύ κάτι γλυκό?. Ανοιγοκλείνατε το ντουλάπι και άλλες φορές υποκύπτατε στον πειρασμό ενώ άλλες φορές κρατήσατε τη θέση σας και αποχωρίσατε χωρίς να υποπέσετε στη γλυκιά αμαρτία.

    Όταν λοιπόν η επιθυμία για γλυκό σας κατακλίζει και δε μπορείτε να εφαρμόσετε τις τεχνικές που έχουμε μάθει για να την υπερνικήσετε (όπως να βγείτε μια βόλτα, να μιλήσετε με ένα αγαπητό άτομο ή να διαβάσετε κάποιο βιβλίο), τότε είναι προτιμότερο να φάτε κάτι από τη λίστα που σας παρουσιάζω παρακάτω, παρά να καταφύγετε σε οποιαδήποτε άλλη πλούσια σε θερμίδες γλυκιά αμαρτία?Προσοχή όμως: Eπιτρέπω μόνο μια γλυκιά αμαρτία στην εβδομάδα και κατά προτίμηση ως απογευματινό ενδιάμεσο γεύμα?

    Τα παρακάτω γλυκά προσφέρουν περίπου 150 θερμίδες:

    Ένα μικρό αμυγδαλωτό

    Μια γεμάτη κουταλιά της σούπας γλυκό του κουταλιού

    Ένα μικρό εκλέρ

    Ένα γεμιστό μπισκότο

    3 μικρά σοκολατάκια 25γρ στο σύνολο

    2 μπισκότα digestive light

    30γρ. παστέλι

    Ένα κομμάτι 40γρ χαλβάς αμυγδαλένιος

    Ένας εργολάβος

    Ένα μπολ ζελέ με φρούτα

    Ένα μικρό μπολάκι κρέμα καραμελέ

    3 λουκούμια μπουκίτσες


    Μια μπάλα παγωτό βανίλια

    ½ φλιτζάνι ρυζόγαλο σπιτικό με γάλα λάιτ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Εγώ πάλι προτιμώ μια κουταλίτσα μέλι (τα έχω βάλει με τη ζάχαρη και την έχω κόψει εδώ και 1-2 χρόνια). Πόσες θερμίδες έχει περίπου;

  3. #3
    kallia
    Guest
    το μελι αναλογα με τη ρευστοτητα και το μεγεθος της κουταλιας εχει περιπου 30 με 60 θερμιδες

  4. #4
    είναι και άλλα γλυκάκια με λίγες θερμίδες!

    ο ΜΠΕΖΕΣ έχει μόνο 50 θερμίδες ο μικρός. Τον μεγάλο δεν τον λογαριάζω πάνω από 100 με 150
    Το μουστοκούλουρο (50 γρ) έχει 130
    Το κουλούρι αμωνίας ένα των 40 γρ. έχει 150
    Η δίπλα (μια μεγάλη) έχει 100!
    Οι light μπάρες δημητριακών έχουν από 100 έως 60 θερμίδες (οι πιο διαιτικές είναι τις alpen)
    Ένα μεγάλο ψητό μήλο έχει 150 θερμίδες
    Επίσης τα light παγωτά έχουν ασύγκριτα λιγότερες θερμίδες (τα 0+0) όπως επίσης και τα light ζελέ. Ένα κεσεδάκι ζελέ light δεν έχει πάνω από 10 θερμίδες και μια μερίδα παγωτό δεν έχει πάνω από 80. Επίσης, τα light ρόφηματα σοκολάτας έχουν μόνο 40 θερμίδες το ποτήρι (τρείς κουταλιές γλυκού σοκολάτα) και είναι πολύ νόστιμα και ότι πρέπει για τον χειμώνα.

    και το πλέον αγαπημένο μου ... όταν το βρίσκω... το μαλί της γριάς έχει ελάχιστες θερμίδες (50 με 60 το πολύ - πολύ). Αν σκεφτώ και άλλα θα σας πώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    εγω θα διαφωνουσα με αρκετα γλυκα που αναφερεις αντ οτι περιεχουν τοσες λιγες θερμιδες. ειδικα για το μαλλι της γριας που ειναι φουλ στην ζαχαρη, κραταω τις επιφυλαξεις μου.
    προχτες εφαγα ενα κομματι μιλφειγ και το ευχαριστηθηκα. και ας εχει και 1000 θερμιδες. η' τρωμε κατι και το χαιρομαστε η' κανουμε μισες δουλειες. αυτης της αποψης ειμαι εγω.

  6. #6
    gourounitsa
    Guest
    Θελω μαλλι γερου υπαρχει?μονο γριας υπαρχει?ιχιχ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    χαχαχα, μαλλον επειδη δεν θα εχει διαφορα μεγαλη γιαυτο! :P

  8. #8
    sory Blis, αλλά κάνεις λάθος. Το μαλί της γριάς φτιάχνεται (έχω δεί άπειρες φορές να το φτιάχνουν) με το πολύ μια κοφτή κουταλιά σούπας ζάχαρη και τίποτα άλλο. Η ζάχαρη λιώνει και με την φυγοκέντριση φτιάχνει τις ίνες. Είναι από τα πιο διαιτικά που υπάρχουν! Όσο για τα άλλα γλυκά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου! Συμβουλεύομαι πάσης φύσεως θερμιδομετρητές και υπάρχει η κοινή λογική για να υπολογίσεις τις θερμίδες γνωρίζοντας τα συστατικά κάθε γλυκού. πχ. οι μπεζέδες φτιάχνονται με ασπράδι αυγού (μαρέγκα που έχει ελάχιστες θερμίδες) και ζάχαρη. Ούτε βούτυρα, ούτε αλεύρι, ούτε λάδι. Μην σε τρομάζει τόσο η ζάχαρη, έχει 20 θερμίδες ανά κουταλάκι γλυκού. Για τον ίδιο λόγο έχουν περιορισμένες θερμίδες και τα λουκουμάκια.

    Επίσης, μια στο τόσο συμφωνώ ότι είναι ωραίο να ευχαριστιέσαι ένα πραγματικό γλυκό. Ωστόσο γιατί να μην μπορείς και πιο συχνά να δέχεσαι μικρές απολαύσεις; Διαφορετικά κάθε δίατα καταντάει αφόρητη και εγκλοβιζόμαστε στη δυστυχία ότι "δεν μπορώ να φάω γλυκό".

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    καλησπερα. προσωπικα δεν μου αρεσει ουτε σαν γευση επειδη εχω δοκιμασει αλλα ουτε καν σαν ιδεα οτι θα φαω σκετη ζαχαρη. δεν με τρομαζει η ζαχαρη μιας και οτι θελω το τρωω χωρις να σκεφτομαι θερμιδες και αλλα πραγματα. μου αρεσει 6 μερες να μην φαω γλυκο και την επομενη να φαω το γλυκο που εβαλα στο ματι. με λυσεις συμβιβασμου με γλυκα τυπου χαμηλων θερμιδων και γευσης δεν μπορω. αυτα ειναι προσωπικα γουστα βεβαια και καθε αποψη ειναι σεβαστη.
    και το χρωμα πως αλλαζει? εχω δει μπλε, ροζ και πρασινο....

    δεν ξερω τι ειναι δυστηχια σημερα και με αυτα που διαβαζω εδω μεσα. να μην μπορουμε να φαμε γλυκο, οτι γιναμε τοσο περιεργοι και ιδιοτροποι ψυχολογικα ή οτι παχυναμε μισο κιλο?

  10. #10
    Δυστυχώς Bliss, νομίζω ότι είμαστε γνήσια νευρωτικοί... αυτό είναι δυστυχία και όχι τα κιλά. ʼμα δεν σε ενοχλούν τα κιλά σου δεν έχει πρόβλημα ψυχολογικό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    μαλλον πρεπει να εκτιμαμε περισσοτερο. δεν λεμε παλι καλα που εχουμε την υγεια μας σε γενικες γραμμες και που ειμαστε αρτιμελης!!!! αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

    τελικα με το χρωμα στο μαλλι της γριας τι παιζει? προσθετουν κατι αλλο εκτος απο την ζαχαρη?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    17
    φατε ρε κοριτσια...δε θα σας παχυνει μισος εργολαβος παραπανω...ειναι τρελα ολο αυτο!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    γνωριζετε κατι για τα παγωτα 0% και μονο 1γρ λιπους;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    0% λιπος και γλυκαντικη υλη ή περισσοτερη ζαχαρη απ οτι τα κανονικα για να γινει νοστιμο.οτι χανει σε λιπος το παιρνει σε ζαχαρη,και ας μην ξεχναμε οτι 1 γρ λιπους 9 θερμιδες 1 γρ ζαχαρη 4 θερμιδες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    νομιζω οτι αναγραφει θερμιδες το καθενα απο αυτα...καλουτσικα για τις ζορικες ωρες!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •