ρατσισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258

    ρατσισμος

    Ολοι μας εχουμε πει οτι η εμφανιση δεν μετραει, αλλοι το εννοουσα με και αλλοι απλως δεν εξεφρασαν την πραγματικη τους αποψη για να μη κατηγορηθουν ως ρατσιστες.
    Κατα τη γνωμη μου αλλο το να ειναι καποιος ομορφος και αλλο το να ειναι ωραιος. Ομορφος ειναι ενας ανθρωπος που εχει γεννηθει με τα αποδεκτα χαρακτηριστικα της εποχης του, ενω ωραιος μπορει να ειναι καποιος που δεν τα εχει αλλα σαν συνολα και σαν αυρα βγαζει κατι που σε τραβαει.
    Απο την αλλη σημερα η ομορφια ειναι πολυ υπερτιμημενη, περισσοτερο και απο την εξυπναδα η την μορφωση . Τωρα θα μου πεις ειναι αυταποδεικτη (τωρα θα μοθ πεις σε προλαβαν το ειπε και ο Ουαιλντ πριν απο εσενα). Δεν εχει σημασια το πιστευω.
    Να πω ενα παραδειγμα δυο κοπελες με τα ιδια προσοντα, ψαχνουν για δουλεια. Ποια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βρει? Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα. Ρατσισμος.
    Θα ηθελα τις δικες σας αποψεις, για το αν η εμφανιση ειναι υπερτιμημενη για το αν εχετε χασει πραγματα η εχετε απορριφθει για αυτο τον λογο και τελος παντων τι θα μπορουσε να αλλαξει ολη αυτη την λανθασμενη κατασταση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Εσυ mcan τι ζορι τραβας με ολα αυτα που περιγραφεις;Aν θυμαμαι καλα μοντελο δεν ειχες πει οτι εισαι;
    Το τικερακι σου λεει 1.74 υψις,ησουν 66,ειχες ιδανικο βαρος δηλαδη και θες να φτας τα 53 κιλα να γινεις με απλα λογια, ελλειποβαρης,αρρωστη και στεκα.

    Το ρατσισμο ως χοντρη η ασχημη που ακριβως τον ενιωσες;
    Ειμαι πολυ περιεργη ειλικρινα...Εκτος αν καθεσαι και σκοτιζεσαι για μας τις υπολοιπες

    Σταματα τη διαιτα οσο ειναι καιρος γιατι σε βλεπω να αρχιζεις να βιωνεις τι εστι ρατσισμος στην πραξη κι οχι στη θεωρια οπως τωρα αλλα απο την αλλη πλευρα της οχθης.Ως ανορεξικη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εντάξει νομίζω οτι το θέμα το έθεσε γενικά, δε νομίζω οτι μιλαει μόνο για εκεινη.
    Εγω πάντως επειδη ειμαι σε εναν χώρο εργασίας οπου παιζει ρόλο λιγο το πως είσαι απλα να πω οτι στις περισσοτερες δουλειες κοιτάνε να εισαι περιποιημένος κ οχι απαραιτητα ομορφος.Το κριτήριο είναι να απλα να φροντίζεις τον εαυτο σου και να εισαι ευχαριστος. Αυτα στις απλες δουλειες, τωρα αν εννοεις για μοντελα, τηλεοραση κ γενικά δουλειες οπου δεν παιζει ρολο το μυαλο σου και οι γνωσεις σου εννοειται οτι υπαρχει ρατσισμος για αυτο κ οταν πας να ακουσεις εναν τραγουδιστη εισαι αναγκασμενος να ακουσεις πριν απ αυτον 15 άλλες και άλλους που τις περισσοτερες φορες απλα κλείνεις τα αυτια σου και κάνεις υπομονή ή αν εισαι άντρας χαζευεις την εμφανισή τους. Εξου και το απο φωνη κορμαρα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    συγγνωμη αλλα ο ρατσισμος δεν ειναι κατι που δεν σε απασχολει εκτος αν τον εχεις ζησει. Ολοι εχουμε ζησει ενα ειδος αυτου. Οχι μονο εμαφνισιακα ακομα και πνευματικα και λογω καταγωγης κτλ κτλ. Πολυ φιλοι μου ξενοιεχουν μια ρατσιστικη θεση απενατι στους Ελληνες και δεν τους αδικο γιατι κυριως στην Αθηνα οι περισσοτεροι ειναι πολυ αγενεις, πολυ βολεμενοι πολυ απο ολα τα κακα του κοσμου.
    Εχει δικιο και η semie οτι οι περισσοτεροι αντρες κοιτανε μονο την εμφανιση και αν ρωτησεις γιατι ειναι ελευθεροι θα σου πουν γιατι γνωριζουν μονο χαζες. Δεν διαφωνω σε αυτο. Τα περισσοτερα νεα ατομα κοιτανε να βελτιωσουν μονο την εξωτερικη τους εμφανιση για αυτο και το κεφαλι ειναι αδειο. Αυτο που με απασχολει κ δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι η ομορφια ειναι τοσο υπερτιμημενη, δεν υπαρχει κανενας που να εχει καταφερει κατι ΜΟΝΟ με αυτη. Απο την αλλη ειναι τοσο υποκειμενικη και φευγαλεα.
    Δεν ξερω απλως αναρωτιεμαι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    ενταξει πρεπει να εχεις κ τον αναλογο χαρακτηρα.εγω πχ δεν θα μπορουσα να κοιμηθω με καποιον για να με προωθησει σε μια δουλεια.αλλοι μπορουν.εκει διαφερει κ ο καθε ανθρωπος πιστευω.κ εκει πανε μπροστα μονο οσοι εχουν εμφανιση και τπτ αλλο.

  6. #6
    irenep
    Guest
    Originally posted by changes
    Εσυ mcan τι ζορι τραβας με ολα αυτα που περιγραφεις;Aν θυμαμαι καλα μοντελο δεν ειχες πει οτι εισαι;
    Το τικερακι σου λεει 1.74 υψις,ησουν 66,ειχες ιδανικο βαρος δηλαδη και θες να φτας τα 53 κιλα να γινεις με απλα λογια, ελλειποβαρης,αρρωστη και στεκα.

    Το ρατσισμο ως χοντρη η ασχημη που ακριβως τον ενιωσες;
    Ειμαι πολυ περιεργη ειλικρινα...Εκτος αν καθεσαι και σκοτιζεσαι για μας τις υπολοιπες

    Σταματα τη διαιτα οσο ειναι καιρος γιατι σε βλεπω να αρχιζεις να βιωνεις τι εστι ρατσισμος στην πραξη κι οχι στη θεωρια οπως τωρα αλλα απο την αλλη πλευρα της οχθης.Ως ανορεξικη...

    αυτο δεν ειναι ρατσισμος??????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    [quote]Originally posted by irenep
    Originally posted by changes
    Εσυ mcan τι ζορι τραβας με ολα αυτα που περιγραφεις;Aν θυμαμαι καλα μοντελο δεν ειχες πει οτι εισαι;
    Το τικερακι σου λεει 1.74 υψις,ησουν 66,ειχες ιδανικο βαρος δηλαδη και θες να φτας τα 53 κιλα να γινεις με απλα λογια, ελλειποβαρης,αρρωστη και στεκα.

    Το ρατσισμο ως χοντρη η ασχημη που ακριβως τον ενιωσες;
    Ειμαι πολυ περιεργη ειλικρινα...Εκτος αν καθεσαι και σκοτιζεσαι για μας τις υπολοιπες

    Σταματα τη διαιτα οσο ειναι καιρος γιατι σε βλεπω να αρχιζεις να βιωνεις τι εστι ρατσισμος στην πραξη κι οχι στη θεωρια οπως τωρα αλλα απο την αλλη πλευρα της οχθης.Ως ανορεξικη...

    αυτο δεν ειναι ρατσισμος??????[/quoσe]

    συμφωνω μαζί σου και δεν καταλαβαινω γιατι να γινομαστε επιθετικες χωρις λογο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Originally posted by mcan
    Ολοι μας εχουμε πει οτι η εμφανιση δεν μετραει, αλλοι το εννοουσα με και αλλοι απλως δεν εξεφρασαν την πραγματικη τους αποψη για να μη κατηγορηθουν ως ρατσιστες.
    Κατα τη γνωμη μου αλλο το να ειναι καποιος ομορφος και αλλο το να ειναι ωραιος. Ομορφος ειναι ενας ανθρωπος που εχει γεννηθει με τα αποδεκτα χαρακτηριστικα της εποχης του, ενω ωραιος μπορει να ειναι καποιος που δεν τα εχει αλλα σαν συνολα και σαν αυρα βγαζει κατι που σε τραβαει.
    Απο την αλλη σημερα η ομορφια ειναι πολυ υπερτιμημενη, περισσοτερο και απο την εξυπναδα η την μορφωση . Τωρα θα μου πεις ειναι αυταποδεικτη (τωρα θα μοθ πεις σε προλαβαν το ειπε και ο Ουαιλντ πριν απο εσενα). Δεν εχει σημασια το πιστευω.
    Να πω ενα παραδειγμα δυο κοπελες με τα ιδια προσοντα, ψαχνουν για δουλεια. Ποια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βρει? Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα. Ρατσισμος.
    Θα ηθελα τις δικες σας αποψεις, για το αν η εμφανιση ειναι υπερτιμημενη για το αν εχετε χασει πραγματα η εχετε απορριφθει για αυτο τον λογο και τελος παντων τι θα μπορουσε να αλλαξει ολη αυτη την λανθασμενη κατασταση.

    Καταρχην το καποιος να δινει σημασια στην εμφανιση του αλλου για εμενα δεν ειναι ρατσισμος. Ρατσισμος ειναι οταν υπολογιζει την εμφανιση περισσοτερο απο οσο σημασια εχει πανω σε ενα θεμα, πχ αυτο που ανεφερες για τη δουλεια. Οχι μονο αν εχουν τα ιδια προσοντα αλλα να εχει και πολυ λιγοτερα και παλι να παιρνει τη θεση.
    Εμενα μου το εχουν πει και χυμα πριν χρονια σε τυροπιταδικο, "πως θα σερβιρεις καφε διπλα στην τραπεζα,πως θα μπαινεις μεσα;" Γιατι για να σερβιρω καφε επρεπε να ειμαι αδυνατη και οχι να τον φτιαξω καλα...
    Στο σχολειο ειχαμε διαγωνισμο σχεδιου με αλλα σχολεια και η υπευθυνη με απεκλεισε και οταν διαμαρτυρηθηκα αφου αντικειμενικα σχεδιαζω κατι παραπανω απο καλα, ειπε πως επρεπε να δωσουμε ωραια εικονα στα αλλα σχολεια που θα ειναι εκει. Λες και ο διαγωνισμος ηταν για το next top model. Αν αυτη η εικονα που ηθελε να δωσει δεν ηταν περα για περα ρατσιστικη δεν ξερω πως αλλιως μπορω να την χαρακτηρισω, αναφερω αυτα ως χαρακτηριστικα παραδειγματα για το τι ειδους αντιμετωπιση εχω λογο βαρους.
    Για να αλλαξει ο ρατσισμος σε σχεση με την εμφανιση ειναι κατ' εμε ακατορθωτο.
    Οταν παντου προβαλλουν την εικονα των αψεγαδιαστων αδυνατων ως το μονο σωστο σωματοτυπο οπου προσφερει επιτυχια και ευτυχια αρκει για να σε βλεπουν σαν αποτυχημενο.
    Οταν στις κωμωδιες υπαρχει η χοντρη που διαρκως τρωει και δεν την νοιαζει τιποτε αλλο σαν καρικατουρα ανθρωπου, οταν το να κοροιδευουν τα παιδια το.... χοντρο και οι γονεις δεν το θεωρουν αφυσικο να συμβαινει αυτο, μετα πως να αλλαξει η κατασταση; Απλα δεν αλλαζει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δίκιο έχεις Νηρηίδα σε ότι αφορά το κομμάτι της δουλειάς. Για όνομα του Θεού πια, δεν ήξερα πως για να σερβίρεις καφέ σε τράπεζα -ουάου τράπεζα!- πρέπει να έχεις αναλογίες μοντέλου.
    Τον ρατσισμό τον βιώσαμε όλοι λίγο πολύ. Γνωστή κυρία μου ευχήθηκε πρόσφατα άντε και του χρόνου διπλή και δεν εννοώ στα κιλά, όπως συνηθίζεις! χαχαχα, γελάσαμε πάλι! ʼντε πια, γινόμαστε και κακοί, προκειμένου να αμυνθούμε μπροστά στους ανεύθυνους και γελοίους αυτούς τύπους, που το βρίσκουν διασκεδαστικό να παίζουν με τον πόνο μας.
    Και τώρα το καλό: Γνωστή αεροπορική εταιρία μηνύθηκε και αναγκάστηκε να αποζημιώσει αδρά υπέρβαρο, που τον ανάγκασε να πληρώσει δύο θέσεις, μια και τις καταλάμβανε. Γίνεται πού και πού και κανένα τέτοιο σκηνικό από όσους έχουν ακόμη τα κότσια να τα βάλουν με όποιον τους υποβαθμίζει λόγω κιλών.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •