Αντικαταθλιπτικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Θα επρεπε να σου εχει λυσει τις αποριες ο ψυχιατρος πριν συμφωνησεις να σου το γραψει.
    Νευρολόγος είναι βασικά, επίσης δεν ρώτησα πάνω στο άγχος μου.
    Μου είπε από μόνος του ότι είναι απλά χάπια χωρίς κόκκινη γραμμή, αυτό γνωρίζω μόνο.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Vairas View Post
    Νευρολόγος είναι βασικά, επίσης δεν ρώτησα πάνω στο άγχος μου.
    Μου είπε από μόνος του ότι είναι απλά χάπια χωρίς κόκκινη γραμμή, αυτό γνωρίζω μόνο.
    Το λινκ που σου εδωσε η blackbird το διαβασες?
    Καποιος γραφει οτι ειναι αντιεπιληπτικο. Ποσο χρονο κανει να δρασει δεν ξερω, ψαξτο ή παρε το γιατρο ενα τηλεφωνο να σου λυσει τις αποριες σου, τι παει να πει "απλα χαπια", ποσο σε υποτιμα σαν ασθενη?!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    14

    Cool

    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Το λινκ που σου εδωσε η blackbird το διαβασες?
    Καποιος γραφει οτι ειναι αντιεπιληπτικο. Ποσο χρονο κανει να δρασει δεν ξερω, ψαξτο ή παρε το γιατρο ενα τηλεφωνο να σου λυσει τις αποριες σου, τι παει να πει "απλα χαπια", ποσο σε υποτιμα σαν ασθενη?!
    Εννοεί χάπια χωρίς κόκκινη γραμμή λογικά και δεν γίνονται εθιστικα, κόβονται μου είπε εύκολα.

    Το ερώτημα μου είναι... Να τα πάρω θα φύγουν οι κρίσεις η υπάρχει περίπτωση να παθαίνω πιο συχνά;

    Επίσης υπάρχει κίνδυνος να πάθω επιλειψια;
    Last edited by Vairas; 10-02-2018 at 07:07.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...539jn3ib0uME6F


    https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/24537

    http://farmakopoioi.blogspot.com/201...balin.html?m=1

    Δες κι' αυτά. Εθιστικά όχι δεν γράφει πουθενά ότι είναι, και επίσης το ότι δίνονται και για επιληψία δεν σημαίνει πως θα στην προκαλέσουν (αφού ίσα ίσα δίνονται για την θεραπεία της) από την στιγμή που έχουν εγκριθεί και για την δική σου διαταραχή. Το κάθε φάρμακο όμως έχει τις δικές του παρενέργειες που διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Πριν το πάρεις ξαναμίλησε με τον γιατρό σου για να σου λύσει όλες τις απορίες (πήγαινε βασικά κατά προτίμηση σε έναν ψυχίατρο αλλά προετοιμασμένος αυτή την φορά). Και ένα συγγενικό μου πρόσωπο παίρνει αντιεπιληπτικό χάπι για άλλη ψυχολογική διαταραχή. Και τα ζάναξ ή διάφορα αντικαταθλιπτικά δίνονται και για άλλους σκοπούς πέρα από κατάθλιψη ή άγχος. Απ' ότι μου έχουν πει και μένα, στον μήνα θα ξέρεις αν σου κάνει, ίσως και λίγο περισσότερο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Στη γιαγια μου μια νευρολογος(λεμε τωρα..) του ΙΚΑ συνταγογραφουσε για χρονια το peronten (neurontin) που ειναι επισης αντιεπιληπτικο. Τελικα οταν ανελαβα εγω τα θεματα υγειας της και αλλαξα τους γιατρους της, ανακαλυψαμε και οτι την χαζευει και οτι το επαιρνε για λογο που δεν υφιστατο. Της το εγραφε για πονους απο διαβητη, ενω οι πονοι ηταν απο οστεοαρθριτιδα...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    14
    Θα δοκιμάσω να πάω και σε ψυχίατρο για δεύτερη γνώμη, για 50 ευρώ δεν θέλω να πάθω ζημιά.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  2. Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??
    By katrinakat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-05-2017, 03:23
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  4. Αντικαταθλιπτικά.
    By Primrose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-05-2010, 17:48
  5. Αντικαταθλιπτικά
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-05-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •