Το Ημερολόγιο της Blossom
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 280
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299

    Το Ημερολόγιο της Blossom

    Γεια σας!

    Τα τελευταία χρόνια ανέβηκα πολλά κιλά και παρά τις κάποιες προσπάθειες μου να τα χάσω,
    η ψυχολογία μου πατούσε πάντα πόδι.
    Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, καταλαβαίνετε το φαύλο κύκλο που περιγράφω.

    Φέτος, στα οικογενειακά τραπέζια, ήταν η πρώτη φορά που οι συγγενείς μου τόνισαν πόσο πολύ έχω παχύνει.
    Με στεναχώρησε αυτή η πραγματικότητα.
    Δεν τους θυμώνω γιατί ίσως αυτός είναι ο τρόπος τους να 'σημάνουν συναγερμό'.
    Θυμώνω όμως με τον εαυτό μου που δεν κατάφερα μέχρι σήμερα να βάλω σε μια τάξη τα συναισθήματά μου,
    που πλέον έχουν κακό αντίκτυπο στο σώμα και την υγεία μου.

    (Βέβαια δεν σας κρύβω πως απόρησα με το μέγεθος της σημασίας που μπορεί να έχει το βάρος κάποιου αυτές τις γιορτινές μέρες.)

    Λίγο λοιπόν η απογοήτευση μου, λίγο ο θυμός μου, αλλά κυρίως κάποια μικροπροβλήματα υγείας που έκαναν την εμφάνιση τους,
    αποφάσισα να προσπαθήσω να ακολουθήσω μια πιο υγιεινή διατροφή.

    Όποιος συνοδοιπόρος είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος, για αλληλοστήριξη και αλληλοβοήθεια.

    Να 'στε καλά όλοι και καλή δύναμη τη νέα χρονιά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Καλησπέρα και πάλι.

    Σήμερα είναι η 9η ημέρα που προσέχω τη διατροφή μου, δηλαδή απέχω από επιδόρπια και τηγανητά φαγητά.
    Το σημαντικότερο: δεν παραγγέλνω από ταχυφαγεία.

    Να σημειώσω πως η συνήθεια μου να βαριέμαι ή να είμαι κουρασμένη για να μαγειρέψω πιστεύω είναι από τις χειρότερες,
    γι'αυτό και πρώτα αυτή θέλω να καταπολεμήσω.


    Χθες, 18/01/16, η ζυγαριά έδειξε 83 κιλά και σκέφτομαι κάθε Δευτέρα να ζυγίζομαι και να ενημερώνω το τικεράκι μου με το αποτέλεσμα.

    Οι ιστορίες σας μου δίνουν δύναμη και ευχαριστώ όσους μπαίνουν στον κόπο να τις μοιραστούν.
    Διάβασα τη θεματική της Μαντζουράνας, η οποία και αποτέλεσε μια μικρή έμπνευση για τη δημιουργία του δικού μου ημερολογίου.

    :bouncy:

    Υ.Γ. Είμαι αδιάθετη αυτές τις μέρες, οπότε το πραγματικό βάρος θα το δω την επόμενη εβδομάδα.

  3. #3
    Καλώς ήρθες και καλή έμπνευση να βρίσκεις νόστιμα υγιεινά τρόφιμα που θα σου φτιάχνουν την υγεια και την διάθεση! Μου αρεσει που εχεις τακτική αυτο δείχνει δύναμη και επίγνωση! Εδω ειμαστε να τα λεμε. Φτιάξε και ενα ημερολόγιο, θα σε βοηθήσει πολυ!Μην περιμένεις τελειοποίησε ις την διατροφή σου για να το κανεις! Ειναι πολυ ωραια διαδικασία και βοηθάει να βλέπουμε την πραγματικότητα. Βλεπεις το μυαλό παίζει παιχνίδια και πολλές φορες μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου, Blossom!!! Εγω ειμαι 1,57 και λογω πανελληνιων εφτασα να ζυγιζω 75!!! Μετα απο εναν χρονο σε αχρηστους, πραγματικά, επαγγελματιες και αναξιοπρεπεις ανθρωπους(ο ενας ειχε το θρασος να μου πει να παρω ξενικαλ, εννοειται δεν πηρα, ενημερωθηκα για τις παρενεργειες) και αφου εχανα παλι τα ξαναεπαιρνα. Εν τελει, ενημερωθηκα για σωστη διατροφη και με συμβουλες γνωστων μου, εφτασα στα 65! Φυσικα και με γυμναστικη! Αγορασα ελλειπτικο και κανω τουλαχιστον τρεις φορες τη βδομαδα! Εχω ακομα δρομο βεβαια, και αφου χασω ικανοποιητικο ποσοστο λιπους, θα συνεχισω για ενδυναμωση... Οσο γ αυτο που λες.. Ποσο τραγικο να σε κρινουν για το δερμα σου..! Ετσι ειναι η κοινωνια, δυστυχως και εγω επεσα απο τα συννεφα ποσο προκατειλημμενη ειναι και ποσο σπουδαιο ρολο παιζει κατι τοσο ασημαντο.. Τα κιλα! Σε καταλαβαινω απόλυτα γιατι και εγω εναν ολοκληρο χρονο να βλέπεις τβ ζυγαρια απο 75 στα 70 κουτσα κουτσα και μετα παλι απο 70 στα 75 ειναι ψυχοφθορο! Καλη συνεχεια! Θα τα καταφερεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Evelina μου σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Η αλήθεια είναι πως δεν έχω την υπομονή να κρατάω ημερολόγιο διατροφής με φωτογραφίες...

    Δυο φορές στο παρελθόν προσπάθησα να καταγράφω θερμίδες, και ενώ στην αρχή ήταν βοηθητικό, στο τέλος με κούρασε απίστευτα.

    Αν έχεις κάποια καλή συνταγή να μοιραστείς, μη διστάσεις να μου γράψεις!

    Σήμερα, 10η ημέρα και κρατιέμαι καλά (έφαγα ένα κομμάτι κέικ καρότο). Δεν άντεξα και ζυγίστηκα, με δείχνει 81.8 Kg.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Purplerose, πω πω πόσα λουλούδια μαζευτήκαμε! Και εσύ είσαι και μικρούλα.

    Δε γνωρίζω για το ξενικάλ, μου φαίνεται όμως τραβηγμένο να δίνουν έτσι απλόχερα φάρμακα σε νέα παιδιά...
    Έκανες το σωστό, να ακολουθήσεις διατροφή και άσκηση για μια πιο υγιεινή ζωή.

    Να προσέχεις τις αυστηρές δίαιτες, δεν κάνουν καλό και συνήθως στο τέλος σου επιστρέφουν περισσότερα από τα χαμένα κιλά.
    Been there done that, δυστυχώς.

    Τώρα πως τα πας; Καλή δύναμη και σε 'σενα, είμαι σίγουρη πως την έχεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Εγω παντα ημουν υπερβαρη δηλαδη ημουν 1,57 και ημουν γυρω στα 60-65!!! Περιττο να σου πω οτι δε ζυγιζομουν ποτε και δεν με ειχε απασχολησει το θεμα, γιατι ενιωθα πολυ καλα με τον εαυτο μου και επισης το σωμα μου εχει ομοιομορφα κατανενημενο το λιπος, οποτε σε σχεση με αλλον που εχει ιδιους αριθμους υψους και βαρους αλλα αλλο σωμα, δεν εχω καμια σχεση!!

    Παρολα αυτα, η κατασταση ξεφυγε στις πανελληνιες, ημουν σαν υπνωτισμενο ρομποτ του συστηματος, δεν καταλαβαινα τι ετρωγα, δεν ειχε περασει καν η ιδεα οτι θα παρω κιλα..Το ακουγα για αλλα παιδια και οπως εμπαινε στο αυτι μου εβγαινε. Εγω γενικα, το πρωι δεν ετρωγα τιποτα, στο σχολειο καθε μερα επαιρνα κρουασαν σοκολατας με το τοσο βουτυρο, γυρνουσα σπιτι ετρωγα μεσημεριανο, πολλες φορες οχι ολο, και μετα πηγαινα φροντιστηριο! Ε, οταν γυρνουσα, πλακωνα 2 κουτια μπαρες, σοκολατες, παστες, και γενικα καθε μερα εβρισκα και ενα διαφορετικο ανθυγιεινο γιατι ενιωθα πραγματικα οτι το χρειαζομαι!Και πολλες φορες ετρωγα και βραδυνο!!!!! Ε, και ολη αυτη η διατροφη σε συνδυασμο με την καθιστικη ζωη εφερε....15 ολοκληρα κιλακια λιπος!

    Το Νοεμβρη του 2014, πηγα σε ενα γνωστο γυμναστηριο που ειχε λεει ''διατροφολογο'' εχασα 2 κιλα αρχικα, μετα τα ξαναπηρα. Πηγα τον Απριλιο του 2014 σε εναν στρατιωτικο γιατρο, διατροφολογο, εδωσε το χαπι, δεν το πηρα και του ειπα οτι μονο με τη διατροφη του και γυμναστικη θα χασω...Πηγα 70,1 αλλα μετα χωρις να φαω κατι παραπανω απλα τη συνεχισα πηγα παλι 75!!!!! τραγικο!!!! Φαντασου την ψυχολογια μου ... Και ολα αυτα μεχρι το τελος του καλοκαιριου..

    Μετα αποφασισα να ενημερωθω, και τρωω πρωινα σαν ανθρωπος, ο,τι θελω πχ. ομελετα, αυγο με γαλαπουλα κ τυρι, γιαουρτι με δαμασκηνο με βρωμη με αμυγδαλο...Μεσημεριανο τρωω λιγη σαλατα μαζι με ψαρι κυριως η κοτοπουλο η τονο... Το απογευμα φτιαχνω φρουτοσαλατες και το βραδυ τρωω ο,τι και το μεσημερι αλλα λιγο λιγοτερο!!!! Και αν με πιασει πεινα τρωω και κανενα γιαουρτακι ακομα που ειναι απο τα αγαπημενα μου!!

    Θελω να πω, οτι τρωω φυσιολογικα, απλως εχω ελαττωσει κατα πολυ τα γλυκα!!! Και τρωω βεβαια, αλλα με πολυ πολυ πολυ μετρο! Πχ στις διακοπες συνολικα εφαγα 7 μελομακαρονα, 10 κομματια βασιλοπιτα, 2 κουραμπιεδες και 1 κομματι μεγαλο μπουγατσα! Και ενιωσα πληρης απο τη μια, απο την αλλη οτι οκει μεχρι εκει χρειαζομαι ποσο ακομα... Δηλαδη πλεον εχω συνηθισει, εχει αλλαξει και η αισθηση του γλυκου για μενα..Πλεον δεν μπορω να βγω και να καταβροχθισω βαφλα με μερεντα η να φαω μια ολοκληρη σοκολατα οπως παλια! Νιωθω οτι δεν αντεχω!

    Και με αυτην την προσπαθεια, που εγω το λεω τροπο ζωης πλεον, εφτασα 65!!!! Και εννοειται συνεχιζω, θελω να παω 55 και μετα να ξεκινησω ενδυναμωση!!! Αα και μη νομιζεις οτι ειναι ολα ευκολα..Εχω κ γω τις μερες μου που νιωθω να μου λειπουν οι τηγανιτες πατατες, οι πιτουλες, το παστιτσιο με την μπεσαμελ, ονειρευομαι βουτηματακια με σοκολατα που ειναι τα αγαπημενα μου..Αλλα προσπαθω να το ξεπερναω..και αν κανω παρασπονδια που και που θα ειναι μικρη!

    Καλη συνεχεια και σε σενα και εγω πιστευω οτι το εχεις!! <3 Στοχος μου , τα επομενα χριστουγεννα,στις 25, να μπορω να φαω αρνι, και οσα γλυκα θελω !!Χαχα!! :smug b: :smilegrin:

    Μπραβο σου για οσα εχεις καταφερει, δεν ειναι ευκολο να χανουμε κιλα, γιατι ο οργανισμος μας τα ζηταει συνεχεια και μονο η αντισταση ειναι αξια θαυμασμου!! Και τα λεω εγω που ειμαι πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου! Για να τα ακουω και να τα πιστευω!!!:love:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    λαθος στη συνταξη , εννοουσα ο οργανισμος ενος υπερβαρου-παχυσαρκου, ζηταει συνεχεια γλυκα, περισσοτερο φαι! Και ειναι σαν να το ζηταει το σωμα και το μυαλο, νομιζεις μετα οτι το ζητας εσυ... Γι αυτο καμια φορα παρασυρομαστε...Σκεψου το ως εξης για να αντιστεκεσαι καλυτερα .. Ειναι το λιπος που πλεον μενει με σενα, σε αγαπησε και δε θελει να σε αποχωριστει αλλα θελει να μεινει και να σου κανει κακο..Εσυ θα το υπακουσεις? Οχι...Θα το στειλεις στον αγυριστο!! unk::flaming::roll:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Αν κατάλαβα καλά, ήσουν 80 κιλά και έφτασες στα 65!!! Είναι μεγάλο επίτευγμα και μπράβο σου!
    Εμένα που με συγχαίρεις για όσα έχω καταφέρει, να σου πω πως από 65 έφτασα 84 (!)...

    Το θέμα είναι η σωστή διατροφή να γίνει συνήθεια... Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

    Η σημερινή μέρα κύλησε με άγχος για 'μενα, και έφαγα ένα μεγάλο πιάτο μακαρόνια με αρκετό ψωμί.
    Ήπια και μια ζεστή σοκολάτα.
    Υπερβολικά δεν τα λες, ούτε όμως και υγιεινά!

    Τουλάχιστον απέχω ακόμα από τα delivery και τα σουβλάκια.


  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Το περισσοτερο που ειχα φτασει ηταν 75!! Ομως για να ξεκολλησει η ζυγαρια εκανε εναν χρονο, αν αναλογιστεις οτι εχανα και ξαναεπαιρνα!!! Και γενικα ειναι ολο τοσο ψυχοφθορο.. Και το χειροτερο ειναι δυστυχως οτι πιο πολυ το κανω για το κοινωνικο πρεπει μεχρι στιγμης.. Οκει ειμαι και 19, και βλεπω πως ειναι παρα πολλες κοπελες με κανονικα κιλα που φορανε ο, τι θελουν και εγω να αργω και λεω γιατι... Αλλα χρειαζεται υπομονη...!! Και μενα παντως πολλες φορες μου τυχαίνει οταν αγχωνομαι η οταν συγχυζομαι να θελω να φαω... Και τις φορες που δεν μπορω να συγκρατηθω τρωω ενα γιαουρτι 2% μου φευγει και το γουργουρισμα και στην ουσια δεν εχω επιβαρυνθει.. Οκει ισως μετρωντας τις θερμιδες να μην εχανα καθολου γραμμαρεια την ταδε μερα, αλλα γενικα δεν εχει σχεση με τη διατροφη στις πανελληνιες που ετρωγα ο, τι υπήρχε! Μονο το σπιτι ολοκληρο δεν ειχα φαει! Και η πλακα ειναι οτι δεν πολυθυμαμαι κιολας πως ετρωγα.. Οταν μιλαω για υπνωτισμο και πλυση εγκεφάλου στις πανελληνιες...

    Στο θεμα μας, μη στεναχωριεσαι. Πρεπει να μαθουμε (τα λέω κ για να τα ακουω, δε το παιζω εξυπνη) οτι αν δεν παει ετσι οπως το θελουμε μια μερα δε χαθηκε κ ο κοσμος γιατι δεν ειμαστε ρομποτ! Και εγω οταν βαζω προγραμμα και καποιες φορες δεν κρατιεμαι και τρωω κατι παραπανω την επομενη μερα νιωθω οτι ειμαι στο μηδεν, ενω στην ουσια δεν ειμαι. Πολλες φορες ξεχναμε ολη την πορεια μας. Και δεν πρεπει! Και ναι, και εσυ αξιζεις μπραβο και για την αυτογνωσια και την αποφαση και την υπομονη να μην παρεις απ εξω! Ολα ειναι μια μορφη εθισμου και μονο η αποφαση και η επιμονή ειναι σημαντικα.. Αν αναλογιστεις οτι ο οργανισμος σου ουσιαστικα σε καλει να φας, το κατι παραπανω, και κανει το μυαλο σου να πιστευει οτι πεινας, εσυ μονο με τη θεληση σου δεν το κανεις τις περισσοτερες φορες! Απο μονο του ειναι σημαντικο!

    Αρα, μπραβο σου συνεχισε ετσι και θα τα καταφερεις!!! :yes:

  11. #11
    https://www.facebook.com/%CE%92%CE%B...1914484906998/ αν θες ενα ανθρωπο να μιλησεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Αγαπημένη purplerose, χαιρετώ ξανά!
    Σήμερα αναγκαστικά, επειδή ήμουν όλη μέρα έξω, παρήγγειλα μπιφτέκια κοτόπουλου.
    Το delivery ήταν αναπόφευκτο, ημέρα 13η (γρουσούζικη; ).

    Ατασθαλίες άλλες δεν έχω κάνει, όμως σε γενικές γραμμές οι υδατάνθρακες
    στη διατροφή μου καλά κρατούν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Λεπτομερειες!!!! Το θεμα ειναι να κανεις παρασπονδια ως εξαιρεση και οχι ως κανονα!!! Και εγω σημερα ηθελα τοσο πολυ να φαω πτι μπερ μπισκοτα αυτα με το κακαο...Εχουν 28 θερμιδες το ενα ,ομως δεν ειναι θεμα θερμιδων αλλα συστατικων...Εκτονωθηκα μετα 55 λεπτα στο ελλειπτικο μου, απο τα νευρα μου και τωρα μετα απο εκατο προτροπες των γονιων μου, τρωω ζελε κερασι αυτο του γιωτης!!!! Εχει 25 περιπου θερμιδες το μπολ και κοιταξα στη συσκευασια οτι λιπαρα ειναι 0! Και μιας και εδειξε το κοντερ του ελλειπτικου 150 θερμιδες λεω νταξει μωρε..ας το φαω το ζελεδακι!! Και ειναι τελειο , σε ικανοποιει ως γλυκο!

    Οσο για το 13..βρηκες τον καταλληλο ανθρωπο! Γεννηθηκα στις 13!:yes::dork::dork: :saint:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Ένα ή δυο μπισκοτάκια δεν κάνουν κακό, ειδικά με τόση γυμναστική!
    Τα πτι μπερ δεν βγαίνουν και σε ολικής με μαύρη σοκολάτα;
    Μπορείς που και που να τρως από αυτά.

    Προσπαθούμε να απέχουμε από τα επεξεργασμένα, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας.

    Σκέψου πόσα έχεις καταφέρει και μην φτάνεις στα άκρα που θα σε εξαντλήσουν...

    Όσον αφορά εμένα, πιστή στο ημερολόγιο, 14 ημέρες προσπάθειας καλής διατροφής και δε βλέπω διαφορά.
    Παλιά, με λίγες μέρες προσοχής, το σώμα μου γινόταν πιο ευκίνητο και ένοιωθα ευεξία ήδη από τις πρώτες μέρες.
    Πλέον, μόνο η προσωπική ικανοποίηση υπάρχει πως δεν τρέφομαι με σαβούρα...

    :crazy:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ναι , εχεις δικιο γινομαι υπερβολικη πολλες φορες! Αλλα καθυστερησα ενα χρονο, πηγα σε 2 ασχετους που με εριξαν παρα πολυ ψυχολογικα και δεν μ αρεσει να χρονοτριβω..Δεν μπορω στην ιδεα οτι θα καθυστερησω! Αλλα απο την αλλη, εχω γινει ενα με τον υγιεινο τροπο διατροφης, δε νιωθω οτι με πιεζει αλλα που και που νιωθω οτι θελω κατι.. Πχ για γλυκα και τετοια ιδιως σοκολατα, πλεον δεν αντεχω τη γευση γιατι νιωθω οτι ο οργανισμος μου ολος εχει ζαχαρη..πολυ υπερβολικο αλλα αυτο εχω παθει! Οποτε αυτο που με χαροποιει εμενα σαν παρεκκλιση ειναι κανενα γιαουρτι παραπανω, κανενα μικρο μπισκοτακι, κανενα βουτηματακι! Στις γιορτες βεβαια, που ειναι και το κλιμα τετοιο, μου ερχεται ορεξη για γλυκα αλλα τα ελαφρια! Και επειδη συχνα με πιανει δυσκοιλιοτητα θα φαω παραπανω δαμασκηνα η μελι...!

    Κατα τ αλλα ειμαι αυστηρη με τον εαυτο μου και δεν πρεπει τοσο...Αλλα νιωθω ενταξει μ αυτο..Εννοω τον καταδικαζω μεν, προσπαθω να τον φρεναρω πολλες φορες αλλα οταν κανω την παρεκκλιση δε με νοιαζει και προχωραω! Σημερα δηλαδη, λογω δυσκοιλιοτητας, μετα απο πολυυυ καιρο, εφαγα το μεσημερι 2 φετες ψωμι και μια φρυγανια με μελι! Εφτιαξα και χαμομηλι με μελι επισης..Ε, σιγα, μια μερα ειναι...Αυτο δεν ακυρωνει ολο το προγραμμα!:yes:

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •