ψυχωση κ καταναγκασμοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    thessalonikh
    Posts
    5

    ψυχωση κ καταναγκασμοι

    καλησπερα εδω και εναμιση χρονο αντιμετοπιζουμε ενα προβλημα στην οικογενεια με την αδερφη μου,εδω και 8μηνες βρισκεται σε ψυχιατρικη κλινικη της θεσνκ,η διαγνωση ψυχωσικη συνδρομη με καταναγκασμους,δηλ. κανει αρκετες επαναληψεις,αγκιζει διαφορα πραγματα,πολλες φορες επιμενει να γινει το δικο της αν και ειναι παρολογο,ακουει λεει καποιες φωνες κατα διαστηματα,ειναι τοσο διαστημα μεσα και δεν εχει μεγαλη βελτιωση,εχουμε αρχισει να ανησυχουμε για το τι γινεται,πριν μπει σε κλινικη ειχε ακολουθησει αγωγη απο καποιον ιδιωτη ιατρο για 8μηνες αλλα τπτ καμια βελτιωση κ αναγκαστηκαμε να τη βαλουμε σε κλινικη.εχει αντιμετωπισει κανεις αναλογη περιπτωση με συγκενικο του προσωπο,η ο ιδιος? υπαρχει βελτιωση? θα μπορεσει να επανελθει σε ενα νορμαλ επιπεδο?οποιος γνωριζει ας απαντησει δεν ξερουμε τι να κανουμε πλεον εχουμε απελπιστει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Τα φάρμακα να ξέρεις βοηθάνε αρκετά αρκέι να τα παίρνει κάθε μέρα και να μην χάνει δόση. Πές της πως θα ηρεμήσει με τα φάρμακα και επίσης είναι καλό να υπάρχει κάποια οικογενειακή ενημέρωση για το θέμα αυτό (πχ να ρωτήσετε κάποιον γιατρό για το πώς θα πρέπει να της συμπεριφέρεστε). Εγώ στην αρχή δέν ήθελα να παίρνω φάρμακα...κάποια στιγμή όμως συνειδητοποίησα πως κάτι δεν πάει καλά και απο τότε δεν έχω χασει τη δόση μου σχεδόν ποτέ. Ίσως κάποια στιγμή να δεί κι εκείνη το φώς.

    Σου εύχομαι να ξαναβρείς την αδελφή σου με υγεία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....αμα παρει την καταλληλη αγωγη θα υπαρξει σαφης βελτιωση ασφαλως!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3
    καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουργια εδω και νομιζω πως εχω ελαφριας μορφης μανια καταδιωξης.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ποσο επικυνδινη ειναι η μανια καταδιωξης,πως αντιμετωπιζεται και αν πρεπει να παω σε καποιον ειδικο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλώς ήρθες...!

    δεν ειμαι η πιο αρμοδια για να απαντησω, ομως υπάρχουν πολλά μελη εδω που μπορουν να σε βεβαιωσουν απο προσωπικη εμπειρια ποσο μπορει να βοηθηθεις απο εναν ειδικο κ πώς μπορεις να δουλεψεις το προβλημα σου. Δεν γνωρίζω ποσο επικύνδινη ειναι, ομως γνωριζω ατομα που εχουν σημαντικοτατη βελτιωση -και- με την καταλληλη αγωγη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3
    ti einai mania katadioksis?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    ʼκου φίλε Νίκος25, προσπάθησε να κατανοήσεις όλα αυτά που σου λέω.
    Πρώτον δεν είναι καθόλου παράλογο που σου λέει ότι ακούει φωνές. Αυτό ισχύει και είναι πολύ επώδυνο, πρέπει να σταματήσουν.
    Η γνώμη μου είναι ότι οι γιατροί γνωρίζουν το πόσο είναι αναγκαίο να νοσηλευτεί. Όπως κάθε αρρώστια έτσι κι αυτή πρέπει να κάνει τον κύκλο της, βέβαια είναι χρονοβόρα και δύσκολη αλλά αντιμετωπίζεται.
    Εγώ έχω περάσει πολλά πάνω στην αρρώστια αυτή, αλλά μετά από 3 χρόνια άρχισα να ξεκαθαρίζω τα γεγονότα και να αναθεωρώ την ψυχική μου υγεία.
    Να είστε κοντά στην αδερφή σου με συχνή επικοινωνία με τους γιατρούς. Κουράγιο.
    Οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις πιο εξειδικευμένα είμαι στη διάθεσή σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Originally posted by psychotic
    καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουργια εδω και νομιζω πως εχω ελαφριας μορφης μανια καταδιωξης.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ποσο επικυνδινη ειναι η μανια καταδιωξης,πως αντιμετωπιζεται και αν πρεπει να παω σε καποιον ειδικο!
    Μέσα στη ψυχωσική συνδρομή περιλαμβάνεται και μανία καταδίωξης την οποία την έχω ζήσει και εγώ. Προτείνω να επισκεφτείς ένα γιατρό να μην επιδεινωθεί η κατάσταση σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Μανία καταδίωξης είναι η συγκεκριμένη εστίαση του μυαλού και των αισθήσεων σε ιδέες οι οποίες κάποιοι βάλουνε κατά της υγείας μας, της οικονομίας μας, των προσωπικών αντικειμένων και γενικά σε ότι έχει σχέση με το άτομο μας. Είναι τόσο ζωντανή που δε μπορείς να το αποφύγεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2
    Ο άντρας μου είχε μανία καταδίωξης.Πίστευε ότι όλοι μιλούσαν γι\' αυτόν ,ότι τον κατασκόπευαν και ότι θέλανε όλοι να του \'\'κλέισουν το στόμα.Υποπτευόταν τους πάντες.Νόμιζε ότι μας είχαν βάλει κοριούς στο σπίτι και ότι του έδινα δηλητηριασμένο νερό.Έκανε παράλογα πράγματα όπως το να πέρνει το αμάξι και να πηγένει πάνω-κάτω σε όλη την πόλη με την κόρνα μονίμως πατημένη για να τον \'\'αφήσουν ήσυχο\'\', όπως έλεγε.

    Μετά που πήρε τα φάρμακα,όλα πέρασαν.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3
    agapite mysticos an mporeis 8a i8ela na epikoinwnouses mazi mou mias kai exeis perasei to idio me emena,gia na se rwthsw kapoia pragmata.steile mou opote mporeseis!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    22
    psychotic από τα ελάχιστα που ξέρω - δεν είμαι ειδικός - θα σου συνιστούσα να επισκεφθείς έναν ειδικό αφού συμπτώματα μανίας καταδίωξης παρουσίαζε και η μητέρα μου για αρκετά χρόνια, και απλά το θεωρούσαμε κάτι το παροδικό (άλλωστε όπως έχω γράψει σε κάποιο άλλο θέμα για πολύ καιρό ήταν απλά λίγο περισσότερο από καχύποπτη με μικρά ξεσπάσματα), μέχρι που τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση σοβάρεψε και έκανε ψυχωσικό επεισόδιο πριν 2 μήνες. Αν και πλέον έχει συνέλθει σε ικανοποιητικό βαθμό με τα φάρμακα (και μέσα σε ένα μήνα και κάτι θεραπείας) δεν υπάρχει κανένας λόγος να φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο. Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη γιατί από τα λίγα που έχω διαβάσει και ζήσει, αυτές οι ιδέες φαίνονται απόλυτα φυσιολογικές σε αυτούς που τις έχουν (π.χ. φαίνεται απόλυτα λογική σκέψη για κάποιον που πάσχει το ότι μια παρέα που περνάει από κάτω και τραγουδάει, στην πραγματικότητα είναι \"βαλτή\" από κάποιους άλλους για να τον απειλείσει εμμέσως - δεν καταλαβαίνει δηλαδή ο πάσχων ότι στην πραγματικότητα αυτή είναι μια μη φυσιολογική σκέψη) και άρα με το να λες \"νομιζω πως εχω ελαφριας μορφης μανια καταδιωξης\" πιστεύω ότι αναγνωρίζεις ότι οι ιδέες σου δεν είναι απόλυτα \"φυσιολογικές\". Παρ\' όλα αυτά ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορεί να σου πει πολύ περισσότερα και πιο ακριβή από εμένα.

    Δε θέλω να σε τρομοκρατήσω ούτε να σε φοβήσω σε καμία περίπτωση, άλλωστε κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, απλά νομίζω ότι αν είχαμε πάει σε κάποιο ειδικό τότε, σίγουρα δε θα χε ταλαιπωρηθεί τόσο και η ίδια (δεν είναι εύκολο να βλέπεις παντού γύρω σου εχθρούς και να φοβάσαι το παραμικρό) και θα χαμε προλάβει την κατάσταση αυτή.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3
    euxaristw poly gia tis symvoules olwn.omws eimai poly epifylaktiki me th xrhsh farmakwn.ta 8ewrw kapws eukoli lysh kai arkleta epivlavi episis.kata ti gnwmi mou i psyxanalysi-estw ki an apaitei perissotero xrono-einai katalliloteri kai pio ousiastiki stin katapolemisi psyxikwn diataraxwn,ektos apo varies morfes psyxopa8ologias fysika opws sxizofreneia.den exw kanei pote omws epeidi exw psaksei arketa peri psyxologias genikotera exw kataliksei ekei.diafwneite?ki an nai giati?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Εγώ πιστεύω ότι και τα φάρμακα έχουν βάση για κάποιο χρονικό διάστημα. Το λέω αυτό γιατί η ψυχολογία στο μεγαλύτερο μέρος της έχει βάση τη διάθεση. Έτσι λοιπόν όταν οι νευροδιαβιβαστές δεν στέλνουν την σωστή πληροφορία στον εγκέφαλο τότε δεν έχουμε διάθεση και κατά συνέπεια ψυχολογία. Δε το συζητάω για νευρολογικά θέματα, που έχουν και αυτά επίπτωση στη ψυχολογία, χρειάζονται τα φάρμακα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    1
    γεια σας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •