Τι σκεφτεστε? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 112 of 112
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Συμφωνώ μαζί σου Μαράκι, τα σχόλια προς εναν ανορεκτικό αν παχυνε ή αν αδυνάτισε δεν βοηθούν καθόλου, αντίθετα τον εξοργίζουν, θυμάμαι ο αρραβωμιατικός μου, όταν είχα αρχίσει και έπαιρνα βάρος μου είχε πεί " Τι ωραία είσαι τωρα που πάχυνες λίγο" και εγώ κοντεψα να τον φάω!!
    Κάτι που μπορεί ουσιαστικά να βοηθήσει ένα ανορεκτικό άτομο είναι κάποια παραδείγματα από άτομα που πέρασαν νευρική ανορεξία και τι επιπτώσεις είχαν στην υγεία τους.
    Είχα δει στην τηλεοραση τοτε ενα αφιέρωμα που είχαν και είχα επηρεαστεί.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    συμφωνω με click....
    αλλα ο ανορεκτικος μονο αν το καταλαβει οτι εχει προβλημα και αναζητησει μονος του βοηθεια μπορει να το ξεπερασει.οσο κι αν τον πιεσει ο περιγυρος κατι καλο δεν προκειται να βγει. μονο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by click
    Απο ο,τι διαβαζω, ο κλασικος τροπος προσεγγισης, δηλαδη το να σας λενε οτι εισαι οκ δε χρειαζεσαι αδυνατισμα, ή πρεπει να παρεις βαρος εχεις σκελετωθει κλπ κλπ., οχι μονο δε σας βοηθαει, αλλα σας κανει χειροτερα.

    Οποτε, τι τελικα ειναι αυτο που μπορει να βοηθησει ενα ανορεκτικο ατομο να αρχισει να υποψιαζεται οτι βλεπει στραβα τα πραγματα?
    Εσας τι σας βοηθησε/βοηθουσε/βοηθαει ?
    Νομιζω οτι καποιος σοβαρος λογος υγειας ισως να εκανε ενα ανορεκτικο ατομο να συνειδητοποιησει οτι εχει προβλημα,αλλα και παλι πολυ δυσκολα γινονται καλα.αλλα clickaki αλλο ειναι το θελω να ειμαι πολυ αδυνατη και αλλο εχω ανορεξια.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by eleni1201
    Οπότε τα θέματα υγιείας τα ταρακουνά έστω και λίγο ε? Δηλαδή μόνο αν τα φοβίσουμε???
    νομιζω οτι οταν το παθουν θα το συνειδητοποιησουν,οχι να τους το πει καποιος τριτος... αλλα και παλι δεν ξερω!!!μου εχουν πει για κοπελα 35 κιλα που νοσηλευοταν σε νοσοκομειο,ηταν με ορο, την ταιζανε με το ζορι αλλα και παλι αυτη αδυνατιζε και οσο νοσηλευοταν εκανε ασκησεις με βαρακια και λαστιχα και τζοκινγκ με τον ορο.τρελα πραγματα

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    σιγουρα μιλάμε για τρελά πράγματα, εγω οταν καταλαβα οτι εχω αμμηνόροια, το πηρα αλλιως!!!!ξεκινησα να παιρνω κιλα

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by Magdalena
    σιγουρα μιλάμε για τρελά πράγματα, εγω οταν καταλαβα οτι εχω αμμηνόροια, το πηρα αλλιως!!!!ξεκινησα να παιρνω κιλα
    ειναι ενα πολυ καλο βημα αυτο.... εγω παλι το παιζω γιατρος μαλλον και θεωρω οτι δεν φταινε τα κιλα μου για την αμηνοροια και απλα δε το σκεφτομαι.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ευχαριστω για τις απαντησεις :starhit:

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •