Αδιέξοδο...(?) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    krino said:
    Απλα δεν μου κανει και το βαριεμαι τελειως.
    Φυσικα το οτι το εγραψα στο δικο σου θεμα ειναι εντελως τυχαιο, τωρα μου βγηκε τωρα το εκανα.
    ----------------------------------------
    Δεν υπαρχει μπηκα τυχαια

    ποτε μου δεν εχω μπει καπου τυχαια, ουτε ειμαι τυχαιος.

    και ειπα την σαχλαμαρα

    θελω να πιστευω οτι σαχλαμαρες δεν εχω αρχισει να λεω.

    empneustns said:
    (ουδεν σχολιο περι τουτου)

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns

    empneustns said:
    (ουδεν σχολιο περι τουτου)


    ετσι.... ετσι....
    ;)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ;)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Δεν ξερω ποσο σκοπιμες ειναι οι προσωπικες αντιπαραθεσεις σε ενα θρεντ που εχει αλλο θεμα.Ισως θα επρεπε να απανταμε μονο σχετικα με το ερωτημα που τιθεται ωστε να μην αποπροσανατολιζουμε τους ενδιαφερωμενους.Ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι δικαιωμα του να την εκφραζει ελευθερα ακομα και αν αλλοι διαφωνουν με αυτη.

  5. #20
    Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον, (σόρι, δεν θυμάμαι ποιος), πως ο λόγος που ασχολείσαι είναι απλά ο εγωισμός σου. Από κει και πέρα μη σκας για τα δυο χρόνια που έχασες γιατί προφανώς ήθελες να τα χάσεις αλλιώς δεν θα καθόσουν. Μάθε από αυτή την εμπειρία και την επόμενη φορά \"πούλα\" πιο ακριβά τον εαυτό σου.
    Μην πιστευεις ποτέ σε \"σχεσοφοβικούς\" και άλλες γλωσσοπλαστικές εξυπνάδες που κάποιος χρησιμοποιεί μόνο και μόνο για να σε έχει εκεί, στην άκρη, ως συναισθηματική πατερίτσα που την προτιμά κάθε φορά που τη χρειάζεται....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    28
    θεοφανια εγραψες!!!!!!!!!!!!! συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by Θεοφανία
    Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον, (σόρι, δεν θυμάμαι ποιος), πως ο λόγος που ασχολείσαι είναι απλά ο εγωισμός σου. Από κει και πέρα μη σκας για τα δυο χρόνια που έχασες γιατί προφανώς ήθελες να τα χάσεις αλλιώς δεν θα καθόσουν. Μάθε από αυτή την εμπειρία και την επόμενη φορά \"πούλα\" πιο ακριβά τον εαυτό σου.
    ... δηλαδή ;

    Αστράκι προσωπικά δεν θα σου απαντήσω με ένα \'\'έχεις πρόβλημα αυτοεκτίμησής\'\' η \'\'είσαι κολλημένη\'\' ... καθώς θεωρώ ότι η \'\'βάρκα σου\'\' μπάζει από πολλές μεριές. Άκουσα ότι είσαι φοιτήτρια και τελειώνεις Θεσσαλονίκη . Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας υπάρχει το γραφείο ψυχολογικής υποστήριξης για φοιτητές. Θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα καθώς θεωρώ ότι στη σημείο που έχεις φτάσει δεν αρκεί μόνο το να ξεκόψεις απ\' αυτήν την σχέση άλλα θα πρέπει να επανεξετάσεις δομικές αρχές και αντιλήψεις που έχεις για τον εαυτό σου , για τις σχέσεις για τον τρόπο που σχετίζεσαι ... για την απόρριψη ... πρέπει να αντιμετωπίσεις τις βαθύτερες αιτίες που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να φτάσεις σ\' αυτό το σημείο ...και το κυριότερο να μην τα επαναλάβεις .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    astarti, το πρόβλημα με τις σχέσεις που ξεκινούν από απόσταση είναι τα πολλά λόγια, η πολλή φαντασία και οι λίγες περιστασιακές συναντήσεις. Βεβαίως και μπορείς με τα λόγια, τις σκέψεις και το περιστασιακό καλό σεξ να ερωτευτείς, αλλά ερωτεύεσαι κάποιον που δεν γνωρίζεις.

    Δεν λέω ότι είναι εντελώς αδύνατον να προχωρήσει μια σχέση από απόσταση, αλλά πρέπει να το θέλουν και οι δύο (και να δουν μαζί πώς θα μειωθεί η απόσταση όχι για να είναι επιτέλους μαζί, αλλά για να γνωριστούν καλύτερα) και να ευνοούν επίσης οι συνθήκες (πανεπιστήμιο, φανταριλίκι, οικογενειακά και πιθανόν οικονομικά προβλήματα δεν βοηθούν).

    Έπειτα να σου πω κάτι? Ο άνθρωπος αρχικά σου είπε ότι δεν θέλει σχέση, αλλά έδειχνε καθημερινό ενδιαφέρον. Αυτό ήταν κάτι έμπρακτο και αποτελούσε ένα καλό ξεκίνημα (δεδομένων και των συνθηκών). Επίσης σου είπε ότι δεν είναι μόνο η απόσταση, αλλά και οι προηγούμενες εμπειρίες του. Είπε ότι όλες τον κεράτωσαν (εδώ χτυπάει ένα καμπανάκι: αν όντως ΟΛΕΣ τον κεράτωσαν ενδεχομένως κάτι φταίει και στον ίδιο), δηλαδή σου είπε τι να αποφύγεις. Ε, κι εσύ που δήλωνες ότι θέλεις σχέση μαζί του, πήγες κι έκανες ακριβώς αυτό που σου είπε ότι δεν του αρέσει! Δεν στο λέω για να μου πεις \'μα δεν είχαμε σχέση σύμφωνα με εκείνον\', \'μα πίστευα ότι αδιαφορούσε\', \'μα λόγω της απόστασης έμενα ακάλυπτη\' κλπ. Αλλά για να κάτσεις να σκεφτείς τι σημαίνει σχέση για σένα, τι σημαίνει αγάπη, τι μπορείς να μάθεις για τον εαυτό σου και τις επόμενες σχέσεις σου.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Neverland
    Posts
    11
    Θεοφανία,
    δεν ξέρω, μπορεί όντως να ασχολούμαι ακόμα λόγω εγωισμού... αλλά μετά από τόσο καιρό που έχει περάσει, δεν πιστεύω ότι ανήκω στην κατηγορία \"με φτύνει, τον κυνηγάω, και μόλις τον αποκτήσω... θα χάσω το ενδιαφέρον μου και από δω παν κι οι άλλοι\".
    Όσο για τα χρόνια που δήθεν έχασα, δε τα θεωρώ χαμένα... υποθέτω πως αυτό που εννοείς είναι ότι με κανέναν δεν έχουμε εγγυήσεις από την αρχή για το πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα, και ότι οι σχέσεις είναι ρίσκο και ότι ανάλογα με τις εκάστοτε επιλογές μας... βιώνουμε και τις ανάλογες εμπειρίες, που γίνονται μαθήματα ζωής στην πορεία.

    Thessalo ,
    ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά καθότι μοναχικό και κλειστό άτομο... προτιμώ την αυτοψυχανάλυση :) Έχω διαβάσει πολλά πράγματα τα τελευταία χρόνια και έχω καταλάβει αρκετά για τον εαυτό μου και για τις αιτίες που με οδηγούν σε συγκεκριμένες συμπεριφορές και αντιδράσεις. Δε νομίζω ότι είναι θέμα αυτοεκτίμησης και κολλήματος... απλά συνειδητοποιώντας κάποια πράγματα, αναρωτιέμαι μήπως μπορώ να διορθώσω τη συγκεκριμένη κατάσταση (αφού έχω κάνει λάθη). Και πριν πω \"πάμε για άλλα\", θέλω να ξέρω ότι έκανα ό,τι ήταν δυνατό για να είμαι τελικά με αυτόν που θέλω. Αλλά φοβάμαι τι θα ακούσω στο τελικό ξεκαθάρισμα... :(

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Neverland
    Posts
    11
    marina38 ,

    Ο άνθρωπος αρχικά σου είπε ότι δεν θέλει σχέση, αλλά έδειχνε καθημερινό ενδιαφέρον. Αυτό ήταν κάτι έμπρακτο και αποτελούσε ένα καλό ξεκίνημα (δεδομένων και των συνθηκών). Επίσης σου είπε ότι δεν είναι μόνο η απόσταση, αλλά και οι προηγούμενες εμπειρίες του. Είπε ότι όλες τον κεράτωσαν (εδώ χτυπάει ένα καμπανάκι: αν όντως ΟΛΕΣ τον κεράτωσαν ενδεχομένως κάτι φταίει και στον ίδιο), δηλαδή σου είπε τι να αποφύγεις. Ε, κι εσύ που δήλωνες ότι θέλεις σχέση μαζί του, πήγες κι έκανες ακριβώς αυτό που σου είπε ότι δεν του αρέσει!
    χτύπησες ευαίσθητη χορδή!... Το πλήρωσα πολύ ακριβά το λάθος μου, δυστυχώς... όλο αυτό τον καιρό δεν μπορούσα να με συγχωρήσω. Απίστευτες τύψεις και ενοχές, τα θαλάσσωσα με το μοναδικό άνθρωπο που ένιωσα πως ταιριάζαμε και πως είχα βρει επιτέλους αυτό που έψαχνα. Δεν θα επικαλεστώ τις δικαιολογίες που αναφέρεις... απλά εκείνη την περίοδο μου βγήκε μια αντίδραση στην αδιαφορία που ένιωθα ότι εισέπραττα... μετά που τον γνώρισα καλύτερα, έπειτα από αρκετές συναντήσεις, κατάλαβα πόσο εγωιστικά και άκυρα φέρθηκα.
    Απλά αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω τώρα, είναι αυτό - πώς είναι δυνατόν να αγαπάς τόσο πολύ έναν άνθρωπο, να θέλεις να του δώσεις τα πάντα, να δείχνεις κατανόηση σε όλα... και να σου λέει πως δε σε πιστεύει, να σε βγάζει άκυρη?? Ας μου έλεγε πως δε νιώθει το ίδιο, και ας με άφηνε να προχωρήσω... γιατί συνεχίζει κι αυτός την επικοινωνία όποτε προσπαθώ να απομακρυνθώ? Με κάτι τέτοια με κάνει και νιώθω πως απλά είναι το σύστημα αυτοάμυνάς του, αρνείται πως όντως νιώθω έτσι και υψώνει τοίχους λόγω ανασφαλειών...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Μερικά άτομα απολαμβάνουν το να παίζουν με τα συναισθήματα των άλλων.
    Και εκτός από αυτό εσύ μπορεί να του καλύπτεις κάποια συναισθηματικά κενά και μόλις τον κάνεις να νιώσει πως είναι πλήρης να σου πει δεν θέλω άλλη επικοινωνία.
    Αν και από την στιγμή που θα έχει τέτοιο σκοπό θα το κάνει πιθανότατα λίγο πριν να αποφασίσεις να πας στην Αθήνα.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Krino, γιατι τετοια αντιδραση;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •