Φόβος για την υγεία του αδερφού μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488

    Φόβος για την υγεία του αδερφού μου

    Ως άτομο πίστευα παλιότερα ότι μπορώ να διαχειριστώ και να ελέγχω τον εαυτό μου απέναντι σε κάθε πρόβλημα.
    Όμως από διάφορα περιστατικά κατανοώ ότι πανικοβάλλομαι πάρα πολύ εύκολα.
    Πριν μερικές ημέρες ο αδερφός μου μου είπε ότι λόγο κάποιων ενοχλήσεων που νιώθει εδώ και λίγο καιρό στο στομάχι του θα κάνει ιατρικές εξετάσεις, αυτό είναι λογικό και δείχνει αν μη τι άλλο, ωριμότητα και σύνεση.
    Όμως από εκείνη τη στιγμή που μου το είπε χάθηκε ο κόσμος γύρω μου, τρομοκρατήθηκα πάρα πολύ, εδώ θέλω να πω ότι εγώ φοβάμαι πάρα πολύ τις εξετάσεις, ξέρω πως για να έχεις καλή υγεία και καλή ζωή απαραίτητη είναι η υγιεινή ζωή και η πρόληψη, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.
    Έκανα επίσης το λάθος, αφού τον ρώτησα τι είδους ενοχλήσεις έχει να ψάξω στο νετ για παρόμοια συμπτώματα και αιτίες, κι αυτά που διάβασα με τρομοκράτησαν ακόμα περισσότερο.
    Δεν έχω κοιμηθεί καθόλου δεν μπορώ με τίποτα να συνέλθω, προσπαθώ να σκεφτώ λογικά αλλά δεν τα καταφέρνω, το μυαλό μου μούδιασε το ίδιο και το σώμα μου όλο το βράδυ έκλαιγα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Υπερβάλλεις δεν θα έχει τπτ... ποτέ να μην ψάχνεις στο ίντερνετ για συμπτώματα.. πάντα θα βρίσκεις καρκινους κτλ... ποτέ ποτέ μην το ξανά κάνεις... Στο κάτω κάτω εσύ πρέπει να είσαι αισιόδοξος! Αν κάνεις εσύ έτσι εκείνος τι πρέπει να κάνει? Τπτ δεν θα είναι...! [emoji16]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ
    Έχεις δίκιο, αλλά ένας λόγος που κάνω εγώ έτσι είναι επειδή ξέρω πολύ καλά πως νιώθει αυτός.... Είμαστε δίδυμοι.. Αλλά κυρίως ζήσαμε όλη τη ζωή μας κοντά.. Ξέρω τι τον αγχώνει, τι τον κάνει ί χαρούμενο κτλ
    Όλα είναι μέρος τς ζωής μας ακόμα και οι άρρωστιες
    Αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα
    Last edited by IVAN; 11-03-2018 at 21:15.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Τοτε θα περιμένεις να βγουν τα αποτελέσματα που το πιθανότερο είναι να πάρει απλώς μια αντιβίωση [emoji16] και θα ηρεμήσεις... Αλλά να κάνεις θετικές σκέψεις.. κάνει καλό Όχι μόνο για να ηρεμήσεις Αλλά και για να πάνε όλα καλά!

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Μακάρι να μην έχει τίποτα και όλα να ξαναγίνουν φυσιολογικά δεν μπορώ να ζω με αγωνία, το έχω ζήσει με την αρρώστια του πατέρα μας, το έχω ξαναζήσει από δικά μου σφάλματα ..τώρα όμως νιώθω ότι δεν έχω άλλη δύναμη.
    Ξέρω πως αυτό που ζω τώρα δεν είναι τίποτα ασυνήθιστο, αλλά από την ώρα που έμαθα γ αυτό νιώθω πως όλα πάνε στραβά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Θα περάσει και αυτό σύντομα! Περαστικά του [emoji16][emoji16]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Ευχαριστώ πολύ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Συνήθως όταν ψάχνουμε στο ιντερνέτ για θέματα υγείας μας παρουσιάζει το σοβαρότερο..δηλαδη με βάση τα συμπτώματα που περιγράφεις στον ιντερνέτ.σου βγάζει απτό σοβαρότερο προς το ελαφρύτερο...οπότε δεν μπορείς και δεν πρέπει να το περνης της μετρητής
    Κάποτε είχαμε ένα καυγά με τη γυναίκα μου εντελώς για χαζομάρες αυτή όμως στεναχωρέθηκε πολύ και άρχισε να μην αισθάνεσε καλά συνηρθε μετά από μισή ώρα..έχω όμως αγχώθηκα..και έκανα τη βλακεία να γράψω τα συμπτώματα στο ιντερνέτ και μου έβγαλε μια πάρα πολύ σοβαρή ασθένεια όπου έλεγε ότι έπρεπε να την μεταφέρουμε στο νοσοκομείο και αν τη προλάβουμε συνήθως αυτή η ασθένεια είναι θανατηφόρα αγχώθηκα ακόμα περισσότερο με το ζόρι την έπεισα να πάμε. Και τελικά δεν ήταν αυτό που διάβασα.. ευτηχως..τι ηταν???
    Θυρεοειδής....με μια απλη θεραπεία έγινε περδικη. Και πάνε αρκετά χρόνια από τότε..γι'αυτό σου λέω καμιά φορά τα συμπτώματα μοιάζουνε αλλά δεν πρέπει να τα περνούμε στα σοβαρά αν δεν εξεταστή από γιατρό..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες και βέβαια συμφωνώ, ένιωσα αυτόν τον τρόμο που περιέγραψα παραπάνω αμέσως μόλις μου είπε ότι είχε αποφασίσει να κάνει εξετάσεις.
    Πριν δηλαδή δω στο ίντερνετ με βάση τα συμπτώματα, πιθανές ασθένειες....
    Επειδή τον ξέρω καλά, ένιωσα τη ανησυχία του.. Ξέρω πως νιώθει...
    Ειλικρινά σου το λέω είμαι απίστευτα τρομοκρατημένος αυτήν ακριβώς τη στιγμή
    Το μυαλό μου κάνει προσομοίωση κάθε πιθανή και απίθανη περίπτωση...
    Θέλω να σκέφτομαι θετικά, να μεταδώσω στο εαυτό μου θετική ενέργεια, να "ακυρώσω" κάθε κακή σκέψη... Δεν μπορώ...
    Το στομάχι μου είναι ένα κουβάρι το κορμί μου μουδιαζει...
    Αλλά αυτό δε με νοιάζει και πολύ... Θέλω ο αδερφός μου να είναι καλά....
    Εγώ έχω οικογένεια γυναίκα παιδιά... Εκείνος όχι.. Ζει με τη μητέρα μας.. Δουλεύει σα σκυλί είναι καλός άνθρωπος... Με χει βοηθήσει κι έχει θυσιάστει για μένα κι όχι μόνο... Κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να του ανταποδώσω λίγα από αυτά που έκανε για μένα... Μαζί στο σχολείο στο στρατό στη δουλειά... Χωρίς αυτόν δεν υπάρχω... Δεν είναι που είμαστε δίδυμοι, είναι ο καλύτερος αδερφός που μπορεί να υπάρξει
    Χάνω τον ειρμό μου... Επειδή νιώθω ότι "χάνω" το μυαλό μου.... Ξέρω πως αυτά που γράφω φαντάζουν πολύ τραγικά κι ίσως υπερβολικά... Αλλά θέλω να με πιστέψεις τα νιώθω....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Όλα πήγαν πολύ καλά, ευχαριστώ πάρα πολύ τα μέλη που με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους
    Νιώθω πολύ καλύτερα τώρα, ευχαριστώ πολύ και πάλι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    παρακαλω..απο αυτο που λες τι ολα πηγαν καλα και χερομε για αυτο.υποθετο βγηκανε τα αποτελσματα απτης ςξετασεις και ειναι καλα...χερομε που ολα πηγα καλα.δεν χρςιαζετε να ευχαριστησης...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Ναι έκανε μια γαστροσκόπηση, έδειξε ένα πολύ μικρό έλκος του δωδεκαδακτύλου που αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή, επίσης περιμένουμε και έναν έλεγχο για ελικοβακτηρίδιο, που επίσης μπορεί να αντιμετωπστεί με φαρμακευτική αγωγή, το θέμα είναι ότι ενώ χαρήκαμε όλοι γι αυτά τα αποτελέσματα κι ο ίδιος πολύ περισσότερο, από χθες παραπονέθηκε για πόνο στη μέση και αδυναμία, σήμερα, είπε ότι πονά στη χολή και από την αδυναμία που ένιωθε έφυγε από τη δουλειά επικοινώνησε με άλλο γιατρό κι έκλεισε ραντεβού αύριο για επιπλέον εξετάσεις. Φοβάται πάρα πολύ, θέλει να είμαι δίπλα του και θα είμαι φυσικά, η ανησυχία του είναι παραπάνω από μεταδοτική, του είπα να μην ανησυχεί για να μην καταλήξει νοσοφοβικός.
    Αλλά θα ήταν ψέμα να πω ότι δεν τρομοκρατήθηκα και πάλι, φοβάμαι πολύ όχι μόνο κάποιο απευκταίο παθολογικό νόσημα αλλά ίσως και κάποιο, πρώιμο ψυχικό.
    Επίσης έκοψε και πριν δυο μήνες ο κάπνισμα και όπως καταλαβαίνεις το στρες δεν μειώνεται λόγο και της έλλειψης νικοτίνης κλπ.
    Μου κόπηκαν πάλι τα πόδια, αλλά δε με νοιάζει για μένα καθόλου, ειλικρινά, να είναι καλά θέλω.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Το ψυχωσικο επεισόδιο του άντρα μου
    By evag_2018 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-03-2018, 23:15
  3. φοβος για υγεια
    By Xristakos 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-04-2015, 12:34
  4. Άγχος, κρίσεις πανικού και φόβος για την υγεία
    By Comfortably Numb in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 100
    Last Post: 14-11-2014, 15:59
  5. Φοβος για την υγεια και ιντερνετ
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 15-06-2014, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •