Γεια σας και παλυ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1

    Γεια σας και παλυ

    Ειχαν να γραψω πανω απο 3 χρονια εδω δεν ξερω αν με θυμαστε.
    Επερνα ρεντουκτιλ γι να χασω βαρος και ενω ειχα χασει 15 κιλα σε λιγο διαστημα μου βγηκαν ψυχολογικα λογο αγχους και τα σταματησα.τοτε ειμουν περιπου 80 κιλα και ειχα φτασει 70 και τωρα ειμαι 89 χαλια!
    Θα ηθελα να μαθω αν κανεις απο εδω παιρνει τα φαρμακα και αν μπορει να παρει και xaxax για κρισεις πανικου που εχω λογο αγχους.Βεβαια θα ρωτησω και τον ψυχιατρο η τον ενδοκρινολογο γιαυτο να ειμαι σιγουρη.Ειναι τα μονα φαρμακα που εχασα βαρος τα reductil.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Νομίζω δεν υπάρχει πια το reductil, δεν είμαι 100% σίγουρος όμως.

  3. #3
    το καταργησανε δλδ?κριμα.
    εγω λογο το οτι παθενω κρισεις πανικου οταν ξεκιναω καποια διαιτα και αρχηζουν τα τρεμουλα παθενω επιτοπιες κρισεις πανικου και δεν μπορω ν κανω καμια διαιτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    το reductil αποσύρθηκε πριν από αρκετό καιρό καθώς είχε σοβαρές παρενέργειες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    gourounitsa τι εννοείς με το "και αρχίζουν τα τρέμουλα?" Σου προκαλεί τρέμουλο η δίαιτα ή η κρίση πανικού?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    Originally posted by gourounitsa3279
    Ειχαν να γραψω πανω απο 3 χρονια εδω δεν ξερω αν με θυμαστε.
    Επερνα ρεντουκτιλ γι να χασω βαρος και ενω ειχα χασει 15 κιλα σε λιγο διαστημα μου βγηκαν ψυχολογικα λογο αγχους και τα σταματησα.τοτε ειμουν περιπου 80 κιλα και ειχα φτασει 70 και τωρα ειμαι 89 χαλια!
    Θα ηθελα να μαθω αν κανεις απο εδω παιρνει τα φαρμακα και αν μπορει να παρει και xaxax για κρισεις πανικου που εχω λογο αγχους.Βεβαια θα ρωτησω και τον ψυχιατρο η τον ενδοκρινολογο γιαυτο να ειμαι σιγουρη.Ειναι τα μονα φαρμακα που εχασα βαρος τα reductil.
    καλως την.. εννοεις τα xanax που προφερονται ''ζαναξ'' αλλα γιατι σου εδωσε αυτα? ειναι αρκετα εθιστικα.. εγω επερνα centrac για τις κρισεις πανικου και δεν δυσκολευτηκα καθολου μα καθολου να τα κοψω.
    αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η διατροφη με τις κρισεις?

  7. #7
    Εχει γιατι ειναι ο φοβος δλδ τρεμω κατι εχω και αρχηζουν οι ταχυκαρδιες και ολα τα σχετικα μιτσοκολο.
    Τα ζαναξ τα παιρνω καποιες φορες σε μικρη δωση δεν παθενω εθισμο 3 χρονια τωρα που τα παιρνω.
    Παιρνω το μισο των 0.50 η και 0.25 .
    Επερνα και τα σεροξατ 3 χρονια τα οποια εκοψα εδω και 7 μηνες και δεν εχω κρισεις συχνα.
    Απλα εχω σωματικους πονους πολους λογο αγχους και σκεφτομαι να παω σε ορθοπαιδικο μηπως μου γραψει τιποτε norcesil.

  8. #8
    Originally posted by welldah
    gourounitsa τι εννοείς με το "και αρχίζουν τα τρέμουλα?" Σου προκαλεί τρέμουλο η δίαιτα ή η κρίση πανικού?

    Και τρεμουλο και θλιψη χιχι.Πως θα χασω βαρος οταν νιωθω και ψυχολογικη πεινα?

  9. #9
    Originally posted by aggeloydaki
    το reductil αποσύρθηκε πριν από αρκετό καιρό καθώς είχε σοβαρές παρενέργειες
    Οντως ειχαν πολλες αλλα ηταν το μονο μεσο για μενα ωστε να χασω βαρος.Σκεφτομαι και εγχειρηση στομαχου αλλα δνε ξερω ποσα κιλα θα πρεπει να ειμαι για να κανω.Ειμαι με 1.70 περιπου 89 κιλα.

  10. #10
    Ελπιζω να φενεται η γραμμη κατω που φενονται τα κιλα ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by gourounitsa3279
    Originally posted by aggeloydaki
    το reductil αποσύρθηκε πριν από αρκετό καιρό καθώς είχε σοβαρές παρενέργειες
    Οντως ειχαν πολλες αλλα ηταν το μονο μεσο για μενα ωστε να χασω βαρος.Σκεφτομαι και εγχειρηση στομαχου αλλα δνε ξερω ποσα κιλα θα πρεπει να ειμαι για να κανω.Ειμαι με 1.70 περιπου 89 κιλα.
    γουρουνίτσα καλημέρα,δεν θέλεις να χάσεις και τόσα πολλά κιλά με το ύψος που έχεις.Κανένας σωστός γιατρός δεν θα δεχόταν να σου κάνει χειρουργείο με το δείκτη μάζας που έχεις!!!και ακόμα και τα ταμεία "δικαιολογούν" τις βαριατρικές επεμέβασεις με δείκτη μάζς 40 και πάνω ή 36 αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας σημαντικά που έχουν κάποια σχέση με την παχυσαρκία!επίσης να ξέρεις πως το γεγονός πως παίρνεις κάποια φάρμακα μερικές φορές είναι ανασταλτικός παράγοντας για να χειρουργηθείς.
    έχεις προσπαθήσει να πας σε κάποιο διαιτολόγο?το έχεις συζητήσει με τον ψυχίατρό σου?(υποθέτω για να παίρνεις φάρμακα σε ψυχίατρο πας)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by gourounitsa3279
    Εχει γιατι ειναι ο φοβος δλδ τρεμω κατι εχω και αρχηζουν οι ταχυκαρδιες και ολα τα σχετικα μιτσοκολο.
    Τα ζαναξ τα παιρνω καποιες φορες σε μικρη δωση δεν παθενω εθισμο 3 χρονια τωρα που τα παιρνω.
    Παιρνω το μισο των 0.50 η και 0.25 .
    Επερνα και τα σεροξατ 3 χρονια τα οποια εκοψα εδω και 7 μηνες και δεν εχω κρισεις συχνα.
    Απλα εχω σωματικους πονους πολους λογο αγχους και σκεφτομαι να παω σε ορθοπαιδικο μηπως μου γραψει τιποτε norcesil.
    δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα το σκεπτικο σου..
    θα πας στον ορθοπεδικο να σου γραψει φαρμακα για πονους που οφειλονται στο αγχος?
    η να διερευνησεις αν οι πονοι οφειλονται ΚΑΙ καπου αλλου, εκτος απο το αγχος?

    όπως κ να χει, η υγεια ειναι πανω απ ολα, κανε ο,τι χρειαζεται να τη διασφαλισεις οσο το δυνατον περισσοτερο κ καλυτερα, και προσπαθησε να βρεις κατι που θα σε βοηθησει και το αγχος σου να διαχειριστεις κ κιλα να διωξεις(κ αυτα τα αναφερω σ αυτη τη φαση μονο κ μονο επειδη επηρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια σου κ οχι γιατι ειναι τοσο πολλα ωστε να εχουν προτεραιοτητα ) κ το μεγαλο μυστικο για αυτο ειναι η ΑΣΚΗΣΗ!!!

  13. #13
    Originally posted by aggeloydaki
    Originally posted by gourounitsa3279
    Originally posted by aggeloydaki
    το reductil αποσύρθηκε πριν από αρκετό καιρό καθώς είχε σοβαρές παρενέργειες
    Οντως ειχαν πολλες αλλα ηταν το μονο μεσο για μενα ωστε να χασω βαρος.Σκεφτομαι και εγχειρηση στομαχου αλλα δνε ξερω ποσα κιλα θα πρεπει να ειμαι για να κανω.Ειμαι με 1.70 περιπου 89 κιλα.
    γουρουνίτσα καλημέρα,δεν θέλεις να χάσεις και τόσα πολλά κιλά με το ύψος που έχεις.Κανένας σωστός γιατρός δεν θα δεχόταν να σου κάνει χειρουργείο με το δείκτη μάζας που έχεις!!!και ακόμα και τα ταμεία "δικαιολογούν" τις βαριατρικές επεμέβασεις με δείκτη μάζς 40 και πάνω ή 36 αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας σημαντικά που έχουν κάποια σχέση με την παχυσαρκία!επίσης να ξέρεις πως το γεγονός πως παίρνεις κάποια φάρμακα μερικές φορές είναι ανασταλτικός παράγοντας για να χειρουργηθείς.
    έχεις προσπαθήσει να πας σε κάποιο διαιτολόγο?το έχεις συζητήσει με τον ψυχίατρό σου?(υποθέτω για να παίρνεις φάρμακα σε ψυχίατρο πας)



    Εχω παει σε πολλους διαιτολογους αλλα δεν την παλευω.Νιωθω οτι θελω να τροω συνεχεια ειμαι ερωτευμενη με το φαι με κανει να νιοθω ανετα και ευτηχησμενη και τροω ακομα και οταν δεν πειναω.

  14. #14
    Originally posted by smart
    Originally posted by gourounitsa3279
    Εχει γιατι ειναι ο φοβος δλδ τρεμω κατι εχω και αρχηζουν οι ταχυκαρδιες και ολα τα σχετικα μιτσοκολο.
    Τα ζαναξ τα παιρνω καποιες φορες σε μικρη δωση δεν παθενω εθισμο 3 χρονια τωρα που τα παιρνω.
    Παιρνω το μισο των 0.50 η και 0.25 .
    Επερνα και τα σεροξατ 3 χρονια τα οποια εκοψα εδω και 7 μηνες και δεν εχω κρισεις συχνα.
    Απλα εχω σωματικους πονους πολους λογο αγχους και σκεφτομαι να παω σε ορθοπαιδικο μηπως μου γραψει τιποτε norcesil.
    δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα το σκεπτικο σου..
    θα πας στον ορθοπεδικο να σου γραψει φαρμακα για πονους που οφειλονται στο αγχος?
    η να διερευνησεις αν οι πονοι οφειλονται ΚΑΙ καπου αλλου, εκτος απο το αγχος?

    όπως κ να χει, η υγεια ειναι πανω απ ολα, κανε ο,τι χρειαζεται να τη διασφαλισεις οσο το δυνατον περισσοτερο κ καλυτερα, και προσπαθησε να βρεις κατι που θα σε βοηθησει και το αγχος σου να διαχειριστεις κ κιλα να διωξεις(κ αυτα τα αναφερω σ αυτη τη φαση μονο κ μονο επειδη επηρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια σου κ οχι γιατι ειναι τοσο πολλα ωστε να εχουν προτεραιοτητα ) κ το μεγαλο μυστικο για αυτο ειναι η ΑΣΚΗΣΗ!!!

    Αυτοι οι πονοι λεγονται ψυχοσωματικα και με πονανε οι μυες μου και οπως μου ειπαν γιατροι οφειλοντε στο αγχος.

    Μπα δεν θα το ελεγα οτι το μυστικο ειναι η ασχηση.Εκανα χρονια γυμναστικη αλλα αν δεν σταματησει κανεις να τρωει ποσοτητες φαγητου δεν χανει βαρος.:starhit:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    αν ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει θα δεις οτι δε μιλαω μονο για κιλα
    στα υπολοιπα αναφερομαι κ επειδη ακριβως οι πονοι ειναι ψυχοσωματικοι, εχει νοημα να ασκεισαι ωστε να αποβαλεις μερος του αγχους σου αλαλ κανενα νοημα να πας σε ορθοπεδικο να σου γραψει μυοχαλαρωτικα.
    επισης θασε ξαναρωτησω αν εχεις διρευνησει το προβλημα κ σε ορθοπεδικο... ειναι βεβαιωμενο οτι οι πονοι δεν οφειλονται ΚΑΙ σε καποιο μυοσκελετικο προβλημα?

    απο τι γιατρο παρακολουθεισαι? (αν θες να μας πεις )

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •