ελλειπτικο vs διαδρομος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002

    ελλειπτικο vs διαδρομος

    ειμαι 4 χρονια σαυτο το σπιτι κ προυπηρχε ενας διαδρομος αχρησιμοποιητος, καλος.
    Δεν τον χρησιμοποιησα ποτε.
    Ακομα κκ οταν αποφασισα να γυμναστω πηγα σε γυμναστηριο,
    οπου κ παλι δεν εκανα διαδρομο λογω υπερβολικων κιλων και πονων στους αστραγαλους.
    Εχω δοκιμασει ελλειπτικο, παροτι αρχαρια τοτε, και μου αρεσε πολυ.
    Τωρα κυριως κανω στεπ.

    Θελω να εχω ενα οργανο γυμναστικης στο νεο σπιτι που θα παω κ χρειαζομαι τη βοηθεια σας ναποφασισω:
    1. τον προυπαρχον διαδρομο
    2. ελλειπτικο
    3.στεπ
    4. ποδηλατο
    5. summit
    Ποιο μηχανημα θεωρειτε πως μπορει να μας γυμνασει οσο πιο ολικα γινεται στο σπιτι?
    Εσεις εχετε καποιο και αν ναι ποιο?
    θα το σκεφτοσασταν να γυμναζεστε σπιτι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Εδω και 6-7 χρονια εχω πολυμηχανημα στο σπιτι,ειναι πολυ καλης ποιοτητας και το χρησιμοποιω συχνα,εγω αυτο θα προτεινα.Εχει πανω απο κωπηλατικη μεχρι πεκ ντεκ,για τρικεφαλα,τετρακεφαλα κλπ για ολο το σωμα εχει διαφορες ασκησεις,ειναι μια πολυ καλη λυση αν σου αρεσει η γυμναστικη με βαρη.
    Μια φτηνη και καλη λυση ειναι να επαιρνες μια μπαρα,βαρακια και ενα παγκο,και μ'αυτα μπορεις να γυμνασεις ολο το σωμα
    Ειχα και ποδηλατο που χαλασε,και σε αυτο εκανα αρκετα αλλα γυμναζει μονο ποδια,το ιδιο μπορεις να κανεις και με περπατημα εξω.

  3. #3
    Αφου τον εχεις ηδη τον διαδρομο και τον χωρο προφανως ειναι πολυ κριμα να ξοδευτεις για κατι αλλο, αφου ειναι και καλος!
    Μου αρεσει ο διαδρομος παρα πολυ και γυμναζει συνολικα! Στο δωματιο μου δεν χωραει ουτε για αστειο, δυστυχως...
    Αλλα βρηκα ενα μηχανημα τυπου ελλειπτικο απο το telemarketing που κλεινει και γυμναζει και αυτο ολο το σωμα και ειμαι ενθουσιασμενη! Ασε που γελαω παρα πολυ οταν με βλεπω να ιδρωνω πανω του! Θα σου στειλω- αν τα καταφερω με u2u το link για να μην κανω διαφημιση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    σευχαριστω! βασικα στο νεο σπιτι δε θα εχω χωρο ουτε γιαστειο...οποτε καλο θαταν να γλιτωσω το γομαρι τον διαδρομο. βεβαια κλειστος πιανει λιγοτερο χωρο απο το ελειπτικο...το οποιο δεν κλεινει (οσα εχω δει). νασαι καλα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    σευχαριστω φορτυ, σε μεθεπομενο σπιτι σιγουρα...που εκει θα εχω χωρο λογικα αφου θα το χτισουμε...

    οσο για το λινκ ηταν ακριβως αυτο που ειχα δει παλια να διαφημιζει η τελεμαρκετινγ και αναρωτιομουν πως θα το βρω! μεσωσες αντζελικα! μαλλον αυτο θα παρω, παω να δω το βιντεακι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    δεν εχει ομως αντισταση ε...ενω το ελλειπτικο εχει...δε βαριεσαι να μενεις διαρκως στην ιδια ενταση ασκησης? εννοω ποσο γρηγορα πια μπορεις να πας πανω του? εσενα σε ικανοποιει σαν μηχανημα? ευχαριστω κ παλι! απογοητευτηκα λιγο μπορω να πω...νομιζα ειχε αντισταση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    εγω εχω διαδρομο στο σπιτι , και ειναι καλος κιολας αλλα ειναι , οπως ειπες κι εσυ , γομαρι ... πιανει μια μεγαλη γωνια στο σαλονι κανω καθε μερα σε αυτον και γενικα εμενα τουλαχιστον με βοηθαει πολυ αν και γενικως βαριεμαι απιστευτα εκει πανω με το ζορι κανω ... εχω βαλει την τηλεοραση απεναντι και ειναι ισως το μονο σαρανταλεπτο που χαζευω στην τηλεοραση μεσα στη μερα , καθ οτι ουτε αυτη μαρεσει μαλακιες βαζει συνεχεια , αλλα δεν παλευεται αλλιως , θελω εναν λογο να μην κοιταω το καντραν για να μην μετραω λεπτα και βαριεμαι ... αν και με τον καιρο το εχω συνηθισει καπως πλεον ... οταν χασω κανα πενταρι κιλα ακομη λεω να παω γυμναστηριο , απεναντι το χω κριμα ειναι ... και ενα ποδηλατο να χα σπιτι δεν θα με χαλαγε παντως , γενικως αυτα τα 2 ξερω οτι βοηθανε αρκετα στην απωλεια κιλων ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    αχ βρε στελλου μια απο τα ιδια...μονο που εσυ κανεις...εγω επρεπε να γινει σεισμος για να κανω χααχαχαχ δλδ στα 4 χρονια ειναι ζητημα να εκανα 4 φορες...
    βρε συ γιατι δεν εχεις παει ηδη γυμναστηριο? κανεις απιστευτα πιο πολλες καυσεις κεει με το προγραμμα που σου βγαζει ο γυμναστης κ χανεις τρελους ποντους...ελπιζω να μη το κανεις απο θεμα ντροπης.
    Ντρεπομουν να παω στα 103 κιλα αλλα στα 99 πηγα κ απο τοτε μοιαζω με 80 κιλα οχι με 90 που εφτασα...δηλαδη παλια στα 90 δε βλεπομουν...
    μη ντρεπεσαι...στο γυμναστηριο πας για παρτυ σου, δε χρειαζεται να αποδειξεις τιποτα σε κανενα...μονο σεσενα...οτι μπορεις να κανεις το καλυτερο για τον εαυτο σου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Εγώ είμαι υπέρ του ελλειπτικού!
    Πιστεύω είναι καλύτερη αερόβια άσκηση, που πιάνει όλα το πόδι, μέση και χέρια εάν επιθυμείς.
    Το πιο σημαντικό και σε σχέση με τον διάδρομο είναι πως έχει πολύ λιγότερη επιβάρυνση στη μέση και στους αστραγάλους, στα πέλματα και στα γόνατα.
    Επειδή έχω πρόβλημα με τη μέση μου, το ελλειπτικό ήταν η καλύτερη λύση σύμφωνα με τους γιατρούς και τους γυμναστές μου.
    Σε αντίθεση με το στεπ που έχει τη μεγαλύτερη επιβάρυνση ειδικά στα γόνατα.
    Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
    Ελπίζω να βοήθησα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    καλημερα και απο εδω! βοηθησες παρα πολυ! ειδα το ελλειπτικο σου...μηπως εννουσες to XLS? δεν εχω σκοπο να δωσω τοσα χρηματα...σκεφτομαι κατι στη μιση τιμη αλλα παλι κετλερ...ειδα αυτα http://www.sport-fitness.gr/index.php?category_id=172 και μου αρεσουν τα 2 πρωτα. ριξε μια ματια αν θες να μου πεις τη γνωμη σου περι τεχνικων χαρακτηριστικων. σευχαριστω πολυ! οποιος αλλος γνωριζει ας μου πει... ευχαριστω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Το έχω κάτι χρόνια το ελλειπτικό ? γι αυτό και δε θα βρίσκεις το μοντέλο ? χιχι
    Νομίζω πως δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.
    Ένα οικονομικό θα είναι εξίσου καλό με ένα λίγο πιο ακριβό.
    Προσωπικά δε χρησιμοποίησα σχεδόν ποτέ ακουστικό για τους καρδιακούς παλμούς .
    Αν πίνεις νερό κατά τη διάρκεια, κοίτα να έχει καλαθάκι για το μπουκαλάκι σου.
    Εμένα δεν έχει και θα μου χρειαζόταν.
    Και γενικά κάτι για να βάζεις πραγματάκια, π.χ. τηλεκοντρόλ, κινητό.
    Λεπτομέρειες ? αλλά χρήσιμες πίστεψέ με ?
    Ααα? πρόσεξε επίσης την υποδοχή του ποδιού να είναι σταθερή.
    Δεν είναι ανάγκη να δένει με σκράτς αλλά να είναι αρκετά σταθερή για να μη κάνεις ξαφνικά μπαλέτο ? χιχι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    χαχαχα σωστη! εχω κ μια υψοφοβια...ειμαι πολυ χαρουμενη ππου επιτελους θα παρω κατι για τον εαυτο μου...κ ας πιανει 1,5χ ο,6 μετρα! αφου δεν εχει το μωρο μου προβλημα θα το παρω κ ας μη κανω συχνα....νομιζω θα με σωσει τις βροχερες μερες ή τις μερες που δε θα προλαβαινω κ να μαγεειρεψω κ να παω γυμναστηριο...τι να πρωτοκανεις οταν εχεις ενα κενο 2-5? για καλοκαιρι δε ττο συζητω ουτε ελλειπτικο ουτε γυμναστηριο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Έστω και 15 λεπτά να ανέβεις και να κάνεις χαλαρά ? είναι κάτι παραπάνω από το τίποτα.
    Αντί να κάθεσαι αραχτή στον καναπέ και να βλέπεις τηλεόραση, το κάνεις ωραιότατα και πάνω στο ελλειπτικό, με πανοραμική θέα και δε σκουριάζεις κιόλας.
    Μιλάς στο τηλέφωνο, πίνεις τον χυμό σου, έρχεται η γειτόνισσα (απρόσκλητη όπως πάντα) της κάνεις έναν καφέ και την καθίζεις απέναντι? χιχι? τέτοια πράγματα? και άλλα πολλά!
    Φαντασία να έχεις!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    λοιπον κατεληξα στο rivoom αφου παρατηρησα οτι αυξανεται το κοστος με βαση το βαρος χρηστη...το οποιο δε μου χρειαζεται... αποκλειεται να ξαναξεπερασω τα 100 ποσο μαλλον τα 110 κιλα...αρα θα παρω το πιο απλο κετλερ...

    ιρενε κανενα δεν εχει θηκη για το μπουκαλι θα μου κανει καμια ππατεντα ο δικος μου να το εχω καπου κοντα...

    αντε θα σκασω μεχρι να το μπω στο σπιτι να κανω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    ʼντε πάμε για ορθοπεταλιές!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •