Κόλπα για τήρηση της δίαιτας! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    και με αυτή την ψυχολογία που κουβαλάς πας να επιχειρήσεις ένα τόσο στερητικό πρόγραμμα σαν αυτό που μας ανέφερες!!!! αχ αυτά ακούω και τρελλαίνομαι! μα δε βλέπεις ρε κοριτσάκι ότι είναι εκ των προτέρων καταδικασμένη μια τέτοια προσπάθεια??? και τα κιλά δε θα έχανες και με τον εαυτό σου θα τα έβαζες που δεν τα κατάφερες και το μεταβολισμό σου θα κατέστρεφες τζάμπα!!!!!!
    λοιπόν άκου: πρέπει να ηρεμήσεις! το γυμναστήριο κάνει σίγουρα πολύ καλό! το μην πας όμως για ένα χρονικό διάστημα δεν είναι πια και τόσο καταστροφικό! δες το σαν την τέλεια ευκαιρία για ανασύνταξη! άσε το σώμα σου να ανακτήσει δυνάμεις και να επανέλθει από τους τραυματισμούς χωρίς να σκέφτεσαι για λίγο το γυμναστήριο! είναι και αυτό μια φάση απαραίτητη! ο οργανισμός σου σου ουρλιάζει "άσε με να πάρω ανάσα!!!!".
    διατροφικά τώρα............. άρχισε να τρώς όσο το δυνατόν ποιοτικότερα. και δεν εννοώ να τρώς βραστά και τίποτε άλλο. εννοώ: φάε 6 γεύματα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ξεκινώντας με ενισχυμένο πρωινό. αυτό να περιλαμβάνει γάλα ή γιαούρτι, δημητριακά και φρούτο. αν θέλεις πρόσθεσε μια κουταλιά μέλι ή μαρμελάδα. μετά φάε 1 - 2 φρούτα. μετά φάε για μεσημεριανό μια κανονική μερίδα φαγητού και μια σαλάτα ωμή με λαδάκι. μετά φάε άλλο ένα φρούτο ή ένα μικρό γλυκάκι. μετά για βραδυνό μια μερίδα πάλι λίγο μικρότερη από το μεσημεριανό συνοδεύομενη φυσικά από ωμή σαλάτα με λαδάκι. και αν ξαναπεινάσεις λίγο πρίν κοιμηθείς πιές ένα γαλατάκι με μια φρυγανιά! το φαγητό να είναι σπιτικό κι ας είναι οτιδήποτε (κρέας, όσπρια, λαδερό κλπ κλπ.........) αν μένεις με τους γονείς σου φάε ότι μαγειρεύει κάθε μέρα η μαμά αλλιώς κανόνισε να μαγειρεύεις η ίδια από την προηγούμενη μέρα.......
    αν το κάνεις αυτό θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα! και δεν θα πεινάς, και θα μένεις δυνατή και θα χάσεις!
    άσε να περάσει λίγος καιρός και αργότερα ξαναξεκινάς και την άσκηση............ μόνο έτσι θα καταφέρεις να ηρεμήσεις και το σώμα σου και την ψυχή! και βέβαια να κρατάς τα σωστά επίπεδα στα κιλά σου.......

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    eyxaristw polu sofi! de menw me toys goneis mou alla trww to fagito tis sxolis mou... pira to ok apo ton or8opediko mou na 3ekinisw kai pali na a8loumai k etsi kanw 1 wra kai kati 3 fores tin ebdomada proponisi volley alla mi fantasteis kati se megali entasi... xalara pragmata.... simera me ponesan ligo ta podia mou alla apo bdomada lew na 3ekinisw na trexw k misi writsa tis meres pou mporw... 8a prospa8isw na meiwsw toylaxiston tin posotita toy bradynou fagitou gia na arxisw na xanw ligaki i estw na 3efouskwsw.... simera efaga stis 08;30 ena loukouma kai stis 15;30 gyrw sta 150gr psari brasto me patzaria,4-5 pirounies poure,1 mpanana k mia feta pswmi me merenta!!! as opsetai i mia apo tis sympaiktries mou pou efere ti merenta sto trapezi!!! ax ax ax... k lew to brady na faw ligi salatitsa marouli k ena giaoyrtaki i ena milo....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    τέλεια! το φαγητό της σχολής θα καλύπτει πιστεύω όλοκληρη την γκάμα των ειδών μέσα στην εβδομάδα! θέλω όμως να φτιάξεις λίγο πρωινό σου.... ένας λουκουμάς μόνο με ζάχαρη σε φορτώνει άσε που σε μισή ώρα ξαναπεινάς: λοιπόν προμηθεύσου γιαουρτάκι, δημητριακά και φρούτα, βάλε το ξυπνητήρι μισή ώρα νωρίτερα κάθε πρωί και τρώγε.... βασιλικά!!!!!!! αν θέλεις γλυκάκι φάτο αργότερα (σε περιορισμένη ποσότητα φυσικά).......

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    3ypnaw ka8imerina stis 6 to prwi!! opote mou einai ligo banayso na 3ypnisw apo tis 5misi gia na faw.... den trww ka8e mera loukouma bebaia... apla simera i enallaktiki tou prwinou sti sxoli itan krouasan me merenta.... opote protimisa na tina3w ti zaxari apo to loukouma (oso ginotan) kai na faw ayto......!! :-p

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    telika efaga misi feta pswmi,misi mpanana,miso giaoyrti 2% kai 30gr meli...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    μπράβο κοριτσάκι μου! έκανες το καλύτερο ξεκίνημα!!!!!! πως νιώθεις? καθόλου καλύτερα?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    ναι μπορω να πω... σημερα εφαγα για πρωινο ενα κουλουρι Θεσσ., μια μπανανα κ ενα χυμο.... μετα ενα μηλο κ μιση μπανανα,και το μεσημερι ενα πιατο μακαρονια με ασπρη σαλτσα κ τυρι... :-$

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    ωραία.... βάλε όμως και μια σαλατίτσα στο μενού σου κάποια στιγμή.... ίσως το βράδυ (???)
    κανονικά πρέπει να τρώμε δύο βέβαια, αλλά καθότι αρχή θα φανώ επιεικής!!!!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    16
    σκατααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα χαλασα ολα σοφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τις τελευταιες 2 μερες... :-((((((( απο αυριο παλι!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by mayumi
    Εγώ όποτε έκανα δίαιτα και για κάποιο λόγο παρέκκλινα από το πρόγραμμα μέσα στη μέρα συνέχιζα τη μέρα αυτή τρώγοντας άτσαλα αφού σκεφτόμουν τώωωωρα την χάλασα τη δίαιτα,με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι και να χαλάω τη δίαιτα!
    Πλέον όποτε κάνω παρασπονδία προσπαθώ να συνεφέρω τον εαυτό μου και να συνεχίσω κανονικά τη διατροφή μου και πίνοντας επίσης πάρα πολύ νερό!Μεγάλο βήμα!
    και γω τα ιδια παθαινω αλλα εχω καποια tips που βοηθανε αρκετα.Οταν ομως δεν μπορω να αντισταθω και θελω γλυκο αυτο που κανω ειναι να ηρεμω,πινω νερο και καθομαι και απολαμβανω μια σοκολατα(ετσι κι αλλιως εχω στο προγραμμα μου μια σοκολατα την εβδομαδα οποτε ακομη και αν την εχω φαει ηδη δεν πειραζει 2 σοκολατες,και παλι μισο κιλακι χανω )
    το πρωτο tip ειναι η γυμναστικη.εκεινη την ωρα που με πιανει λιγουρα ακομη και με 15 λεπτα γυμναστικη περπατημα,χορο,δουλειες,επ� �τοπιο jogging κ.λ.π πρωτον μου περναει η λιγουρα και δευτερο λυπαμει το κοπο που εκανα και δεν τρωω αυτο που θελω
    επισης κατι που κανω ειναι να πιω ενα πρασινο τσα που καιει και λιπος και να φαω και ενα καροτο(τρελαινομαι για καροτα αλλα μπορεις να κανεις μια σαλατιτσα με οτι θελεις εσυ)
    επισης κατι πολυ κακο που κανω ειναι αν εχω μια σοκολατα στο ντουλαπι ή παστα την πεταω.οκ το ξερω ειναι κακο να πεταμε φαγητο,καλυτερα να εχεις φροντισει απο πριν να μην εχει το σπιτι παχυντικα πραγματα!
    τελος μπορεις ξανα να κανεις ανασκοπηση στα κινητρα σου,μια φωτογραφια ενος ευατου σου που δεν θες να ξαναεισαι,το χαρτι με τους στοχους σου,καποιο ρουχο που θες να σε χωραει κλπ
    :yes::yes::thumbup::thumbup::tumble::tumble::wink1 ::wink1::wink2::wink2::saint::saint::saint2::saint 2::smirk::smirk:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •