σωστη αποφαση?????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7

    σωστη αποφαση?????

    Καλησπερα, πρωτη φορα βρισκω ενα τετοιο forum και ετσι νομιζω οτι εδω μπορω να περιγραψω το προβλημα μου, κ ισως αν καποιος μπορει να μου δωσει καποιες συμβουλες με βοηθησει. Λοιπον ολα ξεκινησαν πριν απο περιπου δυο χρονια. Τοτε γνωρισα ενα παιδι με το οποιο μεχρι πριν λιγους μηνες ειχαμε κατι σαν ελευθερη σχεση δλδ αν και βρισκομασταν μονο για σεξ μιλουσαμε πολλες ωρες κ ειχαμε μια πολυ καλη φιλικη σχεση κατα τα αλλα! Το προβλημα ειναι οτι εκεινος μου ειχε ξεκαθαρισει οτι δεν ηθελε κατι παραπανω! Εγω ομως ενω εχω ηδη σχεση (πιστευοντας οτι ετσι θα τον ξεχασω) ειμαι πολυ ερωτευμενη μαζι του,( αν και η αληθεια ειναι οτι η σχεση μου ειναι πολυ καλα, ) ομως δεν του εχω πει ποτε τπτ! Πριν λιγες μερες λοιπον πηρα την αποφαση να του μιλησω, αλλα αισθανομαι ενοχες προς την σχεση που ηδη εχω γιατι οπως ανεφερα παραπανω ολα ειναι καλα παρ'ολα αυτα ομως δεν μπορω να βγαλω απ'το μυαλο μου τν αλλον! Ειναι σωστη λοιπον η αποφαση μου να του μιλησω??? Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη κ ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ntalia γεια σου! Το θεμα ειναι να ξεκαθαρισεις εσυ με τον εαυτο σου τι θελεις απ τον εναν κ τι απ τον αλλον..Να σκεφτεις τι σου προσφερει η σχεση που ηδη εχεις κ τι η ελευθεη σχεση με τον αλλον...Αν νιωθεις ανετα μ αυτο κ αισθανεσαι ετσι πληρης μπορεις να διατηρησεις την ηδη σχεση σου μιας κ λες οτι ειστε πολυ καλα κ τον αγαπας κ με τον αλλον διατηρεις μια ελευθερη φιλικη σχεση(κ μονο για σεξ απ ο,τι καταλαβα, ε??) Σκεψου τι θα ειναι καλυτερο για σενα, προκειμενου να μην κανεις κατι κ μετα να χτυπιεσαι...
    Δεν το βρισκω κ τοσο κακο να του μιλησεις κ να του πεις τι νιωθεις για εκεινον, αλλα συνυθως σε τετοιες περιπτωσεις (χωρις να θελω να σε προιδεασω ουτε υποστηριζω οτι παντα συμβαινει αυτο) η απαντηση απο την αλλη πλευρα δεν ειναι κ τοσο θετικη...
    Αν πιστευεις οτι θα σου κανει καλο να του μιλησεις κ να του εξηγησεις καποια πραγματα κ εισαι ανετη κ σιγουρη με αυτην την αποφαση σου, τοτε οκ...you thinnk, you choose!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ειναι η αληθεια. Το ξερω πως υπαρχει παρα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι αρνητικος! Κ εχω συμφιλιωθει με την ιδεα πλεον. Δεν θελω να του ζητησω κατι ουτε κ περιμενω τιποτα. Απλα θελω να το βγαλω απο μεσα μου μηπως κ ηρεμησω. Επισης ξερω πως ακομα και να ειναι θετικος δεν θα μπορεσουμε να ειμαστε ποτε μαζι γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα φυγει απ'την Ελλαδα. Και οσο σκεφτομαι οτι θα ζουμε τοσο μακρια θελω κ εγω να φυγω, δεν θα αντεχα να ξερω οτι δεν θα υπαρχουμε εστω στην ιδια χωρα. Εγωιστικο πολυ απο μερια μου, για τον ανθρωπο που ειμαι τωρα μαζι του, αλλα δυστηχως ετσι νιωθω οσο κ αν προσπαθω να το πολεμησω. Εχω σκεφτει ακριβως βεβαια τι θα πω στον αλλον το θεμα ειναι να βρω την δυναμη να του τα πω.... Σ'ευχαριστω πολυ για την συμβουλη Lacrymosa.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    O,τι κ να σου πει ο αλλος το ζητουμενο ειναι να κανεις εσυ αυτο που θεωρεις καλυτερο για τον εαυτο σου...αν νιωθεις οτι πρεπει να το βγαλεις απο μεσα σου κ να εκφρασεις πως πραγματικα νιωθεις, τοτε δεν υπαρχει λογος να μην το κανεις..απλα οπως λες κι εσυ χρειαζεται να βρεις την αυτοπεποιθηση κ τη δυναμη για να του το πεις....
    δεν φταιμε εμεις για τα συναισθηματα μας, ειναι πολυ πολυπλοκα ορισμενες φορες κ μας οδηγουν σε αδιεξοδα κ διλληματικες καταστασεις...αλλα το να τα καταπιεζουμε ειναι ο,τι χειροτερο...προτιμοτερο ειναι να βγαζουμε αυτο που εχουμε μεσα μας ασχετα με τις συνεπειες που ενδεχεται να εχει η καθε αποφαση κ πραξη μας...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Δεν ξερω τι μου γινεται η αληθεια ειναι, λιωνω για εκεινον το μονο που σκεφτομαι καθε λεπτο της ημερας ειναι οι στιγμες που εχουμε περασει μαζι! Ενω ειχα σχεσεις κατα καιρους παντα κ με ολους ηταν απλα σεξ. Με εκεινον ηταν ερωτας δεν με εκανε ποτε να νιωσω φτηνη. Κ παντα ηταν ο μοναδικος που καταλαβαινε τι μου συμβαινει χωρις να του πω τιποτα. Τον ερωτευτηκα απ'την πρωτη στιγμη που τον ειδα. Απλα αργησα πολυ να το παραδεχτω. Θα μου πεις ολα αυτα για εκεινον μπορει να μη σημαινουν τιποτα, μπορει να ημουν ακομα μια στο κρεβατι του. Ελπιζω τουλαχιστον αν του το πω να σταματησω να νιωθω ενοχη για τα αισθηματα μου. Και να καταφερω να συγκεντρωθω στην σχεση μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    copy-pasting.....

    να ενα μοτιβο αρετα κοινο, εχουμε σχεση με ατομα με τα οποια νιωθουμε ασφαλεια γιατι μας θελουν για σχεση, και εχουμε κολλημα με ατομα που μας ελκυουν, συνηθως περισσοτερο απο τα νομιμα που λες, αλλα δεν μας εμπνεουν ασφαλεια καθως δε μας θελουν για σχεση. Τι κρυβεται πισω απο αυτο; Το πραγμα ειναι αρκετα βαθυ. Συνηθως, οταν οι σχεσεις μας δεν εχουν φλογα, ειναι γιατι δε μπορουμε να τις διαχειρστουμε με φλογα, και επειδη αυτη μας λειπει, ερχεται απο ενα αλλο ατομο, το οποιο δε μπορουμε να το εχουμε σε σχεση, γιατι απλα φλογα και σχεση μαζι για μας γιοκ! Ισως ειναι πιο ευκολο ομως αντι για αυτο να συνειδητοποιησουμε στην αρχη οτι εχουμε φοβια με τις δεσμευσεις, οποτε δεσμευομαστε με ατομα που θα μπορουμε να τα αποχωριστουμε, γιατι οκ και με αυτον που εχεις τωρα μπορει να χωρισεις και παει, αλλα ο παρανομος θα σε ακολουθησει και στην τριτη σχεση σου πιθανοτατα. Οποτε ετσι εχουμε μια αισθηση ελευθεριας, καθως υπαρχει κατι εξω απο τη σχεση που μας κραταει απο το να δοθουμε 100% σε αυτην, και λειτουργει και σαν αποκουμπι-καβατζα, και πολυ συχνα, οπως εγινε και με σενα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, αναποφευκτα ερχονται και ιδεες αλλαγης του αποκουμπιου απο καποιον που μας θελει μονο για σεξ σε καποιον που μας θελει για σχεση. Με λιγα λογια μπορει να επαναλαμβανουμε ενα μοτιβο που εχουμε ζησει μες στην οικογενεια μας, οπου εχουμε μαθει αρα προτιμαμε ως γνωριμο να κανουμε σχεσεις εξαρτητικες και απορριπτικες, και να προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτον που μας απορριπτει (παρανομο), και τον νομιμο τον τραβαμε μεχρι οσο παει και μετα χωρισμος, γιατι δεν εχουμε μαθει να διαπραγματευομαστε για να διατηρησουμε τη σχεση, γιατι ουτως η αλλως μαλλον ποτε δεν τον θελαμε για "παντα", αφου το μυαλο παει και στον παρανομο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ntalia εφοσον νιωθεις ετσι δεν εχεις παρα να του ξεκαθαρισεις το πως νιωθεις κ να του πεις τι βλεπεις στο προσωπο του που δεν το εχεις δει σε αλλους που εχεις κανει σχεση κ ολα αυτα που γραφεις παραπανω...μην αισθανεσαι ενοχη για τα συναισθηματα σου κ μην τα καταπιεζεις...οσο τα πνιγεις τοσο υποφερεις...ξεκαθαριζοντας την κατασταση θα εισαι σε θεση να δεις μετα τι θα κανεις ειτε μ αυτον ειτε με την κανονικη σχεση σου....προσπαθησε να ηρεμησεις κ να εισαι δυνατη....
    :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Ευχαριστω πολυ και τις δυο γιαυτες τις συμβουλες! Οι δυο κολλητες μου ειναι τις αποψης οτι πρεπει να χωρισω πρωτα και υστερα να μιλησω στον αλλον. Οτι ειμαι μαζι του απο συνηθεια κ οτι δεν τον αγαπαω. Ομως δεν ειναι ετσι ειμαι μαζι του σχεδον ενα χρονο, και περναω καλα μαζι του απλα δεν ειμαι ερωτευμενη, νομιζω οτι αγαπη και ερωτας ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ετσι δεν ειναι? Και οσο καιρο ειμαι μαζι του δεν εχω παει με τον αλλον. Μεχρι πριν λιγους μηνες κανονιζαμε να βρεθουμε αλλα και ολο κατι γινοτανε και αναβαλοτανε. Απο τοτε εχω να τον δω, μετραω τους μηνες, τις μερες, τις ωρες που εχω να τον δω και να τον ακουσω. Με αλλα λογια απο συμπτωση δεν απατησα τον ανθρωπο που ειμαι τωρα. Τελος παντων, νομιζω οτι εχετε δικιο. Θα του μιλησω να ξελαφρωσω και ισως ετσι δω ξεκαθαρα τι πραγματικα νιωθω.!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ntalia View Post
    Ευχαριστω πολυ και τις δυο γιαυτες τις συμβουλες! Οι δυο κολλητες μου ειναι τις αποψης οτι πρεπει να χωρισω πρωτα και υστερα να μιλησω στον αλλον. Οτι ειμαι μαζι του απο συνηθεια κ οτι δεν τον αγαπαω. Ομως δεν ειναι ετσι ειμαι μαζι του σχεδον ενα χρονο, και περναω καλα μαζι του απλα δεν ειμαι ερωτευμενη, νομιζω οτι αγαπη και ερωτας ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ετσι δεν ειναι? Και οσο καιρο ειμαι μαζι του δεν εχω παει με τον αλλον. Μεχρι πριν λιγους μηνες κανονιζαμε να βρεθουμε αλλα και ολο κατι γινοτανε και αναβαλοτανε. Απο τοτε εχω να τον δω, μετραω τους μηνες, τις μερες, τις ωρες που εχω να τον δω και να τον ακουσω. Με αλλα λογια απο συμπτωση δεν απατησα τον ανθρωπο που ειμαι τωρα. Τελος παντων, νομιζω οτι εχετε δικιο. Θα του μιλησω να ξελαφρωσω και ισως ετσι δω ξεκαθαρα τι πραγματικα νιωθω.!!!
    Ακριβως. Αλλο ειναι να εισαι ερωτευμενη με καποιον κ να τον ποθεις πραγματικα κι αλλο να εισαι σε μια σχεση κ απλα να περνας καλα (η τουλαχιστον να μην περνας ασχημα)..
    Μιλησε του ανοιχτα κ ειλικρινα για το πως νιωθεις κ ευχομαι τα πραγματα να εξελιχθουν οπως θα ειναι πιο καλα για σενα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Σ'ευχαριστω πολυ μακαρι να βρω την δυναμη να του μιλησω και να φτιαξουν τα πραγματα. Η αληθεια ειναι οτι τωρα πηρα λιγο κουραγιο.!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ntalia View Post
    Σ'ευχαριστω πολυ μακαρι να βρω την δυναμη να του μιλησω και να φτιαξουν τα πραγματα. Η αληθεια ειναι οτι τωρα πηρα λιγο κουραγιο.!
    Χαιρομαι γι αυτο! Ευχομαι να παν ολα προς το καλυτερο για σενα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    copy-pasting.....

    να ενα μοτιβο αρετα κοινο, εχουμε σχεση με ατομα με τα οποια νιωθουμε ασφαλεια γιατι μας θελουν για σχεση, και εχουμε κολλημα με ατομα που μας ελκυουν, συνηθως περισσοτερο απο τα νομιμα που λες, αλλα δεν μας εμπνεουν ασφαλεια καθως δε μας θελουν για σχεση. Τι κρυβεται πισω απο αυτο; Το πραγμα ειναι αρκετα βαθυ. Συνηθως, οταν οι σχεσεις μας δεν εχουν φλογα, ειναι γιατι δε μπορουμε να τις διαχειρστουμε με φλογα, και επειδη αυτη μας λειπει, ερχεται απο ενα αλλο ατομο, το οποιο δε μπορουμε να το εχουμε σε σχεση, γιατι απλα φλογα και σχεση μαζι για μας γιοκ! Ισως ειναι πιο ευκολο ομως αντι για αυτο να συνειδητοποιησουμε στην αρχη οτι εχουμε φοβια με τις δεσμευσεις, οποτε δεσμευομαστε με ατομα που θα μπορουμε να τα αποχωριστουμε, γιατι οκ και με αυτον που εχεις τωρα μπορει να χωρισεις και παει, αλλα ο παρανομος θα σε ακολουθησει και στην τριτη σχεση σου πιθανοτατα. Οποτε ετσι εχουμε μια αισθηση ελευθεριας, καθως υπαρχει κατι εξω απο τη σχεση που μας κραταει απο το να δοθουμε 100% σε αυτην, και λειτουργει και σαν αποκουμπι-καβατζα, και πολυ συχνα, οπως εγινε και με σενα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, αναποφευκτα ερχονται και ιδεες αλλαγης του αποκουμπιου απο καποιον που μας θελει μονο για σεξ σε καποιον που μας θελει για σχεση. Με λιγα λογια μπορει να επαναλαμβανουμε ενα μοτιβο που εχουμε ζησει μες στην οικογενεια μας, οπου εχουμε μαθει αρα προτιμαμε ως γνωριμο να κανουμε σχεσεις εξαρτητικες και απορριπτικες, και να προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτον που μας απορριπτει (παρανομο), και τον νομιμο τον τραβαμε μεχρι οσο παει και μετα χωρισμος, γιατι δεν εχουμε μαθει να διαπραγματευομαστε για να διατηρησουμε τη σχεση, γιατι ουτως η αλλως μαλλον ποτε δεν τον θελαμε για "παντα", αφου το μυαλο παει και στον παρανομο..
    Ωραία η ανάλυση. Αλλά και για να το πω πιο απλά (όπως το παραδέχτηκε η Ντάλια), κάνουμε σχέση με κάποιον που μας φαίνεται πιο βολικός, μήπως και ξεχάσουμε εκείνον που δεν μας κάθησε όπως θα θέλαμε. Που βέβαια, αν καθόταν όπως θα θέλαμε, ίσως τελικά να μην τον θέλαμε και τόσο.
    Αυτό που είναι δύσκολο να αποκτηθεί, φαντάζει πιο πολύτιμο. Υλικά και συναισθηματικά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Marian_m αυτο που λες το εχω σκεφτει κ εγω δηλαδη οτι μορει να νιωθω ετσι επειδη δν μπορω να τον εχω. Ομως δεν ξερω αν ειναι αυτο η οτι απλα με εκανε να νιωσω πραγματα που κανενας αλλος δεν με εκανε να νιωθω. Ειναι απλα ο ανθρωπος που θα ηθελα να εχω παντα διπλα μου. Ισως γιαυτο να νιωθω ετσι γιαυτον....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Σκεψου γιατι ο ανθρωπος που θα ηθελες να ειναι διπλα σου, δεν ηταν και δεν ειναι..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    corfu
    Posts
    7
    Ισως αυτο που λεμε λαθος timing. Εκεινος τωρα εχει μια αλλη σχεση ενω ελεγε πως δεν ηταν για σχεση (μαλλον με εμενα). Και ισως επειδη εκανα πολλες λαθος, κινησεις τοσο εγω οσο κ αυτος! Ισως ολα αυτα μαζι. Οσο περναει ο καιρος καταλαβαινω οτι εκανα πολλα λαθη μαζι του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27
  2. Ειναι σωστη τημωρια?
    By maria... in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 37
    Last Post: 14-01-2010, 12:21
  3. κρίσιμη απόφαση
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-12-2008, 19:05
  4. Απόφαση Ζωής...
    By christmar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-10-2008, 01:05
  5. μια αποφαση
    By nikigirl18 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 10-01-2006, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •