Κουράστηκα και θέλω να αποχωρήσω... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 159
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    33 ετών άλλοι έχουν οικογένεια και εγώ μόλις πρόσφατα είχα τις πρώτες μου ερωτικές επαφές με συνοδό. Δεν είναι θέμα μαντείας ή απαισιοδοξίας. Ετσι όπως τόσα χρόνια δεν γνώρισα καμία που να με βλέπει ερωτικά έτσι και θα συνεχίσει αν λάβω υπόψιν μου πως οι γυναίκες που θα γνωρίζω θα έχουν περισσότερες εμπειρίες και επομένως και απαιτήσεις και πως όσο μεγαλώνω ούτε πιο νέος ούτε πιο όμορφος ούτε πιο χαρούμενος θα γίνω, το αντίθετο μάλιστα. Κυριότερο όμως είναι το ότι κυριολεκτικά δεν αντέχω άλλο έτσι, δεν ξέρω πως να το εκφράσω καλύτερα. Δεν έχω άλλη υπομονή να λέω ψέμματα στον εαυτό μου, βλέπω ότι αυτό που είμαι δεν είναι αυτό που θέλει οποιαδήποτε γυναίκα ασχέτως χαρακτήρα, εμφάνισης και ηλικίας.
    Ολο το μηνυμα σου βασιζεται σε ενα προσωπικο σου μαντεμα.
    Το μαντεμα σου προκυπτει απο οδυνηρες εμπειριες, απο ταλαιπωρια, απο ψυχικη κουραση, απο απογοητευση και απογνωση, παρολαυτα ειναι ενα μαντεμα για το μελλον.
    Δε λεω οτι η ηττοπαθεια σου ειναι παρανοικη ή παραλογη, εχεις βασιμες αιτιες να αισθανεσαι ετσι, ΔΕΝ εχεις ομως την ικανοτητα να μαντευεις το μελλον.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #32
    Ξέρω πως η γνώμη μου πολύ πιθανόν να μην είναι επαρκώς αντικειμενική οπότε εκτός από τον ψυχολόγο λαμβάνω και λάμβανα υπόψιν εκτιμήσεις και συμβουλές φίλων και γνωστών, ειδικά τους τελευταίους μήνες. Μέχρι τώρα φαίνεται να ενισχύουν τα συμπεράσματα μου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Ξέρω πως η γνώμη μου πολύ πιθανόν να μην είναι επαρκώς αντικειμενική οπότε εκτός από τον ψυχολόγο λαμβάνω και λάμβανα υπόψιν εκτιμήσεις και συμβουλές φίλων και γνωστών, ειδικά τους τελευταίους μήνες. Μέχρι τώρα φαίνεται να ενισχύουν τα συμπεράσματα μου.
    Εχεις καποιον αποδεδειγμενα μελλοντολογο στο περιβαλλον σου? Αν οχι, τοτε και οι ιδιοι απλα υποθετουν τι μπορει να συμβει..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #34
    Λες πως δεν πυστευεις στην μεταθανοτον ζωη...οκ...Στην ανυπαρξία πυστευεις? Απαρνιεσαι την ζωή και θες την ανυπαρξία? Για οποιονδήποτε λόγο?

  5. #35
    Κατερίνα 1234 η ερώτηση σου έχει απάντηση στο θέμα που είχα βάλει, αν και γνωρίζω πως είχε καταλήξει αρκετά μακροσκελές για να το διαβάσει κάποιος εν τάχει. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως αν δεν έχεις θετική παρελθοντική εμπειρία σε κάτι δεν είναι λογικό ούτε και εύκολο να πιστεύεις πως έχεις ικανότητα σε αυτό, γιατί πολύ απλά δεν έχεις. Αλλωστε πιστεύω όλοι γνωρίζουμε άτομα με προβλήματα αυτοεκτίμησης και ανασφάλειες που κατορθώνουν και έχουν έντονη ερωτική ζωή και πολλές σχέσεις οπότε δεν νομίζω πως η "αυτοπεποίθηση" παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό. Για να δώσω ένα παράδειγμα, από ότι θυμάμαι από την ψυχολογία στο πανεπιστήμιο οι συχνές και εφήμερες σχέσεις είναι πιθανό σημάδι αρνητικής αυτοεικόνας, ανασφάλειας, φόβου αποχωρισμού κλπ.

  6. #36
    Δεν με ενδιαφέρει το να ξέρω με απόλυτη σιγουριά το μέλλον μου, παρά μόνο να το ξέρω με αρκετή σιγουριά. Το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι πως ο πόνος και η απόρριψη που νιώθω είναι συνεχής και έντονη και πως δεν βλέπω ορατή διέξοδο. Αν είναι να συνεχίσει έτσι τότε προτιμώ την ανυπαρξία, τουλάχιστον τότε δεν θα πονάω πια.

  7. #37
    Κοίτα δε σε ξερω καθόλου αλλα σε νοιάζομαι,άλλωστε για να νοιαστεις κάποιον δεν χρειάζεται να τον ξέρεις απαραίτητα...προσπαθώ μόνο να σε αποτρεψω απο μια λάθος κίνηση...Γιατί το να σταματήσεις ο ίδιος τη ζωή σου ειναι λάθος για όποιον λόγο..χρειάζεσαι μια κοπέλα το καταλαβαίνω....Ίσως χρειαστεί να κάνεις λίγη ακόμη υπομονή...μη τα παρατάς..Δεν αξίζει....Όλοι πονάμε για διάφορους λόγους...μη τα παρατάς μόνο αυτό μπορώ να σου πω..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Δεν με ενδιαφέρει το να ξέρω με απόλυτη σιγουριά το μέλλον μου, παρά μόνο να το ξέρω με αρκετή σιγουριά. Το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι πως ο πόνος και η απόρριψη που νιώθω είναι συνεχής και έντονη και πως δεν βλέπω ορατή διέξοδο. Αν είναι να συνεχίσει έτσι τότε προτιμώ την ανυπαρξία, τουλάχιστον τότε δεν θα πονάω πια.
    Ισως αυτο να ειναι το προβλημα τελικα, οτι περιμενεις να σου δειξει καποιος μια ορατη διεξοδο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #39
    Αυτός δεν είναι και ο σκοπός που κάποιος καταφεύγει σε ψυχολόγο, το ότι δεν μπορεί μόνος του να βρει διέξοδο στα προβλήματα του;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Αυτός δεν είναι και ο σκοπός που κάποιος καταφεύγει σε ψυχολόγο, το ότι δεν μπορεί μόνος του να βρει διέξοδο στα προβλήματα του;
    Δεν ξερω τι λογο εχεις να γυρνας εκει συνεχως τη συζητηση στους ψυχολογους, γνωστε αγνωστε. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν εχεις κανει σχεση? Ασε τους ψυχολογους, πηγες, τους περιεγραψες εναν τελειο κοινωνικο ανθρωπο σουπερ φτασμενο επαγγελματικα, με πολλα λεφτα, με πολλα χομπυ, πολλους φιλους και παρεες και εν τελει επεμεινες και σε αυτον, οτι εισαι τελειος αλλα απλα δε σε θελει καμμια γυναικα για σχεση οπως την ονειρευεσαι. Οκ τελειωσες με τους ψυχολογους, δεν εβγαλες κατι. Γιατι να γυριζεις τη συζητηση ξανα προς τα εκει?
    Εγω ειπα οτι ισως το προβλημα σου ειναι οτι περιμενεις καποιος αλλος να σου δειξει μια ορατη διεξοδο, δεν ειπα για ψυχολογο.
    Και απο μας να περιμενεις το ιδιο και απο τους γνωστους σου και απο τον περαστικο, παλι προβλημα ειναι... Δεν υπαρχει κανενας παντογνωστης, κανενας μαντης, κανενας μελλοντολογος, γενικα αυτο που ζητας, δε γινεται..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,798
    Να στο πω απλά να έχεις λεφτά κ να μην στην πέσει καμία δε γίνεται επίσης αν είσαι πολύ καλός στη δουλειά σου δύσκολο να μην ψαρωσει καμία τρίτον αν έχεις ωραίο σώμα πάλι θα ψαρωσουν οπότε Καντά όλα αυτά κ ξαναελα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Τα έχω κάνει όλα αυτά στον βαθμό που μπορώ και είναι κατορθωτά όπως είχα αναφέρει και στο θέμα μου. Επειδή δεν βλέπω λύση (όπως και κανείς άλλος από ότι φαίνεται) έφτασα εδώ που έφτασα. Ακριβώς επειδή έχω πια δεχθεί πως δεν υπάρχει λύση και πως δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι, σκέφτομαι αυτό που σκέφτομαι. Δεν έχω κάποιο λόγο που το γράφω εδώ. Οσοι τύχει να το διαβάσουν εδώ θα ξέρουν την αλήθεια, σε αντίθεση με τους συγγενείς και τους φίλους οι οποίοι θα λάβουν περιουσιακά στοιχεία και σημείωμα που θα λέει πως αποφάσισα να φύγω οριστικά σε τοποθεσία που δεν έχουν καμία δυνατότητα να επισκεφθούν και επομένως κανένα νόημα να επιχειρήσουν να με ψάξουν.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Δεν έχω κάποιο λόγο που το γράφω εδώ. Οσοι τύχει να το διαβάσουν εδώ θα ξέρουν την αλήθεια, σε αντίθεση με τους συγγενείς και τους φίλους
    Γιατι ειχες την αναγκη να το γραψεις και να το εξηγησεις εδω?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #44
    Εχεις δίκιο, είχα. Μάλλον θέλω κάποιος να το ξέρει...έστω άγνωστος. Μάλλον καλύτερα άγνωστος.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Εχεις δίκιο, είχα. Μάλλον θέλω κάποιος να το ξέρει...έστω άγνωστος. Μάλλον καλύτερα άγνωστος.
    Ισως εφτασες πια σε αυτο το σημειο που η ζωη σου χρειαζεται δραστικες αλλαγες.
    Δεν αντλεις χαρα και ευχαριστηση ουτε απο τη δουλεια, την επαγγελματικη καταξιωση ουτε απο τις παρεες και τα χομπυ με τα οποια εχεις καταπιαστει κατα καιρους, αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα γιατι δεν κανεις δραστικες αλλαγες?
    Παραιτησου και γυρνα τον κοσμο. Πουλα τα παντα και ψαξε μαθε τι γινεται στην υπολοιπη γη, ιδεα δεν εχεις εξου και εισαι απολυτος.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. .........................ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ..... .......................
    By galina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 13-07-2012, 14:35
  2. κουραστηκα, θελω να ζησω!!!
    By Katy_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 16
    Last Post: 12-04-2012, 22:01
  3. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By Anael in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2010, 13:08
  4. κουράστηκα
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 24-02-2008, 02:19
  5. κουραστηκα
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2007, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •