Νοσοφοβία, εμμονές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25

    Thumbs down Νοσοφοβία, εμμονές

    Καλημέρα σε όλους.

    Θα σας μιλήσω -κλασσικά- για την νοσοφοβια που -προφανώς- εχω. Είμαι 23 χρονών για αρχή.

    Όλα ξεκίνησαν τον Μάρτιο. Έπαθα κρίση πανικού, πήγα στο νοσοκομείο, μου έκαναν εξετάσεις αίματος και βρήκαν υψηλά (οχι πολυ) λευκά αιμοσφαίρια. Απο εκει τρομαξα αρκετα γιατί τα λευκά τα συνδέω με καρκίνο πάντα. Με έβαλαν να κάνω ακτινογραφία θώρακος και ήταν καθαρή. Μόλις είδε τις αμυγδαλές μου είπε ότι έχω λοίμωξη ανώτερου αναπνευστικού από τις αμυγδαλές.
    Πήρα αντιβίωση για μια εβδομάδα και μετά έτσι ξαφνικά μου βγήκε ότι έχω όγκο στο κεφάλι μου. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα απλα έναν μικρό πονοκέφαλο και το έψαξα στο ίντερνετ (τι το ήθελα;). Μόλις τελείωσε η αντιβίωση ξαναπηγα στο νοσοκομείο και λέω στην γιατρό "μήπως έχω ογκο;" και η απάντηση ήταν "είσαι πολύ μικρή ακόμα για να σκέφτεσαι κάτι τέτοιο. Μετά τα 55 ξεκινάνε προληπτικές εξετάσεις". Την πίστεψα γιατί φυσικά ήταν γιατρός. Αλλά οι σκέψεις συνεχίστηκαν. Μόλις μου έδωσε ζαναξ ηρέμησα. Μόλις γύρισα σπίτι έψαξα ξανά τα συμπτώματα για όγκο και...αρχισαν να μου βγαίνουν από κει και μετά. Τη μια μέρα πονοκέφαλοι (όχι έντονοι), την άλλη μέρα αδυναμία στα χέρια που τελικά δεν ήταν. Το αποκορύφωμα ήταν τον προηγούμενο μήνα. Απο τον Μάιο δηλαδή. Απο τότε μου έχει κολλήσει ότι θα πάθω επιληψία και νιώθω ότι μου έρχεται τρέμουλο αλλά δεν έρχεται κάτι. Και όλο αυτό γιατί διάβασα στο ίντερνετ ότι μια κοπέλα 38 χρόνων είχε όγκο στον εγκέφαλο και έπαθε επιληψία. Δεν διευκρίνισε όμως τα υπόλοιπα συμπτώματα οπότε μου έμεινε στο μυαλό ότι θα πάθω και εγώ παρόλο που δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Ρώτησα και μια φίλη μου που σπούδασε νευρολόγος και μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ότι αν είχα όγκο θα είχα "βαριά" συμπτώματα και όχι συμπτώματα που δημιουργώ εγώ η που σκέφτομαι ότι ΘΑ έχω.

    Πάνω που οι πονοκέφαλοι πέρασαν και δεν με παιδευουν πια, είχα ηρεμήσει, ξαφνικά μου ήρθε αυτό με την σκέψη για επιληψία.
    Δεν ξέρω όμως, να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω την κατάλληλη οικονομική ενίσχυση ώστε να μπορέσω να πληρώσω τις επισκέψεις. Ξέρετε κάτι δωρεάν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Θα πρότεινα για αρχή να βρεις κάποια νέα ασχολία, Πχ ένα χόμπι που θα ήθελες ν' ασχοληθείς μαζί του, και παράλληλα με αυτό να ξεκινήσεις μερικές μικρές αλλαγές. Μια από αυτές θα μπορούσε να είναι και το ιντερνέτ διαβάζοντας για πράματα που σ' ενδιαφέρουν, ή που θα ήθελες να σπουδάσεις από τον χώρο σου, όχι όμως θέματα που μπορεί να σε αγχώσουν ξανά.
    Οι κρίσεις πανικού που ανέφερες δεν είναι μόνο τα μεμονωμένα περιστατικά, ίσως να είσαι γενικά σε μια ευρύτερη κρίση πανικού, άγχους και άγνοιας (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το μήνυμα σου), και οι μεμονωμένες περιπτώσεις που σου παρουσιάστηκαν ως κρίσεις πανικού, να είναι το αποκορύφωμα αυτής της ευρύτερης κρίσης. Η αναζήτηση στο ιντερνέτ για λύσεις σε θέματα υγείας, δείχνει αφενός μια γνώση της χρήσης του ιντερνέτ, αλλά απ' την άλλη μεριά το αποτέλεσμα που εισπράττεις ως κρίση πανικού είτε και ως κόλλημα σε κάποιες ιδέες που σφηνώθηκαν ξαφνικά στην καθημερινότητα σου, δείχνει ότι συνυπάρχει και η άγνοια, ή τουλάχιστον μια αδυναμία επεξεργασίας των πληροφοριών που διαβάζεις.
    . .
    Όσον αφορά την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού αυτών καθ' αυτών, υπάρχουν πολύ καλές και φυσικές λύσεις που θα μπορούσες να τις δοκιμάσεις σε συνεργασία με κάποιον ψυχολόγο. Απ' όσο ξέρω, για τους άνεργους ή για τους ανασφάλιστους, τα δημόσια νοσοκομεία είναι ακόμα δωρεάν στην Ελλάδα και θα μπορούσες να ξεκινήσεις από αυτό. Πρώτα απ' όλα δηλαδή, να μάθεις τι είναι μια κρίση πανικού, πως δημιουργείται και πως αντιμετωπίζεται. Για παράδειγμα, κάποιοι άνθρωποι (μεταξύ αυτών και εγώ στο παρελθόν), παθαίνουν κρίσεις πανικού όταν σκέφτονται με μεγάλη ένταση ένα θέμα, κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα την υπεροξυγόνωση και τελικά την δημιουργία μιας κρίσης πανικού. Η λύση γι αυτό το θέμα μπορεί να είναι οι αναπνοές, πράγμα που μπορεί να στο διδάξει ένας ψυχολόγος δια ζώσης. Η άλλη λύση, είναι αυτή που ανέφερα στην αρχή, μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα σου, διακοπή ή περιορισμός κάποιων κακών συνηθειών ίσως, και παράλληλα η υιοθέτηση νέων και δημιουργικών δραστηριοτήτων. Η μουσική επίσης μπορεί να σε βοηθήσει, όχι όμως αυτή που ακούς συνήθως, βρες κάποια άλλη Πχ κινέζικη, αραβική, κλπ, μια μουσική δηλαδή που δεν θα καταλαβαίνεις τα λόγια των τραγουδιών κι απλώς θα αφήνεσαι να την ακούς.
    . .
    Αυτές οι σκέψεις που σε απασχολούν, θα έρχονται και θα φεύγουν για πολύ καιρό, είναι καλό γι αυτό να βρεις έναν τρόπο για να τις διώχνεις. Αν είσαι κοντά σε μια εκκλησία, η προσευχή είναι η τέλεια λύση, εάν πάλι δεν σου αρέσει η εκκλησία και θέλεις να ξεπεράσεις το πρόβλημα με άλλους τρόπους, ένας ψυχολόγος μπορεί να σ' ενημερώσει σχετικά.
    Εύχομαι να είναι περαστικά και καλή επιτυχία!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Είχα ρωτήσει τη φίλη μου τι μπορώ να κάνω και μου είπε να μην απασχολώ τον εαυτό μου στο ίντερνετ γιατί απ όλα αυτά που διαβάζουμε το 1%ισχύει. Αλλά έλα όμως που τώρα, Και να μην ασχοληθώ το "κακό" έχει γίνει.

    Σκέφτομαι να ξεκινήσω γυμναστήριο και ποδήλατο στη φύση τώρα που καλοκαιριάζει. Και κάποιες διακοπές παράλληλα. Ελπίζω να χαλαρώσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296

    Wink

    Εξαρτάται απ' το τι ακριβώς «διαβάζουμε», παύλα, διαβάζεις.
    Αν μέσα στις προτιμήσεις σου είναι σελίδες που υπόσχονται «φοβερά μυστικά» που κανείς άλλος εκτός απ' αυτές δεν γνωρίζει, είτε αν σου αρέσει να ψάχνεις για «παράξενες ειδήσεις», είναι πολύ φυσικό να τα βρίσκεις και συνέχεια μπροστά σου λόγω των cookies που κατοικοεδρεύουν στον υπολογιστή σου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο χώρος του ιντερνέτ έχει πρόβλημα αξιοπιστίας, αλλά ότι η χρήση που κάνεις έχει «κάτι», που σε φέρνει συνέχεια μπροστά σε αναξιόπιστες πηγές. Δοκίμασε Πχ να κάνεις εκκαθάριση του πρόσφατου ιστορικού αναζήτησης, αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι θυμάσαι τους κωδικούς που χρησιμοποιείς Πχ για email, facebook και forum, και μετά κάνε αναζήτηση για βιβλία Πχ μαθηματικών και γεωμετρίας, ή μπες στο YouTube και ψάξε για μαθήματα υπολογιστών. Μετά απ' αυτές τις αναζητήσεις αναμένεται ότι θα αλλάξει αυτό το «κάτι» προς το καλύτερο. Είναι στη δική σου ευθύνη να φιλτράρεις τις πληροφορίες του ιντερνέτ και να επιτρέπεις είτε και ν' απαγορεύεις σε κάποιες να σ' επηρεάζουν. Δεν είναι αλήθεια επομένως ότι οι πληροφορίες στο ιντερνέτ πάσχουν στο 99%, εκείνο που πάσχει περισσότερο είναι ο τρόπος που το χρησιμοποιείς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Εξαρτάται απ' το τι ακριβώς «διαβάζουμε», παύλα, διαβάζεις.
    Αν μέσα στις προτιμήσεις σου είναι σελίδες που υπόσχονται «φοβερά μυστικά» που κανείς άλλος εκτός απ' αυτές δεν γνωρίζει, είτε αν σου αρέσει να ψάχνεις για «παράξενες ειδήσεις», είναι πολύ φυσικό να τα βρίσκεις και συνέχεια μπροστά σου λόγω των cookies που κατοικοεδρεύουν στον υπολογιστή σου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο χώρος του ιντερνέτ έχει πρόβλημα αξιοπιστίας, αλλά ότι η χρήση που κάνεις έχει «κάτι», που σε φέρνει συνέχεια μπροστά σε αναξιόπιστες πηγές. Δοκίμασε Πχ να κάνεις εκκαθάριση του πρόσφατου ιστορικού αναζήτησης, αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι θυμάσαι τους κωδικούς που χρησιμοποιείς Πχ για email, facebook και forum, και μετά κάνε αναζήτηση για βιβλία Πχ μαθηματικών και γεωμετρίας, ή μπες στο YouTube και ψάξε για μαθήματα υπολογιστών. Μετά απ' αυτές τις αναζητήσεις αναμένεται ότι θα αλλάξει αυτό το «κάτι» προς το καλύτερο. Είναι στη δική σου ευθύνη να φιλτράρεις τις πληροφορίες του ιντερνέτ και να επιτρέπεις είτε και ν' απαγορεύεις σε κάποιες να σ' επηρεάζουν. Δεν είναι αλήθεια επομένως ότι οι πληροφορίες στο ιντερνέτ πάσχουν στο 99%, εκείνο που πάσχει περισσότερο είναι ο τρόπος που το χρησιμοποιείς.
    Για ένα διάστημα δεν κοιτούσα τίποτα άλλο εκτός απο μουσικά νέα, νέα καθημερινότητας, βίντεο με "οδηγούς" προγραμμάτων της σχολής μου πχ. Απο την ημέρα που έπαθα την λοίμωξη μου βγήκε μια "επιθυμία" να διαβάζω ΜΟΝΟ συμπτώματα για όγκους και τέτοια. Ίσως έφταιγε και η παρενέργεια των φαρμάκων γιατί για μια βδομάδα είχα υπνηλία, αδυναμία, κόπωση, ζαλάδα. Οπότε ήρθε και "φούσκωσε" όλο αυτό!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να πας για αρχή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο ή σε κέντρο ψυχικής υγείας και να δεις ψυχολόγο. Αν δεν έχουν, να πας σε ψυχίατρο και να του ζητήσεις να σε κατευθύνει πως θα κινηθείς. Από εκεί και πέρα, να ξέρεις ότι οι περισσότεροι που παθαίνουν κρίσεις πανικού αρχίζουν και ανησυχούν μήπως έχουν διάφορα παθολογικά και αγχώνονται περισσότερο και τα ψυχοσωματικά αυξάνονται και φτου κι απ' την αρχή. Προσπάθησε να κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο με άλλα πράγματα. Το περπάτημα και η άσκηση γενικά βοηθάει. Πήγαινε και για κανένα μασαζάκι. Βάλε χαλαρωτική μουσική και κάνε το μπάνιο σου. Βγες με φίλους. Κόψε τους πολλούς καφέδες. Αν σε πιάνει τρέμουλο ή ταχυκαρδία ή ξέρω κι εγώ τι, συνέχισε αυτό που κάνεις σαν να μην είχες συμπτώματα. Όλα καλά θα πάνε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Τρέμουλο έχω το τελευταίο διάστημα επειδή σκέφτομαι οτι μπορεί να πάθω επιληψία. Δε ξέρω πως μου καρφώθηκε.
    Ωστόσο σε γενικές γραμμές είμαι καλύτερα απ' όλα τα ψυχοσωματικά...πέρα απο κανα δυο που τα έχω. Θεωρώ οτι τώρα που "ξέμπλεξα" με την εξεταστική και θα αρχίσω να βγαίνω περισσότερο με φίλους, οικογένεια, ταξίδια κλπ θα ηρεμήσω.
    Σας ευχαριστώ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Christy View Post
    Οπότε ήρθε και "φούσκωσε" όλο αυτό!
    Οδηγοί προγραμμάτων, εξεταστική... ωραία πράγματα!
    Θα «ξεφουσκώσει», αρκεί βέβαια να μην το τρέφεις με νέο «αέρα»... χαχα...
    Ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Ρε τον στρατηγο μαγκια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Οδηγοί προγραμμάτων, εξεταστική... ωραία πράγματα!
    Θα «ξεφουσκώσει», αρκεί βέβαια να μην το τρέφεις με νέο «αέρα»... χαχα...
    Ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών σου;
    Πολιτικός Μηχανικός. Και ακόμα απορώ πως με τόσο δύσκολη ειδικότητα και μαθήματα έχω χρόνο για να σκέφτομαι ασθένειες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Christy View Post
    Πολιτικός Μηχανικός. Και ακόμα απορώ πως με τόσο δύσκολη ειδικότητα και μαθήματα έχω χρόνο για να σκέφτομαι ασθένειες.
    Πάντα θα έχεις χρόνο για να σκέφτεσαι, το μυαλό μας είναι αεικίνητο, δεν σταματά να σκέφτεται ακόμα κι όταν φαινομενικά δεν σκέφτεται, κι εκεί που κάθεσαι χαλαρά ξαφνικά ουπς... να μια ιδέα! Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας διεργασίας της σκέψης.
    . .
    Πολιτικός μηχανικός, άρα μαθηματικά στο φουλ ε?
    Χμμ... υπάρχει ένα κεφάλαιο στα μαθηματικά που ονομάζεται μαθηματική ή προτασιακή λογική. Μήπως να εφάρμοζες αυτό το εργαλείο για να λύσεις το πρόβλημα σου;
    Παράδειγμα.:
    --Έστω ότι κάποιος φοβάται να πάρει φάρμακα επειδή νομίζει ότι από την στιγμή που θα καταπιεί ένα χάπι θα πάθει κάτι... όμως... έρχεται η μαθηματική λογική και του λέει... ναι μεν μπορεί να πάθει κάτι, αλλά όχι από την στιγμή της λήψης, αλλά μετά από 40 λεπτά που θα δράσει το φάρμακο. Κι επειδή με την συζήτηση συνήθως περνούν γρήγορα τα λεπτά, περνάει και η μια ώρα και πάμε για την δεύτερη, και συμπτώματα απ' το φάρμακο μηδέν!
    Έτσι, σταδιακά, αρχίζει κι ο άνθρωπος να εμπιστεύεται την μαθηματική λογική και ν' αποβάλει τις αυθαίρετες σκέψεις που τελικά είναι αυτές που τον οδηγούν σε φοβίες κι όχι κάποιες υπαρκτές καταστάσεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Πάντα θα έχεις χρόνο για να σκέφτεσαι, το μυαλό μας είναι αεικίνητο, δεν σταματά να σκέφτεται ακόμα κι όταν φαινομενικά δεν σκέφτεται, κι εκεί που κάθεσαι χαλαρά ξαφνικά ουπς... να μια ιδέα! Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας διεργασίας της σκέψης.
    . .
    Πολιτικός μηχανικός, άρα μαθηματικά στο φουλ ε?
    Χμμ... υπάρχει ένα κεφάλαιο στα μαθηματικά που ονομάζεται μαθηματική ή προτασιακή λογική. Μήπως να εφάρμοζες αυτό το εργαλείο για να λύσεις το πρόβλημα σου;
    Παράδειγμα.:
    --Έστω ότι κάποιος φοβάται να πάρει φάρμακα επειδή νομίζει ότι από την στιγμή που θα καταπιεί ένα χάπι θα πάθει κάτι... όμως... έρχεται η μαθηματική λογική και του λέει... ναι μεν μπορεί να πάθει κάτι, αλλά όχι από την στιγμή της λήψης, αλλά μετά από 40 λεπτά που θα δράσει το φάρμακο. Κι επειδή με την συζήτηση συνήθως περνούν γρήγορα τα λεπτά, περνάει και η μια ώρα και πάμε για την δεύτερη, και συμπτώματα απ' το φάρμακο μηδέν!
    Έτσι, σταδιακά, αρχίζει κι ο άνθρωπος να εμπιστεύεται την μαθηματική λογική και ν' αποβάλει τις αυθαίρετες σκέψεις που τελικά είναι αυτές που τον οδηγούν σε φοβίες κι όχι κάποιες υπαρκτές καταστάσεις.
    Σωστό! Θα το εφαρμόσω σίγουρα. Σ' ευχαριστώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Christy View Post
    Σωστό! Θα το εφαρμόσω σίγουρα. Σ' ευχαριστώ.
    Παρακαλώ!
    :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Επειδή μίλησα για κινέζικη και αραβική μουσική στο πρώτο μου μήνυμα, σκέφτηκα ότι θα σ' ενδιέφερε να πάρεις μια γεύση από αυτές, κι από κει και πέρα το ψάχνεις κι εσύ.
    . .
    Εδώ ένας σύνδεσμος κινέζικη.:
    https://www.youtube.com/watch?v=QWe83JRGGcg
    ..
    Εδώ δύο σύνδεσμοι αραβική.:
    https://www.youtube.com/watch?v=I6hsICscJ5M
    https://www.youtube.com/watch?v=TPBmlefplGE

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Επειδή μίλησα για κινέζικη και αραβική μουσική στο πρώτο μου μήνυμα, σκέφτηκα ότι θα σ' ενδιέφερε να πάρεις μια γεύση από αυτές, κι από κει και πέρα το ψάχνεις κι εσύ.
    . .
    Εδώ ένας σύνδεσμος κινέζικη.:
    https://www.youtube.com/watch?v=QWe83JRGGcg
    ..
    Εδώ δύο σύνδεσμοι αραβική.:
    https://www.youtube.com/watch?v=I6hsICscJ5M
    https://www.youtube.com/watch?v=TPBmlefplGE
    Θα τα κοιτάξω και μη σου πω ότι θα κάνω ολόκληρη playlist στο κινητό.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ
    By maria pap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 16-09-2016, 19:01
  2. Νοσοφοβια
    By engliscp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 03-12-2015, 03:36
  3. Νοσοφοβια
    By Fannatic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2014, 21:59
  4. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ- SOS!!!
    By Koukou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2007, 11:32
  5. νοσοφοβια help!!!!
    By christosx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-10-2007, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •