Λιγη βοηθεια στον ασχετο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2

    Λιγη βοηθεια στον ασχετο!

    Γεια σε ολους.Ειμαι νεος εδω και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ειμαι 20 χρονων 1.75 και 130 κιλα!Θα ηθελα να ξεκινησω μια σοβαρη διαιτα.Επειδη δεν μου περισευουν χρηματα για διαιτολογο ειπα να απευθυνθω σε σας!Εχω κανει αρκετες διαιτες ολα αυτα τα χρονια,αλλα ηταν ολες αυτοσχεδιες!Ειχα φτασει μεχρι τα 95 κιλα,αλλα λογω αγχους,ελλειψης υποστηρηξης και απειριας τα ξαναεβαλα.Αυτη τη φορα ομως ειμαι αποφασισμενος.Αυτο που ζηταω ειναι μια διαιτα οχι πολυ εξιδικευμενη.Π.Χ. με φιλετο ξυφια και ιστοριες.Θελω ενα απλο μοτιβο διαιτας ή ενα πετυχημενο προγραμμα διαιτας.Επισης θα ηθελα το σχολιο σας στις συμβουλες και στο προγραμμα της παρακατω σελιδας.Ευχαριστω εκ των πρωτερων.
    http://www.xtr.gr/216/article_2106.aspx

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
    Η άποψη μου είναι πως μόνο με διαιτολόγο μπορείς να κάνεις μια σωστή δίαιτα.
    Δεν είναι και τόσο ακριβά.
    Έχω ακούσει και για 30? τον μήνα και μάλιστα πολύ καλό διαιτολόγο.
    Καλύτερα να θυσιάσεις χρήματα από κάτι άλλο και να τα δόσεις σε ένα καλό διαιτολόγο.
    Είναι πολύ σημαντικό γιατί ο διαιτολόγος θα προσέξει και θα σου κάνει μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή.
    Θα προσαρμόσει το διαιτολόγιο σε φαγητά που σου αρέσουν και στα ωράρια που σε βολεύουν.
    Επίσης όταν ξέρεις ότι θα πας να ζυγιστείς, σίγουρα προσέχεις περισσότερο.
    Αυτά ? στη διάθεση σου αν χρειαστείς κάτι άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    ΑΓΑΠΗΤΟ BORDEN ΓΕΙΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ SITE
    ΔΙΑΙΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
    ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΚΕΙ
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ

    ΠΡΩΙΝΟ

    ΓΑΛΑ 1,5 % ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
    1 ΦΡΟΥΤΟ

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
    120 ΓΡ. ΚΡΕΑΣ Ή 150 ΓΡ. ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Ή 180 ΓΡ. ΨΑΡΙ Ή
    1 ΜΕΡΙΔΑ ΟΣΠΡΙΑ (ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ) Ή 300 ΓΡ. ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑ 2 ΤΥΡΙ
    ( 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
    ΣΑΛΑΤΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΜΕ 1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΛΑΔΙ
    1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ
    (50 ΓΡ. ΤΥΡΙ ΑΠΑΧΟ ΜΕ ΤΑ ΟΣΠΡΙΑ)

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ
    1 ΦΡΟΥΤΟ ΚΑΙ 1 ΓΙΑΟΥΡΤΙ 1,5 %

    ΒΡΑΔΙΝΟ
    ΤΟΣΤ
    ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ
    ΤΟΝΟΣΑΛΑΤΑ = 1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ
    1 ΑΥΓΟ ΚΑΙ 1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ
    50 ΓΡ, ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΚΡΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΑΛΤΑ

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΤΑ ΠΑΝΤΑ 1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΛΑΔΙ
    ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ
    ΖΕΛΕ ΛΑΙΤ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ, ΚΑΦΕΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ (ΜΟΝΟ 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ) 2 ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ ΑΛΚΟΟΛ ΤΗΝ ΕΒΟΜΑΔΑ
    ΑΥΤΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
    (ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)

  4. #4
    Βorden καλημέρα,
    Δεν είμαστε διατροφολόγοι όπως καταλαβαίνεις και δεν έχουμε τις λύσεις,(μακάρι να τις είχαμε) υπάρχουν πολλά μοντέλα διατροφής για να αδυνατίσεις. Το σημαντικότερο είναι να το έχεις πάρει απόφαση και να μπορείς να το διατηρήσεις και στη συνέχεια. (να μη σε κουράζει)
    Ξέρεις τι σε παχαίνει ..όλοι ξέρουμε, αν αφαιρέσεις ζάχαρη και το πολύ αλάτι απ τη διατροφή σου και πίνεις περισσότερο νερό έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα.

    Πριν από 2-3 χρόνια έχοντας πάρει μερικά κιλά πηγα σε ένα διατροφολόγο, μέτρησε το ποσοστό λιπους στο σώμα μου καθώς και τη μυική μάζα με κάποιο συνδυασμό δικό του.
    Μου είπε οτι είχα μεγάλο ποσοστό λίπους..τραγικό νούμερο και ήμουν 68 κιλά να φανταστείς.
    Μου έδωσε μία διατροφή περίπου σαν αυτή που σου προτείνει η ανεζζίνα.
    Με τη διαφορά οτι και σε μεσημεριανό και σε βραδινο ήταν απαραίτητη η πρόσληψη πρωτείνης. σε συνδυασμό και με σαλάτα φυσικά και υδατανθρακες (ρυζάκι, μακαρονια, η μαυρο ψωμί)
    Η ποσότητες φυσικά διαφέρουν ..είσαι αντρας θα φας παραπάνω.
    Την ίδια διατροφή με διπλάσιες περίπου ποσότητες έκανε ο αδερφός μου. 100 κιλά τότε με ύψος 1.80.
    Έχασε 20 κιλά και δεν τα ξαναπήρε γιατί πρόσεχε. Σε αντίθεση με μένα.
    Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στη στείλω με ένα mail.ʽΕίναι απόλυτα ισορροπημένη, θα χάσεις αργά αλλά σταθερα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •