πως να αντιμετωπίσω ενδεχόμενο επεισόδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6

    πως να αντιμετωπίσω ενδεχόμενο επεισόδιο

    Καλησπέρα, είμαι γυναίκα 40 ετών. Ο σύντροφός μου, συνομήλικός μου, έχει διαγνωστεί με διπολική εδώ και 9 χρόνια. Σχετιζόμαστε ερωτικά εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Ζούμε (δεν συζούμε) στην επαρχία, όπου το κοινωνικό στίγμα είναι πιο έντονο. Νομίζω πως έχει κάνει 4 σοβαρά επεισόδια μέχρι τώρα, τα 2 τελευταία ενώ δεν ακολουθούσε φαρμακευτική αγωγή. Mπήκα σε αυτή τη σχέση γνωρίζοντας το πρόβλημα. Πριν ένα χρόνο έκανε το πιο πρόσφατο επεισόδιο και χρειάστηκε οι δικοί του να τον οδηγήσουν σε ψυχιατρικό εγκλεισμό για ένα μήνα. Μετά από αυτό ακολούθησαν κάποιοι μήνες κατάθλιψης. Βλεπόμασταν όλους αυτούς τους μήνες. Φοβήθηκε από την τελευταία φορά και παίρνει κάποια από τα φάρμακα που του είχε γράψει ιατρός παλαιότερα. τουλάχιστον έτσι λέει. Τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω πως καταφεύγει σε διαδικτυακό φλερτ αν όχι χυδαίο "πέσιμο" σε άλλες γυναίκες( και σε ηλεκτρονικό σεξ όπου βρίσκει ανταπόκριση ) σε διάφορα φόρουμ, και νομίζω πως είναι θέμα συνθηκών το ότι δεν καταφεύγει σε πραγματικές σεξουαλικές συνευρέσεις (αν όντως είναι έτσι). Να διευκρινίσω πως από τότε που τον γνωρίζω (πάνω από 10 χρόνια) το να φλερτάρει με γυναίκες είναι στοιχείο του χαρακτήρα του και όχι απαραίτητα σύμπτωμα επεισοδίου. Επίσης, διευκρινίζω πως κι εγώ είμαι από τη φύση μου λίγο ζηλιάρα! Συγγνώμη για τις προσωπικές λεπτομέρειες αλλά θέλω να δώσω όλη την εικόνα. Την προηγούμενη εβδομάδα ανακάλυψα κάποιες κινήσεις στο fb διαπληκτιστήκαμε και έφυγα για λίγες μέρες σε κάποια άλλη πόλη. Δεν μου πέρασε από το μυαλό πως ίσως έρχεται μανιακό επεισόδιο. Κάθε μέρα μιλάμε στο τηλ με δική μου πρωτοβουλία (κοινώς δεν τον αφήνω σε χλωρό κλαρί) και τσακωνώμαστε. Αυτός ισχυρίζεται πως με θέλει ακόμα και πως ό,τι κάνει με άλλες γυναίκες δεν με αφορά. χθες παραδέχτηκε πως φοβάται για επεισόδιο αλλά να μην το πω στους δικούς του για να μην τον πρήξουν πάλι. νιώθω πως έχω ευθύνη, πως πρέπει να πάω κοντά του, δεν ξέρω τι να κάνω... Μου είχε πει και το όνομα της ιατρού που τον έβλεπε παλιά... Να το πάρω πάνω μου όλο;...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το σιγουρο ειναι οτι δεν εισαι υποχρεωμενη να παρεις πανω σου κανενος τα προβληματα, ο οποιος δεν δειχνει τουλαχιστον τον απαραιτητο σεβασμο στο προσωπο σου και οχι απ οτι γραφεις δεν σε σεβεται καθολου και δεν σε αφορα εαν αυτο προερχεται απο τον χαρακτηρα του η από τα ψυχολογικα του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    πρεπει μονος του να αποκτησει την οριμωτητα να ακουλουθει κανονικα τη θεραπεια του, δεν νομιζω κανεις να μπωρει να κανει κατι αν δεν αποκτησει αυτοελεγχο......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by pdemetria View Post
    Να το πάρω πάνω μου όλο;...
    Ακομη και αν αναλαμβανες μια τετοια ευθυνη, και παλι δεν θα εβγαινε κατι... δεν μπορουμε να αλλαξουμε ουσιαστικα κανεναν, εδω με τον εαυτο μας δυσκολευομαστε! Ασε που θα σε ρουφαγε ολη αυτη η τοξικοτητα και θα κατεστρεφες τη ζωη και την ψυχη σου.
    Εσυ συντροφο εχεις αναγκη, θελεις. Οχι να το παιξεις σωτηρας ή αναμορφωτης ή ψυχολογος.

    Μια ερωτηση, τα μανιακα επεισοδια πως ηταν? τι ελεγε/εκανε?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Το τελευταίο επεισόδιό του μόνο έζησα εγώ,ήταν στην αρχή της σχέσης μας ... στην αρχή δεν κοιμόταν καθόλου, , σχολίαζε τα πάντα στο Φβ, έμπαινε σε διάφορα φόρουμ, προσπαθούσε να προσεγγίσει ερωτικά γυναίκες στο διαδίκτυο, κατανάλωνε αλκοόλ και πριν τον εγκλεισμό του απειλούσε με διάφορους τρόπους κάποιους ανθρώπους του υποκόσμου, πράγμα όντως επικίνδυνο για τον ίδιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    τι να σου πω? και παρολα αυτα, εκανες σχεση μαζι του?
    δηλαδη σου ενεπνευσε εμπιστοσυνη ολο αυτο το πακετο?

    φιλικη συμβουλη! ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Καλά, φαντάζομαι πως είναι ρητορικές οι ερωτήσεις σου παρόλα αυτά εγώ κάθομαι και δίνω απάντηση για την απάντηση. Προφανώς και δεν με τράβηξε αυτό το πακέτο, υπήρχε μακροχρόνια συμπάθεια και εκτίμηση για άλλες πτυχές του χαρακτήρα του. Και το να πω πως είμαι ερωτευμένη μαζί του ακόμα και σε εμένα την ίδια ακούγεται πολύ σχετικό! Κοίτα πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ οποιουδήποτε είδους και συγχωρήστε την άσκοπη φλυαρία αλλά , παρ' όλη τη συναισθηματική φόρτιση, και λαμβάνοντας υπόψη και όσα απαντάτε, γράφοντας αρχίζω και ξεκαθαρίζω όχι τι θα πράξω αλλά τι κίνητρα έχω εγώ μέχρι τώρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    τι να σου πω? και παρολα αυτα, εκανες σχεση μαζι του?
    δηλαδη σου ενεπνευσε εμπιστοσυνη ολο αυτο το πακετο?

    φιλικη συμβουλη! ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!
    Σκέφτεσαι με την λογική οταν στον έρωτα και γενικότερα στην έλξη μεταξύ δύο ανθρώπων,δεν υπάρχει λογική

    Στάλθηκε από το Le X626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Δεν κατάλαβα ρε παιδιά, αν κάποιος έχει διπολική διαταραχή "ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ"???

    Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή και έχω μια υγιέστατη σχέση εδώ και 11 μήνες. Μάλιστα, τους 10 από αυτούς συζούμε κιόλας.
    Έχω κάνει 2 επεισόδια υπομανίας αυτό το διάστημα, που ακολούθησαν μια ισχυρή και μια πολύ ήπια κατάθλιψη..
    Η κοπέλα μου ήταν εκεί πάντα δίπλα μου να με στηρίζει, παρότι είμαστε λίγο καιρό μαζί.
    Ξέρεις πόσοι κυκλοφορούν εκεί έξω και δεν ξέρουν ή δεν ασχολούνται καν με τα ψυχολογικά τους?

    Παρατήρησε λίγο τον κόσμο γύρω σου πιο προσεκτικά, κάτσε και συλλογίσου και "μάθε" καλύτερα τον εαυτό σου, πριν βιαστείς να κρίνεις και να κρεμάσεις ταμπέλες στους συνανθρώπους σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Δεν κατάλαβα ρε παιδιά, αν κάποιος έχει διπολική διαταραχή "ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ"???

    Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή και έχω μια υγιέστατη σχέση εδώ και 11 μήνες. Μάλιστα, τους 10 από αυτούς συζούμε κιόλας.
    Έχω κάνει 2 επεισόδια υπομανίας αυτό το διάστημα, που ακολούθησαν μια ισχυρή και μια πολύ ήπια κατάθλιψη..
    Η κοπέλα μου ήταν εκεί πάντα δίπλα μου να με στηρίζει, παρότι είμαστε λίγο καιρό μαζί.
    Ξέρεις πόσοι κυκλοφορούν εκεί έξω και δεν ξέρουν ή δεν ασχολούνται καν με τα ψυχολογικά τους?

    Παρατήρησε λίγο τον κόσμο γύρω σου πιο προσεκτικά, κάτσε και συλλογίσου και "μάθε" καλύτερα τον εαυτό σου, πριν βιαστείς να κρίνεις και να κρεμάσεις ταμπέλες στους συνανθρώπους σου...
    Δεν ειπε ειναι διπολικος, φυγε μακρια, δεν εστιασε καν σε αυτο αλλα στο οτι καταναλωνει πολυ αλκοολ, παρε δωσε με υποκοσμο, φλερταρει με αλλες και εχει και το θρασος να της λεει να μην την ενδιαφερει τι κανει με αλλες γυναικες.
    Αυτος ειναι ο γνωστος αχαριστος κακος ανθρωπος και η διπολικοτητα απλα χειροτερευει ακομη πιο πολυ αυτα τα χαρακτηριστικα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο βήμα για να το πω αυτό αλλά τις τελευταίες μέρες με απασχολεί και το κατά πόσο είναι και ηθικό ή ξεγελάμε τις δικές μας ανασφάλειες (ανέφερα πριν μέρες σκόπιμα τη ζήλια μου ) , και γνωρίζοντας πως ο άλλος είναι διπολικός (ή οτιδήποτε άλλο θεωρείται ή και είναι επικίνδυνο κατά αρχάς για τον ίδιο) να χρησιμοποιούμε αυτή τη γνώση για να τον ελέγξουμε με την πρόφαση πως θέλουμε να τον προστατέψουμε. Μέσα σε όλα τα άλλα για τα οποία θαυμάζω και αγαπώ το σύντροφό μου είναι η ειλικρίνειά του, η σπάνια ανθρωπιά του και η ανάγκη του και επιθυμία για ελευθερία. Όντως, μου είπε πως δεν με αφορά τι κάνει με άλλες γυναίκες και στο πρώτο άκουσμα ακούγεται απαξιωτικό, γιατί όμως; Το ότι έμαθα εγώ για το πως κινείται και επικοινωνεί με άλλους ανθρώπους δεν το προκάλεσε αυτός, ίσα ίσα αυτός προσπάθησε να το αποτρέψει. Εγώ έψαξα τα μηνύματά του. Σε ότι αφορά εμένα είναι προστατευτικός, όμως από ότι έχω καταλάβει, θέλει να περάσει μόνος του ενδεχόμενο επεισόδιο. Γιατί ίσως δεν θέλει να εμπλέξει τους ανθρώπους που νοιάζεται σε μια αγχώδη κατάσταση; Δεν ξέρω...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες έτσι και αλλιώς, όλοι κουβαλάμε συμπλέγματα που μας μπλοκάρουν στο να κινηθούμε κατά κει που γνωρίζουμε πως τραβάει η καρδιά μας , και εγώ εδώ ανιχνευτικά γράφω, δεν περιμένω να βρω απαντήσεις, απλώς θέτω κι εγώ το πόνο μου, καλή χρονιά σε όλους!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Οντως σχετικο;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Δεν ειμαι αλκοολικος φιλε μου, το οτι επινα στις φασεις του επεισοδιου ειναι κατι που δυσκολα ελεγχεται, οπως και πολλα αλλα στοιχεια που εχει ενα επεισοδιο. ... Καποια στιγμη , ηρθε στο σπιτι ενας "φιλος" και μου ειπε οτι στο κτημα μου εχουν εντοπισει αρχαια και να σκαψουμε να τα βρουμε και να τα πουλησουμε. Οταν ημουν καλα του ειπα απλα οχι, οταν βρεθηκα σε επεισοδιο ομως θεωρησα οτι παρα το οχι μου αυτοι ειχαν σκοπο να το κανουν και εκανα οτι νομιζα σωστο ωστε να το αποτρεψω.. Αυτη ηταν η επαφη μου με τον υποκοσμο και θεωρω ακομα και τωρα που δεν ειμαι σε επεισοδιο οτι επραξα το σωστο μιας και τα αρχαια ειναι η πολιτιστικη κληρονομια ολων και η αρχαιοκαπηλια τεραστιο εγκλημα. Τελος χωρις να μπω βεβαια σε λεπτομερειες εχω να σου πω οτι μια γυναικα η οποια ζηλευει μπορει ευκολα να δωσει τη δικη της ερμηνεια στις συναναστροφες του συντροφου της με αλλες γυναικες. Παρ ολα αυτα σε μια σχεση υπαρχουν τα θετικα και τα αρνητικα, οταν τα αρνητικα ειναι περισσοτερα τοτε το οτι θα απομακρυνθεις ειναι δεδομενο, δε χρειαζεται να στο πει καποιος. Οπως και να χει , επειδη γνωριζομαστε πολλα χρονια πριν σχετιστουμε ερωτικα η αγαπη που τρεφει ο ενας για τον αλλο ειναι μεγαλη και εγινε ακομα μεγαλυτερη, ακομα και αν τελικα δεν αντεξει η φιλη μου κοντα μου , τουλαχιστον απ την πλευρα μου αυτη την αγαπη μπορει να την παρει ως δεδομενη.. Και μη νομιζεις και γω εννοια το χω αν βασανιζεται κοντα μου και τρεμω στην ιδεα ενος νεου επεισοδιου και το πως θα προστατευσω απ αυτο τη φιλη μου , τους ηλικιωμενους γονεις μου , την αδερφη μου και πολυ αλλο κοσμο που μ αγαπα και με στηριζει.. Ειναι δυσκολο για σας να συναναστρεφεστε με εναν διπολικο , το ξερω.. Αν το ζησεις εκ των εσω να δεις ποσο δυσκολο ειναι..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες οτι του βγαζεις το λαδι τι ενοεις οτι εχεις ξεσπασματα μηπως (δηλ θα καλαμε τα σερβιτσια)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποχονδριαση πως να την αντιμετωπίσω ;
    By Lnpo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 17
    Last Post: 20-12-2015, 13:20
  2. Φοβία για ενδεχόμενο καρκίνο για την μητέρα μου
    By Michael21gr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-07-2014, 12:01
  3. Πως να αντιμετωπίσω τη μητέρα μου;
    By fey in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 09-07-2014, 11:18
  4. Πως να το αντιμετωπισω....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2012, 19:28
  5. Πώς να το αντιμετωπίσω;;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-2010, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •