ανορεξικη η βουλιμικη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47

    ανορεξικη η βουλιμικη?

    Γεια σας!Εδω και πανω απο ενα χρονο βασανιζομαι απο διατροφικες διαταραχες αλλα δεν μπορω να καταταξω τον εαυτο μου σε καποια κατηγορια.Εχω χασει περιπου δεκα κιλα απο 54 πηγα 45 αλλα δεν ειμαι λιποσαρκη αφου εχω υψος 1.65 αλλα συγγενεισ και φιλοι μου εχουν πει πως εχω αδυνατισει.Περνω χαπια αδυνατισματος και πολλεσ φορες εχει τυχει να καταναλωσω κατψ απο 600 θερμιδες σε μια μερα.Ομως αρκετα συχνα τρωω πολυ και αναγκαζω τον εαυτο μου να κανει εμετο!Πιστευετε οτι ειμαι βουλιμικη η ανορεξικη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά, αλλά θέλω να σε βοηθήσω.
    Αρχικά θα σου πω ότι τα κιλά σου είναι λίγα. Υπήρξα 48 κιλά με ύψος 1.55 και ήμουν καλή, ίσως και λιγάκι αδύνατη. Παρέμεινα καλή μέχρι τα 60 μου κιλά. Ο γιατρός μου τώρα λέει ότι με θέλει 64 κιλά. Καταλαβαίνεις..
    Το ότι θέλεις να τρως, από μόνο του δεν σε κατατάσσει στην κατηγορία των ανορεξικών. Οι ανορεξικοί βλέπουν φαγητό και ιδρώνουν. Δεν ξέρω, όμως, αν πρέπει να χαρακτηριστείς και ως βουλιμική. Έχω μία υποψία: Μήπως είσαι ένα κοριτσάκι μικρό, που απλώς θέλει να φοράει τα μοδάτα ρουχαλάκια, τα σορτσάκια, να φλερτάρει, να αρέσει; Μήπως το κάνεις αυτό με λάθος τρόπο;
    Τέλος, γιατί πρέπει να βάλουμε ταμπέλα στον εαυτό μας; Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι έχει απορρυθμιστεί σε σένα και ευτυχώς το κατάλαβες έγκαιρα, ώστε να λάβεις μέτρα.
    Ας περιμένουμε απαντήσεις από τους πιο ειδικούς, που έχουν το ίδιο ακριβώς θέμα με σένα. Να είσαι καλά και να προσέχεις τον εαυτό σου!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    H αληθεια ειναι οτι ειμαι μικρη αλλα το οτι θελω να αδυνατισω δεν σχετιχετε με το οτι θελω να αρεσω...ηδη πριν αναπτυξω διατροφικες διαταραχες αρεσα πολυ στα αγορια χωρις καν να το επιδιωκω..Απλα παντα μου αρεσε η εικονα μιας πολυ αδυνατης κοπελας και παντα ηθελα οι γνωστοι μου να πουν πρεπει να παρεις κιλα εισαι πολυ αδυνατη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αυτό θα ήθελα να το ακούσω κι εγώ, αλλά για άλλους λόγους! :lol:
    Αν σου το πω εγώ θα ησυχάσεις; Είσαι πολύ αδύνατη, λοιπόν, για το ύψος σου.
    Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, νιώθω πως αγγίζω περιοχές, που πρέπει κάποιος πιο αρμόδιος να απαντήσει. Το μόνο που μπορώ να σου προσφέρω είναι ενδιαφέρον και ευαισθησία, αλλά δυστυχώς όχι γνώση. Εδώ θέλεις απαντήσεις από γνώστες του ζητήματος.
    Αυτό που σου λέω, ως γυναίκα, με σιγουριά είναι ότι αν αδυνατίσεις κι άλλο δεν θα αρέσεις ούτε στα αγόρια, ούτε καν σε σένα. Οι καμπύλες εκτιμώνται δεόντως, πίστεψέ με. Άκου και μένα, που χθες φορούσα ένα φόρεμα, που τόνιζε το στήθος. Ρώτα με πόσες κατακτήσεις είχα!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Xαχαχα ναι το ξερω στους αντρες αρεσουν οι καμπυλες αλλα εμενα οχι!δεν μου αρεσει που εχω στηθος θελω να αδυνατισω πολυ για να φυγει και αυτο!Επισης το οικογενειακο περιβαλλιν δεν με βοηθαει κε πολυ!δεν υπαρχει περιπτωση αμα φαω ενα γλυκο να μην εχω μετα την μανα μου να μου λεει ποποο ποσες θερμιδες να ειχε αυτο!δεν ξανατρωμε τιποτα ολη την εβδομαδα -.- Και γενικα οπου υπαρχει προβλημα κανουμε οτι δεν το βλεπουμε στην οικογενεια μου οποτε δεν περιμενω βοηθεια απο αυτους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Περίεργο μου φαίνεται που δεν σου αρέσουν οι σωστές καμπύλες. Δε μιλάω για ξύγκια, αλλά για τα σωστά σημεία. Έχω μία ξαδελφούλα, που ασχολείται με τον αθλητισμό χρόνια. Παίζει βόλευ και κάνει και ιστιοπλοία. Μάλιστα έχει βραβευτεί στο δεύτερο άθλημα. Είναι ψηλή, κούκλα στο πρόσωπο, έχει μακρυά, στιλπνά μαλλιά, είναι θεά. Την είδαν έξω και της πρότειναν να γίνει μοντέλο. Είναι αδύνατη, μετράς τα πλευράκια της, αλλά.. Έχει στήθος και πωπό.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Ομορφη και καλη στα αθληματα την ζηλευωωω :-P. Νε δεν υερω γιατι αλλα παντα ειχα ως προτυπο το πολυ αδυνατο σωμα!αφου μου λες της μετρας τα πλευρα πρεπει να ειναι αρκετα αδυνατη.Τα δικα μου δεν φαινονται για παραδειγμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Είχα χρόνια να τη δω και έπαθα την πλάκα μου! Φώλιασα στην αγκαλιά της, μιας και είναι τουλάχιστον 1.80, και της είπα πόσο κουκλάρα είναι! Μου έκανε εντύπωση το πόσο σεμνό παιδί είναι. Την απασχολεί μόνον η δουλειά της, δεν έχει επίγνωση της απίστευτης ομορφιάς της.
    Όσο για τα πλευράκια: Έφτασα στα 100 κιλά, μη ρωτάς πώς και γιατί, είναι μεγάλη ιστορία και έβαλα δακτύλιο. Είμαι στα 67 πλέον και όταν πρωτοέπιασα τα πλευρά μου, το είπα κατενθουσιασμένη στο γιατρό μου. Γιατρέ, έχω οστά! Αλήθεια, τι μας λες; Είπε γελώντας.. Αλλά δε θέλω να σου βάζω ιδέες περί πλευρακίων.. Εγώ γι' αλλού το πήγαινα! Πάντως η ξαδελφούλα μου τα έχει τα κιλάκια της!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    1.80?καλα φανταζομαι ποδι που εχει η κοπελα!μπραβο σου που εχασες τοσα κιλα πρεπει να ηταν πολυ ωραιο συναισθημα να βλεπεις τον εαυτο σου να χανει τα περιττα κιλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η κοπέλα, όπως σου είπα, είναι θεά! Πολύ καλύτερη από κάτι μοντέλα που κυκλοφορούν. Την είδα μετά το γυμναστήριο, φυσική και αμακιγιάριστη και πάλι ήταν καρακουκλάρα. Είναι ωραίο συναίσθημα πράγματι, να ξαναβρίσκεις το χαμένο σου εαυτό. Δε θα με ξανασυναντήσω ποτέ απόλυτα, γιατί περνάει και η ηλικία, αλλά τουλάχιστον θα σταματήσω να είμαι χοντρή. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    47
    Φυσικα και ειναι σημαντικο!οχι μονο για λογους αισθητικης αλλα και για λογους υγειας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •