ΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    ΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗΣ

    Θα ήθελα την βοήθειά σας.. ετοιμάζομαι για το μεγάλο βήμα.. να μανικωθώ.. θα ήθελα να με βοηθήσετε... στο νοσοκομείο τί πρέπει να πάρω μαζί μου? απο ρούχα εννοώ? νυχτικιά δεν φοράω σας το λέω προκαταβολικά.. μια φορά φόρεσα και κόντεψα να πνιγώ.. :yes: :smilegrin: είχα γυρίσει τόσες φορές σβούρα.. σαν διπλό πιτόγυρο ήμουν!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημέρα,koukourikou!
    Με το καλό να γίνει η επέμβαση σου κι όλα να πάνε κατ'ευχήν!
    Η εικόνα του ύπνου σου,που τώρα έχεις και σε αποθαρρύνει από το να πάρεις νυχτικιά δε θα είναι η ίδια μετεγχειρητικά.
    Θα κοιμάσαι ανάσκελα κι η αλήθεια είναι πως η νυχτικιά βολεύει καλύτερα τόσο για να σου εξετάζουν την κοιλιά όσο
    και για να κινείσαι πιο άνετα στην τουαλέτα.Επίσης θα έχεις την παροχέτευση στο πλάι,τις μικρές τομούλες σου με τις γάζες
    και δε θα ήταν ό,τι καλύτερο να σε ταλαιπωρει κι ένα λάστιχο μπιζάμας στη μέση.Προσπάθησε να το οπτικοποιήσεις
    κι επίλεξε ό,τι κρίνεις ή ξεκίνα όπως νιώθεις άνετα,αλλά πάρε και νυχτικιά εφεδρική μήπως δεις πως τελικά την προτιμήσεις.
    Εννοείται θα πάρεις κι εφεδρικά γιατί ενδέχεται να λερωθούν απο αιματάκι κλπ.Από κει και πέρα,μωρομάντηλα και συναφή
    για την τοπική σου καθαριότητα(αν δε θα είσαι σε κλινική ιδιωτική αλλά σε νοσοκομείο,πάρε και μαντηλάκια με χλωρίνη
    για την τουαλέτα να κάθεσαι άνετα).Από κει και πέρα τα προσωπικά σου καλλυντικά,πετσετούλα,παντ όφλες,καμιά ρόμπα
    (δεν ξέρω πότε θα χειρουργηθείς-εννοώ αν θα είναι καλοκαίρι ή αργότερα-γιατί θα περπατάς στους διαδρόμους για άσκηση).
    Κάτι να περνά η ώρα σου(μουσική,βιβλίο)αν και θα κοιμάσαι,θα μιλάς στα τηλέφωνα,θα έχεις τις επισκέψεις σου,δε θα έχεις
    ενέργεια για πολλά πολλά.Ρούχα δε θα χρειαστείς.Με αυτά που θα μπεις θα βγεις.Δε σκέφτομαι κάτι ιδιαίτερο άλλο.Δε χρειάζεσαι
    και πολλά.Καλή διάθεση πάνω απ'όλα και πίστη πως θα πάνε όλα μια χαρά!Α!Κι έναν άνθρωπο δίπλα σου το πρώτο βράδυ.
    Πέρασαν χρόνια από το δικό μου και δε θυμάμαι και πολλά...Πότε με το καλό είναι η μεγάλη μέρα;Καλή σου επιτυχία!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου... αν υπαρχει καθετηρας... γιατι αν υπαρχει λογικα θα ειναι πιο ευκολο το νυχτικο ε???????

  4. #4
    Εάν βλέπει και κανένα αγοράκι...:blush: για πείτε τι πρέπει να έχουμε μαζί μας και οι άντρες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ναι,ο καθετήρας είναι το πρώτο βράδυ,όπου δε φοράς κι εσώρουχο κατ'επέκταση...πώς θα βάλεις μπιτζάμα;Φυσικά νυχτικιά!
    Λατρεύω καθετήρα!Στο πρώτο μου χειρουργείο δε μου είχαν βάλει κι όλο μου το δράμα ήταν η τουαλέτα,που στην αρχή
    δεν έπρεπε να σηκωθώ για πολλές ώρες και με είχαν τιγκάρει και στους ορούς...Πάπια,πάνα ούτε για πλάκα...Μεγάλο ζόρι!
    Στα επόμενα όμως,καθετήρας-χλίδα.Ξαπλάρεις κι ούτε που νιώθεις ενόχληση καμία σε ό,τι αφορά στο θέμα αυτό.
    Και μη το φοβάστε αν δε σας έχουν ξαναβάλει.Τοποθετείται όσο είμαστε ναρκωμένοι και βγαίνει μ'ένα απλό τραβηγματάκι.

    Τα αγοράκια σαν τι να χρειάζεστε ιδιαίτερο,που από τη φύση σας είστε πιο απλά;Μια γυναίκα στο πλάι σας,φροντίδα και παρεούλα!Τι άλλο;

  6. #6
    NADINE αυτό το έχουμε δόξα τω Θεώ...:lol:
    Εσείς θα φοράτε νυχτικό οπότε μια χαρά . Εμείς τι φοράμε ;;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ανοιχτότερα μυαλά :tumble:

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ NA σαι καλα nadine ξεκαρδιστηκα!!!!!!:bouncy::bouncy::bou ncy: πατριδα κανονησε.....

  9. #9
    Τώρα που το λές δεν είναι κακό....:bouncy::bouncy:
    Προλαβαίνω να ράψω μια αντρική φούστα μαύρη , για να κόβει κιόλας.....!!!!!!!!!

    Μπράβο NADINE φοβερή ιδέα είχες !!!!!!

  10. #10
    αχ... σε ευχαριστώ NADINE μου... σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ... να είσαι καλά.. μάλλον θα καταλήξω σε νυχτικιά.. σίγουρα θα είμαι ανάσκελα... δεν φαντάστηκα κάτι άλλο:sniffle: .. όσον αφορά τον καθετήρα.. χαίρομαι ιδιαίτερα.. γιατί είμαι και πολύ κατρουλού!!!! :smilegrin:
    Διευκρίνιση.. γιατί το βράδυ πρέπει να έχω κάποιον μαζί μου? δυστυχώς δεν έχω μανούλα... να με βοηθήσει.. και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αγκαρέψω κάποια φίλη μου.. είναι αναγκαίο? θα χρειαστώ βοήθεια?

  11. #11
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλή μου,koukourikou,λυπάμαι που έχασες τη μανούλα σου.Κι η αλήθεια είναι πως εκείνη σκεφτόμαστε πρώτα σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Εγώ έκανα τέσσερα μέχρι στιγμής χειρουργεία κι όταν μου πρότειναν να κάνω ακόμα ένα βαριατρικό που θα κάνει τη διαφορά,
    από τους πιο σημαντικούς λόγους που ούτε να το φανταστώ μπορούσα ήταν πως πλέον δε θα την είχα δίπλα μου και θα με πλήγωνε
    περισσότερο από όλα αυτό.Δεν ξέρω αν έχεις κάποιον σύντροφο ή άλλο συγγενή ή φίλη που να νιώθεις αρκετά άνετα μαζί του/της
    ώστε να ζητήσεις συνοδεία για το πρώτο βράδυ.Αν χειρουργηθείς σε κλινική πατάς το κουμπί και συνήθως σχετικά άμεσα κάποιος έρχεται.
    Στα νοσοκομεία βέβαια είναι λίγο πιο δύσκαμπτα τα πράγματα.Για να έχεις μια εικόνα από τη δική μου εμπειρία,στο χειρουργείο το πρώτο
    που δεν είχα καθετήρα χρειαζόμουν τη βοήθεια της για να με στηρίζει για την τουαλέτα όταν επιτέλους επιτρεπόταν να σηκωθώ από το κρεβάτι
    κι επίσης μου έτριβε τις πατούσες που πονούσαν πολύ(δεν ξέρω γιατί).Στο τελευταίο μου ανέβαιναν υγρά και αίμα και μου έδινε αστραπιαία
    το χάρτινο δοχειάκι για να τα βγάζω(σε έφτιαξα τώρα σίγουρα πολύ!)Το πρώτο βράδυ αυτά.Μετά χρειάζεσαι κάποιον να σε καθαρίσει
    τοπικά,αλλά φυσικά δεν απαιτείται να μείνει μαζί σου.Δε σου λέω πως δε θα τα καταφέρεις μόνη σου,απλά καλό θα ήταν να έχεις κάποιον.

  13. #13
    συγνώμη που ξέχασα να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις NADINE μου αλλά έχω δύο μερές ρεπό και προσπαθώ να τα προλάβω όλα... να κάνω τις δουλειές μου και όλα.. μάλλον όπως μου τα λές θα βάλω αποκλειστική.. άν δεν μπορέσω να βρώ κάποιαν φίλη μου να κάτσει... τί να κάνω... ο γιατρός μου είπε πως θα κάτσω 3 βράδυα μέσα... αρχές Σεπτέμβρη θα την κάνω στο ΥΓΕΙΑ τελικά.. και ... θα καταλήξω σε νυχτικό.. γμτ την ατυχία μου... τί να κάνω..... και φαντάζομαι ότι για έναν μήνα θα κοιμάμαι ανάσκελα έτσι??? φαντάζομαι η μέση θα μου είναι πιασμένη απο τώρα!!!!!:duh:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    koukourikou μου,μην περιορίζεσαι στη δική μου εμπειρία για να αποκτήσεις εικόνα.Ας μιλήσουν κι άλλοι.
    Άλλη σημαντική παράμετρος για το αν θα χρειαστείς κάποιον δίπλα σου είναι και τι ώρα θα χειρουργηθείς.
    Αν σε πάρουν πρωί,θα έχεις συνέλθει αρκετά μέχρι το βράδυ.Αν βγεις απόγευμα είναι αλλιώς κάπως...
    Δε θέλω να σε βέλω να χρεωθείς αποκλειστική αν τελικά δεν καταφέρεις να έχεις κάποιον δικό σου δίπλα.
    Για να καταλάβεις πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η εμπειρία κάποιου από κάποιον άλλον,μετεγχειρητικά
    εγώ έμεινα τρεις εβδομάδες ανάσκελα στο κρεβάτι,πιάνοντας τοίχο τοίχο για τουαλέτα μόνο κι άλλοι
    μετά την πρώτη τους εβδομάδα ήδη εργαζόντουσαν κανονικά!Αν δε βαριέσαι να ρίξεις και μια ματιά
    στο τόπικ της sleeve...Βέβαια έχει και πολλά άσχετα εκεί,αλλά μεταξύ άλλων θα πάρεις πληρέστερη
    εικόνα του τι παίζει.Πάντως γενικά δεν κάτι δύσκολο ή τρομερό.Η πρώτη μέρα είναι ό,τι είναι βασικά.
    Καλή δύναμη στα τρεχάματα σου,ν'απολαύσεις τις διακοπούλες σου(αν δεν τις πήρες ήδη)και με το καλό
    το Σεπτέμβρη να αλλάξεις σελίδα στη ζωή σου!Επειδή δε διαβάζω τελευταία τι γράφεται αν θέλεις κάτι
    στείλε μου u2u οκ;Ο,τιδήποτε...γιατί όχι να τα πούμε κι αναλυτικότερα τηλεφωνικά.Σε φιλώ.Ναταλία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •