βοηθειστε με!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3

    βοηθειστε με!

    Είμαι 20 χρονών και εδώ και 1μιση χρονο υποφέρω από συνεχή βουλιμικά επεισόδια. Σχεδόν κάθε φορα που θα φάω κάτι,θέλω οπωσδήποτε να καταναλώσω και καποιο γλυκό, οπότε νιωθω τύψεις για τις extra θερμίδες και καταφεύγω σε εμετούς. Εχω φτάσει σε σημείο να ξυπνάω τη νυχτα και να πηγαινω κρυφά στον κατω όροφο που μένουν οι γονεις μου και οι παππουδες μου και να "κλέβω" φαγητά από το ψυγείο. Φυσικά δεν έχω παραδεχτεί τιποτα σε κανένα γιατί ντρεπομαι για τον εαυτό μου και για την ελλειψη αυτοελέγχου.
    Σημερα διαβασα καποια αρθρα για την ψυχογενή βουλιμία και σοκαρίστηκα.
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΑΠΤΩ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.
    ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΩ.
    ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.
    Η ζωη ειναι πολύ ομορφη για να την περναμε πάνω απο μια λεκανη τουαλετας. από αυτη τη στιγμή θα κάνω ό,τι μπορω για να αλλάξω. Εχω ήδη αλλάξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε,ʼνναμπελ!Παρεμπι πτόντως,αν γιόρταζες χθες,χρόνια σου πολλά,υγιή κι ευτυχισμένα!
    Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι.Όπως βλέπεις πολύς κόσμος ταλαιπωρείται από διατροφικές διαταραχές.
    Μια διέξοδος είναι για την κραυγή,που δεν απευθύνεται εκεί,που της γεννούν λόγο να βγει!
    Καλό είναι ν'αρχίσεις να συμφιλιώνεσαι με αυτό,που σου συμβαίνει,να μιλήσεις γι'αυτό,να ζητήσεις βοήθεια
    από ειδικούς,που έχουν τον τρόπο και τη γνώση να σε βοηθήσουν!Εμείς στην καλύτερη,παρεούλα
    και κατανόηση μπορούμε μόνο να σου προσφέρουμε.Αν ζεις Αθήνα ειδικά έχεις πολλές επιλογές βοήθειας.
    Ελπίζω σύντομα να βρεις το δρόμο σου για το καλύτερο σου!Εμείς εδώ είμαστε πάντως.Φιλάκια!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    σε ευχαριστω πολύ! εσύ εχεις παθει τιποτε παρόμοιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ʼλλα είναι τα δικά μου θέματα...
    Θα βρεις όμως αρκετά άτομα,που έχουν περάσει
    ή ακόμα βιώνουν παρόμοιες με τις δικές σου καταστάσεις.
    Τι σκέφτεσαι να κάνεις για αρχή;Ποιό το σχέδιο δράσης σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    γεια σου ανναμπελ και ναταλακι
    κουκλαμου το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθυ
    και υπουλο
    θελει πρωτα απ ολα να το παραδεχθεις και να προσαθησεις να
    βρεις βοηθεια γιατι μονη σου ειναι πολυ πιο δυσκολο
    καλο θα ηταν να το πεις σε καποιον
    ετσι θα το συνειδητοποιησεις κι εσυ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο δρασης. Απλά για'μένα αυτή η ιστορία έχει τελειωσει οριστικά. Σιγουρα είναι πολύ νωρις ακόμα για να πω ότι το ξεπέρασα αλλά 'εχω αηδιάσει τόσο πολύ με τον εαυτό μου..Ως πότε θα χανω όλη τη μέρα μου τρωγοντας; Υπαρχουν τόσες χαρες στη ζωη κι εγώ...τέλος πάντων-μέχρι τώρα μετράω 16 ωρες "καθαρή"... άντε να δούμε...
    όποιος άλλος συμπάσχει ας το παλέψουμε όλοι μαζιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Καληνυχτα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •