μεθοδος αλλαγης ζωης, διαθεσης, κιλων. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Δε μας κούρασες ίσα ίσα. Η φίλη μου που ήταν και αρκετα νέα(30) το αποτέλεσμα ήταν τόσο θεαματικό που τη ρωτούσαν αν έκανε μπότοξ

    Μωρέ ζωίτσα αν δε σου κάνει κόπο, μηπως θυμάσαι πάνω κάτω τι διατροφή τους δίνουν. Εγώ θυμάμαι πολλά λαχανικά και ψάρια.

  2. #17
    δε ξερω να σου πω Danai μου το διατροφολογιο της, ξερω οτι της ειπαν π.χ οτι θα ελαττωσεις την ντοματα γιατι εχει συστατικα που με βασει τις εξετασεις σου δεν πρεπει να τρως γιατι οταν τρως ντοματα δε χωνευεις για παραδειγμα στο σωστο χρονο και ερχεται η ωρα του επομενου γευματος και εσυ δεν εχεις ακομα χωνεψει το προηγουμενο και εχεις ξυνιλες και φουσκωματα κλπ.
    η θεια μου ετρωγε μια ντοματια τη μερα γιατι της αρεσει η ντοματα..
    Υπαρχουν φαγητα που της ειπαν να τα κοψει εντελως.ελαχιστα φαγητα!!
    π.χ της ειπαν να μην τρωει ενα ειδος κρεατος(δε θυμαμαι ποιο να σου πω..) ολα τα αλλα κρεατα φατα -σου λεει- .
    τωρα σου ειπα παραδειγματα...

    ουσιαστικα σου κανουν μεσα σε ολα και τεστακι συδανεξιας η κατι τετοιο...
    της εδωσαν πολλες συμβουλες βαση των εξετασεων της παντα(δηλαδη για τον καθενα ισχυουν αλλα πραγματα)
    γιαυτο δε μπορω να σου πω κατι συγκεκριμενο παρα μονο παραδειγματα.. για να μπεις στο νοημα..
    αλλα μπορεις να παρεις τηλ εκει και να σου εξηγησουν με λογια (απο το τηλεφωνο) τι ακριβως κανουν για να καταλαβεις!
    δε δεσμευεσαι με καποιο τροπο με το τηλεφωνημα!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ευχαριστώ πολύ!

  4. #19
    Την πηρα τηλεφωνο να τη ρωτησω κατι λεπτομερειες και μου ειπε οτι ο καθενας εχει το δικο του διατροφολογιο και οτι κανω εγω δεν ταιριαζει σε σενα..μπορει να σου φερει αντιθετα αποτελεσματα αν κανεις κατι που δε πρεπει (γιαυτο και λενε 'βασει των εξετασεων σου' βγαινει το προγραμμα).
    Τωρα η θεια ειναι Τσεχια μονιμα.. αλλα οσο την εβλεπα που εμενε εδω και εκανε το προγραμμα μια χαρα την εβλεπα..ουτε αγχος ουτε καταθλιψη αν θα χασω και τι θα κανω..κλπ
    και γενικα δεν ειναι και ο πιο ευκολος ανθρωπος!!!χαχα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Αντε καλη επιτυχια κ σε σενα κ στον πατερα σου..κ να μας ενημερωνεις...ακουγεται πολυ δελεαστικο κ αν το ειχες παραθεσει 2-3 μηνες πιο μπροστα θα το ακολουθουσα κ γω πιθανον...αλλα τωρα εχει ηδη αποφασιστει επεμβαση.....Ακομη κ να μην λειτουργουσε τι ειχαμε τι χασαμε....εχουμε πεταξει ενα σωρο λεφτα σε ασχετους διαιτολογους κ ινστιτουτα κ θα κολουσαμε σε μια προσπαθεια παραπανο????Ειδικα οταν αυτη θα εκανε καλο κ στην υγεια του σωματος μας ..του δερματος μας....κ γενικα του οργανισμου μας....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by zoinama

    Υ.Γ.
    Η θεια μου, εχασε 23 κιλα ακριβως γιατι...ηταν γλυκατζου και μεσα απο τις εξετασεις της διαπιστωθηκε οτι της ελειπε εκεινο το συστατικο απο τον οργανισμο της που την κανει να αποζητα τη ζαχαρη (ενω δεν ασθενει απο ζαχαρο).
    Τωρα δε μπορω να σας τα πω επιστημονικα γιατι δεν ειμαι και γιατρος αλλα γενικα μετα απο συνεντευξη και τη μελετη των εξετασεων της, ειδαν ποια στοιχεια και συστατικα της λειπουν και της τα αναπληρωσαν με βιταμινες κλπ (οχι με χημικο τροπο), της ειπαν ποιες τροφες της προκαλουν φουσκωματα, ποια συστατικα τροφων την παχαινουν, τι να αποφευγει να τρωει...κλπ.
    Με βαση αυτα 3 μηνες εκανε μια προσπαθεια και ο μεταβολισμος της λειτουργησε φισιολογικα μετα απο χρονια που εκανε τη μια διαιτα μετα την αλλη (οπως εγω) και χαλουσε το μεταβολισμο της. (η αποκατασταση του μεταβολισμου και η σωστη λειτουργια των ορμονων ειναι το βασικοτερο πραγμα που αλλαζει επανω μας αυτο το προγραμμα).
    Η νονα μου ακριβως ετσι! αλλα λιγα κιλα, δηλαδη κατω απο 10. για εκεινη ομως πολλα αν σκεφτεις οτι ειναι 65 πλεον, αντε 67. Α κ πασχει απο σακχαρο τελευταια, αλλα δεν θυμαμαι αν το ηξερε τοτε ή αν της το βρηκαν.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αααα ααα κ η νονα μου δεν ειναι κ ο πιο ευκολος ανθρωπος ακριβως οπως το εθεσες!

    Αλεξανδρα γιατι επεμβαση βρε...εδωσες ολες τις ευκαιριες που ηθελες?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by zoinama
    ΒettyG... ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι οι οποιοι υποσχονται τον ουρανο με τα αστρα τελικα?Εσυ τι ξερεις για αυτους?
    Για γιατρους μιλαμε...οχι για πωλητες ροφηματων και υποσχεσεων.
    Εννοειται οτι θελει ορεξη και θεληση για να πετυχεις κατι.κανεις δεν κανει μαγικα...
    Οτι καινουριο υπαρχει πρωτα το κατακρινουμε και μετα το ακολουθουμε...εγω αυτο ξερω να πω.
    Εγω εκανα 2 φορες στη ζωη μου τη διαιτα Ατκινς...ειδα αποτελεσματα και το εψαξα πολυ, αγορασα το βιβλιο του Ατκινς, εκανα προσπαθεια...και εχασα κιλα.Αλλα καποια στιγμη τα ξαναπηρα.Δε φταιει ο Ατκινς.Ολοι κανουμε διαιτες η ακομα και διατροφες απο διατροφολογους, και καποια στιγμη τα ξαναπερνουμε...ολα τα κιλα.
    Αυτο δε σημαινει οτι ΟΛΟΙ οσοι εχουν κανει Ατκινς τα ξαναπηραν.Αλλοι καταφεραν να τα διατηρησουν.
    Ετσι ειναι με ολες τις διαιτες και διατροφες.Αν εσυ εχεις τα κοτσια και την υπομονη πετυχαινεις.Εγω δεν ειμαι ετσι ομως και γιαυτο ψαχτηκα!
    Βρηκα κατι και ειπα να το παραθεσω...!σκοτωστε με!!
    Δεν κατάλαβα γιατί σε ενόχλησε τόσο πολύ το να είναι κάποιος αντίθετος με την πρόταση σου.
    Ακριβώς από πάνω μας στη σελίδα του σάιτ αυτού διαφημίζονται! Κι αν είναι γιατροί? λοιπόν ? ο τόπος είναι γεμάτος γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων που μπορείς να κάνεις όποια εξέταση θέλεις.

    Ο απλός κανόνας, απώλεια= μειωμένη πρόσληψη θερμίδων σωστά δομημένου διατροφικού προγράμματος + άσκηση, δε μπορεί να αναιρεθεί, από κανέναν Ζωή..

    Και μη μου πείς τώρα οτι η θεία σου έχασε 23 κιλά λίπος σε 3 μήνες, τρώγοντας μόνο ειδικές για την περίπτωσή της τροφές......

    Κοίτα, δε νομίζω οτι χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση για το θέμα αυτό, απλά διαφωνούμε ωστόσο σου εύχομαι καλή επιτυχία....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Ξερω ενα ζευγαρι που εκαναν αυτες τις εξετασεις και βαση αυτων τους εδωσαν διαιτα.Ειχαν χασει πολλα κιλα,ο αντρας 25 και η γυναικα 17 και συνεχιζαν,τωρα ομως που τους ξαναειδα εχουν παρει αρκετα απο αυτα.σιγουρα δεν φταιει η διαιτα αλλα μαλλον οτι γυρισαν στις παλιες τους συνηθειες.

    απο το λιγο που ειχαμε μιλησει μου ειπαν οτι εκτος απο διαφορες αλλαγες που εκανε ο διατροφολογος (πχ εβγαλε το χοιρινο ενω τους αφησε τα υπολοιπα κρεατα)εκοψε απο τη γυναικα το ελαιολαδο που ετρωγε πολυ πριν και απο τον αντρα το ψωμι που και αυτος επισης ετρωγε παρα πολυ.Ισως αυτος να ηταν και ο λογος που αδυνατησαν,αφαιρεσε απο την διατροφη τους αυτα που κυριως τους παχαιναν

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Κι εγώ γνωρίζω άτομο που είχε στραφεί σε αυτό το κέντρο forty, και του είχαν κόψει το λάχανο, το αυγό
    το κοτόπουλο και το λευκό ψωμί..
    Έχασε κιλά πράγματι, αλλά δεν τα έχασε γιατί σταμάτησε το λαχανο και το κοτόπουλο έτσι?
    Απλώς έκανε δίαιτα.
    Όταν τελείωσε και σταμάτησε τη δίαιτα, δεν ξανάφαγε ποτέ τα απαγορευμένα, όμως τα κιλά ξαναήρθαν πίσω. ʼρα? τι τον αδυνάτησε?
    μήπως η δίαιτα? λέμε τώρα....

  11. #26
    Κι εγω ειχα κανει πολυ παλιοτερα τεστ δυσανεξιας ,οχι απο τη συγκεκριμενη εταιρια, prodiet αν εχει κανεις ακουστα , τωρα δε νομιζω να υπαρχει, εξαλλου υπαρχουν πολλα κεντρα του ειδους.
    Μου ειχε βγαλει κι εμενα αλλεργιες σε συγκεκριμενα κρεατικα, λαχανικα, φρουτα κλπ....δηλαδη απο καθε ομαδα τροφων εξαιρουσε αρκετα. Δε ηταν μονο αυτο ομως...εμενα μου ειχαν δωσει κανονικο διαιτολογιο και μαλιστα πολυ αυστηρο,ειχα ζοριστει πολυ να μπω στο κλιμα αλλα ειχε αποτελεσμα. 14 κιλα σε 40 ημερες, ειχα γινει αλλος ανθρωπος, αναπολω εκεινη την εποχη.
    Τα κιλα αυτα καθως και πολλα παραπανω πηρα επειτα απο ενα χρονο, που αρχισα αστατη διατροφη. Οσες φορες κι αν προσπαθησα να επαναλαβω τη συγκεκριμενη διατροφη δεν καταφερα να χασω βαρος, μαλιστα μου ειχαν πει οτι τα αποτελεσματα που σου βγαζει η εξεταση αιματος δεν ισχυουν εσαει, αρα επρεπε να το επαναλάβω,πραγμα που δεν εκανα.
    Ομολογουμενως ηταν η πιο επιτυχημενη διαιτα που εχω κανει, αλλα τονιζω οτι αδυνατισα εξαιτιας του αυστηρου διαιτολογιου και οχι του αποκλεισμου των συγκεκριμενων ενοχων τροφων.
    Ευχαριστως θα το επαναλαμβανα, δυστυχως τωρα ζω στην επαρχια και δεν εχουμε κατι αναλογο εδω...και δεν θα με καλυπτε να το ακολουθουσα με τηλεφωνικες οδηγιες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Εννοειται οτι κανοντας το τεστ δυσανεξιας δεν σημαινει οτι θα αδυνατησει καποιος χωρις να πεινασει,απλα ισως να βοηθηθει περισσοτερο αφου ο διαιτολογος θα βρει τις τροφες που τον κανουν να πειναει και να ζηταει περισσοτερο φαγητο και θα τις βγαλει απο το διαιτολογιο.Αυτο πιστευω εγω πως συμβαινει και τιποτα περισσοτερο.Ειναι αδυνατο να χασουμε αν δεν μειωσουμε τις θερμιδες

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ναι συμφωνω με φορτυ, ειδαλως να με παχαινει ο μαιντανος κ να τον κοψω κ ναδυνατισω δεν παιζει με τιποτα (ετσι μου ελεγε μια πελατισσα τους σε αντιστοιχο κεντρο, την παχαινε λεει ο...μαιντανος!)
    Κ εγω της απαντησα τοτε οτι κ μενα τα οσπρια με πριζουν αλλα τα τρωω κ ας εχω δυσανεξια οπως ελεγε...δηλαδη δε θα φαω το πιο υγιεινο φαγητο ή τον πιο υγιεινο συνδιασμο φαγητων για να δειχνω ξεφουσκωτη?

    Μεσογειακη διατροφη, τιποτε αλλο, λιγο απολα κ ολα καλα. Κ λιγα βηματα παραπανω τη μερα...

    Σε αλλη φιλη εβγαλαν οτι την παχαινουν οι σοκολατες κ το ψωμι. Μα φιλοσοφια θελει?

    Στη νονα μου παντως λειτουργησαν αψογα. Μηπως λοιπον παιζει ρολο κ το μορφωτικο υποβαθρο του υποψηφιου πελατη σχετικα με διατροφη...να ειναι σε θεση να κρινει αν αυτα που του λενε εχουν βαση ή οχι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Τα τεστ δυσανεξίας να είμαι ειλικρινής δεν τα δέχομαι, γιατί δεν τα δέχεται και η επιστήμη. Επίσης μια έρευνα που διάβαζα ενός δημοσιογράφου, πήγε σχεδόν σε όλα αυτά τα κέντρα και όλα μα όλα, του βγάλανε διαφορετικά αποτελέσματα

    Αυτό που μου αρέσει όμως στο συγκεκριμένο κέντρο (από ότι διαβάζω, γιατί δεν πήγα) είναι ότι δίνουν έμφαση στην υγεία και όχι μόνο στο βάρος. Και αυτό πρέπει να το καταλάβει και ο πελάτης.
    Εχει δίκιο η badgirl που λέει ότι πρέπει να τρώμε υγιεινά φαγητά, όπως μαϊντανό και όσπρια, ανεξάρτητα με το τι θα βγάλει ένα τετοιο τεστ.
    Ε τα άσπρα ψωμιά και τα γλυκά, πρέπει να τα κόψουμε. Γιατί επηρεάζουν το ζάχαρο του αίματος υπερβολικά και προκαλούν μακροχρόνιες βλάβες στο συκώτι και τα άλλα όργανα. Το ότι παχαίνουν πιστεύω ότι είναι ο συναγερμός του οργανισμού για να μας δείχνει ότι δεν δέχεται κάτι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αμα ειναι συναγερμοι ολα αυτα τα κιλα που εχω τοτε μαλλον πρεπει να παω σε ωρυλα κ οχι σε διαιτολογο xaxaxax

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •